Boom Supersonic zakończył budowę Overture Superfactory, pierwszej fabryki odrzutowców naddźwiękowych w Stanach Zjednoczonych. Uroczystość związana z ukończeniem budowy odbyła się 17 czerwca 2024 roku na terenie Overture Superfactory, zlokalizowanej na lotnisku Piedmont Triad International w Greensboro, w stanie Karolina Północna. Overture to odrzutowiec naddźwiękowy firmy Boom, zdolny do lotu z prędkością dwukrotnie większą niż dzisiejsze samoloty komercyjne, a to wszystko przy użyciu 100% zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF).
Blake Scholl, założyciel i CEO Boom Supersonic, podkreślił, że - „budowa Overture Superfactory stanowi ważny kamień milowy w zapewnieniu kontynuacji przewagi Stanów Zjednoczonych w produkcji lotniczej. Loty naddźwiękowe zmienią podróżowanie samolotem, a Overture stanowi innowacyjną alternatywę dla linii lotniczych na całym świecie”.
W Overture Superfactory powstawać będą odrzutowce Overture, które zrewolucjonizują lotnictwo i ustanowią nowy standard podróży lotniczych na skalę globalną. Fabryka będzie mogła produkować 33 samoloty Overture rocznie, o łącznej wartości przekraczającej 6 miliardów dolarów. Planowane jest również zbudowanie dodatkowej linii montażowej, umożliwiającej produkcję 66 odrzutowców naddźwiękowych rocznie. Na terenie Overture Superfactory znajdzie się także centrum dostaw, w którym linie lotnicze, takie jak United Airlines, American Airlines i Japan Airlines, odbiorą swoje odrzutowce naddźwiękowe.
Gubernator Karoliny Północnej, Roy Cooper, wyraził entuzjazm wobec postępów firmy Boom w dostarczaniu pierwszego na świecie zrównoważonego odrzutowca naddźwiękowego. - „Nasz stan, jako miejsce, w którym narodził się pierwszy lot, z niecierpliwością oczekuje na dostarczenie Overture. Dysponujemy wykwalifikowaną siłą roboczą, infrastrukturą i doskonałą lokalizacją, które pomogą Boomowi zrewolucjonizować podróżowanie samolotem”.
Ekonomicy Karoliny Północnej szacują, że pełny program produkcyjny firmy Boom przyczyni się do wzrostu gospodarki stanu o co najmniej 32,3 miliarda dolarów w ciągu 20 lat, a sama Superfactory stworzy ponad 2400 miejsc pracy.
Overture Superfactory, zbudowana przez firmę BE&K i zaprojektowana przez BRPH, zostanie certyfikowana przez LEED i ma być co najmniej 40% bardziej energooszczędna w porównaniu do podobnych obiektów produkcyjnych.
Teraz, gdy budynek jest gotowy, firma Boom skupi się na uruchomieniu linii produkcyjnej. We współpracy z dostawcą narzędzi Advanced Integration Technology (AIT), Boom rozpocznie zakup i instalację narzędzi w Superfactory, zaczynając od zaawansowanej jednostki testowej. Testowa komórka będzie wykorzystywana do opracowywania procesów produkcyjnych, optymalizacji przepływu linii montażowej i przygotowania personelu do produkcji Overture.
Źródło informacji: Boom Supersonic / redag. aviation24.pl