fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Boeing P-8A Poseidon - Źródło: Boeing
Boeing P-8A Poseidon - Źródło: Boeing

Rząd Kanady zamierza zakupić 16 samolotów Boeing P-8A Poseidon w ramach projektu Canadian Multi-Mission Aircraft (CMMA). Kanada dołącza do ośmiu partnerów w dziedzinie obronności, w tym wszystkich sojuszników FIVE EYES – sojuszu wywiadowczego obejmującego także Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Australię i Nową Zelandię i staje się piątym krajem NATO, który wybrał P-8. Pierwsza dostawa spodziewana jest w 2026 roku.

Jak szacuje Boeing, decyzja ta przyniesie korzyści setkom kanadyjskich firm i przyniesie Kanadzie dodatkowe przychody dzięki utrzymaniu platformy dostarczanej przez kanadyjskich partnerów branżowych.

Jak wynika z niezależnego badania przeprowadzonego w 2023 r. przez Doyletech Corporation z Ottawy, przejęcie P-8 przyniesie Kanadzie korzyści w postaci prawie 3000 miejsc pracy i 358 mln dolarów dochodu gospodarczego rocznie.

„To bardzo ważny dzień dla Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych i Boeinga” – powiedział Charles „Duff” Sullivan, dyrektor zarządzający Boeing Canada. - „P-8 oferuje niezrównane możliwości i jest najtańszym rozwiązaniem pod względem kosztów nabycia i utrzymania w całym cyklu życia. Nie ma wątpliwości, że P-8 będzie chronić wody terytorialne i granice Kanady dla przyszłych pokoleń”.

Zespół Poseidon stanowi kamień węgielny kanadyjskiego partnerstwa branżowego Boeinga P-8, w skład którego wchodzą CAE, GE Aviation Canada, IMP Aerospace & Defence, KF Aerospace, Honeywell Aerospace Canada, Raytheon Canada i StandardAero. Zespół opiera się na istniejących 81 kanadyjskich dostawcach platformy P-8 i ponad 550 dostawcach Boeinga we wszystkich prowincjach, przyczyniając się do rocznych korzyści gospodarczych firmy dla Kanady wynoszących ~4 miliardy CAD, zapewniając ponad 14 000 miejsc pracy w Kanadzie.

P-8 jest zdolny do zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych, wywiadu, obserwacji, rozpoznania oraz pomocy humanitarnej i reagowania na katastrofy.

Źródło informacji: Mater. prasow. Boeing

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

In reply to Some User