Na początku czerwca Niemieckie Siły Powietrzne wysłały myśliwce Tornado na ćwiczenia na Alasce. Stanowiły one pierwszy etap ćwiczeń Pacific Skies 24. W ramach tych ćwiczeń Niemieckie Siły Powietrzne przygotowują swoją obecność w regionie Indo-Pacyfiku.
Po raz kolejny, Niemcy wysyłają swoje samoloty do tego obszaru, aby wspólnie trenować z siłami powietrznymi i marynarkami wojennymi sojuszników i partnerów. W skład floty wchodzą cztery A400M, osiem Eurofighterów, dwanaście Tornado, cztery samoloty A330 MRTT oraz cztery lekkie śmigłowce.
Ćwiczenia obejmują m.in. loty na niskim pułapie, operacje obronne i ofensywne oraz tankowanie w powietrzu. To ważny krok w kierunku współpracy i stabilności w regionie Indo-Pacyfiku.
W lipcu natomiast niemieckie samoloty będą uczestniczyć w ćwiczeniach Arctic Defender na Alasce, a następnie podzieli się na dwie grupy. Jedna z nich będzie trenować w Japonii, a druga weźmie udział w ćwiczeniach Pitch Black w Australii. Niemieckie myśliwce będą również wspierać ćwiczenia Rimpac z niemiecką marynarką wojenną na Hawajach.
For the first time, 🇩🇪 fighter jets will be training in 🇯🇵 airspace
— NATO Air Command (@NATO_AIRCOM) June 27, 2024
🇩🇪 Air Force exercise Pacific Skies 24 is conducting a long-range deployment to the Indo Pacific region with A400Ms, Eurofighters, Tornados, A330 MRTT & utility helicopters
Read more: https://t.co/plTuijdfCy pic.twitter.com/NCNcPUKm9l
To wszystko ma na celu wzmocnienie zdolności operacyjnych sojuszników i partnerów w regionie Indo-Pacyfiku. Generał Ingo Gerhartz, Szef Sztabu Niemieckich Sił Powietrznych, podkreślił, że Pacific Skies 24 to okazja do pokazania obecności w regionie, który ma dla Niemiec duże znaczenie. Wysłanie samolotów na ponad 13 000 kilometrów w celu uczestnictwa w pięciu ćwiczeniach stanowi ogromne osiągnięcie logistyczne.
Niemcy prowadzą pierwsze ćwiczenie, Arctic Defender na Alasce, a także korzystają z wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk podczas pozostałych ćwiczeń. Dzięki Pacific Skies 24 Niemcy pokazują swoje zaangażowanie w międzynarodowy porządek oparty na zasadach i współpracę z partnerami w regionie Indo-Pacyfiku.