- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
6 stycznia 2025 roku odbywają się uroczyste obchody 106. rocznicy Zdobycia Ławicy, które przyciągają licznie uczestników i miłośników historii lotnictwa. Wydarzenie zorganizowane przez Port Lotniczy Poznań-Ławica przy współudziale Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Poznańskiego oraz Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, odbyło się przy Pomniku Zdobywców Ławicy na terenie starego terminalu lotniska przy ul. Bukowskiej.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Muzealna kolekcja śmigłowców Muzeum Lotnictwa Polskiego powiększyła się o nowy eksponat – jest nim Mi-2 SN-02XP przekazany w miniony poniedziałek 15 grudnia 2024 r. przez Komendę Główną Policji w Warszawie.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Zbiory Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie wzbogaciły się o kolejny eksponat. Tym razem jest to samolot szkolno-treningowy TS-11 Iskra o numerach bocznych 1918. Jest to pierwszy egzemplarz tego typu w dęblińskiej ekspozycji, prezentowany w charakterystycznym malowaniu morskim. Co ciekawe, drugą maszynę w podobnej stylistyce można podziwiać w oddziale muzeum w Koszalinie.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
W wieku 40 lat zmarł kpt. Mikołaj Wrona, który od 2 lat zmagał się z ciężką białaczką szpikową. Pozostawił w smutku żonę i dwójkę dzieci. Był synem znanego pilota kapitana Tadeusza Wrony. Kiedy rozmawialiśmy jeszcze ponad rok temu z Panem Tadeuszem, wszyscy byli pełni nadziei, że uda się synowi pokonać chorobę, być może dzięki terapii, która miała się odbyć za granicą, a na którą była prowadzona zbiórka pieniędzy.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Redakcja Ilustrowanego Magazynu Wojskowego "Militaria" i jego wydawca Kagero Publishing zainicjowały rozmowy na temat możliwości zbudowania latającej repliki w skali 1:1 polskiej konstrukcji z lat trzydziestych XX wieku. W wyniku tych rozmów z potencjalnymi wykonawcami i fundatorami wybrano cztery samoloty z gwiazdowym silnikiem aby poddać je dalszym, bardziej szczegółowym ekonomicznym i technicznym analizom.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Ten przedwojenny, polski statek powietrzny typu „parasol” już niedługo będzie można podziwiać na nowej wystawie stałej „Z wiatrem i pod wiatr. Lotnictwo cywilne”, której otwarcie w Hangarze nr 5 planowane jest na jesień 2025 r.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
4 grudnia 2024 r. doszło do podpisania umowy z wykonawcą nowej wystawy stałej, która na jesieni 2025 r. zostanie udostępniona zwiedzającym w Hangarze nr 5 Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Obecnie znanych jest kilka flag tego typu, głównie w placówkach muzealnych w Polsce oraz Wielkiej Brytanii. Flagi te są zazwyczaj zbliżonych wymiarów nieprzekraczających 150 cm długości. Przekazana Muzeum Lotnictwa Polskiego flaga ma wymiary 350 x 170 cm i jest najprawdopodobniej jedyną tak dużą flagą zachowaną do czasów obecnych.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Jak informuje portal echodnia.eu, w radomskiej firmie Zremb przeprowadzono w czwartek, 28 listopada próby obciążeniowe elementów konstrukcji, która będzie w przyszłości wizytówką Radomia. Instalacja składająca się z czterech samolotów TS-11 Iskra w rozlocie będzie pomnikiem ku czci radomskich lotników oraz wyrazem hołdu dla konstruktora tych maszyn – radomianina Tadeusza Sołtyka. Instalacja stanie na rondzie Narodowych Sił Zbrojnych w Radomiu.
Muzeum Lotnictwa Polskiego: Już niedługo wernisaż wystawy „Wykradzenie tajemnicy V2 i operacje Most”
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Załoga samolotu początkowo myślała, że zacięły się hamulce, dlatego przecięto przewody hamulcowe, jednak kolejne dwie próby ruszenia z miejsca nie powiodły się. Dowodzący akcją podjęli decyzję o ewakuacji pasażerów i spaleniu samolotu – to wszystko działo się w nocy na terenie okupowanej przez hitlerowskie Niemcy Małopolski… Samolot nie został spalony. Dzięki przytomności i odwadze lokalnych bohaterów udało mu się wystartować z lądowiska „Motyl” i przemycić do Wielkiej Brytanii fragmenty rakiety V2.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
24 listopada w wieku 88 lat zmarł dr inż. Roman Świtkiewicz, który na trwałe wpisał się w historię Politechniki Warszawskiej oraz polskiego lotnictwa jako wybitny nauczyciel akademicki, innowacyjny inżynier i charyzmatyczny lider. Jego życie zawodowe związane było z Wydziałem Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, gdzie w ramach Zakładu Samolotów i Śmigłowców Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej kształcił kolejne pokolenia technologów i konstruktorów lotniczych.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Podczas obchodów Święta Niepodległości na Podkarpaciu, ponad dziesięciometrowa biało-czerwona flaga, wyniesiona przez balon stratosferyczny, stała się symbolem innowacyjnego podejścia do uczczenia rocznicy polskiej niepodległości. Ta niezwykła forma celebracji została zainicjowana przez Podkarpackie Centrum Innowacji, podkreślając kreatywność i zaangażowanie regionu we wspieranie patriotycznych tradycji.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Każdego roku, 1 listopada, Polacy gromadzą się na cmentarzach, aby uczcić pamięć swoich bliskich oraz tych, którzy zasłużyli się dla kraju. To moment refleksji nad historią i dziedzictwem tych, którzy odeszli, a którzy swoją pracą i poświęceniem wpłynęli na losy naszego narodu. W tym duchu pragniemy zaprosić Was na kolejną podróż po warszawskich Powązkach, gdzie spoczywają wybitne postaci związane z polskim lotnictwem i astronautyką.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Przez prawie 80 lat pozostałości budynku, który był użytkowany przez eskadry grupy myśliwskiej 2. Pułku Lotniczego zarastały roślinnością. Teraz Hangar nr 5 wybudowany w miejscu swego poprzednika i posiadający w konstrukcji relikt ściany dawnej budowli stanie się domem nowej wystawy stałej Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
W ostatni weekend na terenie lotniska w Przasnyszu, w Ośrodku Badań Lotniczych i Kosmicznych Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, odbyło się spotkanie właścicieli i sympatyków Szybowca Klasy Światowej PW-5 Smyk.