Sztandarowa konferencja EALA po raz pierwszy w Polsce.

Sztandarowa konferencja EALA po raz pierwszy w Polsce 4 listopada br. w Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się prestiżowa, coroczna konferencja organizowana po raz 28 przez European Air Law Association (EALA). Podczas niej dyskutowane będą m.in. alternatywne metody rozwiązywania sporów pomiędzy przewoźnikami lotniczymi a pasażerami, prawne aspekty użytkowania bezzałogowych statków powietrznych oraz rozwój regulacji dotyczących zarządzania bezpieczeństwem w lotnictwie cywilnym i konieczność opracowania Krajowego Programu Zarządzania Bezpieczeństwem Lotniczym. Parterem wydarzenia został Instytut Prawa Lotniczego i Kosmicznego Uczelni Łazarskiego. W Polsce konferencja organizowana jest po raz pierwszy.

W tym roku w konferencji wezmą udział przedstawiciele branży lotniczej m.in. z USA, Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Belgii, Niemiec, Polski i Izraela. Wśród prelegentów będą przede wszystkim prawnicy, lecz również przedstawiciele linii lotniczych, portów lotniczych, a także innych instytucji związanych z lotnictwem, w tym m.in. Urząd Lotnictwa Cywilnego, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP), Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych (PKBWL) oraz aerokluby.

 – Tegoroczny program konferencji obfituje w wiele bardzo ciekawych paneli dyskusyjnych, podczas których będą poruszane najistotniejsze aktualnie zagadnienia w obszarze prawa lotniczego. Ja będę mieć przyjemność moderować interesująco zapowiadającą się dyskusję dotyczącą praw pasażerów lotniczych. Przedmiotem dyskusji będzie głównie stosowanie
w praktyce przepisów rozporządzenia 261/2004 dotyczącego odpowiedzialności przewoźnika lotniczego za overbooking, odwołanie i opóźnienie lotu – mówi prof. dr hab. Anna Konert, ekspert prawa lotniczego, prodziekan Wydziału Prawa i Administracji na Uczelni Łazarskiego. – Mimo ponad 10 lat obowiązywania stosowanie przepisów rozporządzenia budzi nadal szereg wątpliwości doktryny i judykatury. Jest to jedno z najbardziej kontrowersyjnych rozporządzeń europejskich z zakresu prawa lotniczego, a dotyczy przecież codzienności lotnictwa cywilnego – podkreśla prof. Konert.

 Międzynarodową konferencję otworzy wykład prof. Pablo Mendes de Leona, prezesa EALA, dyrektora Instytutu Prawa Lotniczego i Kosmicznego w Leiden. Całe wydarzenie podzielono na następujące sesje tematyczne:

  • ICAO Global Market-Based Measure: Mission accomplished or merely begun?;
  • After Brexit, EASA basic regulation;
  • The truth is out there: Perspectives on aviation safety and post-accident investigations;
  • Cyber Security in Aviation: An Innovative Vision of the Matter;
  • Passenger rights;
  • Recent competition law developments in the aviation sector: What lessons can we learn?.

 – Konferencje EALA to największe tego typu wydarzenie na świecie. Partnerstwo Instytutu Prawa Lotniczego i Kosmicznego Uczelni Łazarskiego jest wielkim zaszczytem i wyróżnieniem dla uczelni – podkreśla prof. Konert. – Dla nas jest to tym ważniejsze, gdyż prawo lotnicze jest na naszej uczelni bardzo aktywnie rozwijaną gałęzią, która stanowi jedną z wizytówek Wydziału Prawa na Uczelni Łazarskiego. Jest to także dziedzina relatywnie młoda, która bardzo dynamicznie się rozwija, a zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych w tym kierunku prawników stale rośnie – podsumowuje prof. Konert.

anna konertprof. dr hab. Anna Konert

Jednym z partnerów konferencji jest Instytut Prawa Lotniczego i Kosmicznego Uczelni Łazarskiego. Jednostka angażuje się w szereg wydarzeń i aktywności związanych
z promowaniem i rozwojem dziedziny prawa lotniczego i kosmicznego. Na przykład w marcu br. odbyła się konferencja Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotycząca UAV/RPAS
– bezzałogowych statków powietrznych. Z kolei w kwietniu miała miejsce międzynarodowa konferencja „Aviation Law in Practice”, w ramach której odbyły się seminaria z udziałem takich osobistości jak: prof. Pablo Mendes de Leon, prof. Stephan Hobe czy prof. Laura Pierallini. Instytut Prawa Lotniczego i Kosmicznego Uczelni Łazarskiego był również gospodarzem 25. edycji „Summer Course on Space Law and Policy”. Organizatorem tego trwającego dwa tygodnie wydarzenia było Europejskie Centrum Prawa Kosmicznego (ECSL) działające przy Europejskiej Agencji Kosmicznej. Międzynarodowy kurs otworzył wykład prof. Sergio Marchisio, przewodniczącego Zarządu ECSL.

W Polsce po raz pierwszy pełny kurs prawa lotniczego został uruchomiony na Uczelni Łazarskiego w 2012 r. Są to roczne studia podyplomowe, podczas których słuchacze zdobywają kompleksową wiedzę z zakresu prawa lotniczego, w tym międzynarodowego, europejskiego i krajowego, publicznego i prywatnego. Program nauki obejmuje 200 godzin wykładów i konwersatoriów prowadzonych przez najlepszych specjalistów w Polsce i na świecie, m.in. prof. Marka Żylicza, czy prof. Stephana Hobe’a (Dyrektora najstarszego na świecie Instytutu Prawa Lotniczego i Kosmicznego z Kolonii). Są to jedyne takie studia
w Polsce. Ich program został objęty patronatem Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i ówczesnego Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Instytut Prawa Lotniczego i Kosmicznego obejmuje również patronatem merytorycznym działalność dydaktyczną prowadzoną w ramach Akademii Transportu Lotniczego przy Centrum Kształcenia Podyplomowego. Akademia zaprasza na studia podyplomowe z prawa lotniczego, zarządzania bezpieczeństwem
i kadrami w lotnictwie, a także na prestiżowy MBA w tej dziedzinie.

Szczegółowe informacje o programie konferencji i warunkach uczestnictwa znajdują się na stronie European Air Law Association: http://eala.aero/next-event/.

EALA zostało założone w 1988 roku. Stowarzyszenie zapewnia europejskie forum dla osób zainteresowanych rozwojem prawa lotniczego. Osiąga to głównie poprzez regularne konferencje i seminaria, które dotyczą aktualnych problemów mających wpływ na całe spektrum przemysłu lotniczego. Na odbywającej się co roku konferencji poszczególne kraje europejskie reprezentowane są przez swoich delegatów. Wśród uczestników znajdują się profesjonaliści specjalizujący się w prawie lotniczym, a także przedstawiciele organizacji lotniczych z całego świata.

Źródło informacji i zdjęcie: Public Dialog
Źródło zdjecia tytułowego: http://aerohelp.com

Najczęściej czytane

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Lis 15, 2018
Naukowcy z Uniwersytetu w La Coruñi pracują nad projektem STRATOFLY, ...
Lis 20, 2018
Szerokokadłubowy Boeing 767 w wersji cargo pozyskany przez polską ...
Lis 19, 2018
Artykuł ten jest kontynuacją artykułu z października 2018 roku, i ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Paź 23, 2018
„No to lecimy!” to projekt skierowany do każdego, począwszy od tylko ...
Paź 18, 2018
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej powołał z dniem 19 ...
Paź 19, 2018
Mieliśmy już różne zastosowania silników samolotowych oraz ich ...
Paź 04, 2018
W dniu 7 lipca 2017 roku wieczorem na lotnisku w San Francisco miał ...
Paź 01, 2018
Uroczyste rozpoczęcie Roku Akademickiego 2018/2019 odbędzie się 4 ...
Wrz 28, 2018
MUZEUM 303 przygotowało niespodziankę - specjalnie dla fanów Nocy ...
Paź 04, 2018
Śmigłowiec H225M, użytkowany w liczbie 88 egzemplarzy przez 6 krajów ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 12 Grudnia 2018    |    Wydarzyło się: 1968 – 51 osób zginęło w katastrofie samolotu Boeing 707 linii lotniczych Pan Am koło stolicy Wenezueli Caracas. 1985 – Samolot czarterowy Douglas DC-8 linii lotniczych Arrow Air, lecący z Kairu do Fort Campbell (Kentucky), rozbił się krótko po starcie po międzylądowaniu w Gander (wschodnia Kanada). Zginęło 256 osób, w tym 248 amerykańskich żołnierzy ze 101. Dywizji Powietrznodesantowej. 1986 – 70 osób zginęło w katastrofie radzieckiego samolotu Tu-134A w Berlinie Wschodnim. 2012 – Korea Północna umieściła na orbicie okołoziemskiej swego pierwszego sztucznego satelitę Kwangmyŏngsŏng-3B. 1902 – Urodził się Adam Dziurzyński, polski pilot szybowcowy (zm. 1991). 1964 - Urodził się Kenneth Ham, amerykański inżynier, pilot wojskowy, astronauta. 1956 - Zmarł Franciszek Antoni Wiza, polski porucznik pilot (ur. 1916). 1963 - Zmarł Józef Zając, polski generał dywizji pilot (ur. 1891). 1966 - Zmarł Stanisław Skrzydlewski, polski pilot szybowcowy (ur. 1927).

Lotnicza książka

Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...
Lut 19, 2018
Był rok 1982. Od czterech lat byłem pracownikiem ZRLiLK. Ten akurat ...
Kwi 20, 2017
„Spójrz na to drzewo. Ponieważ je widzę, mogę do niego dojść. Tak ...

Nasze Video

Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Sie 15, 2017
W tym roku postanowiliśmy zmienić miejscówkę i nakręcić przelot ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Gru 15, 2016
Niedługo minie rok od wprowadzenia na rynek aplikacji Droneradar, ...
Top