Jastrzębie z 31BLT lecą na południe do hiszpańskiego Albacete.

Jastrzębie z 31BLT lecą na południe do hiszpańskiego Albacete.

Pięć samolotów wielozadaniowych F-16, kilku pilotów oraz kilkudziesięciu żołnierzy perosnelu zabezpieczeającego z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego wyleciało w dniu 4 listopada br. do hiszpańskiej bazy lotniczej w Albacete aby wziąć udział w szkoleniu TLP (Tactical Leadership Programme).

Miejscowość Albacete położona jest w południowo-wschodniej Hiszpanii. Niedaleko tej miejscowości znajduje się baza lotnicza Los Llanos Hiszpańskich Sił Powietrznych, w której od wielu lat odbywają się cyklicznie międzynarodowe szkolenia Tactical Leadership Programme.

Do zasadniczych celów kursów TLP należy progresywne podnoszenie umiejętności dowódczych personelu latającego oraz zwiększenie możliwości taktycznych sił powietrznych NATO. Uczestnicy kursu doskonalą taktykę oraz procedury potrzebne do realizacji międzynarodowych operacji lotniczych. Przygotowanie takich międzynarodowych ćwiczeń  to ogromny wysiłek planistyczny.

W tej edycji, pod okiem instruktorów i kolegów, biorących udział w szkoleniu polskie załogi m. in. przećwiczą planowanie operacji powietrznych z udziałem międzynarodowych sił koalicyjnych, ofensywne działania lotnicze z uderzeniami na cele naziemne, a także defensywne działania lotnicze.

Program ten na trwałe wrósł w roczny cykl szkolenia lotniczego polskich „Jastrzębi”, a 31BLT bierze w nim udział od 2009 roku.

Tekst: por. Grzegorz JASIANEK
Źródło: http://dgrsz.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/2016-11-04-jastrzebie-z-31-bazy-lotnictwa-taktycznego-leca-na-poludnie/

Top