Polak w elitarnym gronie zawodników startujących w Red Bull X-Alps 2017.

Polak w elitarnym gronie zawodników startujących w Red Bull X-Alps 2017.

 W ósmej edycji spektakularnego paratrekkingowego wyścigu, która ruszy 2 lipca 2017 roku, wystartują jedni z najsprawniejszych i najbardziej utalentowanych sportowców świata. W elitarnym gronie 30 zawodników z 20 krajów znalazł się także Polak, Michał Gierlach, dwukrotny mistrz Polski w paralotniarstwie. Podczas wyścigu zawodnicy muszą w możliwie najkrótszym czasie pokonać pieszo lub w powietrzu liczącą ponad 1 000 kilometrów trasę prowadzącą przez Alpy, po drodze zaliczając nieznaną jeszcze liczbę punktów kontrolnych.

Biorąc pod uwagę wysokie wymagania kwalifikacyjne, na liście startowej Red Bull X-Alps zawsze pojawiają się dobrze znane nazwiska z poprzednich edycji – i w tym roku jest dokładnie tak samo. Na starcie zobaczymy aż 20 byłych uczestników, a wśród nich pojawią się Aaron Durogati (ITA), Tom de Dorlodot (BEL) , Paul Guschlbauer (AUT) oraz oczywiście czterokrotny zwycięzca wyścigu Christian „Chrigel” Maurer ze Szwajcarii. W edycji 2017 udział weźmie także 10 nowych zawodników – w tym Polak, 30-letni Michał Gierlach.

Gierlach jeszcze nigdy nie brał udziału w przedsięwzięciu na taką skalę, ale ma ku temu dobre predyspozycje. 30-latek trenuje w Tatrach. Na paralotni lata od 16 roku życia, a od 10 lat startuje w zawodach z sukcesami. „Wszystko zaczęło się przez mojego ojca. Był zapalonym wspinaczem i przez wiele lat marzył, by latać. Jednak odkładał marzenia w czasie z powodu rodziny i pracy. W końcu zaczęliśmy latać razem i totalnie się uzależniłem” – wspomina. Od 2009 roku jest członkiem polskiej kadry paralotniowej. Jest dwukrotnym mistrzem Polski. Jego najwyższa lokata to 8. miejsce w paralotniowych mistrzostwach świata w Bułgarii w 2013 r.

W wybitnym gronie uczestników pojawią się także Toma Coconea (ROU), dla którego będzie to już ósma edycja Red Bull X-Alps, oraz jedyny zawodnik, który do tej pory nie opuścił żadnej edycji Red Bull X-Alps - Antoine Girard. Francuz ustanowił niedawno rekord najwyższego lotu na paralotni, wzbijając się na ponad 8 000 m nad szczytem Broad Peak w łańcuchu górskim Karakorum. Swoich sił spróbuje także Gavin McClurg z USA, który zaliczył w tym roku wyjątkowo trudną i niebezpieczną przeprawę przez góry Alaska.

„Zebraliśmy do edycji 2017 naprawdę imponującą grupę ludzi. Ci faceci potrafią biegać, wspinać się i latać – a to wszystko w nadludzkim tempie oraz warunkach, które zwykłego miłośnika przygód szybko odesłałyby do domu na filiżankę gorącej herbaty. Poziom rywalizacji rośnie z roku na rok, więc możemy się spodziewać ekscytującego i wyrównanego wyścigu” – mówi dyrektor wyścigu Christoph Weber.

Choć wydawać by się mogło, że jest zbyt wcześnie, aby ogłaszać nazwiska uczestników wyścigu, który odbędzie się dopiero latem przyszłego roku, ma to ogromne znaczenie dla samych zawodników. Ze względu na wyjątkowy poziom trudności oraz wymagane umiejętności muszą oni natychmiast rozpocząć treningi, których celem jest wypracowanie formy fizycznej i umysłowej potrzebnej do startu w najtrudniejszym rajdzie przygodowym świata. Nie mówiąc już o tym, że muszą być gotowi na przekraczanie własnych granic przy nieustannym zachowaniu maksymalnego skupienia.

Śledź na bieżąco zawodników Red Bull X-Alps oraz ich intensywne przygotowania do wyścigu na redbullxalps.com oraz facebook.com/redbullxalps.

LISTA ZAWODNIKÓW

Claudio Heidel Schemberger   Argentyna

Che Golus*   Australia

Paul Guschlbauer    Austria

Stephan Gruber   Austria

Pascal Purin  Austria

Simon Oberrauner*   Austria

Tom de Dorlodot    Belgia

Richard Brezina*  Kanada

Stanislav Mayer   Czechy

Antoine Girard   Francja

Gaspard Petiot    Francja

Nelson de Freyman   Francja

Benoît Outters*  Francja

Sebastian Huber   Niemcy

Manuel Nübel    Niemcy

Pal Takats    Węgry

Aaron Durogati   Włochy

Tobias Grossrubatscher*   Włochy

David Liano Gonzalez*  Meksyk

Ferdinand van Schelven   Holandia

Nick Neynens   Nowa Zelandia

Michał Gierlach*  Polska

Toma Coconea   Rumunia

Evgenii Griaznov  Rosja

Duncan Kotze*  RPA

Chikyong Ha    Korea Południowa

Christian ‘Chrigel’ Maurer   Szwajcaria

Krischa Berlinger*   Szwajcaria

Gavin McClurg  USA

Jesse Williams*   USA

*Zawodnicy startujący po raz pierwszy

O RED BULL X-ALPS

Red Bull X-Alps 2017 wystartuje 2 lipca i będzie to już ósma edycja najtrudniejszego rajdu przygodowego świata. To połączenie trekkingu z paralotniarstwem stanowi jedną z najbardziej ekscytujących hybryd będących wynikiem ciągłej konwergencji dyscyplin górskich. Podczas wyścigu zawodnicy muszą w możliwie najkrótszym czasie pokonać pieszo lub w powietrzu liczącą ponad 1 000 kilometrów trasę prowadzącą przez Alpy, po drodze zaliczając nieznaną jeszcze liczbę punktów kontrolnych.

W edycji 2015 wystartowało łącznie 32 sportowców, z których zaledwie 19 osiągnęło ostateczny cel, a i tak był to najlepszy wynik od czasu debiutu wyścigu w 2003 roku. Niespodziewanie na metę dotarło aż 12 nowicjuszy, w tym reprezentanci Wielkiej Brytanii, Korei, Nowej Zelandii oraz innych krajów, które stanęły do rywalizacji po raz pierwszy w historii.

Nowością w 2015 roku był jednodniowy Prolog. Zawodnicy rozpoczęli i ukończyli wyścig w Fuschl am See, po drodze zaliczając punkty kontrolne na szczytach Zwölferhorn i Schafberg, a ich zmagania przez cały czas bacznie obserwowali fani na całym świecie.

W ramach edycji 2017 ponownie rozegrany zostanie Prolog! Trzech najlepszych uczestników otrzyma dodatkową przepustkę Led Lenser Nightpass oraz pięciominutową przewagę na starcie głównego wyścigu. W 2015 roku Prolog wygrał Paul Guschlbauer (AUT) z czasem 2h 21m.

Jednak zwycięzcą wyścigu Red Bull X-Alps 2015 został Szwajcar Christian Maurer, który pokonał całą trasę w 8 dni, 4 godziny i 37 minut. Było to jego czwarte zwycięstwo z rzędu – ustanowił tym samym nowy rekord.

Fotografia: Felix Voelk/Red Bull Content Pool
Fotografia: Harald Tauderer/Red Bull Content Pool
Fotografia: Michał Gierlach/Red Bull Content Pool

Autor zdjęcia tytułowego: Felix Voelk/Red Bull Content Pool
Autor publikacji: Red Bull

Top