Konferencja filmu "Dywizjon 303". Zobaczcie pierwsze efekty pracy ekipy filmowej!

Konferencja filmu

Nie moglibyśmy nie uczestniczyć w pokazie pierwszych nakręconych ujęć z filmu „Dywizjon 303 z dwóch powodów: po pierwsze od początku kibicujemy produkcji tego filmu jednocześnie jako patron tego filmu i opiekun oficjalnego fanpage na facebook’u, a po drugie po ostatnich zawirowaniach wokół filmu chcieliśmy się przekonać jak wygląda rezultat pracy producentów.

Jako sceptyk w stosunku do kinowych efektów specjalnych i gry aktorskiej szedłem pełen obaw na konferencję producentów „Dywizjonu 303”. Zabrałem również redakcyjną koleżankę Małgosię Konopkę, aby sama oceniła to co zaraz zobaczy na ekranie. Ponieważ do tej pory kilka razy wizytowałem plan filmu obawiałem się, że ciężko będzie mi się odnieść do tego co widziałem podczas realizacji filmu (szczególnie jak się widzi nie tylko to co widzi normalny widz w kinie, ale też to co wokół planu – kamery, pracownicy, nowoczesny sprzęt realizatorski..). Jednak po obejrzeniu już kilku pierwszych scen z filmu mogę śmiało powiedzieć, że jeżeli zostanie wykorzystany taki potencjał jak jest w chwili obecnej, to możemy się spodziewać bardzo udanego filmu – pamiętajmy – fabularnego na podstawie książki, a nie historycznego, tak jak niektórzy tego oczekują. Ponieważ nie mogę zdradzać szczegółów wszystkich scen i scenariusza, mogę tylko zapewnić, że film będzie oddawał hołd naszym bohaterom tak jak było to zakładane od początku. Producenci tak opisali to słowami:

„Nasz film przedstawi fascynującą historię pilotów, którzy po upadku Polski przedostali się do Wielkiej Brytanii. Tam błysnęli odwagą i poświęceniem, by uratować wyspę. Rozpoznawalny na całym świecie polski symbol - Dywizjon 303 - wszystkim kojarzy się ze zwycięstwem. I zostanie utrwalony jeszcze bardziej, gdy film trafi do międzynarodowej dystrybucji.”

Nawet moja redakcyjna koleżanka Małgosia, która obejrzała promocyjny seans powiedziała, że jest pod wielkim wrażeniem - szczególnie zależało mi na jej opinii, bo nie była jeszcze na planie filmu i mogła na to spojrzeć „chłodnym okiem”.

Należy wspomnieć, że podczas konferencji mieliśmy okazję porozmawiać z Michaelem Mazowieckim urodzonym w polskim szpitalu wojskowym Polakiem w Wielkiej Brytanii, który od dziecka przebywał w towarzystwie uczestników Bitwy o Anglię, już wtedy zbierał wszelkie informacje na ten temat. Studia geograficzne, historyczne i politologiczne na Uniwersytecie Londyńskim skończył z tytułem doktora. Na konferencję przybył również Grzegorz Brychczyński – członek Polskiego Klubu Lotniczego, znał osobiście bohatera naszego filmu – Witolda Łokuciewskiego oraz Stanisława Skalskiego. Był jednym z inicjatorów budowy a następnie jednym z pierwszych pilotów samolotu RWD-5, który wziął udział w jednej ze scen naszego filmu.

konferencja film dywizjon 303Od Jacka Samojłowicza dowiedzieliśmy się jeszcze parę szczegółów na temat filmu: „Ekipa na planie przekracza 100-osób. Używamy 3 kamer równocześnie. By uzyskać bogactwo ujęć, korzystamy z technokranów, quadów, dronów i paralotni. Oprócz własnych replik, mamy dostęp do historycznych, ale wciąż latających samolotów. Sprowadziliśmy z Wielkiej Brytanii pamiętającego Bitwę o Anglię Hurricane’a. To było wydarzenie dla wszystkich, nie tylko na planie. Wynajęliśmy też historyczne samochody osobowe takie jak Rolls-Royce czy Jaguar a także dawne polskie ciężarówki i legendarne motocykle Sokół. Pracowaliśmy na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, wykorzystując jego najcenniejsze eksponaty. Planujemy już zdjęcia na prestiżowych angielskich lotniskach w Duxford i Old Warden, a także w historycznym bunkrze dowodzenia w Uxbridge, czy legendarnym pubie Orchard. Zamierzamy pokazać Polsce i światu naszą chlubną historię i prawdziwych bohaterów w istotnym z polskiego punktu widzenia, pełnym kontekście historycznym.”

Autor publikacji: Mariusz Barszcz
W konferencji uczestniczyli: Małgorzata Konopka, Mariusz Barszcz
Materiał zdjęciowy i filmowy: Film Media SA

Top