Poznań Ławica - Październik: Wysokie loty procentów.

Poznań Ławica - Październik: Wysokie loty procentów.

Październik ostatecznie zamyka okres wakacyjnych tras wypoczynkowych z rewelacyjną dynamiką tego miesiąca w odniesieniu rok do roku, w ruchu czarterowym. W październiku 2016 roku lotnisko w Poznaniu obsłużyło 127 172 pasażerów, a to oznacza 73,21 % wzrostu względem tego samego miesiąca roku poprzedniego. Od stycznia 2016 liczba obsłużonych pasażerów to 1 511 737. Oznacza to, że październik zamknął się liczbą zbliżoną do wyniku całego ubiegłego, 2015 roku.

Segment połączeń regularnych odnotował 110 507 pasażerów, a w tym na połączeniach LCC (tanie linie lotnicze) 77 814 pasażerów, z dynamiką wzrostu na poziomie 58,82 %. W segmencie przewoźników Legacy (przewoźnicy tradycyjni) liczba pasażerów to 32 693, z dynamiką 51,48 %. W segmencie połączeń czarterowych obsłużono w Poznaniu 16 221 pasażerów, co w zestawieniu z rokiem 2015, kiedy z czarterów skorzystało 2 221 osób, daje dynamikę rok do roku na poziomie 630,35 %.

We wrześniowym komunikacie uczyniliśmy komentarz do wyników pokazujących bardzo wysokie wskaźniki dynamiki. W październiku możemy ten komentarz ponowić, gdyż takie liczby są kontynuacją tamtej sytuacji, a także przede wszystkim wydarzeń z ubiegłego roku. Zatem przełom września i października 2015 to dla portu lotniczego w Poznaniu szczególna sytuacja rzutująca na wyniki tego roku i mająca swoje odbicie w dynamice. 21.09. - 11.10.2015 roku był to czas potrzebny na przeprowadzenie remontu drogi startowej przy całkowitym zamknięciu lotniska, co w ewidentny sposób zmieniło tegoroczne notowania.

Ponowiliśmy, jak i poprzednio analizę porównawczą danych za okres od 11.10. do 31.10 w latach 2015 i 2016. Wynika z niej, że w okresach analogicznych nasze lotnisko zanotowało wzrost całego ruchu pasażerskiego na poziomie 10 %. Październik to już 12 miesiąc wzrostów a także miesiąc, kiedy za całą dotychczasową część roku osiągnięto całkowity wynik obsłużonych pasażerów na poziomie pełnego 2015 r.

W październiku 2016 tanie linie lotnicze zanotowały wzrost rok do roku na poziomie 58,82 %. Ryanair z dynamiką na poziomie 72,76 % w segmencie LCC drugi miesiąc z rzędu na czele tej kategorii. Tuż za miejscem pierwszym linie lotnicze Wizz Air, które przewiozły o 58,86 % pasażerów więcej w stosunku do października 2015.

Przewoźnicy Legacy w październiku zanotowali następujące wyniki. Polskie Linie Lotnicze LOT to zmiana w stosunku do października ubiegłego roku na poziomie 80 %. Lufthansa także przewiozła więcej pasażerów aniżeli w zeszłym roku, a dynamika to 42 %. SAS w październiku 41 %.

       Najpopularniejsze kierunki podróżowania to:

       Londyn Luton (14 100 pasażerów), Londyn Stansted (10 920 pasażerów), Monachium (9 990 pasażerów), Frankfurt (7 524 pasażerów), Dublin (6 200 pasażerów), Doncaster (5 858 pasażerów), Barcelona El Prat (4 139 pasażerów), Kopenhaga (4 093 pasażerów). Warszawa utrzymuje wzrosty i w zestawieniu z rokiem 2015 daje to wynik na poziomie 81 %, do i z Warszawy podróżowało 11 007 pasażerów.      

Czartery to prawdziwy wysoki lot procentowy i przyniósł on w tym segmencie wzrost na poziomie 630 %, z liczbą pasażerów na poziomie 16 221. Mamy tu do czynienia z ogromnym wpływem ubiegłorocznego remontu pasa startowego i związanej z tym konieczności innego, długoterminowego planowania lotów przez przewoźników wspólnie z tour operatorami. To planowanie właśnie i przesunięcia dały w ubiegłym roku zaledwie 2 221 osób podróżujących czarterami. W październiku, jeszcze w kierunkach wakacyjnych najwięcej pasażerów przewiozły linie lotnicze Enter Air.

Najchętniej wybierane ciepłe kierunki podczas tej jesieni to w kolejności Fuertaventura, Heraklion, Las Palmas, Teneryfa, Antalya, Hurghada, Rodos, Majorca, Kos, Corfu.

„Październik to ostatni miesiąc, kiedy w porównaniach z rokiem ubiegłym mamy do czynienia z wpływem czynników infrastrukturalnych naszego lotniska na bieżące wyniki.”- komentuje Prezes Portu Lotniczego Poznań-Ławica Mariusz Wiatrowski i dodaje: „Tak wysoko szybujące cyfry dopiero dzisiaj pokazują, jak spory ruch został zabrany w ubiegłym roku, a tym bardziej cieszy fakt, iż ten ruch po tegorocznym powrocie u nas pozostał. Za nami dwanaście miesięcy z nieprzerwanymi wzrostami. Od stycznia do października tego roku osiągnęliśmy wynik ponad 1,5 miliona obsłużonych pasażerów, a to jest dokładnie taka liczba, jak za cały ubiegły rok. To daje nam możliwość estymowania bardzo dobrych wyników całego roku.

W momencie pisania tego podsumowania jesteśmy już po pierwszym locie do Alicante, które to połączenie od listopada mamy nadzieję, na stałe wpisze się w nasz kalendarz. Pasażerowie szukają zatem kierunków, gdzie mogą uciec od chłodów i my właśnie taki zaoferowaliśmy. To także jest jednym z elementów oraz znakiem okresu, kiedy ciężar ruchu czarterowego przechodzi na ruch LCC oraz Legacy. A tu utrzymuje swoją dynamikę Ryanair. Przed nami czas myśli wybiegających już ku świętom Bożego Narodzenia i tu przypominamy, iż biuro podróży Rainbow zaproponowało absolutnie unikatową wycieczkę do Rovaniemi.

3 grudnia, tuż przed Mikołajkami można udać się na jednodniowe spotkanie z miastem Św. Mikołaja, a także z nim samym. To z pewnością zbuduje dobrego ducha świąt.”

Źródło informacji i zdjęcia: Port Lotniczy Poznań Ławica

 

Top