Orlik w parze z Mig-29 podczas ćwiczenia MYSZOŁÓW 16.

Orlik w parze z Mig-29 podczas ćwiczenia MYSZOŁÓW 16.15 listopada br., w 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego rozpoczęło się ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. MYSZOŁÓW 16. Pierwszym z epizodów w ramach ćwiczenia było przechwycenie samolotu PZL 130 „Orlik” przez parę samolotów Mig- 29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. O godzinie 10.50 LMT samolot PZL-130 Orlik o numerze bocznym 029 oderwał się od pasa startowego na lotnisku Radom - Sadków. Piloci Orlika wystartowali, aby za kilkadziesiąt minut spotkać się z parą samolotów Mig-29.

Po osiągnięciu wysokości przelotowej 8000 ft samolot wykonał lot po trasie, poruszając się wahadłowo między Starachowicami a Lipskiem. Kontroler naprowadzania poinformował załogę Orlika, iż para Migów właśnie wystartowała z lotniska w Mińsku Mazowieckim i że za chwilę rozpocznie się właściwe ćwiczenie - jeden z epizodów ćwiczenia MYSZOŁÓW 16.

Para samolotów Mig-29 pojawiła się na południe od trasy po jakiej poruszał się samolot PZL-130 Orlik. Samoloty w ciasnym zakręcie wykonały manewr przechwycenia, jednocześnie zmniejszając prędkość do prędkości z jaką poruszał się Orlik. Jeden z pilotów Miga podleciał blisko samolotu Orlik i przekazał załodze informacje, iż zostali właśnie przechwyceni… Dalszy lot odbywał się już pod kontrolą pary samolotów myśliwskich. Pierwszy z Migów przejął dowodzenie i stał się samolotem prowadzącym dla samolotu PZL-130. Drugi z pary wykonywał lot w znacznej odległości za przechwyconym Orlikiem i był gotowy do podjęcia natychmiastowych działań interwencyjnych w przypadku, kiedy załoga Orlika nie wykonywałaby poleceń samolotu prowadzącego. Lot w asyście Migów trwał około 15 minut. Myśliwce zmusiły załogę Orlika do lądowania na lotnisku w Dęblinie, gdzie czekały już odpowiednie służby ochrony, które przejęły samolot, jak i załogę… Piloci Migów upewniwszy się, iż samolot Orlik wylądował i zwolnił drogę startową, wykonali kilka efektownych, ciasnych manewrów BREAK, po czym wylądowali.
myszołów 16 orlik mig-29Po odtworzeniu gotowości wszystkich samolotów biorących udział w ćwiczeniu, piloci odlecieli do swoich macierzystych baz.

W wyżej opisanym epizodzie brali udział:

- kpt. pil. Michał ANIELAK- samolot PZL-130 Orlik

- por. pil. Eryk PARZYSZEK- samolot PZL-130 Orlik;

- kpt. pil. Marcin ŁĘKAWA- Mig-29

- por. pil. Łukasz WOJCIESZKO- Mig-29

Tekst: kpt. pil. Michał ANIELAK
Foto: p. Grzegorz ZARZYCKI, por. pil. Eryk PARZYSZEK, p. Anna KUNA.
Źródło i więcej zdjęć: http://42blsz.wp.mil.pl/pl/1_448.html

Top