×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów bci2016 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

piątek, 16 grudzień 2016 08:59

„Biało – Czerwone Iskry” podsumowanie sezonu 2016.

Napisane przez 4SLSZ
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Miejscem pierwszego pokazu dynamicznego nowego składu Zespołu było lotnisko Mokre w gminie Zamość, odbyło się to 16 lipca. Miejscem pierwszego pokazu dynamicznego nowego składu Zespołu było lotnisko Mokre w gminie Zamość, odbyło się to 16 lipca.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów bci2016 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Piloci z Zespołu Akrobacyjnego „Biało - Czerwone Iskry” reprezentowali polskie skrzydła w pokazach w kraju i za granicą. Rok 2016 to bardzo pracowity czas dla pilotów dęblińskiego Zespołu z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego.

Rok 2016 rozpoczął się bardzo intensywnie, bo już w styczniu Zespół Akrobacyjny „Biało – Czerwone Iskry” wzbogacił się o trzech nowych pilotów: kpt. Krzysztofa Kłaczyńskiego, ppor. Mateusza Kubiaka oraz ppor. Marcina Kossakowskiego. Zadanie nie było łatwe, ponieważ jeszcze w tym roku musieli oni zastąpić ubywających na szkolenie lotnicze do Włoch pilotów - kpt. Pawła Wichowicza, kpt. Piotr Berezińskiego oraz kpt. Przemysława Ćwiklaka.

Nie wliczając ogromnej liczby treningów na dęblińskim niebie, pierwszy raz w tym roku można było zobaczyć Zespół na obchodach 1050-lecia chrztu Polski. Zespół w składzie pięciu samolotów uczcił ten dzień pozostawiając na niebie biało-czerwoną flagę podczas obchodów w Ostrowie Lednickim.

Członkowie Zespołu „Biało – Czerwone Iskry” byli widoczni nie tylko w powietrzu, wspomagali różnego rodzaju akcje charytatywne i społeczne. Dęblińscy piloci wspierali między innymi akcję Cała Polska czyta dzieciom, która odbyła się w Muzeum Sił Powietrznych.

Z okazji Święta Wojsk Specjalnych, 20 maja br. Zespół zaprezentował swój kunszt na krakowskim niebie. W tym dniu kpt. pil. Krzysztof Kłaczyński odniósł osobisty sukces, ponieważ tego dnia wykonał swój pierwszy samodzielny pokaz.

Powstał również film dokumentalny o TS-11, który jest zarazem pracą dyplomową pani Joanny Łupińskiej. Film pod tytułem „Zmiana warty: TS-11 Iskra” wziął udział w VII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Lotniczych „Fly Film Festival 2016”.

Pierwszy dynamiczny pokaz w tym roku odbył się 11 czerwca na Międzynarodowym Pikniku „Lotnicze Depułtycze” w okolicach Chełma. Tym razem w składzie czterech samolotów. Kolejną pozycją w planie pokazów było Florennes – pokazy z okazji 70-lecia Belgijskich Sił Powietrznych „Magic in the Air”. Niestety ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne w zachodniej Europie, wylot musiał zostać odwołany.

30 czerwca nadszedł czas symbolicznego „przekazanie pałeczki”, ogromna ilość intensywnych treningów przyniosła należne miejsca w zespole kpt. pil. Krzysztofowi Kłaczyńskiemu, który zastąpił kpt. pil. Pawła Wichowicza na pozycji prawego prowadzonego, ppor. pil. Mateusz Kubiak zastąpił kpt. pil. Piotra Berezińskiego na pozycji lewego prowadzonego oraz ppor. pil. Marcin Kossakowski zastąpił kpt. pil. Przemysława Ćwiklaka na pozycji prawego prowadzonego oraz solisty. Tego dnia nowy już skład Zespołu wykonał przelot nad placem przed pomnikiem „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt” z okazji zmiany Rektora -Komendanta WSOSP.

Największą dumą dla Zespołu jest możliwość reprezentowania naszego kraju poprzez pozostawienie na niebie biało-czerwonych barw. Im większa liczba ludności jest w stanie dostrzec starania Zespołu, tym większa jest radość pilotów. Prawdziwym honorem była defilada lotnicza na otwarcie szczytu NATO w Warszawie.

Niestety w Polsce nie zawsze możemy liczyć na odpowiednią pogodę do pokazów, dlatego Zespół musiał odwołać wizytę w Kostrzynie nad Odrą. Ku zaskoczeniu, uczestnicy Przystanku Woodstock sprawili, że „Iskry” jednak pojawiły się na festiwalu.

Miejscem pierwszego pokazu dynamicznego nowego składu Zespołu było lotnisko Mokre w gminie Zamość, odbyło się to 16 lipca. Zespół w składzie sześciu samolotów zaprezentował się w wariancie niskim. Kolejny pokaz, również w wariancie niskim, odbył się 7 sierpnia podczas 18. Mazury Air Show nad jeziorem Niegocin w Giżycku.

Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego nie mogłaby się odbyć bez biało-czerwonej flagi na niebie. Pierwszy pokaz w wariancie wysokim w tym roku odbył się 27 sierpnia w Poznaniu, podczas obchodów Święta Lotnictwa oraz 10-lecia F-16 w Polsce. Tutaj też kilku dęblińskich pilotów zostało uhonorowanych medalami za zasługi dla obronności kraju.

{gallery}bci2016{/gallery}

Zaledwie tydzień później piloci wystąpili na Festynie Lotniczym w 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. 3 września to kolejny dzień pokazu w wariancie wysokim.

14 września rozpoczęła się największa wyprawa Zespołu „Biało-Czerwone Iskry” w całej jego historii. Nigdy wcześniej BCI nie zrobiły tak wielkiej liczby kilometrów w ciągu jednego wylotu. Była to dwutygodniowa podróż z wieloma międzylądowaniami i pokazami lotniczymi w Grecji oraz na Malcie. Pierwszy przystanek Kraków-Balice, ostatni postój w Polsce przed wylotem za granicę.

Ze względu na niewielki zasięg samolotu TS-11 Iskra, piloci Zespołu byli zmuszeni do planowania naszej trasy z międzylądowaniami w odległości około 500 km. Start o poranku 15 września. Pierwszym przystankiem było lotnisko Timisoara w Rumunii. Kolejny przystanek Bułgaria. Lotnisko Plovdiv. Na każdym przystanku członkowie Zespołu czekali na swoich niezastąpionych techników, którzy przygotowywali samoloty do dalszej drogi. W ślad za nami podróżowali oni na pokładzie samolotu C-295.

Ostatnim odcinkiem trasy do Grecji było lotnisko Tanagra.

W Grecji piloci zostali przyjęci bardzo ciepło przez organizatorów. Na miejscu wykonali dwa pokazy w wariancie wysokim w trakcie Athens Flying Week.

Po zakończonych pokazach BCI mieli okazję spotkać się z Ambasador w Republice Greckiej Panią Anną Barbarzak oraz Attache obrony płk. Markiem Dudą. Spotkanie było okazją do wymiany okolicznościowych upominków. Lider Zespołu kpt. Maciej Kopiel wręczył pamiątkowe ryngrafy. Po udanych pokazach Zespół wyruszył w dalszą drogę. Kolejne lotnisko po trasie Lecce-Galatina we Włoszech. W Lecce piloci spotkali się ze swoimi kolegami, którzy w tym czasie odbywali przeszkolenie na nowy typ statku powietrznego M-346. Na Malcie oprócz pokazów Zespół miał okazję spotkać się z uczniami oraz kadrą Polskiej Szkoły Sobotniej na Malcie, a dzieci miały niecodzienną sposobność posiedzieć w polskim samolocie. Podczas Malta International Airshow Zespół zaprezentował pokaz w wariancie niskim. Piloci zostaliśmy przyjęci na Malcie bardzo serdecznie ze względu na zbliżone barwy narodowe Polski i Malty oraz możliwość pokazania ich na niebie. Podróż powrotna była długa wymagała kilka międzylądowań, między innymi w Rivolto, w zaprzyjaźnionej bazie gdzie stacjonują Frecce Tricolori.

Powrót z Malty nie był jeszcze zakończeniem sezonu. Do zrealizowania pozostało kilka ważnych przedsięwzięć. Jednym z nich był przelot nad 120 Promocją Absolwentów WSOSP 18 listopada.

Kolejnym i ostatnim wydarzeniem tego roku, było przywitanie dwóch pierwszych, polskich samolotów M-346. Zespół w składzie czterech samolotów podprowadził samoloty M-346 do lądowania w asyście biało-czerwonych dymów na niebie.

Mimo, że oficjalne wyloty Zespołu zostały już zakończone, przed nimi jeszcze mnóstwo pracy. Sporym wyzwaniem dla członków Zespołu jest dopracowanie programu pokazów na przyszły rok oraz intensywne szkolenie nie tylko nowego członka Zespołu – por. Sylwestra Sobótki, który ma zastąpić kpt. Jerzego Skalińskiego na pozycji zamykającego, ale również wszystkich pilotów Zespołu.

Przyszły sezon Zespół Akrobacyjny „Biało - Czerwone Iskry” rozpocznie w składzie:

nr 1 kpt. Maciej KOPIEL – dowódca / lider

nr 2 mjr Jacek JAWOREK – pierwszy lewoskrzydłowy

nr 3 kpt. Krzysztof KŁACZYŃSKI – pierwszy prawoskrzydłowy

nr 4 por. Sylwester SOBÓTKA – zamykający

nr 5 por. Marcin KOSSAKOWSKI – drugi prawoskrzydłowy / Solo

nr 6 por. Mateusz KUBIAK – drugi lewoskrzydłowy

2017 rok będzie bardzo pracowity dla Zespołu, szykuje się wiele interesujących imprez lotniczych.

Tekst: Zespół Akrobacyjny „Biało – Czerwone Iskry”

Zdjęcia: mjr pil. Grzegorz Banaś / 4. SLSz, por. pil. Mateusz Chalot / 41. BLSz, Michał Wajnchold, Zbyszek Moszczański, archiwum Zespołu Akrobacyjnego „Biało – Czerwone Iskry”.

Czytany 3044 razy Ostatnio zmieniany piątek, 16 grudzień 2016 09:11

Artykuły powiązane

 • Czy na Air Show w Radomiu pojawi się amerykański myśliwiec F-35?

  Jak pisze portal informacyjny Echodnia.eu trwają rozmowy między innymi z włoską grupą Frecce Tricolori oraz z Amerykanami, dotyczące prezentacji w Radomiu między innymi myśliwca wielozadaniowego piątej generacji F-35.

 • Sezon 2018 na lotnisku w Szymanowie. Poznaj harmonogram lotniczych imprez.

  Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z bogatym programem imprez które przygotował dla Was Aeroklub Wrocławski na sezon 2018. W tym roku świętujemy 100-lecie lotnictwa polskiego, więc nikt nie powinien czuć się rozczarowany.

 • Na Air Show w Radomiu prawdopodobnie przylecą Hiszpanie z Patrulla Aguila.

  Większość zagranicznych zespołów akrobacyjnych zwleka jeszcze z ostateczną oficjalną odpowiedzią na zaproszenie organizatorów tegorocznych pokazów Air Show w Radomiu. Na razie wiemy, że na pewno będzie zespół Patrouille Suisse i prawdopodobnie hiszpański zespół Patrulla Aguila.

 • Air Show 2018 w Radomiu. Patrouille Suisse i mnóstwo różnych znaków zapytania.

  Jak pisze portal Echodnia.eu: - Występ zespołu akrobatów wojskowych Patrouille Suisse to na razie jedyny pewny punkt Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2018 w Radomiu, które odbędą się 25 i 26 sierpnia. Choć do imprezy pozostało pół roku wciąż niewiele wiadomo na temat największego tegorocznego święta lotniczego w Polsce.

 • Airbus Helicopters z zamówieniami podczas Air Show w Singapurze.

  Airbus Helicopters zyskuje w Japonii przewagę dzięki dwóm nowym zamówieniom i dwóm nowym dostawom na początku roku, potwierdzając silną obecność firmy w tym kraju. Obecnie Airbus Helicopters dominując, z ponad połową udziału, na japońskim rynku śmigłowców cywilnych i służb porządku publicznego, planuje zwiększyć swoją pozycję w ramach prognozowanego wzrostu floty śmigłowców Japonii o 2 proc. rocznie w ciągu najbliższych 20 lat.

 • "Lotniczy kask" dla Dawida Kubackiego. Zobacz jak powstawał!

  Prezentujemy proces powstawania grafiki na kasku dla naszego olimpijczyka Dawid Kubacki - skoczka narciarskiego. W takim właśnie kasku będzie on rywalizował na olimpiadzie w Pjongczang 2018. Wspaniałe lotnicze malowanie wykonała firma aerograf.com.pl.

 • Air Show 2018 w Radomiu odbędzie się 25 i 26 sierpnia. Poznaj szczegóły pokazów lotniczych.

  To już pewne. 25 i 26 sierpnia odbędą się w Radomiu Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show 2018. Impreza odbędzie się w ramach obchodów 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego.

 • Podsumowanie sezonu 2017 Biało-Czerwonych Iskier.
  Rok 2017 to był bardzo pracowity czas dla pilotów z Zespołu Akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego. Reprezentowali oni polskie skrzydła w wielu pokazach w kraju i za granicą.
 • Biało-Czerwone Iskry, Cumulusy 2017 i film "Dywizjon 303" - Zobaczcie film!

  Wielka gala plebiscytu Cumulusy 2017 już 17 lutego 2018 roku! Air Sports Promotion opublikował właśnie najnowszy film promujący plebiscyt, który będzie w 2018 roku jedną ze 100 imprez z okazji 100- lecia lotnictwa polskiego.

 • Sezon podniebnych akrobacji ORLIKÓW zakończony.

  Zespół Akrobacyjny Orlik reprezentuje Polskie Siły Powietrzne podczas krajowych i zagranicznych pokazów lotniczych. Kunszt pilotów zespołu, będących instruktorami pilotami 42 BLSz z Radomia, może być prezentowany w formacji ośmiu, siedmiu lub sześciu samolotów PZL-130 TC-II ORLIK oraz przewiduje pokaz pilota solisty.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top