poniedziałek, 16 styczeń 2017 12:23

Powtórka z katastrofy nad jeziorem Bodeńskim była blisko? Incydent z udziałem dwóch samolotów.

Napisane przez Jakub Mrugała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zapisy parametrów lotu przedstawione przez BEA pokazują jak niewiele brakowało do powtórki wydarzeń sprzed 15 lat. / Źródło grafiki: www.blog.flightradar24.com Zapisy parametrów lotu przedstawione przez BEA pokazują jak niewiele brakowało do powtórki wydarzeń sprzed 15 lat. / Źródło grafiki: www.blog.flightradar24.com

1 styczeń 2017 roku okolice Gandawy w Belgii na wysokości 21000 stóp o mały włos nie doszło do tragedii podobnej do tej z 1 lipca 2002 nad jeziorem Bodeńskim gdzie w wyniku zderzenia rosyjskiego Tu-154 i transportowego B757 zginęło 71 osób.

Tym razem w incydencie w sprawie którego właśnie okazał się wstępny raport francuskiego Biura Badania Wypadków Lotniczych (BEA) oraz AAIU belgijskiego odpowiednika brały udział rejsowy AirbusA320 lot AFR640F z Paryża do Amsterdamu i AirbusA300 typu cargo egipskich Egypt Air lecący z Ostendy do Kairu. Zapisy parametrów lotu przedstawione przez BEA pokazują jak niewiele brakowało do powtórki wydarzeń sprzed 15 lat.

Ale po kolei.

Egipski Airbus poruszał się na południowy-wschód i miał zamiar wznieść się po starcie z Ostendy na 21000 stóp w tym samym czasie francuski A320 leciał już północ na poziomie 22000 stóp.

O godzinie 11.42 egipski samolot osiągnął zakładany pułap 21000

O godzinie 11.45 dostaje polecenie od belgijskiego kontrolera aby utrzymać pułap 21000 do czasu minięcia lecącego z jego prawej strony francuskiego A320, w tym samym czasie A320 zostaję ostrzeżony o wznoszącym się pod nim egipskim A300.

Z nie podanych jak dotąd przyczyn egipski A300 kontynuuje wznoszenie ponad pułap 21000 stóp, jednocześnie w obu samolotach aktywują się systemy TCAS (Traffic Alert and Collision Avoidance System), piloci egipskiej maszyny mają wg systemu pozostać na obecnej wysokości zaś francuskiego Airbusa zwiększyć wysokość, pomimo tych ostrzeżeń egipski samolot kontynuuję wznoszenie aby ostatecznie osiągnąć pułap 21850 stóp, na szczęście francuski pilot „posłuchał się” systemu TCAS i zaczął szybsze wznoszenie, jednak ze względu na decyzję egipskiego pilota separacja w momencie przecięcia się kursów obu maszyn wynosiła zaledwie 300 stóp co stanowi 1/3 dozwolonej w lotnictwie cywilnym separacji pionowej na tej wysokości.

kolizja samolotyA320-214 AIR FRANCE CDG (F-GKXN) . Autor zdjęcia: Eric Salard . Licencja: Domena Publiczna / Wikimedia.com

kolizja samolotyAirbus A300/6F )SU-GAY) z Egypt Air Cargo w Cologne/ Bonn . Autor zdjęcia: Alec Wilson . Licencja: Domena Publiczna / Wikimedia.com

Na chwilę obecną żadna z agencji nie podała przyczyn takiego zachowania egipskiego pilota. Na pewno zlekceważył on zasady poruszania się w przestrzeni powietrznej ustalone po wspomnianej katastrofie nad jeziorem Bodeńskim. Wg nich pilot musi bezwzględnie wykonać polecenia nadawane przez system TCAS (w 2002 roku, kontroler obszaru w Zurychu wydał komendę odwrotną do tej z systemu TCAS co spowodowało zderzenie obu maszyn) ponieważ systemy obydwu samolotów komunikują się ze sobą i nie zanotowano do tej pory aby wydawały sprzeczne komendy.

Materiał został opracowany na podstawie źródła: https://blog.flightradar24.com/blog/flightradar24-data-regarding-egyptair-air-france-incident-1-january-2017/
Materiał opracował: Jakub Mrugała
Źródło zdjęć: Wikimedia.com / flightradar24.pl (grafika,screen)

Czytany 5469 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 styczeń 2017 13:37

Artykuły powiązane

 • Rocznica katastrofy lotniczej na Okęciu - 14 marca. Uroczystości pod pomnikiem.

  Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa oraz Rada i Zarząd Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy zapraszają na uroczystość upamiętniającą Ofiary katastrofy lotniczej samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT Ił-62 „Mikołaj Kopernik”,  która odbędzie się 14 marca 2018 roku o godzinie 12.00 przy pomniku na Forcie VI Okęcie, ul. Pawła Lipowczana 3.

 • Katastrofa samolotu pasażerskiego w Nepalu.

  Jak podają media Mathrubhumi News samolot linii lotniczych Bangla Airlines z Dhaki do Katmandu rozbił się w poniedziałek na międzynarodowym lotnisku w Tribhuvan (TIA). Rzecznik TIA Prem Nath Thakur powiedział, że samolot zsunął się z pasa startowego podczas lądowania i uderzył w boisko piłkarskie w pobliżu lotniska po czym stanął w płomieniach.

 • "Kommiersant" sugeruje, że Superjet Sukhoi posiada wady samolotu An-148, który uległ katastrofie. Sukhoi odrzuca te podejrzenia.

  Jak możemy przeczytać na stronie scar.ru: - W związku z publikacją z 13 lutego 2018 r. w rosyjskiej gazecie "Kommiersant" zatytułowanej "An-148 z problemami znalezionymi w Superjet" i następującymi republikacjami związanymi z dokumentem "Informacje o bezpieczeństwie lotów" wydanym przez FAVT (Federalna Agencja Transportu Lotniczego Rosji) zawierającą dane w sprawie wypadków lotniczych w czasie intensywnych opadów śniegu w Moskwie w dniach 4-5 lutego 2018 r., niniejszym informujemy: - Żadnych problemów "podobnych" do tych An-148, który rozbił się w lutym, nie zostały wykryte na SSJ100. Zalecamy unikanie nieprofesjonalnych opinii na temat szczegółów technicznych. Zwłaszcza przed publikacją wniosków Komisji Śledczej."

  W komunikacie dalej czytamy: - Ze względu na konsekwentne działanie wszystkich systemów SSJ100, mających na celu maksymalne bezpieczeństwo pasażerów, w przypadku wystąpienia możliwości częściowego oblodzenia czujników prędkości ("niedopasowanie wskazania prędkości" w dokumencie FAVT), odpowiedni wskaźnik zostaje aktywowany na wczesnym etapie kołowania lub rozbiegu. System "nie pozwoli" samolotowi odlecieć, zapewniając najwyższy priorytet - bezpieczeństwo pasażerów. Tak więc systemy ostrzegawcze samolotu DID PERFORM są bardzo dobre. Nagrzewanie czujników tego systemu w samolocie SSJ100 jest włączane automatycznie, na etapie gdy jeden z silników uruchomi się na ziemi. Całkowita utrata wskazań prędkości przez długi czas na SSJ100 jest niemożliwa z powodu konstrukcji samolotu. Testy certyfikacyjne przeprowadzone w tunelach aerodynamicznych z krytyczną imitacją oblodzenia wykazały, że systemy SSJ100 radzą sobie z oblodzeniem.
  Podczas testów certyfikacyjnych SSJ100 czujniki prędkości były testowane też w warunkach występowania chmury pyłu wulkanicznego. Samolot przeszedł wszystkie te testy i został potwierdzony przez IAC AR (Rosyjski Rejestr Lotniczy) i ekspertów EASA. Zalecamy zwrócenie szczególnej uwagi na dokument FAVT zawierający zalecenia dotyczące poprawy wydajności, przede wszystkim części gotowości infrastruktury lotniska i systemu obsługi samolotu przed lotem, szczególnie w trudnych warunkach pogodowych. Zalecenia te są adresowane do odpowiednich podmiotów."

  Źródło informacji: scar.ru press release

 • 71 osób zginęło w katastrofie samolotu pasażerskiego w Rosji.

  Samolot pasażerki linii lotniczych Saratov Airlines rozbił się po starcie z lotniska Moskwa - Domomiedowo po pokonaniu dystansu około 100km.

 • Incydent z udziałem samolotu Boeing EA-18G w Las Vegas.

  Samolot miał awarię w bazie lotniczej Nellis w Las Vegas. Lokalna prasa wskazuje, że samolot mógł zapalić się chwilę po starcie. Uważa się, że nastąpiło to zaraz po starcie i pilot został zmuszony do ewakuowania się z samolotu.

 • Śmigłowiec Mi-8 z czterema osobami na pokładzie rozbił się na Ukrainie.

  W dniu wczorajszym śmigłowiec Mi-8 nr rej. UR-CCM z prawdopodobnie z czterema osobami na pokładzie rozbił się w miejscowości Krzemieńczuk w regionie Połtawa na Ukrainie.

 • Relacja z uroczystości 10 rocznicy katastrofy lotniczej pod Mirosławcem.
  23 stycznia, w 10 rocznicę katastrofy wojskowego transportowca CASA C-295 w Mirosławcu, odbyły się uroczystości z udziałem rodzin lotników, przedstawicieli BBN, kadry kierowniczej MON i kadry dowódczej Sił Zbrojnych RP.
 • „Utraceni, lecz nie zapomniani” - rocznica katastrofy pod Mirosławcem.

  23 stycznia 2008 roku samolot transportowy CASA C-295 M, podchodząc do lądowania, rozbił się pod Mirosławcem. Zginęło 20 wysokiej rangi oficerów, którzy wracali z konferencji o bezpieczeństwie lotów. To była największa katastrofa w historii polskiego lotnictwa wojskowego. W miejscu, gdzie doszło do tragedii, odbędą się dziś uroczystości upamiętniające żołnierzy.

 • 10 rocznica katastrofy samolotu Casa C-295M. Obchody również w Muzeum Sił Powietrznych.

  23 stycznia w Mirosławcu odbędą się uroczyste obchody 10. rocznicy katastrofy samolotu CASA C-295M. Wspólnie z bliskimi, rodzinami i przedstawicielami władz państwowych, wojskowych i samorządowych,  Muzeum Sił Powietrznych uczci pamięć ofiar tragicznego zdarzenia z 23 stycznia 2008 roku.

 • "Blue Monday" w światowym lotnictwie czasem trwa cały rok.

  Dziś jak co roku słynny dzień ... Blue Monday. Chociaż prawdopodobnie żadna z katastrof lotniczych, która miałaby za przyczynę załamanie nerwowe pilota, nie wydarzyła się w tym dniu, to jednak takich "poniedziałków" w historii lotnictwa było całkiem sporo. Poniżej lista najsłynniejszych.

Top