czwartek, 19 styczeń 2017 18:17

"Awiatorzy" - powieść, w której spełniają się męskie marzenia…

Napisane przez Wydawnictwo/Grupa Zwierciadło
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jesienią nakładem Wydawnictwa Zwierciadło ukazała się książka autora popularnej powieści i scenariusza filmu „Czas honoru” Jarosława Sokoła „Awiatorzy”.

Rozpalająca wyobraźnię historia polskich lotników napisana przez autora bestsellera „Czas honoru”. To nie tylko zapisana życiem ludzi historia lotnictwa, ale zarazem opowieść o marzeniach. Spełnionych, co nie zawsze się udaje.

W początkach XX wieku bracia Wright wykonali pierwszy lot maszyną cięższą od powietrza. W tym czasie Polski nie było na mapach, ale byli Polacy – w tym wielu młodych ludziach, którzy pragnęli wznieść się ku niebu. „Awiatorzy" to opowieść o spełnianiu marzeń o lataniu.

Bohaterowie powieści realizują te marzenia, mimo wielu przeszkód, po wybuchu I wojny światowej. Z konieczności – nie ma przecież polskiego wojska – zdobywają doświadczenie w eskadrach Niemiec, Austrii i Rosji. Po wojnie uczestniczą w walkach o kształt granic odzyskanej ojczyzny – z Ukrainą oraz z bolszewicką Rosją. Są pionierami latania, gdyż samolot jest jeszcze urządzeniem nieprzystosowanym do prowadzenia działań bojowych, a i osób potrafiących go pilotować – niewiele.

Na tle barwnych wydarzeń epoki ukazany jest proces odradzania się państwa polskiego po stuleciu zaborów. Lotnicy są ucieleśnieniem budowania niepodległości – sięgają chmur zyskując wolność i niezależność. Stają się rycerzami przestworzy.

Napisana z pasją historia opowiada o dziejach polskiej awiacji – od balonów po pierwsze, zdobyczne, samoloty z biało-czerwoną szachownicą na skrzydłach. Dzięki wartkiej akcji i błyskotliwym dialogom, czytelnik z zapartym tchem przemieszcza się w czasie.

Książka Awiatorzy Autor Jarosław Sokół

O autorze:

Jarosław Sokół – prozaik i scenarzysta (m.in. „Pieniądze to nie wszystko”, „1920. Bitwa Warszawska”). Laureat wielu nagród, m.in. Złotych Lwów za scenariusz filmu „Statyści”.

Jego serial „Czas honoru” podbił serca widzów Telewizji Polskiej, na których prośbę powstawały kolejne sezony. Losy czterech cichociemnych okazały się interesujące także dla czytelników. Cykl powieści „Czas honoru” pojawił się najpierw na księgarskich półkach, a później w formie kolekcji prasowej.
Za upamiętnianie historii polskiej walki o wolność Jarosław Sokół otrzymał medal za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK.

Rekomendacje czytelniczek:

Dlaczego książka "Awiatorzy" trafiła w moje ręce? Nie mam zielonego pojęcia, to był impuls, niektórzy nazywają to przeczuciem. Nigdy nie interesowałam się tym tematem, nie lubiłam nawet filmu "Top Gun", kiedy inni szaleli za nim. Trzy razy zabierałam się za czytanie i odkładałam książkę na półkę. Nie zachęcała mnie ani tematyka, ani okładka, ani tym bardziej nie wyobrażałam sobie, jak przetrwam ze zdobywcami nieba przez prawie 500 stron. 

Okazało się jednak, że już pierwsze strony „Prologu” pochłonęły mnie całkowicie.

Katarzyna Głowacka
http://szaryzjadaczksiazek.blogspot.com/

 

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki, która jest według mnie epicka i porywająca. To książka o pasji, o ogromnej sile napędowej, jaka tkwi w marzeniach, nawet tych szalonych.

Powieść Jarosława Sokoła jest soczysta oraz wielowątkowa i daje nie tylko przyjemność czytania, ale pozwala również odświeżyć czy załatać luki w wiedzy o losach Polaków na początku XX wieku. A co istotne, historia nie jest opowiadana z perspektywy pomnikowych postaci, wysoko postawionych w hierarchii wojskowej czy politycznej, a zwykłych ludzi, małych trybików machiny wojennej, pełnych niedoskonałości.

Maja Szkolniak

https://zaczytanadosamegorana1.blogspot.com

Jarosław Sokół o swojej książce [„Wysokie loty” Tomasz Z. Zapert, „Do Rzeczy” nr 43/2016]:

Pisząc scenariusze muszę się stale pilnować, żeby akcji nie przenosić za często z miejsca na miejsce, a jeśli już, to najlepiej do zamkniętego pokoju, bo budżet filmowy jest zawsze zbyt niski. Dopiero przy prozie mogę sobie pofolgować.

Bohaterowie „Awiatorów” chodzą i po XVIII-wiecznej Warszawie, i po Kijowie A.D. 1914. W jednej scenie siedzą w niemieckich okopach nad Sommą, w kolejnej – w paryskiej kawiarni nad Sekwaną. Walczą na froncie rosyjskim, we włoskich Alpach, są świadkami rozpadu Austro-Węgier, biorą udział w wyzwalaniu Lwowa i w powstaniu wielkopolskim, uczestniczą w nalotach na konnicą Siemiona Budionnego… Jednym zdaniem – „Awiatorzy” to propozycja raczej dla czytelnika niż dla widza.

Źródło informacji i zdjęć: Wydawnictwo Zwierciadło

Czytany 7163 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 19 styczeń 2017 18:27

Artykuły powiązane

  • Tunele aerodynamiczne w Polsce na tle tuneli światowych.

    Zapraszamy do zapoznania się z nową publikacją z serii Biblioteka Naukowa – „Tunele aerodynamiczne w Polsce na tle tuneli światowych” autorstwa dr. hab. inż. Witolda Wiśniowskiego, prof. Instytutu Lotnictwa.

  • Książka "70 lat Aeroklubu Podkarpackiego 1945-2015.

    100 lat lotnictwa na Podkarpaciu 1915-2015" jest dziełem grupy osób, pod przewodnictwem Witolda Ostrowskiego. Autor jest wieloletnim członkiem Aeroklubu Podkarpackiego, czynnym wciąż instruktorem pilotem, Prezesem Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

Top