poniedziałek, 23 styczeń 2017 13:56

583 osoby zginęły w katastrofie lotniczej. Dla nich powstał pomnik na Teneryfie.

Napisane przez Patrycja Cimoch
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Jakiś czas temu miałam okazję być w magicznym miejscu, gdzie wszystkie krajobrazy świata są dostępne na wyciągnięcie ręki, zaledwie parę godzin lotu z Polski – na Teneryfie.

Na wyspę poleciałam aby zaczerpnąć trochę słońca i odpocząć od wszechobecnego śniegu i mrozu, jednak od początku wiedziałam, że jest tam jedno miejsce w którym muszę się znaleźć. Jako że lotnictwo to moja wielka pasja, po paru dniach zmusiłam moich współtowarzyszy wyprawy, żeby mimo paskudnej jak na Wyspy Kanaryjskie pogody, wybrać się w miejsce największej katastrofy lotniczej w historii. W ramach przypomnienia wspomnę, że 27 marca 1977 roku na lotnisku Aeropuerto de Tenerife Norte Los Rodeos doszło do zderzenia dwóch samolotów Boeing 747 linii KLM oraz PanAm, w wyniku czego śmierć poniosły 583 osoby.

Przed wyjazdem szukałam informacji na temat tego, w jaki sposób upamiętniono miejsce katastrofy, jednak znalezienie tego wcale nie było tak łatwe, jakby się mogło wydawać. Okazuje się bowiem, że pomnik, którego zdjęcia zamieszczam poniżej odsłonięto dopiero w marcu 2007 roku, a ufundowały go rodziny ofiar. Dużą trudność sprawia fakt, że informacji na temat samego monumentu jest niewiele, a znajduje się on dość daleko od lotniska, w miejscowości San Cristóbal de La Laguna, na terenie Parku Mesa Mota. Pomnik zaprojektował holenderski artysta – Rudi van de Wint, jest to bardzo prosta, wysoka na 18 metrów instalacja w kształcie spiralnych schodów, co jest symbolem nieskończoności. Przed nią znajduje się tablica z krótkim napisem na temat katastrofy. Całość zlokalizowano na górze, z której przy dobrej pogodzie można podziwiać piękną panoramę wyspy, doskonale widać wtedy lotnisko, na którym miały miejsce tragiczne wydarzenia. Ja niestety nie miałam okazji dostrzec pasa startowego, ponieważ podczas mojej wizyty była ulewa i dość duża mgła, jednak mimo wszystko miejsce zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Niesamowita przestrzeń, przytłaczająca wysokość i surowość konstrukcji oraz fakt, że wokół nie było nikogo wprowadzał niesamowity nastrój zadumy. Cieszę się, że udało mi się tam dotrzeć i spełnić kolejne swoje marzenie, chociaż przypłaciłam to kompletnie przemoczonymi ubraniami i przeziębieniem.

Katastrofa lotnicza na teneryfia - pomnik ofiar

Katastrofa lotnicza na teneryfia - pomnik ofiar

Katastrofa lotnicza na teneryfia - pomnik ofiar

Katastrofa lotnicza na teneryfia - pomnik ofiar

Więcej informacji na temat pomnika: http://www.tenerife-memorial.org/monument.php?lan=uk

Autor publikacji i zdjęć: Patrycja Cimoch

Czytany 3881 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 23 styczeń 2017 14:43

Artykuły powiązane

 • "Kommiersant" sugeruje, że Superjet Sukhoi posiada wady samolotu An-148, który uległ katastrofie. Sukhoi odrzuca te podejrzenia.

  Jak możemy przeczytać na stronie scar.ru: - W związku z publikacją z 13 lutego 2018 r. w rosyjskiej gazecie "Kommiersant" zatytułowanej "An-148 z problemami znalezionymi w Superjet" i następującymi republikacjami związanymi z dokumentem "Informacje o bezpieczeństwie lotów" wydanym przez FAVT (Federalna Agencja Transportu Lotniczego Rosji) zawierającą dane w sprawie wypadków lotniczych w czasie intensywnych opadów śniegu w Moskwie w dniach 4-5 lutego 2018 r., niniejszym informujemy: - Żadnych problemów "podobnych" do tych An-148, który rozbił się w lutym, nie zostały wykryte na SSJ100. Zalecamy unikanie nieprofesjonalnych opinii na temat szczegółów technicznych. Zwłaszcza przed publikacją wniosków Komisji Śledczej."

  W komunikacie dalej czytamy: - Ze względu na konsekwentne działanie wszystkich systemów SSJ100, mających na celu maksymalne bezpieczeństwo pasażerów, w przypadku wystąpienia możliwości częściowego oblodzenia czujników prędkości ("niedopasowanie wskazania prędkości" w dokumencie FAVT), odpowiedni wskaźnik zostaje aktywowany na wczesnym etapie kołowania lub rozbiegu. System "nie pozwoli" samolotowi odlecieć, zapewniając najwyższy priorytet - bezpieczeństwo pasażerów. Tak więc systemy ostrzegawcze samolotu DID PERFORM są bardzo dobre. Nagrzewanie czujników tego systemu w samolocie SSJ100 jest włączane automatycznie, na etapie gdy jeden z silników uruchomi się na ziemi. Całkowita utrata wskazań prędkości przez długi czas na SSJ100 jest niemożliwa z powodu konstrukcji samolotu. Testy certyfikacyjne przeprowadzone w tunelach aerodynamicznych z krytyczną imitacją oblodzenia wykazały, że systemy SSJ100 radzą sobie z oblodzeniem.
  Podczas testów certyfikacyjnych SSJ100 czujniki prędkości były testowane też w warunkach występowania chmury pyłu wulkanicznego. Samolot przeszedł wszystkie te testy i został potwierdzony przez IAC AR (Rosyjski Rejestr Lotniczy) i ekspertów EASA. Zalecamy zwrócenie szczególnej uwagi na dokument FAVT zawierający zalecenia dotyczące poprawy wydajności, przede wszystkim części gotowości infrastruktury lotniska i systemu obsługi samolotu przed lotem, szczególnie w trudnych warunkach pogodowych. Zalecenia te są adresowane do odpowiednich podmiotów."

  Źródło informacji: scar.ru press release

 • 71 osób zginęło w katastrofie samolotu pasażerskiego w Rosji.

  Samolot pasażerki linii lotniczych Saratov Airlines rozbił się po starcie z lotniska Moskwa - Domomiedowo po pokonaniu dystansu około 100km.

 • Incydent z udziałem samolotu Boeing EA-18G w Las Vegas.

  Samolot miał awarię w bazie lotniczej Nellis w Las Vegas. Lokalna prasa wskazuje, że samolot mógł zapalić się chwilę po starcie. Uważa się, że nastąpiło to zaraz po starcie i pilot został zmuszony do ewakuowania się z samolotu.

 • Śmigłowiec Mi-8 z czterema osobami na pokładzie rozbił się na Ukrainie.

  W dniu wczorajszym śmigłowiec Mi-8 nr rej. UR-CCM z prawdopodobnie z czterema osobami na pokładzie rozbił się w miejscowości Krzemieńczuk w regionie Połtawa na Ukrainie.

 • Relacja z uroczystości 10 rocznicy katastrofy lotniczej pod Mirosławcem.
  23 stycznia, w 10 rocznicę katastrofy wojskowego transportowca CASA C-295 w Mirosławcu, odbyły się uroczystości z udziałem rodzin lotników, przedstawicieli BBN, kadry kierowniczej MON i kadry dowódczej Sił Zbrojnych RP.
 • „Utraceni, lecz nie zapomniani” - rocznica katastrofy pod Mirosławcem.

  23 stycznia 2008 roku samolot transportowy CASA C-295 M, podchodząc do lądowania, rozbił się pod Mirosławcem. Zginęło 20 wysokiej rangi oficerów, którzy wracali z konferencji o bezpieczeństwie lotów. To była największa katastrofa w historii polskiego lotnictwa wojskowego. W miejscu, gdzie doszło do tragedii, odbędą się dziś uroczystości upamiętniające żołnierzy.

 • 10 rocznica katastrofy samolotu Casa C-295M. Obchody również w Muzeum Sił Powietrznych.

  23 stycznia w Mirosławcu odbędą się uroczyste obchody 10. rocznicy katastrofy samolotu CASA C-295M. Wspólnie z bliskimi, rodzinami i przedstawicielami władz państwowych, wojskowych i samorządowych,  Muzeum Sił Powietrznych uczci pamięć ofiar tragicznego zdarzenia z 23 stycznia 2008 roku.

 • "Blue Monday" w światowym lotnictwie czasem trwa cały rok.

  Dziś jak co roku słynny dzień ... Blue Monday. Chociaż prawdopodobnie żadna z katastrof lotniczych, która miałaby za przyczynę załamanie nerwowe pilota, nie wydarzyła się w tym dniu, to jednak takich "poniedziałków" w historii lotnictwa było całkiem sporo. Poniżej lista najsłynniejszych.

 • 25 osób na pokładzie samolotu ATR-42, który rozbił się w Kanadzie.

  Na północy Kanady rozbił się należący do lokalnych linii lotniczych West Wind Aviation ATR-42. Maszynę znaleziono niecały kilometr od pasa startowego Fond-du-Lac na północy prowincji Saskatchewan. Na pokładzie było 22 pasażerów i 3 członków załogi.

 • "Zabiję wszystkich w samolocie!" - za brak możliwości palenia na pokładzie. Przegląd zdarzeń lotniczych.

  Dziś zaczynamy od problemów B747 linii British Airways z Phoenix do Londynu. Podczas startu uszkodzeniu uległ jeden z silników. Z jednostki zaczął wydobywać się dym i płomienie. Pilot zamknął dopływ paliwa i wyłączył turbinę nr 3. Po wypaleniu części paliwa maszyna bezpiecznie wylądowała na lotnisku w Phoenix.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top