czwartek, 02 luty 2017 09:30

Lądowanie awaryjne B777. Miała być plaża, jest biegun.

Napisane przez Jakub Mrugała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wykorzystano zdjęcia: By Blake Everett - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43275574 CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=191575, Twitter screen z filmu Wykorzystano zdjęcia: By Blake Everett - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43275574 CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=191575, Twitter screen z filmu

Wyobraźcie sobie, że w południe wsiadacie w samolot by za 12 godzin wylądować w słonecznym Los Angeles. Życie pisze jednak różne scenariusze i tak pasażerowie lotu linii SwissAir z Zurichu do Los Angeles, zamiast na plażach Malibu wylądowali w Iqaluit ( 6 tysięczne miasto - stolica prowincji Nunavut w Kanadzie). Brzmi trochę jak podły żart, ale po kolei.

Boeing 777 którym podróżowali nad Grenlandią miał awarię, komputer pokładowy zakomunikował pilotom o niesprawności jednego z silników, procedura w takim przypadku mówi o wyłączeniu jednostki napędowej, owszem taki samolot jak B777 jest w stanie bezpiecznie lecieć z jednym silnikiem, ale nie przez kilka godzin jakie pozostało do portu docelowego. Dlatego też załoga zdecydowała się na lądowanie. Wybór padł na najbliższe lotnisko które może przyjąć tak duża maszynę a więc właśnie Iqaluit. Lotnisko tak ciekawe, że warto mu poświęcić osobny artykuł.

Zobacz film z lądowania: https://twitter.com/tattuinee/status/826886429720637440

Co do samych pasażerów feralnego lotu LX40 wg informacji od przewoźnika są bezpieczni i oczekują na połączenie zastępcze. W tej chwili na miejscu jest już AirbusA330 który przyleciał z lotniska w Nowym Jorku i zabierze pasażerów w dalszą podróż, nie widomo czy będzie to lotnisko JFK czy port docelowy czyli LAX.

Przebieg lotu: https://twitter.com/flightradar24/status/826895275851644932

A tak, żeby dodać trochę smaczku tej historii to różnica temperatur pomiędzy Iqaluit a Los Angeles wynosiła wczoraj prawie 50 stopni Celcjusza, ciekawe czy ktokolwiek z pasażerów był przygotowany na mróz w okolicach 30-ej kreski.

Źródło informacji: https://twitter.com/tattuinee/status/826886429720637440
Informację zredagował: Jakub Mrugała
Źródło zdjęć: Wikimedia.com / Twitter

Czytany 2829 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 02 luty 2017 10:05

Artykuły powiązane

 • Enter Air zatrzymany w Turcji. Incydenty i wypadki lotnicze.

  Dziś zaczynamy od polskiego wątku. Czarterowy B737 linii Enter Air w drodze do Paphos na Cyprze musiał awaryjnie lądować w Antalyi z powodu choroby jednego z pasażerów.

 • Kolejna katastrofa śmigłowca. Incydenty i wypadki lotnicze.

  Trwa zła passa wojskowych helikopterów. Tym razem w Grecji w katastrofie Huey UH-1H zginęło 4 żołnierzy. Wg władz maszyna rozbiła się w górzystym terenie w środkowej części kraju po zahaczeniu o linie wysokiego napięcia.

 • Tragiczny dzień dla Black Hawk. 24 osoby osoby zginęły w dwóch katastrofach.

  Dziś zaczynamy od dwóch tragicznych wydarzeń z udziałem śmigłowców Black Hawk. Pierwszy spadł krótko po starcie na wschodzie Turcji, zginęło 12 osób w tym policjanci i sędziowie, władze otwarcie mówią, że przyczyną były bardzo złe warunki atmosferyczne.

 • Skorpion pasażerem samolotu linii United. Incydenty i wypadki lotnicze.

  Dziś poświąteczna kronika incydentów. Sporo się działo przez ten czas, niestety jest też jeden poważne wypadki z ofiarami śmiertelnymi.

 • Śmiertelne "Touch&Go". Incydenty i wypadki lotnicze.

  Dziś na początek dwa śmiertelne wypadki w Stanach Zjednoczonych. W Pensylwanii zginął pilot który na jednym z regionalnych lotnisk ćwiczył „Touch&Go” na pokładzie historycznego Howarda DGA-15 z 1940 roku.

 • Spadający meteor pomylony z samolotem. Incydenty i wypadki lotnicze.

  Dziś zaczynamy od zamkniętych lotnisk na różnych kontynentach. Kilka lotnisk musiało ewakuować pasażerów. W Groningen w Holandii znaleziono podejrzaną walizkę, w Perth na pokładzie jednego z samolotów biały proszek niewiadomego pochodzenia, zaś lotnisko w Aspen w stanie Kolorado zostało  zamknięte z powodu wycieku gazu z pobliskiego rurociągu.

 • Za dużo biletów na lot. Incydenty i wypadki lotnicze.

  Dziś coś czego jeszcze nie było. Rośnie aktywność sejsmiczna na Islandii wczoraj nad ranem trzęsienie ziemi o sile 4,5 stopnia zmusiło władze do zamknięcia portu lotniczego w Keflaviku, półwysep Reykjanes na którym położone jest lotnisko od kilku dni nękany jest wstrząsami.

 • Samoloty panoszą się na autostradach. Incydenty i wypadki lotnicze.

  Na lotnisku w Toronto służby zatrzymały na 3 godziny start samolotu linii United do Chicago, powodem było znalezienie w jednym z bagaży urządzenia podobnego do zapalnika do ładunku wybuchowego, zdecydowano się przeszukać wszystkie bagaże przez specjalną jednostkę saperów.

 • Boeing 737 "usiadł" na płycie postojowej.

  Ostatnimi czasy nie ma na szczęście wielu doniesień o incydentach lotniczych. Pozwoliłem sobie zebrać najciekawsze z całego tygodnia.

 • Jet Blue kontra ptak. Incydenty i wypadki lotnicze.

  Airbus A320 linii JetBlue z Bostonu do Kostaryki lądował awaryjnie na lotnisku w Orlando na Florydzie z powodu kolizji z ptakiem podczas startu z lotniska Logan w Bostonie. Na razie nie wiadomo dlaczego pilot zdecydował się lądować dopiero po 3 godzinach lotu, a nie wracać na lotnisko od razu po starcie.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top