czwartek, 02 luty 2017 10:30

Lądowanie awaryjne B777. Miała być plaża, jest biegun.

Napisane przez Jakub Mrugała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wykorzystano zdjęcia: By Blake Everett - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43275574 CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=191575, Twitter screen z filmu Wykorzystano zdjęcia: By Blake Everett - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43275574 CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=191575, Twitter screen z filmu

Wyobraźcie sobie, że w południe wsiadacie w samolot by za 12 godzin wylądować w słonecznym Los Angeles. Życie pisze jednak różne scenariusze i tak pasażerowie lotu linii SwissAir z Zurichu do Los Angeles, zamiast na plażach Malibu wylądowali w Iqaluit ( 6 tysięczne miasto - stolica prowincji Nunavut w Kanadzie). Brzmi trochę jak podły żart, ale po kolei.

Boeing 777 którym podróżowali nad Grenlandią miał awarię, komputer pokładowy zakomunikował pilotom o niesprawności jednego z silników, procedura w takim przypadku mówi o wyłączeniu jednostki napędowej, owszem taki samolot jak B777 jest w stanie bezpiecznie lecieć z jednym silnikiem, ale nie przez kilka godzin jakie pozostało do portu docelowego. Dlatego też załoga zdecydowała się na lądowanie. Wybór padł na najbliższe lotnisko które może przyjąć tak duża maszynę a więc właśnie Iqaluit. Lotnisko tak ciekawe, że warto mu poświęcić osobny artykuł.

Zobacz film z lądowania: https://twitter.com/tattuinee/status/826886429720637440

Co do samych pasażerów feralnego lotu LX40 wg informacji od przewoźnika są bezpieczni i oczekują na połączenie zastępcze. W tej chwili na miejscu jest już AirbusA330 który przyleciał z lotniska w Nowym Jorku i zabierze pasażerów w dalszą podróż, nie widomo czy będzie to lotnisko JFK czy port docelowy czyli LAX.

Przebieg lotu: https://twitter.com/flightradar24/status/826895275851644932

A tak, żeby dodać trochę smaczku tej historii to różnica temperatur pomiędzy Iqaluit a Los Angeles wynosiła wczoraj prawie 50 stopni Celcjusza, ciekawe czy ktokolwiek z pasażerów był przygotowany na mróz w okolicach 30-ej kreski.

Źródło informacji: https://twitter.com/tattuinee/status/826886429720637440
Informację zredagował: Jakub Mrugała
Źródło zdjęć: Wikimedia.com / Twitter

Czytany 5660 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 02 luty 2017 11:05

Artykuły powiązane

 • Laser przeszkodą na drodze do ratowania życia – rozmowa z pilotem LPR.

  Jest godzina 23:30 ze szpitalnego lądowiska startuje śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Chwilę po starcie pilot zostaje oślepiony laserem. Na szczęście to lot szkoleniowy, nie ratunkowy ale zagrożenie bezpieczeństwa lotu jest realne. O tym czym grozi oślepienie laserem pilota opowiada  Pan Łukasz Chalupka, pilot i kierownik warszawskiego oddziału Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

 • Zdarzenia lotnicze z udziałem laserów na terenie Polski.

  Pierwsze zdarzenia z udziałem lasera na terenie Polski zostały zarejestrowane w 2009 roku w ramach obowiązkowego systemu zgłaszania zdarzeń. Było ich wówczas 12. Liczba zgłaszanych zdarzeń stopniowo zwiększała się i w okresie ostatnich lat oscyluje pomiędzy wartościami 100 – 130 zdarzeń rocznie.

 • Przegląd incydentów i wypadków lotniczych ostatnich dni. Psi problem w samolocie.

  Na Filipinach na północ od stolicy kraju Manilli doszło do katastrofy samolotu lokalnych linii lotniczych Lite Air Express. Maszyna Piper PA-32 rozbiła się krótko po starcie z lokalnego lotniska. Wrak maszyny znaleziono w zgliszczach domu mieszkalnego. Zginęło 5 osób na pokładzie i 5 osobowa rodzina na ziemi, ponadto 2 osoby zostały ranne.

 • Szersze fotele w klasie biznes na pokładzie Boeinga 777 Emirates.

  Linie Emirates zaprezentowały nową kabinę klasy biznes na pokładzie samolotu Boeing 777-200LR z nowymi, szerszymi fotelami po raz pierwszy w układzie 2-2-2. Przewoźnik zainwestował ponad 150 mln dolarów w modernizację swoich dziesięciu Boeingów 777-200LR.

 • Boeing 777 lęcący do Honolulu stracił osłonę silnika.

  Jak podają amerykańskie media, min. ABCNews, Boeing 777 linii lotniczych United Airlines Lot 1175 lecący wczoraj z San Francisco do Honolulu stracił osłonę jednego z silników. Samolot wylądował bezpiecznie a służby ratownicze czekały na lotnisku już w pogotowiu.

  "Nasi piloci zastosowali się do wszystkich niezbędnych protokołów, aby bezpiecznie wylądować samolotem", powiedział United w oświadczeniu, dodając, że wszyscy pasażerowie wysiedli normalnie z Boeinga 777 i zostali skierowani do bramek.

  Zdjęcia zamieszczane w mediach społecznościowych pokazują silnik z brakującą pokrywą zewnętrzną, gdy samolot zbliża się do Honolulu. Wideo pokazuje, że silnik wibruje, co oczywiście spowodowane jest utratą zewnętrznych elementów silnika.

  Pasażerowie twierdzili, że w czasie lotu nastąpił głośny huk i samolot zaczął się trząść.

  Przypominamy, że parę miesięcy temu samolot A380 linii lotniczych Air France lecący z Paryża do Los Angeles musiał wczoraj lądować awaryjnie na lotnisku Goose Bay w Kanadzie, po tym jak stwierdzono uszkodzenie jednego z silników. Podobny przypadek z utratą osłony, lecz inny samolot.

  Źródło informacji: ABCNews, Facebook, Twitter

 • Zapalił papierosa na pokładzie. Został ukarany.

  25-lelni pasażer został ukarany mandatem przez funkcjonariuszy Straży Granicznej za zakłócanie porządku na pokładzie samolotu. Mężczyzna nie potrafił odmówić sobie zapalenia papierosa w trakcie rejsu.

 • Informacja dla użytkowników samolotów ultralekkich z zabudowanymi spadochronowymi systemami ratowniczymi.

  W związku ze zdarzeniem, do jakiego doszło na ultralekkim samolocie typu 3Xtrim ULTRA 450 z zabudowanym balistycznym spadochronowym systemem ratowniczym typu GRS, podczas którego po aktywowaniu systemu w powietrzu czasza spadochronu pozostała w pokrowcu, a samolot uległ uszkodzeniu w wyniku twardego lądowania, postanowiono ostrzec wszystkich użytkowników samolotów z systemami GRS/BRS* o możliwości wystąpienia tego typu zagrożenia.

 • Nagranie z przechwycenia samolotu EP-3 nad Morzem Czarnym.

  Amerykański samolot EP-3 Aries latający w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym został przechwycony przez rosyjskiego Su-27. Ta sytuacja została uznana za niebezpieczną ze względu na zbliżenie Su-27 z dokładnością do pięciu stóp (1,5m) i przecięcia bezpośrednio toru lotu EP-3, powodując przelot EP-3 przez strugi Su-27.

 • Awaryjne lądowanie śmigłowca W-3 Sokół z 2 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej.

  Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych wydało komunikat w sprawie lądowania śmigłowca W-3 w terenie przygodnym. W dniu 23 stycznia w trakcie wykonywania lotu treningowego załoga śmigłowca W-3 Sokół z 2 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej w Mińsku Mazowieckim stwierdziła uruchomienie sygnalizacji awarii silnika.

 • Boeing 737 linii Pegasus Airlines zjechał z pasa i zawisł na zboczu klifu.

  Samolot pasażerski B737-800 linii lotniczych Pegasus Airlines uczestniczył w niebezpiecznym incydencie na tureckim lotnisku Trabzon.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top