Pierwsze zwycięstwo Martina Šonki w Red Bull Air Race.

Napisane przez Redbull.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Martin Sonka © Naim Chidiac/Red Bull Content Pool Martin Sonka © Naim Chidiac/Red Bull Content Pool

Wyścig w Abu Dhabi ponownie otworzył nowy sezon Mistrzostw Świata Red Bull Air Race. W sobotę Martin Šonka odniósł pierwsze zwycięstwo w karierze w najszybszym sporcie motorowym świata.

Startujący od 2010 roku czeski pilot sprostał niełatwym warunkom na podniebnym torze i rywalom. Drugi był Hiszpan Juan Velarde, któremu po raz pierwszy wywalczył awans do sesji lotniczej Final 4. Trzecie miejsce zajął Kanadyjczyk Pete McLeod.

Zobacz powtórkę zawodów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na Red Bull TV

„Poza kilkoma błędami podczas treningów cały tydzień był dobry i nie mógłbym być bardziej szczęśliwy” – powiedział Šonka, który wcześniej czterokrotnie stawał na podium, ale jeszcze nigdy na jego najwyższym stopniu. „W końcu wygrałem. Dobrze się czuję w moim samolocie i to daje mi pewność siebie” – dodał.

Czytany 1765 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 12 luty 2017 11:18

Artykuły powiązane

• Łukasz Czepiela trzeci w Challenger Cup w Lausitz.

W przedostatniej w sezonie 2017 rundzie zawodów dla pilotów pretendujących do Mistrzostw Świata Red Bull Air Race, Polak Łukasz Czepiela zajął 3. miejsce. Pomimo niecodziennej sytuacji i kłopotom na początku swojego przelotu na wyścigowym torze, zdołał uniknąć błędów i po raz kolejny stanął na podium Challenger Cup. W położonym niedaleko polskiej granicy Lausitz, najlepszy był Szwed Daniel Ryfa, a drugie miejsce zajął lider „generalki” Niemiec Florian Berger.

• Czeski pilot Martin Šonka wygrał wyścig w Portugalii.

Czech Martin Šonka wygrał zawody Mistrzostw Świata Red Bull w Porto i na dwa przystanki przed końcem sezonu ponownie znalazł się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. W sesji lotniczej Final 4, 600000 widzów zgromadzonych na brzegach rzeki Douro obserwowało jak Kanadyjczyk Pete McLeod zajmuje drugie, a Australijczyk Matt Hall trzecie miejsce.

• Łukasz Czepiela drugi w Challenger Cup! Chambliss jak Feniks z popiołów.

Dwukrotny mistrz świata Red Bull Air Race wygrał pierwsze zawody od 9 lat. Łukasz Czepiela drugi w Challenger Cup!

• Budapeszt z lotu ptaka tuż przed Red Bull Air Race.

Legenda wyścigów Red Bull Air Race Peter Besenyei poprowadził obecnego lidera mistrzostw świata Yoshihide Muroya (JPN) i gwiazdę Petr Kopfstein (CZE) w locie przez serce Budapesztu.

• Wyścigi samolotów Redbull w Budapeszcie na żywo!

Przed nami Red Bull Air Race w miejscu, gdzie w drodze na start przelatuje się pod mostem, a tłumy kibiców wylęgają na brzeg rzeki, żeby to zobaczyć.

• Jedyny polski pilot w Red Bull Air Race kończy 34 lata.

Piloci są jak wino – im starsi, tym lepsi. Wystarczy podać za przykład Nigela Lamba, który w 2014 roku, mając 58 lat sięgnął po Mistrzostwo Świata Red Bull Air Race, czy jego rówieśnika Pétera Besenyeia - nie unikającego takich wyzwań, jak choćby przelot wzdłuż Kanału Korynckiego pomiędzy jego stromymi, skalnymi ścianami.

• Kto wygra Red Bull Air Race w Japonii? Zobacz to na żywo!

W Japonii szykuje się prawdziwe święto! Bohater publiczności, Yoshihide Muroya wraca do Chiby będąc na trzecim miejscu klasyfikacji generalnej.

• Łukasz Czepiela na podium w San Diego!

W niedzielę Niemiec Florian Bergér wygrał zawody Challenger Cup, po raz pierwszy rozgrywane podczas Red Bull Air Race w San Diego, w Kalifornii, dokąd seria powróciła po wieloletniej przerwie. Przed własną publicznością, drugie miejsce zajął Kevin Coleman. Trzeci był Polak Łukasz Czepiela. W klasie Master triumfował Yoshihide Muroya.

• Już niedługo Red Bull Air Race w San Diego.

Trzej piloci z Mistrzostw Świata Red Bull Air Race - Kirby Chambliss i Michael Goulian z USA  oraz Pete McLeod z Kanady podziwiali zatokę San Diego i cumujący tam lotniskowiec USS Midway.

• Tak trenuje Red Bull Air Force. Jest ekstremalnie!

Phoenix zostaje daleko w tyle. Jedziemy przez odludną pustynie w Arizonie. Przed nami Meksykańska granica, a o zbliżaniu się do niej przypomina zanikający sygnał w samochodowym radiu. Nagle Mapy Google podpowiadają żeby skręcić w prawo. Droga, choć utwardzona, zdaje się prowadzić donikąd. Wkrótce nad naszymi głowami pojawia się widok przypominający klucz ptaków. Gdyby nie to, że poruszają się szybciej niż najzwinniejsze jastrzębie, dalibyśmy się nabrać… Wkrótce czasze spadochronów otwierają się, a najbardziej elitarny team skydiverów na świecie zaczyna opadać na teren Flying Crown Ranch - należącego do pilota wyścigowego i akrobacyjnego Kirby’ego Chamblissa.

Witajcie na obozie treningowym Red Bull Air Force!

To właśnie tutaj, na odludnym pustkowiu, doskonali skoczkowie latający w kombinezonach wingsuit, BASE jumperzy, skydiverzy i mistrzowie podniebnych akrobacji spotkali się podczas tygodniowej sesji, żeby znów przesuwać granice sportów powietrznych. Nawet Felix Baumgartner (znacie go, to ten gość, który skoczył z granicy kosmosu) był na miejscu. Pilotował teamowy, akrobacyjny śmigłowiec. Obowiązkowo pojawił się Luke Aikins – pierwszy człowiek, który skoczył bez spadochronu.