czwartek, 16 luty 2017 07:48

AWACS nad wschodnią flanką NATO – akredytacje dla mediów.

Napisane przez DGRSZ
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Samolot AWACS z Komponentu E-3A. Fot. ppor. Robert Suchy. Samolot AWACS z Komponentu E-3A. Fot. ppor. Robert Suchy.
W poniedziałek, 20 lutego br. w godz. 12.30 – 15.30 na terenie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie odbędzie się prezentacja samolotu AWACS z Komponentu E-3A w Geilenkirchen w Niemczech oraz samolotów F-16 i MiG-29 z 31 i 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Wydarzenie związane jest z wykonaniem misji nadzoru przestrzeni powietrznej wschodniej flanki NATO przez NATO-wski samolot wczesnego ostrzegania i dowodzenia AWACS.

Zapraszamy przedstawicieli mediów do udziału w spotkaniu. Zgłoszenia zawierające imię, nazwisko, nr dowodu osobistego, nazwę redakcji i nr ważnej legitymacji prasowej oraz nr rejestracyjny i markę wozu transmisyjnego należy przesyłać w terminie do 16 lutego 2017 r. do godz. 15.00 na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ze względów organizacyjnych akredytacje wydawane będą tylko dziennikarzom posiadającym obywatelstwo polskie.
 
W dniu wydarzenia akredytowani przedstawiciele mediów proszeni są o przybycie do biura przepustek 1BLTr (Warszawa, ul. Żwirki i Wigury 1C) w godz. 11.00 - 12.00.

Dodatkowych informacji nt. obsługi medialnej wydarzenia udziela mjr Michał Romańczuk, na e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 602 173 866.

Źródło informacji: DGRSZ

Czytany 811 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 16 luty 2017 07:51

Artykuły powiązane

 • Remont w Łasku. F-16 przebazowane do Krzesin.

  Samoloty F-16 na co dzień stacjonujące w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego zostały przebazowane do bliźniaczej bazy w podpoznańskich Krzesinach. Powodem przeprowadzki jest modernizacja łaskiego lotniska. W ciągu 1,5 roku zostanie tam wydłużony pas startowy, powstaną też nowe drogi kołowania oraz domek pilota.

 • Piloci przygotowują się do misji Baltic Air Policing na Litwie.

  Trwają przygotowania również do trzeciej zmiany operacji „Inherent Resolve” w Kuwejcie. Wezmą udział w kilkudziesięciu ćwiczeniach lotniczych. Do służby trafią także nowe samoloty – tak o wyzwaniach na 2017 rok mówi gen. pil. Cezary Wiśniewski, inspektor sił powietrznych.

 • AWACS na warszawskim lotnisku. Relacja z przylotu.
  20 lutego bieżącego roku mieliśmy niebywałą okazję zobaczyć z bliska i od środka natowski samolot wczesnego ostrzegania. Potężny AWACS wylądował na warszawskim Okęciu po godzinie 13:00.
 • Innowacyjny system komputerowy ALIS w służbie lotnictwa.

  Innowacyjny system komputerowy ALIS pozwala na zbieranie podczas lotu F-35 danych dotyczących rozmieszczenia sił przeciwnika. W ten sposób tworzone są mapy zagrożeń, dzięki którym pilot może przed misją lub w jej trakcie wyznaczyć najbezpieczniejszą trasę przelotu. Ale możliwości systemu opracowanego dla myśliwców piątej generacji są znacznie szersze.

 • Zmiana pokoleniowa w siłach powietrznych Izraela. F-35 zastąpi F-16.

  Izraelska armia wycofała najstarsze samoloty F-16, ktorymi dysponowała. Maszyny te przez 36 lat pozostawały w czynnej służbie i zapisały się złotymi zgłoskami w historii sił powietrznych tego kraju, biorąc udział w jednym z najbardziej śmiałych ataków w dziejach lotnictwa na Bliskim Wschodzie – na iracki reaktor atomowy.

 • Najnowsze JASSM-y dla polskich F-16. Odebraliśmy komplet umów na dostawę uzbrojenia.
  We wtorek 20 grudnia br. sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki odebrał osobiście w Pentagonie komplet umów na dostawę uzbrojenia rakietowego do samolotów wielozadaniowych F-16. Umowy procedowane były w ramach programu Foreign Military Sales (FMS).Bartosz Kownacki odbiera umowę na dostawe pocisków JASSM-ER

  Przekazane przez stronę amerykańską umowy przewidują dostawy:

  • kierowanych pocisków rakietowych klasy powietrze - powietrze AIM-9X Sidewinder;
  • kierowanych pocisków rakietowych średniego zasięgu klasy powietrze - powietrze AIM-120 AMRAAM;
  • kierowanych lotniczych pocisków rakietowych dalekiego zasięgu AGM-158B (JASSM ER).

  Sprzedaż przez rząd Stanów Zjednoczonych pocisków JASSM ER innemu krajowi wymaga odpowiedniej zgody Kongresu USA. Strona polska uzyskała taką zgodę w dniu 16 grudnia br. Warto podkreślić, że Polska jest jedynym krajem, który otrzymał zgodę na zakup tego typu uzbrojenia. Pociski AGM-158B (JASSM ER) to zmodernizowana wersja pocisków AGM-158A, które posiadają zwiększony do około 1000 km zasięg.

  jassm pociski polska zakup
  Źródło informacji i zdjęć: Ministerstwo Obrony Narodowej

 • Pilotowanie F-16, czyli HOTAS. Dłonie na przepustnicy i drążku sterowym.

  W dosłownym tłumaczeniu nazwa tego systemu oznacza: dłonie na przepustnicy i drążku sterowym. HOTAS (Hands On Throttle And Stick) to już standard w sposobie pilotowania nowoczesnych samolotów wojskowych, stosowany również w F-16, którymi dysponuje polska armia.

 • Polscy lotnicy na pierwszej misji przeciwko terrorystom.

  Operacja w Kuwejcie to pierwsza misja bojowa naszych F-16. Jest bardzo trudna i przynosi wiele obserwacji, m.in. na temat obsługi samolotów. Wymaga też utrzymywania stałego połączenia lotniczego z bazą macierzystą w Polsce, tzw. mostu powietrznego – opowiada gen. bryg. pilot Tadeusz Mikutel, szef sztabu Dowództwa Operacyjnego, który odwiedził polskich żołnierzy.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top