czwartek, 16 luty 2017 11:10

Satelita SKY Brasil-1 zbudowany przez Airbus pomyślnie wyniesiony na orbitę przez rakietę Ariane 5.

Napisane przez Airbus Defence&Space
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

SKY Brasil-1, satelita komunikacyjny zbudowany przez Airbus Defence and Space na zamówienie AT&T/DIRECTV, został pomyślnie wyniesiony na orbitę z centrum kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej przez rakietę Ariane 5. Był to 77. z rzędu udany start europejskiej rakiety nośnej.

SKY Brasil-1 to 44. satelita zbudowany przez Airbus Defence and Space na platformie Eurostar E3000 i drugi przeznaczony dla DIRECTV. SKY Brasil-1 o masie startowej 6000 kg i mocy 16 kW ma dwa rozkładane panele słoneczne oraz kilka rozkładanych i nierozkładanych anten.

Statek kosmiczny ma wysokość 7,5 m i rozpiętość skrzydeł 45 m po rozłożeniu dwóch paneli słonecznych na orbicie. SKY Brasil-1 ma podwójny system napędowy: chemiczny do wstępnego podniesienia orbity oraz elektryczny do utrzymywania się na pozycji. Jego nominalny okres pracy wynosi 15 lat, a ilość paliwa wystarczy na ponad 20 lat manewrowania na orbicie.

Źródło informacji i zdjęcia: Airbus Defence&Space

Czytany 239 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 16 luty 2017 11:16

Artykuły powiązane

 • Chwytak polskich inżynierów może pomóc w łapaniu kosmicznych śmieci, w tym satelity Envisat.
  Mechanizm zaciskowy, który pomoże w łapaniu kosmicznych śmieci projektują polscy inżynierowie z SENER Polska. Ich chwytak ma szansę na złapanie m.in. największego kosmicznego śmiecia: ważącego ponad 8 ton satelity Envisat.
 • DLR zleca Airbusowi przeprowadzenie prac rozwojowych dla MERLINA.

  DLR zleca Airbusowi przeprowadzenie prac rozwojowych nad ładunkiem użytecznym i segmentem kontroli naziemnej ładunku użytecznego dla MERLINA – pierwszego francusko-niemieckiego satelity obserwacji Ziemi. MERLIN dokona pomiaru zawartości metanu w atmosferze Ziemi, co pozwoli lepiej poznać zjawisko globalnego ocieplenia.

 • Pierwsze spotkanie konsorcjum projektu HIPERGOL.

  1 lutego 2017 roku w Instytucie Lotnictwa, siedzibie koordynatora projektu, odbyło się pierwsze spotkanie konsorcjum projektu pn. „Opracowanie technologii silników rakietowych na ciekły materiał pędny do zastosowań w nośnikach rakietowych nowej generacji”, akronim HIPERGOL.

 • Światowid to przetarcie drogi kolejnym satelitom komercyjnym.
  Grupa satelitów pracujących wspólnie w tzw. roju, przygotowanie hiperspektrometru, platforma on-line z zebranymi danymi - to plany spółki SatRevolution, która w pierwszym kwartale 2018 r. chce wysłać w przestrzeń kosmiczną Światowida - swojego pierwszego komercyjnego satelitę.
 • Eutelsat 172B, pierwszy zbudowany w Europie satelita z napędem elektrycznym, szykuje się do lotu.

  Montaż EUTELSAT 172B, pierwszego całkowicie elektrycznego satelity komunikacyjnego wysokiej mocy zbudowanego w Europie, dobiegł końca w zakładach firmy Airbus w Tuluzie. Satelita wykonany na zamówienie Eutelsat obecnie przechodzi końcowe testy, po czym zostanie wysłany do Kourou w Gujanie Francuskiej, skąd rakieta Ariane 5 wyniesie go na orbitę w kwietniu tego roku.

 • Airbus gotowy do końcowych testów satelity Aeolus przed startem.

  Aeolus, satelita do obserwacji wiatrów zamówiony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), w ciągu następnych kilku dni opuści Stevenage w Wielkiej Brytanii i rozpocznie pierwszy etap swojej podróży w kosmos. Pojedzie do Tuluzy we Francji, gdzie zostanie poddany końcowym testom, zanim trafi do Gujany Francuskiej, skąd zostanie wyniesiony na orbitę przez rakietę Vega.

 • Szerokiej drogi, MetOp-C!

  Airbus Defence and Space, druga największa firma na świecie, wysłał w pierwszą podróż moduł instrumentów naukowych MetOp-C, nowego europejskiego satelity meteorologicznego. Moduł o wadze około 2,1 tony zawiera dziesięć instrumentów pomiarowych wraz z ich systemami kontrolnymi. Są to systemy to wydawania poleceń i monitorowania instrumentów, formatowania danych, szyfrowania i przechowywania ich oraz transmitowania ich na Ziemię.

 • Airbus Defence and Space świętuje piątą rocznicę wystrzelenia pierwszego satelity Pléiades.

  Pięć lat temu z kosmodromu w Gujanie został wystrzelony Pléiades 1A, satelita bardzo wysokiej rozdzielczości, do którego kilka miesięcy później dołączył bliźniaczy Pléiades 1B. Był to początek tak zwanej konstelacji Pléiades, która umożliwia sfotografowanie każdego punktu na Ziemi z rozdzielczością 50 cm w ciągu kilku godzin i gwarantuje ponownego odwiedzenie tego samego obszaru w ciągu doby. Satelity każdego dnia fotografują obszar o powierzchni ponad miliona kilometrów kwadratowych.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top