piątek, 17 luty 2017 08:49

Żołnierze Polskiego Zespołu Łącznikowo-Monitorującego LMT odbyli lot rozpoznawczy w rejonie odpowiedzialności.

Napisane przez DORSZ
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Polski Zespół Łącznikowo-Monitorujący LMT K22 (Liaison Monitoring Team) stacjonujący w Brezovicy jest jednym z 12 zespołów wchodzących w skład JRD-S (Joint Regional Detachment – South). Polski Zespół podzielony jest na trzy sekcje działające w gminach Štrpce, Hani, Elezit oraz Kačanik.

Jego głównym zadaniem jest monitorowanie sytuacji politycznej, ekonomicznej i socjalnej mieszkańców Kosowa,pełni także funkcję łącznikową pomiędzy siłami KFOR, a władzami lokalnymi i organizacjami międzynarodowymi.

W celu realizacji powierzonych zadań, żołnierze Zespołu LMT odbywają cykliczne loty rozpoznawcze w celu monitorowania sytuacji w strefie odpowiedzialności. Zadaniem każdego takiego lotu jest sprawdzenie terenu pod względem przejezdności dróg, stanu mostów i wiaduktów oraz ważnych obiektów infrastruktury. Szczególnej uwadze podlegają linie kolejowe, tunele, wiadukty, mosty oraz drogi. Ponadto, innym ważnym elementem patrolu jest kontrolowanie linii granicznej oraz przejść granicznych w celu zapobiegania wszelkiego rodzaju przemytom i nielegalnemu przekraczaniu granicy. Kolejne zadanie, to także zapobieganie nielegalnej wycince drzew, co w tym rejonie zdarza się dość często. Zwłaszcza w okresie zimowym oraz wczesną wiosną akcje te mają na celu także monitorowanie warstwy śniegu na zboczach i szczytach oraz możliwości powstania osuwisk błotnych i podtopień podczas roztopów.

Loty rozpoznawcze to nie tylko bieżące kontrolowanie newralgicznych punktów, ale także zapoznanie się ze strefą odpowiedzialności z innej, szerszej perspektywy. 

Tekst: por. Kamila Makowiecka-Fijołek
Zdjęcia: LMT
Źródło informacji: http://do.wp.mil.pl/artykuly/aktualnosci/2017-02-16-lot-rozpoznawczy-3/

Czytany 1674 razy Ostatnio zmieniany piątek, 17 luty 2017 08:56
Top