środa, 08 marzec 2017 12:29

Udany start europejskiego satelity Sentinel-2B do obserwacji Ziemi w kolorze.

Napisane przez Airbus Defence&Space
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Europejski program Copernicus zyskał swoje „drugie oko”. We wtorek 7 marca o godzinie 02:49 czasu CET (6 marca o godzinie 22.49 czasu lokalnego) rakieta nośna Vega pomyślnie wystartowała z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej, wynosząc na orbitę satelitę opracowanego i zbudowanego pod kierunkiem firmy Airbus dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Godzinę później Sentinel-2B rozwinął panel słoneczny, który dostarcza mu energii, i zgłosił „gotowość do służby”. Satelita o masie 1,1 tony ma działać przez przynajmniej 7 lat i 3 miesiące na orbicie polarnej 786 kilometrów nad Ziemią.

W misji biorą udział dwa identyczne satelity, Sentinel-2A i Sentinel-2B. W 2015 r. sentinel-2A został umieszczony na tej samej orbicie, ale w odstępie 180°. Dwa satelity na orbicie umożliwią pozyskiwanie obrazu całej Ziemi od szerokości geograficznej  56°S do 84°N w ciągu zaledwie pięciu dni, tym samym optymalizując globalny zasięg oraz transmisję danych w szerokiej gamie zastosowań.

Misja Sentinel-2 przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego poprzez dostarczanie informacji dla sektora rolniczego. Sentinel-2 ze swoim instrumentem multispektralnym to pierwszy optyczny satelita do obserwacji Ziemi, który uwzględnia trzy pasma z „czerwonego skraju” widma, które dostarczają kluczowych informacji o stanie roślinności. Zdjęcia Sentinel-2 umożliwiają rozróżnianie typów upraw oraz tworzenie różnych indeksów, takich jak indeks powierzchni liści, zawartości chlorofilu w liściach i zawartości wody w liściach, które mają kluczowe znaczenie dla dokładnego monitorowania wzrostu roślin.

Informacje tego rodzaju umożliwiają podejmowanie świadomych decyzji, od dobierania ilości wody lub nawozu w celu zmaksymalizowania plonów do formułowania strategii zapobiegających zmianom klimatu. Przynosi to oczywiste korzyści gospodarcze, ale jest również ważne dla krajów rozwijających się, które mają problemy z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego.

Sentinel-2 monitoruje też stan i zmiany powierzchni lądów oraz pokrywę leśną na całym świecie. Misja dostarcza informacji o zanieczyszczeniu jezior i wód przybrzeżnych, a zdjęcia powodzi, erupcji wulkanicznych i osunięć ziemi pomagają w przygotowywaniu map katastrof oraz ułatwiają prowadzenie działań humanitarnych.

Instrument fotograficzny wykorzystuje 13 kanałów widmowych, od światła widzialnego do podczerwieni, aby dostarczać multispektralne obrazy Ziemi z rozdzielczością do 10 metrów i polem widzenia o szerokości 290 kilometrów. Bardzo duża szerokość skanowania umożliwia szybkie gromadzenie danych o całej powierzchni Ziemi, a zaawansowana konstrukcja instrumentu zapewnia bezprecedensową szczegółowość obrazu.

Sentinel-2 może też używać systemu EDRS (European Data Relay System). EDRS to sieć laserowych modułów komunikacyjnych w satelitach na orbicie geostacjonarnej i niskich orbitach okołoziemskich. System ten, znany również jako „kosmiczna infostrada” („SpaceDataHighway”), jest budowany przez Airbus na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i zapewnia bezpieczne oraz szybkie usługi komunikacyjne. EDRS gwarantuje szybką dostępność danych istotną zwłaszcza w zastosowaniach wrażliwych na upływ czasu, takich jak monitorowanie środowiskowe, reagowanie kryzysowe oraz misje bezpieczeństwa. Sentinel-1 i -2 to pierwsze satelity obserwacyjne wyposażone w laserowy terminal komunikacyjny firmy Airbus. EDRS-A, pierwszy dedykowany satelita przekaźnikowy programu SpaceDataHighway, został wyniesiony na orbitę 30 stycznia 2016 r. Kosmiczna infostrada jest otwarta dla ruchu od listopada 2016 r.

Misja Sentinel-2 jest realizowana dzięki bliskiej współpracy między ESA, Komisją Europejską, przemysłem, dostawcami usług i użytkownikami danych. W jej przygotowaniu brało udział ponad 40 firm z 20 krajów. Niemiecki oddział Airbus Defence and Space dostarczył satelity, francuski opracował instrumenty multispektralne, a hiszpański odpowiadał za mechaniczną strukturę satelitów.

Aby zagwarantować ciągłość dostarczania danych, Airbus obecnie buduje dwa kolejne satelity optyczne, Sentinel-2C i -2D, które mają być gotowe do startu w 2020/2021 r.

Źródło informacji: Airbus Defence&Space

Czytany 2517 razy Ostatnio zmieniany środa, 08 marzec 2017 12:33

Artykuły powiązane

Top