środa, 08 marzec 2017 12:29

Udany start europejskiego satelity Sentinel-2B do obserwacji Ziemi w kolorze.

Napisane przez Airbus Defence&Space
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Europejski program Copernicus zyskał swoje „drugie oko”. We wtorek 7 marca o godzinie 02:49 czasu CET (6 marca o godzinie 22.49 czasu lokalnego) rakieta nośna Vega pomyślnie wystartowała z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej, wynosząc na orbitę satelitę opracowanego i zbudowanego pod kierunkiem firmy Airbus dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Godzinę później Sentinel-2B rozwinął panel słoneczny, który dostarcza mu energii, i zgłosił „gotowość do służby”. Satelita o masie 1,1 tony ma działać przez przynajmniej 7 lat i 3 miesiące na orbicie polarnej 786 kilometrów nad Ziemią.

W misji biorą udział dwa identyczne satelity, Sentinel-2A i Sentinel-2B. W 2015 r. sentinel-2A został umieszczony na tej samej orbicie, ale w odstępie 180°. Dwa satelity na orbicie umożliwią pozyskiwanie obrazu całej Ziemi od szerokości geograficznej  56°S do 84°N w ciągu zaledwie pięciu dni, tym samym optymalizując globalny zasięg oraz transmisję danych w szerokiej gamie zastosowań.

Misja Sentinel-2 przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego poprzez dostarczanie informacji dla sektora rolniczego. Sentinel-2 ze swoim instrumentem multispektralnym to pierwszy optyczny satelita do obserwacji Ziemi, który uwzględnia trzy pasma z „czerwonego skraju” widma, które dostarczają kluczowych informacji o stanie roślinności. Zdjęcia Sentinel-2 umożliwiają rozróżnianie typów upraw oraz tworzenie różnych indeksów, takich jak indeks powierzchni liści, zawartości chlorofilu w liściach i zawartości wody w liściach, które mają kluczowe znaczenie dla dokładnego monitorowania wzrostu roślin.

Informacje tego rodzaju umożliwiają podejmowanie świadomych decyzji, od dobierania ilości wody lub nawozu w celu zmaksymalizowania plonów do formułowania strategii zapobiegających zmianom klimatu. Przynosi to oczywiste korzyści gospodarcze, ale jest również ważne dla krajów rozwijających się, które mają problemy z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego.

Sentinel-2 monitoruje też stan i zmiany powierzchni lądów oraz pokrywę leśną na całym świecie. Misja dostarcza informacji o zanieczyszczeniu jezior i wód przybrzeżnych, a zdjęcia powodzi, erupcji wulkanicznych i osunięć ziemi pomagają w przygotowywaniu map katastrof oraz ułatwiają prowadzenie działań humanitarnych.

Instrument fotograficzny wykorzystuje 13 kanałów widmowych, od światła widzialnego do podczerwieni, aby dostarczać multispektralne obrazy Ziemi z rozdzielczością do 10 metrów i polem widzenia o szerokości 290 kilometrów. Bardzo duża szerokość skanowania umożliwia szybkie gromadzenie danych o całej powierzchni Ziemi, a zaawansowana konstrukcja instrumentu zapewnia bezprecedensową szczegółowość obrazu.

Sentinel-2 może też używać systemu EDRS (European Data Relay System). EDRS to sieć laserowych modułów komunikacyjnych w satelitach na orbicie geostacjonarnej i niskich orbitach okołoziemskich. System ten, znany również jako „kosmiczna infostrada” („SpaceDataHighway”), jest budowany przez Airbus na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i zapewnia bezpieczne oraz szybkie usługi komunikacyjne. EDRS gwarantuje szybką dostępność danych istotną zwłaszcza w zastosowaniach wrażliwych na upływ czasu, takich jak monitorowanie środowiskowe, reagowanie kryzysowe oraz misje bezpieczeństwa. Sentinel-1 i -2 to pierwsze satelity obserwacyjne wyposażone w laserowy terminal komunikacyjny firmy Airbus. EDRS-A, pierwszy dedykowany satelita przekaźnikowy programu SpaceDataHighway, został wyniesiony na orbitę 30 stycznia 2016 r. Kosmiczna infostrada jest otwarta dla ruchu od listopada 2016 r.

Misja Sentinel-2 jest realizowana dzięki bliskiej współpracy między ESA, Komisją Europejską, przemysłem, dostawcami usług i użytkownikami danych. W jej przygotowaniu brało udział ponad 40 firm z 20 krajów. Niemiecki oddział Airbus Defence and Space dostarczył satelity, francuski opracował instrumenty multispektralne, a hiszpański odpowiadał za mechaniczną strukturę satelitów.

Aby zagwarantować ciągłość dostarczania danych, Airbus obecnie buduje dwa kolejne satelity optyczne, Sentinel-2C i -2D, które mają być gotowe do startu w 2020/2021 r.

Źródło informacji: Airbus Defence&Space

Czytany 2053 razy Ostatnio zmieniany środa, 08 marzec 2017 12:33

Artykuły powiązane

 • W WPT powstaje ScanSAT - pierwszy polski satelita obserwacyjny o wysokiej rozdzielczości.

  We Wrocławskim Parku Technologicznym wkrótce rozpoczną się prace nad pierwszym polskim satelitą do pozyskiwania z kosmosu zdjęć Ziemi w wysokiej rozdzielczości. To projekt start-upu Scanway, założonego przez twórców “kosmicznej wiertarki”. Wniosek o dofinansowanie satelity otrzymał pozytywną ocenę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, zajmując jednocześnie pierwsze miejsce w rankingu wszystkich ocenionych projektów w ramach prestiżowegoprogramu “szybka ścieżka”.

 • BepiColombo odkryje tajemnice Merkurego. Satelita przechodzi końcowe testy w konfiguracji do lotu.

  Merkury pozostaje jedną z najbardziej tajemniczych planet wewnętrznego Układu Słonecznego. BepiColombo, pierwsza europejska misja na Merkurego, w październiku 2018 r. rozpocznie podróż do jednej z najmniejszych i najmniej zbadanych skalistych planet Układu Słonecznego.

 • Airbus świętuje 10 lat precyzji i niezawodności satelity TerraSAR-X.

  Zbudowany przez firmę Airbus satelita TerraSAR-X, wyposażony w radar z syntetyczną aperturą (SAR) i zaprojektowany z myślą o pięcioletnim okresie eksploatacji, działa na orbicie już dziesięć lat, przez 24 godziny na dobę dostarczając obrazy radarowe wysokiej rozdzielczości we wszystkich warunkach pogodowych.

 • 15 mln zł od NCBR na rozwój polskiej platformy satelitarnej - HyperSat.
  15 mln zł przyznało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na rozwój uniwersalnej platformy mikrosatelitarnej HyperSat. Będzie ona mogła wynosić w przestrzeń kosmiczną różne instrumenty badawcze, umożliwiając prowadzenie misji, np. telekomunikacyjnych czy obserwacyjnych.
 • Airbus rozszerza program partnerski w zakresie wojskowej komunikacji satelitarnej w Azji.

  Airbus zaprosił firmę Planet Communications Asia Public Co., Ltd. (PlanetComm) do swojego programu partnerskiego w zakresie usług wojskowej komunikacji satelitarnej Skynet 5 i rozszerzył partnerstwo z firmą Speedcast. Na mocy umowy partnerskiej zarówno PlanetComm, jak i Speedcast będą oferować usługi Skynet w pasmach X oraz UHF w ramach swojego szerokiego portfela rozwiązań komunikacji satelitarnej.

 • Eni wykorzysta dane satelitarne obserwacji Ziemi oraz usługi świadczone przez Planetek Italia i Airbusa.

  Planetek Italia i Airbus Defence and Space zdobyły kontrakt na dostawę obrazów wysokiej rozdzielczości oraz usługi związane z obserwacją Ziemi przyznany przez Eni – włoską ponadnarodową spółkę naftowo-gazowniczą. Dzięki danym i usługom Eni uzyska informacje, które usprawnią prowadzone przez firmę działania lądowe i przybrzeżne.

 • Trwają prace nad platformą satelitarną - HyperSat.
  W 2020 r. może ruszyć seryjna produkcja mikrosatelitów HyperSat, które przygotowuje polska firma. HyperSat - jako uniwersalna platforma satelitarna - umożli realizację różnego rodzaju misji, np. telekomunikacyjnych czy obserwacyjnych - poinformowano w środę w Warszawie.
 • Japoński radar do profilowania chmur podłączany do statku kosmicznego w centrum satelitarnym Airbusa.

  EarthCARE, satelita misji zajmującej się badaniem chmur, aerozoli i promieniowania (Cloud, Aerosol and Radiation Mission) Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), znalazł się po raz pierwszy w jednym miejscu z radarem do profilowania chmur (Cloud Profiling Radar, CPR), japońskim wkładem w realizację misji, podczas przekazania instrumentu ESA w centrum satelitarnym Airbusa we Friedrichshafen (Niemcy). Airbus jest głównym wykonawcą prac zleconych przez ESA, które polegają na opracowaniu i budowie satelity EarthCARE.

 • "Afronauci. Z Zambii na Księżyc". Książka o afrykańskich lotach w kosmos.

  „Spójrz na to drzewo. Ponieważ je widzę, mogę do niego dojść. Tak samo jest z Księżycem” – zwykł mawiać Edward Mukuka Nkoloso. Ponoć wieczorami można go było zobaczyć, jak stoi sam na wzgórzu Chingwele Hill, niczym średniowieczny astronom, który właśnie doszedł do krańców świata i nieśmiało wystawia głowę poza niebiańskie sklepienie. Ludzie mówią, że czasami unosił włócznię i celował ostrzem w srebrny glob. A potem brał zamach i z całych sił ciskał nią w Księżyc.

 • Polacy współtworzą elementy konstelacji satelitarnej.
  Budowa konstelacji satelitów do radarowego obrazowania powierzchni Ziemi to zadanie fińskiego start-upu ICEYE, z którym współpracuje polska firma Creotech Instruments. W najbliższych pięciu latach powstanie od 20 do 30 satelitów, a pierwszy na orbitę ma trafić w 2017 r.

  ICEYE to fiński kosmiczny start-up, który działa na globalnym rynku od dwóch lat. Celem spółki jest stworzenie satelitarnego systemu radarowego zobrazowania Ziemi. Przewagą rozwiązania radarowego nad rozwiązaniami bazującymi na satelitarnych teleskopach optycznych jest możliwość dostarczania obrazów Ziemi niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Użyteczność satelitów optycznych w znacznym stopniu obniża np. zachmurzenie.

  "Fińska firma opracowała innowacyjny radar SAR (radar z tzw. syntetyczną aparaturą), który ma zostać zainstalowany na każdym z docelowych 20-30 satelitów. Tak duża konstelacja zapewni pełne zobrazowanie powierzchni naszej planety w trybie niemal ciągłym - 24 godziny na dobę" - informuje Creotech Instruments w przesłanym PAP komunikacie.

  Radar opracowany przez fińską firmę z powodzeniem przeszedł testy na samolotach i został dostosowany do montażu na satelitarnych platformach klasy mikro. Jest to kategoria satelitów o wadze od ok. 10 do nawet 150 kg.

  Spółka Creotech Instruments S.A. włączyła się w projekt ICEYE w połowie 2016 roku. W sterylnej hali montażowej w siedzibie polskiej firmy w Piasecznie powstaje obecnie elektronika pierwszego satelity radarowego z docelowej konstelacji. Instrument jeszcze w 2017 roku trafi na orbitę i zacznie testować opracowaną przez fińską spółkę technologię w warunkach kosmicznych. Creotech jest zaangażowany nie tylko w produkcję instrumentu, ale bierze także udział w dopracowywaniu szczegółów technicznych i technologicznych.

  Spółka ICEYE działa w tzw. nurcie New Space, którego cechą jest dążenie do komercyjnego wykorzystywania ogromnego potencjału technologii kosmicznych przy zachowaniu organizacyjnej zwinności i reżimu kosztowego charakterystycznego dla sektora start-up.

  Prezes Creotech Instruments dr Grzegorz Brona zwraca uwagę, że New Space oznacza wyjście poza wyśrubowane standardy bezpieczeństwa stosowane do tej pory w projektach satelitarnych prowadzonych przez największych światowych graczy.

  "Znaczna redukcja kosztów przedsięwzięć kosmicznych jest możliwa, ale wiąże się z akceptacją wyższego poziomu ryzyka. Bilans ekonomiczny jest jednak dodatni. Dzięki wielokrotnemu ograniczeniu budżetu projektu inwestorzy są w stanie zaakceptować fakt, że część satelitów nie będzie działała w sposób zadowalający. Stąd budowanie konstelacji ma nie tylko zapewnić lepszą dostępność usług np. zobrazowania satelitarnego, ale również zagwarantować niezawodność całego systemu opartego na satelitach działających w konstelacji" - tłumaczy Grzegorz Brona.

  "Dzięki współpracy z ESA (Europejską Agencją Kosmiczną - PAP) udało nam się pozyskać unikalne kompetencje" – mówi dr Brona. "Teraz idziemy krok dalej. Nawiązujemy współpracę z kosmicznymi firmami, które działają poza projektami ESA. Istotnie poszerza to rynek, na którym działamy. Współpracę z ICEYE traktujemy jako priorytet, bo do takich projektów od dłuższego czasu się przygotowywaliśmy. Seryjna produkcja komponentów dla konstelacji mikrosatelitów to jeden z naszych głównych celów biznesowych" – dodaje Brona.

  W 2017 roku na orbitę trafi pierwszy satelita ICEYE, z instrumentem radarowym w znacznej części wyprodukowanym przez Creotech. Do połowy 2018 roku planowane są kolejne dwa satelity. Produkcja i wyniesienie na orbitę trzech instrumentów pozwoli na przetestowanie systemu ICEYE i jego zoptymalizowanie celem wdrożenia w następnych latach 20-30 satelitów działających w dużej konstelacji i dostarczających wysokiej jakości zobrazowań Ziemi.

  Źródło informacji: PAP - Nauka w Polsce / http://naukawpolsce.pap.pl

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top