środa, 08 marzec 2017 12:29

Udany start europejskiego satelity Sentinel-2B do obserwacji Ziemi w kolorze.

Napisane przez Airbus Defence&Space
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Europejski program Copernicus zyskał swoje „drugie oko”. We wtorek 7 marca o godzinie 02:49 czasu CET (6 marca o godzinie 22.49 czasu lokalnego) rakieta nośna Vega pomyślnie wystartowała z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej, wynosząc na orbitę satelitę opracowanego i zbudowanego pod kierunkiem firmy Airbus dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Godzinę później Sentinel-2B rozwinął panel słoneczny, który dostarcza mu energii, i zgłosił „gotowość do służby”. Satelita o masie 1,1 tony ma działać przez przynajmniej 7 lat i 3 miesiące na orbicie polarnej 786 kilometrów nad Ziemią.

W misji biorą udział dwa identyczne satelity, Sentinel-2A i Sentinel-2B. W 2015 r. sentinel-2A został umieszczony na tej samej orbicie, ale w odstępie 180°. Dwa satelity na orbicie umożliwią pozyskiwanie obrazu całej Ziemi od szerokości geograficznej  56°S do 84°N w ciągu zaledwie pięciu dni, tym samym optymalizując globalny zasięg oraz transmisję danych w szerokiej gamie zastosowań.

Misja Sentinel-2 przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego poprzez dostarczanie informacji dla sektora rolniczego. Sentinel-2 ze swoim instrumentem multispektralnym to pierwszy optyczny satelita do obserwacji Ziemi, który uwzględnia trzy pasma z „czerwonego skraju” widma, które dostarczają kluczowych informacji o stanie roślinności. Zdjęcia Sentinel-2 umożliwiają rozróżnianie typów upraw oraz tworzenie różnych indeksów, takich jak indeks powierzchni liści, zawartości chlorofilu w liściach i zawartości wody w liściach, które mają kluczowe znaczenie dla dokładnego monitorowania wzrostu roślin.

Informacje tego rodzaju umożliwiają podejmowanie świadomych decyzji, od dobierania ilości wody lub nawozu w celu zmaksymalizowania plonów do formułowania strategii zapobiegających zmianom klimatu. Przynosi to oczywiste korzyści gospodarcze, ale jest również ważne dla krajów rozwijających się, które mają problemy z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego.

Sentinel-2 monitoruje też stan i zmiany powierzchni lądów oraz pokrywę leśną na całym świecie. Misja dostarcza informacji o zanieczyszczeniu jezior i wód przybrzeżnych, a zdjęcia powodzi, erupcji wulkanicznych i osunięć ziemi pomagają w przygotowywaniu map katastrof oraz ułatwiają prowadzenie działań humanitarnych.

Instrument fotograficzny wykorzystuje 13 kanałów widmowych, od światła widzialnego do podczerwieni, aby dostarczać multispektralne obrazy Ziemi z rozdzielczością do 10 metrów i polem widzenia o szerokości 290 kilometrów. Bardzo duża szerokość skanowania umożliwia szybkie gromadzenie danych o całej powierzchni Ziemi, a zaawansowana konstrukcja instrumentu zapewnia bezprecedensową szczegółowość obrazu.

Sentinel-2 może też używać systemu EDRS (European Data Relay System). EDRS to sieć laserowych modułów komunikacyjnych w satelitach na orbicie geostacjonarnej i niskich orbitach okołoziemskich. System ten, znany również jako „kosmiczna infostrada” („SpaceDataHighway”), jest budowany przez Airbus na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i zapewnia bezpieczne oraz szybkie usługi komunikacyjne. EDRS gwarantuje szybką dostępność danych istotną zwłaszcza w zastosowaniach wrażliwych na upływ czasu, takich jak monitorowanie środowiskowe, reagowanie kryzysowe oraz misje bezpieczeństwa. Sentinel-1 i -2 to pierwsze satelity obserwacyjne wyposażone w laserowy terminal komunikacyjny firmy Airbus. EDRS-A, pierwszy dedykowany satelita przekaźnikowy programu SpaceDataHighway, został wyniesiony na orbitę 30 stycznia 2016 r. Kosmiczna infostrada jest otwarta dla ruchu od listopada 2016 r.

Misja Sentinel-2 jest realizowana dzięki bliskiej współpracy między ESA, Komisją Europejską, przemysłem, dostawcami usług i użytkownikami danych. W jej przygotowaniu brało udział ponad 40 firm z 20 krajów. Niemiecki oddział Airbus Defence and Space dostarczył satelity, francuski opracował instrumenty multispektralne, a hiszpański odpowiadał za mechaniczną strukturę satelitów.

Aby zagwarantować ciągłość dostarczania danych, Airbus obecnie buduje dwa kolejne satelity optyczne, Sentinel-2C i -2D, które mają być gotowe do startu w 2020/2021 r.

Źródło informacji: Airbus Defence&Space

Czytany 2728 razy Ostatnio zmieniany środa, 08 marzec 2017 12:33

Artykuły powiązane

 • Kosmiczne ścieżki kariery. Budujemy kadry dla sektora technologii kosmicznych.

  30 sierpnia w Agencji Rozwoju Przemysłu odbyło się wydarzenie Kosmiczne Ścieżki Kariery, mające na celu przedstawienie laureatów III kosmicznego programu stażowego ARP. Wydarzenie zostało otwarte przez Minister Jadwigę Emilewicz i zebrało licznych przedstawicieli administracji publicznej i kluczowych pomiotów sektora.

 • Satelita Światowid gotowy do testów. SatRevolution szuka partnera naukowego.

  Spółka SatRevolution jest gotowa do przeprowadzenia wszystkich niezbędnych testów Światowida – pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego. Na realizację tych działań firma otrzymała grant w ramach projektu „Dolnośląski Bon na Innowacje”. Dzięki pozyskanym funduszom, SatRevolution nawiąże współpracę z partnerem naukowym, który zapewni infrastrukturę do testów: wibracyjnego i zgodności elektromagnetycznej. Trzeci test urządzenia spółka przeprowadzi samodzielnie, we własnej komorze termiczno-próżniowej.

 • Unia Europejska zleca konsorcjum firm pod przewodnictwem Airbusa zapewnienie Europie pełnego pokrycia obrazowaniem satelitarnym.

  Komisja Europejska i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyznały konsorcjum firm pod przewodnictwem Grupy Airbus kontrakt na pokrycie całej powierzchni Europy zasięgiem wydajnych usług obrazowania satelitarnego wysokiej rozdzielczości. W skład konsorcjum wschodzą spółki Airbus Defence and Space, Planet, Deimos Imaging, IGN-France i space4environment. Kontrakt stanowi część realizowanego na potrzeby Unii Europejskiej programu obserwacji Ziemi „Copernicus” i przewiduje pokrycie jeszcze w 2018 roku sześciu milionów kilometrów kwadratowych 39 krajów świeżo pozyskanymi satelitarnymi obrazami optycznymi bardzo wysokiej rozdzielczości.

 • Satelita sterowany cieczą magnetyczną. SatRevolution łączy siły ze Space Garden.

  W maju wynieśli prototyp pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego do stratosfery, dziś łączą siły z rzeszowską spółką kosmiczną, która jako pierwsza w Europie odtwarza warunki panujące na Marsie i Księżycu – SatRevolution podpisał umowę o współpracy ze Space Garden. Wszystko po to, by wesprzeć projekt KRAKsat – jednego z pierwszych skonstruowanych w Polsce satelitów typu CubeSat i pierwszego na świecie, który do sterowania swoim położeniem wykorzystywał będzie ciecz magnetyczną.

 • Rusza sobloo – platforma usług dostępu do danych i informacji programu Copernicus.

  Podczas odbywających się we włoskim Baveno obchodów 20-tej rocznicy realizowanego przez Unię Europejską programu obserwacji Ziemi Copernicus Grupa Airbus wraz z Orange Business Services oraz Capgemini oficjalnie uruchomiła platformę sobloo – usługę dostępu do danych i informacji (Data and Information Access Service, DIAS) programu Copernicus.

 • Wybudowane przez Grupę Airbus satelity GRACE-FO są już na orbicie.

  Wczoraj wieczorem o godzinie 21:47 czasu CEST z kalifornijskiej bazy lotniczej Vandenberg w Stanach Zjednoczonych pomyślnie wystartowała rakieta Falcon 9, wynosząc na orbitę dwa bliźniacze satelity GRACE-FO (Gravity Recovery and Climate Experiment Follow-On), opracowane i zbudowane w zakładach Grupy Airbus.

 • Emilewicz: w branży kosmicznej mamy ponad 300 podmiotów - większość to MŚP.

  Pięć lat temu mieliśmy niespełna 30 podmiotów gospodarczych, które identyfikowały siebie jako branża kosmiczna, dziś jest ich ponad 300, z których większość to małe i średnie firmy - powiedziała PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

 • Testowy lot Światowida - pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego.

  26 maja, we Wrocławiu, z terenu należącego do Politechniki Wrocławskiej, wystartuje prototyp Światowida – pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego. Urządzenie zostanie wyniesione na wysokość około 30 km nad Ziemią za pomocą balonu stratosferycznego. Tam, w warunkach zbliżonych do panujących na niskiej orbicie, przeprowadzone zostaną testy wszystkich modułów elektroniki pokładowej oraz sprawdzona zostanie łączność satelity ze stacjami naziemnymi.

 • Polacy w ważnej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej.

  Europejska Agencja Kosmiczna buduje satelitę, który pozwoli na dokładne badanie stanu zalesienia Ziemi i szacunki ilości dwutlenku węgla pochłanianego przez drzewa. Polscy inżynierowie pracują nad ważnymi komponentami urządzenia.

 • Airbus rozbuduje portfolio satelitów do obrazowania o konstelację satelitów TripleSat.

  Grupa Airbus zawarła z chińskim operatorem satelitów komercyjnych Twenty First Century Aerospace Technology Co. Ltd (21AT) umowę regulującą dystrybucję obrazów pozyskiwanych przez konstelację TripleSat, której spółka ta jest operatorem.

Top