środa, 08 marzec 2017 12:29

Udany start europejskiego satelity Sentinel-2B do obserwacji Ziemi w kolorze.

Napisane przez Airbus Defence&Space
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Europejski program Copernicus zyskał swoje „drugie oko”. We wtorek 7 marca o godzinie 02:49 czasu CET (6 marca o godzinie 22.49 czasu lokalnego) rakieta nośna Vega pomyślnie wystartowała z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej, wynosząc na orbitę satelitę opracowanego i zbudowanego pod kierunkiem firmy Airbus dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Godzinę później Sentinel-2B rozwinął panel słoneczny, który dostarcza mu energii, i zgłosił „gotowość do służby”. Satelita o masie 1,1 tony ma działać przez przynajmniej 7 lat i 3 miesiące na orbicie polarnej 786 kilometrów nad Ziemią.

W misji biorą udział dwa identyczne satelity, Sentinel-2A i Sentinel-2B. W 2015 r. sentinel-2A został umieszczony na tej samej orbicie, ale w odstępie 180°. Dwa satelity na orbicie umożliwią pozyskiwanie obrazu całej Ziemi od szerokości geograficznej  56°S do 84°N w ciągu zaledwie pięciu dni, tym samym optymalizując globalny zasięg oraz transmisję danych w szerokiej gamie zastosowań.

Misja Sentinel-2 przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego poprzez dostarczanie informacji dla sektora rolniczego. Sentinel-2 ze swoim instrumentem multispektralnym to pierwszy optyczny satelita do obserwacji Ziemi, który uwzględnia trzy pasma z „czerwonego skraju” widma, które dostarczają kluczowych informacji o stanie roślinności. Zdjęcia Sentinel-2 umożliwiają rozróżnianie typów upraw oraz tworzenie różnych indeksów, takich jak indeks powierzchni liści, zawartości chlorofilu w liściach i zawartości wody w liściach, które mają kluczowe znaczenie dla dokładnego monitorowania wzrostu roślin.

Informacje tego rodzaju umożliwiają podejmowanie świadomych decyzji, od dobierania ilości wody lub nawozu w celu zmaksymalizowania plonów do formułowania strategii zapobiegających zmianom klimatu. Przynosi to oczywiste korzyści gospodarcze, ale jest również ważne dla krajów rozwijających się, które mają problemy z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego.

Sentinel-2 monitoruje też stan i zmiany powierzchni lądów oraz pokrywę leśną na całym świecie. Misja dostarcza informacji o zanieczyszczeniu jezior i wód przybrzeżnych, a zdjęcia powodzi, erupcji wulkanicznych i osunięć ziemi pomagają w przygotowywaniu map katastrof oraz ułatwiają prowadzenie działań humanitarnych.

Instrument fotograficzny wykorzystuje 13 kanałów widmowych, od światła widzialnego do podczerwieni, aby dostarczać multispektralne obrazy Ziemi z rozdzielczością do 10 metrów i polem widzenia o szerokości 290 kilometrów. Bardzo duża szerokość skanowania umożliwia szybkie gromadzenie danych o całej powierzchni Ziemi, a zaawansowana konstrukcja instrumentu zapewnia bezprecedensową szczegółowość obrazu.

Sentinel-2 może też używać systemu EDRS (European Data Relay System). EDRS to sieć laserowych modułów komunikacyjnych w satelitach na orbicie geostacjonarnej i niskich orbitach okołoziemskich. System ten, znany również jako „kosmiczna infostrada” („SpaceDataHighway”), jest budowany przez Airbus na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i zapewnia bezpieczne oraz szybkie usługi komunikacyjne. EDRS gwarantuje szybką dostępność danych istotną zwłaszcza w zastosowaniach wrażliwych na upływ czasu, takich jak monitorowanie środowiskowe, reagowanie kryzysowe oraz misje bezpieczeństwa. Sentinel-1 i -2 to pierwsze satelity obserwacyjne wyposażone w laserowy terminal komunikacyjny firmy Airbus. EDRS-A, pierwszy dedykowany satelita przekaźnikowy programu SpaceDataHighway, został wyniesiony na orbitę 30 stycznia 2016 r. Kosmiczna infostrada jest otwarta dla ruchu od listopada 2016 r.

Misja Sentinel-2 jest realizowana dzięki bliskiej współpracy między ESA, Komisją Europejską, przemysłem, dostawcami usług i użytkownikami danych. W jej przygotowaniu brało udział ponad 40 firm z 20 krajów. Niemiecki oddział Airbus Defence and Space dostarczył satelity, francuski opracował instrumenty multispektralne, a hiszpański odpowiadał za mechaniczną strukturę satelitów.

Aby zagwarantować ciągłość dostarczania danych, Airbus obecnie buduje dwa kolejne satelity optyczne, Sentinel-2C i -2D, które mają być gotowe do startu w 2020/2021 r.

Źródło informacji: Airbus Defence&Space

Czytany 2223 razy Ostatnio zmieniany środa, 08 marzec 2017 12:33

Artykuły powiązane

 • Airbus zapewnia dostęp do danych satelitarnych w niemal rzeczywistym czasie.

  Pragnąc wesprzeć służby kryzysowe w różnych zakątkach świata, wraz z mającym działać non-stop systemem 24/7 Emergency Image Delivery Service, koncern Airbus udostępnił możliwość korzystania z transmitowanych z bardzo niewielkim opóźnieniem zdjęć satelitarnych.

 • NASA 1 marca wystrzeli geostacjonarnego Satelitę (GOES-S) służącego do badania środowiska.

  Procedura wystrzelenia rakiety rozpocznie się o godzinie 5:02. Do wyniesienia satelity posłuży rakieta Atlas V. GOES-S jest drugim w serii satelitów pogodowych GOES-R, w skład którego wchodzą GOES-R (obecnie GOES-16), -S, -T i -U.

 • W WPT powstaje ScanSAT - pierwszy polski satelita obserwacyjny o wysokiej rozdzielczości.

  We Wrocławskim Parku Technologicznym wkrótce rozpoczną się prace nad pierwszym polskim satelitą do pozyskiwania z kosmosu zdjęć Ziemi w wysokiej rozdzielczości. To projekt start-upu Scanway, założonego przez twórców “kosmicznej wiertarki”. Wniosek o dofinansowanie satelity otrzymał pozytywną ocenę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, zajmując jednocześnie pierwsze miejsce w rankingu wszystkich ocenionych projektów w ramach prestiżowegoprogramu “szybka ścieżka”.

 • BepiColombo odkryje tajemnice Merkurego. Satelita przechodzi końcowe testy w konfiguracji do lotu.

  Merkury pozostaje jedną z najbardziej tajemniczych planet wewnętrznego Układu Słonecznego. BepiColombo, pierwsza europejska misja na Merkurego, w październiku 2018 r. rozpocznie podróż do jednej z najmniejszych i najmniej zbadanych skalistych planet Układu Słonecznego.

 • Airbus świętuje 10 lat precyzji i niezawodności satelity TerraSAR-X.

  Zbudowany przez firmę Airbus satelita TerraSAR-X, wyposażony w radar z syntetyczną aperturą (SAR) i zaprojektowany z myślą o pięcioletnim okresie eksploatacji, działa na orbicie już dziesięć lat, przez 24 godziny na dobę dostarczając obrazy radarowe wysokiej rozdzielczości we wszystkich warunkach pogodowych.

 • 15 mln zł od NCBR na rozwój polskiej platformy satelitarnej - HyperSat.
  15 mln zł przyznało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na rozwój uniwersalnej platformy mikrosatelitarnej HyperSat. Będzie ona mogła wynosić w przestrzeń kosmiczną różne instrumenty badawcze, umożliwiając prowadzenie misji, np. telekomunikacyjnych czy obserwacyjnych.
 • Airbus rozszerza program partnerski w zakresie wojskowej komunikacji satelitarnej w Azji.

  Airbus zaprosił firmę Planet Communications Asia Public Co., Ltd. (PlanetComm) do swojego programu partnerskiego w zakresie usług wojskowej komunikacji satelitarnej Skynet 5 i rozszerzył partnerstwo z firmą Speedcast. Na mocy umowy partnerskiej zarówno PlanetComm, jak i Speedcast będą oferować usługi Skynet w pasmach X oraz UHF w ramach swojego szerokiego portfela rozwiązań komunikacji satelitarnej.

 • Eni wykorzysta dane satelitarne obserwacji Ziemi oraz usługi świadczone przez Planetek Italia i Airbusa.

  Planetek Italia i Airbus Defence and Space zdobyły kontrakt na dostawę obrazów wysokiej rozdzielczości oraz usługi związane z obserwacją Ziemi przyznany przez Eni – włoską ponadnarodową spółkę naftowo-gazowniczą. Dzięki danym i usługom Eni uzyska informacje, które usprawnią prowadzone przez firmę działania lądowe i przybrzeżne.

 • Trwają prace nad platformą satelitarną - HyperSat.
  W 2020 r. może ruszyć seryjna produkcja mikrosatelitów HyperSat, które przygotowuje polska firma. HyperSat - jako uniwersalna platforma satelitarna - umożli realizację różnego rodzaju misji, np. telekomunikacyjnych czy obserwacyjnych - poinformowano w środę w Warszawie.
 • Japoński radar do profilowania chmur podłączany do statku kosmicznego w centrum satelitarnym Airbusa.

  EarthCARE, satelita misji zajmującej się badaniem chmur, aerozoli i promieniowania (Cloud, Aerosol and Radiation Mission) Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), znalazł się po raz pierwszy w jednym miejscu z radarem do profilowania chmur (Cloud Profiling Radar, CPR), japońskim wkładem w realizację misji, podczas przekazania instrumentu ESA w centrum satelitarnym Airbusa we Friedrichshafen (Niemcy). Airbus jest głównym wykonawcą prac zleconych przez ESA, które polegają na opracowaniu i budowie satelity EarthCARE.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top