wtorek, 04 kwiecień 2017 09:28

Zmiany w zasadach przekraczania zewnętrznych granic UE również na lotniskach międzynarodowych.

Napisane przez Nadwiślański Oddział Straży Granicznej
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej zaostrzyły przepisy Kodeksu Granicznego Schengen dotyczące zasad przekraczania granic zewnętrznych. Od 7 kwietnia wszystkie osoby przekraczające zewnętrzną granicę będą podlegać szczegółowej odprawie granicznej.

Zmiana regulacji Kodeksu Granicznego Schengen nakłada na wszystkie Państwa Członkowskie obowiązek dokładnego sprawdzania każdej osoby, która wjeżdża na terytorium strefy Schengen lub je opuszcza. Nowelizacja Kodeksu Granicznego Schengen jest reakcją Unii Europejskiej na utrzymujące się w Europie zagrożenie terrorystyczne.

Dotychczas osoby korzystające z prawa do swobodnego przemieszczania, czyli m.in. obywatele RP, podlegały tzw. odprawie minimalnej. Od piątku 7 kwietnia każda osoba przekraczająca granicę zewnętrzną we wszystkich przejściach granicznych, zarówno na drogowych, morskich, jak i w portach lotniczych, będzie poddawana szczegółowej odprawie.

Zaostrzenie przepisów będzie miało wpływ na czas trwania odprawy granicznej i może ją wydłużyć.

Dostosowując swoje działania do wymogów UE, polska Straż Graniczna podjęła działania, których celem jest zminimalizowanie negatywnych skutków wprowadzanych zmian. 

W zależności od lokalnych potrzeb i uwarunkowań oraz w oparciu o analizy dotyczące natężenia ruchu granicznego i prognoz na dany dzień, stosowana będzie zasada elastycznego planowania funkcjonariuszy do służby. W sytuacjach tego wymagających będą uruchamiane dodatkowe stanowiska odpraw, a w przypadkach szczególnych również mobilne.

Sytuacja będzie na bieżąco monitorowana i odpowiednie kroki będą podejmowane stosownie do poziomu natężenia ruchu granicznego i występującego wydłużenia czasu oczekiwania podróżnych na odprawę. 

Straż Graniczna dołoży wszelkich starań, aby kontrola przebiegała sprawnie i bez zakłóceń.

Źródło informacji i zdjęć: http://www.nadwislanski.strazgraniczna.pl

Czytany 1389 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 04 kwiecień 2017 09:40

Artykuły powiązane

 • Podróż samolotem. Przeczytaj koniecznie jak uniknąć ewentualnych problemów na lotnisku.

  Przed planowaną podróżą należy sprawdzić, czy posiadamy wszystkie wymagane dokumenty podróży (paszport, dowód osobisty) oraz wizę, jeśli jest wymagana. Wywóz niektórych przedmiotów (np. o cechach zabytku) lub zwierząt również wymaga uzyskania wcześniej odpowiednich dokumentów od uprawnionych do ich wystawienia organów.

 • Pilnuj bagażu na lotnisku. Może zostać potraktowany jako potencjalne zagrożenie.

  Pozostawiony bez opieki bagaż traktowany jest jako potencjalne zagrożenie, co wiąże się z wszczęciem odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że bagaż bez nadzoru zawsze oznacza kłopoty, takie jak opóźnienia w komunikacji lotniczej, ale również sankcje w postaci mandatu karnego.

 • Syryjczyk z fałszywym paszportem zatrzymany na Okęciu.

  W mijający weekend funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie zatrzymali cudzoziemca w związku z posłużeniem się przez niego w trakcie kontroli legalności pobytu podrobionym na wzór oryginalny bułgarskim dokumentem.

 • Pamiętaj o dłuższych odprawach na lotnisku. Od 7 kwietnia weszły nowe przepisy.

  Straż Graniczna przypomina, że od 7 kwietnia obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące przekraczania granicy zewnętrznej przez obywateli państw członkowskich UE. Każdy podróżny, który wjeżdża na terytorium strefy Schengen lub je opuszcza, musi być sprawdzany w krajowych i europejskich bazach danych.

 • W Modlinie zatrzymano pasażera z torbą pełną fałszywych dokumentów.

  Obywatel Indii podczas kontroli okazał funkcjonariuszom Straży Granicznej paszport. Najwyraźniej nie spodziewał się, że strażnicy zauważą, że to nie on jest na zdjęciu zamieszczonym w paszporcie. Podczas dalszej kontroli było jeszcze ciekawiej.

 • Na Okęciu kolejne zatrzymanie pasażera z podrobionym dokumentem.

  W poniedziałek funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie zatrzymali cudzoziemca w związku z posłużeniem się przez niego podczas odprawy paszportowej podrobionym włoskim ID.

 • Wprawne oko funkcjonariuszy Straży Granicznej na Lotnisku im. Fryderyka Chopina.

  W niedzielę funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie udaremnili wylot 19-letniemu ob. Rosji, posługującym się paszportem, w którym zamieszczone były sfałszowane odbitki stempli włoskiej i maltańskiej kontroli granicznej.

  Przed odlotem samolotu do Sankt Petersburga do odprawy paszportowej zgłosił się ob. Rosji przedstawiając do kontroli funkcjonariuszowi Straży Granicznej swój rosyjski paszport z zamieszczonymi wizami.  W trakcie wnikliwej analizy dokumentu oraz historii podróży mężczyzny, funkcjonariusze SG ujawnili sfałszowane poprzez podrobienie na wzór oryginalnych odbitki włoskich i maltańskich stempli kontroli granicznej. W związku z usiłowaniem przekroczenia granicy państwowej RP wbrew przepisom, cudzoziemiec został zatrzymany. Zamieszczone stemple miały potwierdzić nieprawdę, co do długości terminu pobytu Rosjanina na terytorium Polski, gdyż zgodnie z oryginalnymi odbitkami stempli polskiej kontroli granicznej cudzoziemiec przebywał na terytorium Polski 92 dni w okresie 180 dni, a powinien nie dłużej niż 90. Z uwagi na fakt posłużenia się paszportem z zamieszczonymi przez osobę nieuprawnioną podrobionymi na wzór oryginalnych odbitkami stempli kontroli granicznej, zostało wszczęte postępowanie w tej sprawie zmierzające do zobowiązania cudzoziemca do powrotu.

  Źródło informacji i zdjęć: http://www.nadwislanski.strazgraniczna.pl

 • Grecki paszport i dowód za 2000 euro na warszawskim Okęciu.

  W zeszłym tygodniu w piątek, funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie zatrzymali cudzoziemca w związku z posłużeniem się przez niego w trakcie kontroli legalności pobytu podrobionymi na wzór oryginalnych greckimi dokumentami.

 • Niebezpieczeństwo na Okęciu. Ktoś oślepiał laserem pilotów.

  Jak dowiedział się z nieoficjalnego źródła portal aviation24.pl kilka samolotów od godziny 19:00 zgłaszało incydenty dotyczące oślepiania laserem.

 • Przylecieli na chrzciny na podrobionych wizach.

  Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin ujawnili dwie podrobione wizy u ob. Gruzji. Cudzoziemcy na ich podstawie próbowali podróżować po terytorium Polski.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top