piątek, 07 kwiecień 2017 09:39

Zdzisław Beksiński i samoloty.

Napisane przez Dariusz Parzyszek
Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Rys. Samolot 2003 r. Autor: Zdzisław Beksiński Rys. Samolot 2003 r. Autor: Zdzisław Beksiński

Zdzisław Beksiński  jeden z najciekawszych artystów polskich drugiej połowy XX w. i początku XXI. Jego twórczość malarska trudna jest do jednoznacznego zaszufladkowania i w tym artykule nie będzie o tym mowa.

Co zatem łączy Zdzisława Beksińskiego z lotnictwem? Artysta urodził się w 1929 r. w Sanoku tam też powstawały jego pierwsze prace. Pierwszy samolot Zdziś narysował już w wieku 4 lat. Zwraca uwagę sylwetka dwupłatowca z dobrze odwzorawnymi proporcjami samolotu. Samolot jest czerwono-niebieski. Czyżby Zdziś zobaczył gdzieś rysunek Fokkera D VII Oblt. Rudolpha Bertholda z JaSta 11 z 1918 r., który miał podobne bardzo ekspresywne malowanie ? Być może kto wie …

zdzisław beksiński samolot

Rys. Czerwono – niebieski samolot, 1933 r. Autor: Zdzisław Beksiński

Kolejny rysunek samolotu powstał rok później najprawdopodobniej na fali narodowego entuzjazmu po zwycięstwie polskiej załogi w składzie: pilot Jerzy Bajan i mechanik Gustaw Pokrzywka w Challange 1934 r. na maszynie RWD-9S skonstruowanej i zbudowanej w Polsce. Zdziś miał wtedy 5 lat i na rysunku widać już zdecydowanie więcej detali samolotu, operowanie kolorem, perspektywę oraz przesłanie o światowym sukcesie polskich lotników. Dziecięce oko nie ustrzegło się pewnych błędów w szczegółach oznaczenia samolotu. Odnalezienie różnic pozostawiam czytającym do samodzielnego odkrycia.

zdzisław beksiński samolot

Rys. Biało – czerwony samolot 1934 r. Autor: Zdzisław Beksiński

zdzisław beksiński samolot

RWD-9D SP-DRD podczas zawodów Challange 1934 / Screen z filmu: Challenge 1934 Glassowka 19-12-2015 https://www.youtube.com/watch?v=vcy2cnrWahY.

zdzisław beksiński samolot

Jerzy Bajan w kabinie RWD-9S / Screen z filmu: Challenge 1934 Glassowka 19-12-2015 https://www.youtube.com/watch?v=vcy2cnrWahY.

W późnym okresie twórczości Zdzisława Beksińskiego powstały jeszcze przynajmniej trzy obrazy malowane techniką olejną na płycie pilśniowej mającej za temat wiodący samoloty.Ostatni powstał na dwa lata przed śmiercią w 2005 r.

zdzisław beksiński samolot

 Rys. Samolot 2003 r. Autor: Zdzisław Beksiński

Materiały:

Wystawa „Beksiński Nieznany” – Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego 20/03-9/04/2017 . Zdjęcia wykonał: Dariusz Parzyszek
Wszystkie zdjęcia rysunków i obrazów opublikowane na portalu aviation24.pl posiadają licencję Muzeum Historycznego w Sanoku, które jest właścicielem praw autorskich do publikacji reprodukcji dzieł Zdzisława Beksińskiego.
Challenge 1934 Glassowka 19-12-2015 https://www.youtube.com/watch?v=vcy2cnrWahY

Autor publikacji: Dariusz Parzyszek

Czytany 4964 razy Ostatnio zmieniany piątek, 07 kwiecień 2017 10:02

Artykuły powiązane

 • Żwirko razy 55, czyli najstarsze na świecie zawody samolotowe.

  Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki to z całą pewnością najstarsza na świecie impreza sportu samolotowego, której 55 edycja odbędzie się w czerwcu br. Jej początek sięga 1929 r., kiedy to w rok po utworzeniu Akademickiego Aeroklubu Krakowskiego, stowarzyszenie zorganizowało zawody złożone z trzech konkurencji.

 • Zasiądź za sterami EC 135. Konkurs - „Śmigłowiec ratunkowy w oczach dziecka”.

  Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt. „Śmigłowiec ratunkowy w oczach dziecka”.

 • Wielki sukces młodych Artystek z Polski.

  Wielki sukces dwóch dziewczynek z Polski na Światowym Finale KONKURSU MŁODYCH ARTYSTÓW FAI. Lidia PANKOWSKA z Łasku zdobyła brązowy medal FAI w kategorii 6-9 lat i Hanna Tomaszuk z Warszawy także brązowy medal FAI w kategorii 10-13 lat.

 • Ponad 400 młodych Artystów w konkursie plastycznym FAI.

  Tegoroczna edycja Konkursu Młodych Artystów FAI (2017 FAI Young Artists Contest) w Polsce dobiega końca. W dniu 1 marca br. w siedzibie Bemowskiego Centrum Kultury spotkali się członkowie 5-osobowej Komisji, której przewodniczyła pani Ewelina Bagińska (absolwentka ASP).

Top