środa, 12 kwiecień 2017 08:50

Pamiątki po poruczniku obserwatorze Julianie Augustyńskim.

Napisane przez Muzuem Sił Powietrznych
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie wzbogaciło się o nowe nabytki. Podczas szkolenia dla przewodników Wisła Guide Tour w Dęblinie w dniu 08.07.2017 r. na ręce dyrektora MSP Pawła Pawłowskiego zostały przekazane do Muzeum przez dr. inż. Mieczysława Kseniaka pamiątki po poruczniku obserwatorze Julianie Augustyńskim.

Wśród przekazanych darów były: osobista, ręcznie wykonana skrzynka na dokumenty, album uczniowski ze spływu kajakowego w 1934 w którym uczestniczył
J. Augustowski, dyplom za uzyskanie II miejsca w Zawodach Sportowych w 1935 wraz z 3 medalami, świadectwa ukończenia Kursu Obrony Przeciwgazowej oraz Kursu instruktorów modelarstwa, warunki ubiegania się o przyjęcie do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie z 10 lutego 1936r., zaproszenie na uroczystość dziesiątej promocji połączonej z nadaniem sztandaru oraz na bal promocyjny dnia 15 października 1937 r., fotografia 4. Kompanii Szkoły Podchorążych, guzik i moneta Carska znalezione w Dęblinie przez J. Augustyńskiego.

Fotografie przedstawiają część kolekcji. Wszystkie przedmioty i dokumenty po opracowaniu trafią na ekspozycję oraz będą pomocne przy opracowywaniu kolejnych wystaw.

por. obs. (09.01.1915-1985) J. Augustyński mieszkaniec Lublina, maturzysta I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Lublinie, harcerz Błękitnej Jedynki, ukończył
z 75 lokatą (XII promocja) Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Po wybuchu wojny przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie walczył w siłach powietrznych w polskich dywizjonach RAF. Strącony nad terytorium Niemiec trafił do niewoli a po zakończeniu wojny wyjechał do Argentyny, gdzie latał w lotnictwie cywilnym. Zmarł w Montevideo (Urugwaj).

Serdecznie dziękujemy Panu Mieczysławowi za wspaniały dar, przekazaną wiedzę oraz pieczę nad zabytkami historii.

Autor publikacji: K. Ragus
Źródło informacji i zdjęć / więcej zdjęć na : http://muzeumsp.pl/pamiatki-po-poruczniku-obserwatorze-julianie-augustynskim/

Czytany 1772 razy Ostatnio zmieniany środa, 12 kwiecień 2017 08:56

Artykuły powiązane

 • Piloci z ugrupowania „1000” wzięli udział w nagraniu dla jednego z ogólnopolskich portali.

  52 lata temu, podczas Defilady Tysiąclecia w Warszawie, nad głowami zgromadzonych widzów przeleciały 42 samoloty Lim-2 uformowane w cyfrę 1000. Za ich sterami znajdowali się piloci i instruktorzy z Garnizonu Dęblin. W tegorocznym jubileuszu 100-lecia lotnictwa wojskowego, z ówczesnych 43 pilotów, będzie brało udział już tylko 18.

 • O legendzie polskiego lotnictwa z Katarzyną Ochabską w Muzeum Sił Powietrznych.

  Zapraszamy na spotkanie autorskie z Katarzyną Ochabską, autorką biografii asa przestworzy  gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego. Podczas spotkania będziemy mogli zapoznać się z wieloma nieznanymi wątkami z życia legendy polskiego lotnictwa, i szczególnie interesującego okresu powojennego.  W czasie spotkania prezentowana będzie wystawa „Gen. bryg pil. Stanisław Skalski 1915-2004”.

 • Projekt "PERUN". Studenci z WSOSP będą chcieli pobić rekord wysokości lotu rakiety.

  Studenci z dęblińskiej Szkoły Orląt budują rakietę, którą chcą pobić rekord Polski w wysokości lotu oraz rozpocząć badania niskich warstw atmosfery. Nad tym innowacyjny projektem od kilku miesięcy pracują członkowie Sekcji Rakietowej Naukowego Koła Astronomicznego Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych (NKA WSOSP). Start rakiety planowany jest na druga połowę 2019 r.

 • Urządzenie do katapultowania z ziemi trafiło do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

  Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych przekazała do muzealnej kolekcji Urządzenie Treningowe do Katapultowania z Ziemi (UTKZ). Symulator katapultowania wykorzystywany był do treningu przyszłych pilotów w procedurach i technice awaryjnego opuszczania samolotu w trakcie lotu. UTKZ nr 13 jest polską konstrukcją i był używany w dęblińskiej „Szkole Orląt” w latach 1973- 2015. Trening awaryjnego opuszczania samolotu musi przejść każdy podchorąży, który ćwiczy na symulatorze Ts-11, by zostać dopuszczonym do prawdziwych lotów na Iskrach.

 • Podchorążowie Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych rozpoczynają szkolenie lotnicze.

  Podchorążowie Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych zaczęli praktyki lotnicze na lotnisku 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Szkolenie lotnicze podchorążych zainaugurowano w 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

 • Sukces młodych konstruktorów z dęblińskiej Szkoły Orląt!

  W dniach 9-11 marca 2018 r. w Lakeland na Florydzie odbyły się zawody SAE Aero Design East, które polegały na zbudowaniu jak najlżejszego modelu zdolnego do uniesienia możliwie największego ładunku. Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych godnie reprezentowało Naukowe Koło Młodych Konstruktorów - na 77 drużyn z całego świata zajęli piąte miejsce, natomiast wśród zespołów z Europy osiągnęli zaszczytne - pierwsze miejsce!

 • Wspomnienia utrwalone na fotografii w Muzeum Sił Powietrznych.

  Fotografie dawnego portu lotniczego, pilotów, żołnierzy, widoki ulic i mieszkańców osady Irena oraz carskiej twierdzy Iwangorod, zachęciły do ożywionej dyskusji zgromadzoną publiczność podczas pierwszego spotkania z cyklu „Dęblin na starej fotografii”.

 • II Międzynarodowa Konferencja i Wystawa "Lotnictwo Nowej Generacji".

  17 kwietnia 2018 roku w Warszawie odbędzie się II Międzynarodowa Konferencja i Wystawa LOTNICTWO NOWEJ GENERACJI – STRATEGIE, TECHNOLOGIE, ROZWIĄZANIA organizowana przez Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A.

 • Muzeum Sił Powietrznych planuje wyremontować TS-8 Bies.

  Muzeum Sił Powietrznych opublikowało zapytanie ofertowe na renowację i odbudowę samolotu, jednego z eksponatów tego muzeum, TS-8 Bies. Jak możemy przeczytać na stronie muzeum: - Szanowni Państwo dzięki Waszej ofiarności rozpoczynamy renowację kolejnego naszego eksponatu – samolotu TS-8 Bies nr boczny 910. Profesjonalistów zapraszamy do współpracy przy tym zadaniu.

 • Relacja z Dnia Otwartego w dęblińskiej "Szkole Orląt".

  Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych otworzyła swoje drzwi przed wszystkimi miłośnikami lotnictwa. Dzień Otwarty był niepowtarzalną okazją, aby ponad 700 maturzystów i gimnazjalistów mogło poznać od środka legendarną Szkołę Orląt.

1 komentarz

 • Link do komentarza Jan Augustynski poniedziałek, 19 marzec 2018 23:36 napisane przez Jan Augustynski

  Dzień dobry
  Jestem Jan Augustynski, najmłodszy syn Juliana Augustyńskiego. Właśnie przeczytałem artykuł o moim ojcu, z którego jestem bardzo dumny. Mam kilka obiektów, które należą do niego, zdjęcia i kilka dokumentów.
  Bardzo podoba mi się hołd, jaki mu zrobili.
  Pozdrowienia i zamówienia
  Jan Augustynski

  Przetłumaczone z google

  Raportuj

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top