czwartek, 08 październik 2015 11:05

Wywiad z Jean-Pierre Condat

Napisane przez Mariusz Barszcz
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
 flarismPrzeglądając ostatnio w internecie lotnicze grafiki stylizowane na lata 60' natknąłem się na obrazy pewnego artysty z Francji - Jean-Pierre Condat'a. Jean-Pierre urodził się 18 lutego 1957 roku w Tuluzie , jest samoukiem i malarzem grafikiem od 1981 roku. Wydaje pocztówki z własnych obrazów pokazywanych między innymi w Air and Space Museum w Le Bourget już od 2000 roku. Jego obrazy urzekają, mimo , że przedstawiają samoloty stare i nowe, klimatem plakatowych grafik z lat 60' i 70'. Postanowiłem zadać mu kilka pytań oraz poprosić o pokazanie Wam czym zajmował się przez ostatnie lata.

 MARIUSZ BARSZCZ: Jean-Pierre. Jesteś bardziej grafikiem czy lotnikiem?
JEAN-PIERRE CONDAT: Nie jestem pilotem, jestem tylko malarzem grafikiem w danej technice realizowanej na określonej wielkości papieru o nazwie "Canson".

MB: Skąd twoja pasja do tworzenia lotniczych grafik?
JPC: Mój ojciec pracował w zakładach związanych z lotnictwem i dodatkowo mieszkaliśmy w pobliżu lotniska. Samoloty siedziały w mojej głowie od urodzenia!

MB: Skąd bierzesz pomysły do tworzenia twoich grafik?
JPC: Kiedy byłem nastolatkiem zbudowałem wiele modeli samolotów i zawsze rysowałem samoloty. Kiedy byłem małym chłopcem, w niedzielę jeździłem na lotnisko, żeby oglądać samoloty.

MB: Kto jest ich odbiorcom? Gdzie można je zobaczyć? Czy organizujesz jakieś wystawy?
JBC Moje pomysły pochodzą bezpośrednio z moich zdjęć, z internetu, z czasopism ... zawsze szukam nowych pomysłów, nawet w moich snach. Moi klienci są to ludzie z lotniczą pasją. Jest też kilka muzeów w USA (Midland), we Francji (Aeroscopia Blagnac koło Tuluzy i The Matou w Tuluzie), w Maroco (Tarfaya), w Senegalu (St-Louis) ... Kilka innych miast we Francji, też przeważnie w rejonie Tuluzy. W tym mieście mam często autorskie wystawy. Moje obrazy można zobaczyć na niektórych pokazach we Francji i stoją również na wystawach w trakcie lotniczych spotkań.

MB: Który samolot był najtrudniejszy w przeniesieniu na papier?
JBC: Najtrudniejsze samoloty do przeniesienia to dwupłaty.

 

Foto: Jean-Pierre z ppłk Raphael NAL - liderem PAF w 2013 roku.

MB: Czy swoje rysunki tworzysz seriami? Ile czasu trwa zrobienie grafiki na potrzeby plakatu czy znaczka pocztowego?
JPC: Wszystkie moje kompozycje są oryginalne dzieła. Potem tworzę inne plakaty lub pocztówki z oryginalnego obrazu. Na stworzenie obrazu potrzebuję 2 lub 3 dni (w niektórych przypadkach tydzień), ale musisz wcześniej wiedzieć, co chcesz zrobić. Przed stworzeniem grafiki musisz myśleć wiele razy o tym obrazie, który chcesz utworzyć. Na to trzeba wiele dni i wiele tygodni. Potrzeba na to w sumie i kilka miesięcy, a nawet całe życie!

MB: Jakie kolejne prace masz w planie?
JPC: Pracuję teraz nad nową wystawą na 2016 lub 2017 rok, ale to ściśle tajne! Będzie pokazana w Tuluzie. Następnie będę pracował dla lotniczego muzeum w Tuluzie w 2018 roku.

MB: Dziękuję Jean-Pierre za wywiad i życzę powodzenia.
JPC: Dziękuję Mariusz.

ENGLISH VERSION: http://aviation24.pl/index.php/artykuly/192-jean-pierre-condat-interview

WYWIAD PRZEPROWADZIŁ NA POCZĄTKU PAŹDZIERNIKA: MARIUSZ BARSZCZ

Materiały zdjęciowe i grafiki pochodzą ze strony Jean-Pierra Condat'a: http://www.descollagesdusud.fr/

Czytany 9169 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 08 grudzień 2016 13:04
Top