piątek, 12 maj 2017 07:01

Mistrzostwa FAI Sailplane Grand Prix 2017 we Wrocławiu.

Napisane przez Aeroklub Wrocławski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Najlepsi piloci świata, szybowce latające z prędkościami sięgającymi 300 km/h i widowiskowy wyścig skrzydło w skrzydło. Tegoroczna rywalizacja o tytuł Mistrza Świata w wyścigach szybowcowych VIII serii Sailplane Grand Prix 2017 rozgrywana będzie w Polsce!

Po Australii, Chile, Stanach Zjednoczonych, Francji, Włoszech i Słowacji przyszedł teraz czas na Dolny Śląsk. Na lotnisko Aeroklubu Wrocławskiego w Szymanowie zawita dwudziestu najlepszych pilotów świata, by ścigać się o zwycięstwo.

- Zapowiada się niezwykłe widowisko. Na niebie jednocześnie pojawi się dwadzieścia szybowców, wszystkie wystartują w tym samym momencie - zapowiada Marek Jóźwicki, dyrektor Aeroklubu Wrocławskiego, czyli WrocloveSky Club. - Po wielu miesiącach starań Aeroklubu w końcu się udało. To dla nas niebywały sukces i jednocześnie wyzwanie, by zorganizować to wydarzenie na najwyższym poziomie - dodaje.

Sebastian Kawa i dwudziestu najlepszych pilotów

Wykorzystując najszybsze, lekkie szybowce wyścigowe zawodnicy każdego dnia pokonują trasy liczące od 300 do 500 kilometrów. Przelatując w określonej kolejności wyznaczone punkty orientacyjne (zwane przez szybowników punktami zwrotnymi) dolatują do mety, nisko nad ziemią, z prędkością dochodzącą nawet do 300 km/h. W zmaganiach weźmie udział dwudziestu pilotów. To maksymalna liczba dopuszczona przepisami Światowej Federacji Sportów Powietrznych - World's Air Sports Federation.

Do Szymanowa przyjedzie również słynny reprezentant naszego kraju Sebastian Kawa, który jako jedyny na świecie przeleciał szybowcem nad Himalajami. Wśród zawodników nie zabraknie też utytułowanych aktualnych i byłych Mistrzów Polski czy Mistrzów Świata.

- Zawody poprowadzi Regan Tetlow, amerykański komentator sportowy, który do tej pory pracował przy największych imprezach światowych m.in. World Air Games, Mistrzostwach Spadochronowych w Dubaju i zawodach Red Bull.
Przebieg podniebnych zmagań będzie można oglądać na żywo na telebimie, dzięki specjalnie przygotowanemu systemowi transmisji danych bezpośrednio z pokładu szybowców - mówi dyrektor Marek Jóźwicki.

Zlot Foodtrucków, koncerty, aerointegracja

Mistrzostwa FAI SGP Sailplane 2017 to nie jedyne atrakcje w Szymanowie. Jak co roku Aeroklub Wrocławski organizuje Dzień Dziecka. W tej edycji hasłem przewodnim jest Aerointegracja. Wspólnie z Łukaszem Siemieżem i grupą ONiSPRAWNI oraz Klubem Kibica Niepełnosprawnego organizujemy punkty konsultacyjne, atrakcje dla dzieci (zamki, zjeżdżalnie, dmuchańce) oraz koncerty.
W sobotę m.in. Tomek Kowal Kowalewski i Cała Góra Barwinków, a w niedzielę m.in Dziecióff Squad oraz o 13:30 ARKA NOEGO.
Przez cały finałowy weekend na lotnisku odbywać się będzie ZLOT FOODTRUCKÓW.
 
Miejsce: Lotnisko Wrocław-Szymanów
Termin: 27.05-4.06
Wydarzenie: FAI Sailplane Grand Prix 2017, Zlot Foodtrucków, Aerointegracja
Czytany 722 razy Ostatnio zmieniany piątek, 12 maj 2017 07:07

Artykuły powiązane

 • Sebastian Kawa w pogoni za słońcem.

  Gdy znudzi ci się deszcz, leć tam gdzie słońce. Pogoda nas nie rozpieszcza. Jest dokładnie tak jak w góralskim dowcipie:- U nos panocku to jeno 6 miesiącków zimy a reśta to syćko lato.

 • Sebastian Kawa. W śniegu i deszczu.

  Tegoroczna pogoda nie rozpieszczała uczestników FCC Gliding. Zawody na Słowacji Pribina Cup w Nitrze i FCC Gliding rozrosły się do rangi najliczniej obsadzonych zawodów szybowcowych na świecie z racji wspaniałej atmosfery, dobrej organizacji, atrakcyjnemu położeniu, oraz sprzyjających warunków klimatycznych.

 • Wielki sukces młodych Artystek z Polski.

  Wielki sukces dwóch dziewczynek z Polski na Światowym Finale KONKURSU MŁODYCH ARTYSTÓW FAI. Lidia PANKOWSKA z Łasku zdobyła brązowy medal FAI w kategorii 6-9 lat i Hanna Tomaszuk z Warszawy także brązowy medal FAI w kategorii 10-13 lat.

 • Kapitan LOT-u Jerzy Makula Ambasadorem The World Games Wrocław 2017.

  Wrocławskie igrzyska sportów nieolimpijskich rozwijają skrzydła: do grona ich ambasadorów dołączył Jerzy Makula, kapitan LOT-u, oficjalnego przewoźnika TWG 2017, jeden z najbardziej utytułowanych pilotów w historii polskiego lotnictwa. Oprócz promowania imprezy weźmie także udział w jednej z jej najbardziej widowiskowych konkurencji – akrobacji szybowcowej. 

 • Sebastian Kawa i GP 14 VELO byli gośćmi brytyjskich pilotów.

  Podczas największego rozkwitu w Imperium Brytyjskim nie zachodziło słońce, a okręty Jej Królewskiej Mości dominowały na wszystkich oceanach świata. Nie dziwi więc, że wcześnie interesowano się w Królestwie także oceanem powietrznym.

 • Piękno jest w nas. Piękno jest w Paulinie.

  Uwielbiała prowadzić wszystko, co miało konie mechaniczne pod maską. Półtora roku po wypadku wzięła udział w kampanii „Piękno jest w nas”, która przełamuje stereotypy w postrzeganiu osób z niepełnosprawnością.

 • Sebastian Kawa. Mimo zimy ciepło na Żarze.

  Jeszcze dzień krótki i sporo ich upłynie do sezonu lotniczego, mimo to hotel Górskiej Szkoły Szybowcowej Żar wypełniał przez miniony weekend gwar szybowcowej braci.

 • Sebastian Kawa - Noworoczna turystyka.
  Dzisiaj nie wszyscy byli w stanie wstać wcześnie. Chociaż pogoda pozwala tutaj na dłuższy sen, to bez samochodu i bez pomocnika przygotowanie księżniczki Diany do lotu trochę zajmuje.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top