poniedziałek, 15 maj 2017 12:38

Co kręci Marysię Muś?

Napisane przez Redbull.pl
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Źródło zdjęcia: Marysia Muś© Krystian Walczak / Redbull.pl Źródło zdjęcia: Marysia Muś© Krystian Walczak / Redbull.pl

Jej własne „śmigło” – jak żargonowo nazywa się helikoptery. Ta maszyna robi wrażenie – nie tylko na Marii.

Marysia Muś jest zawodowym pilotem śmigłowcowym. Na co dzień zasiada za sterami Bella 427 – prywatnej, powietrznej taksówki. Jako reprezentantka Polski, członek Narodowej Kadry Śmigłowcowej, na Robinsonie 44 startuje w zawodach rangi międzynarodowej. Teraz chce jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła. Niedawno weszła w posiadanie wyjątkowego helikoptera, Bölkowa Bo 105, który ma jej w tym pomóc.

Być może sam Bölkow nie jest bardzo rzadkim widokiem na zachodzie Europy, ale w Polsce już tak. Zwłaszcza taki, którego pilot chce nim wykonywać akrobacje. Na całym świecie takich pilotów jest niewielu – najbardziej znanym jest Siegfried „Blacky” Schwarz, którego pokaz w naszym kraju ostatnio można było obejrzeć kilka lat temu podczas 5. Konkursu Lotów Red Bull w Gdyni. Z kolei śmigłowce tego typu, które kręcą akrobacje, można policzyć na palcach jednej ręki. Z dwóch z nich, latających w barwach Red Bulla, jeden stacjonuje w Austrii w słynnym Hangarze 7, a drugi w USA. Jego możliwości świetnie wykorzystali Felix Baumgartner i Kuba Przygoński kręcąc klip „Red Bull Heli Drifting”. To, że taki sprzęt będzie latał na polskim niebie, to wspaniała wiadomość nie tylko dla osób zainteresowanych lotnictwem, ale wszystkich ludzi żądnych mocnych wrażeń…

„Kupiłam go w Austrii. Latał w lotniczym pogotowiu ratunkowym” – mówi Marysia o swojej „żelaznej ważce”. Dlaczego wybór padł na tę maszynę? „Bölkow to dwusilnikowy, lekki śmigłowiec, który ma sztywny wirnik – bez żadnych przegubów. Przez to jak jest skonstruowany i dzięki jego piaście, jest w stanie wykonywać rzeczy dla innych helikopterów nieosiągalne - akrobacje. To rozwiązanie jest stosowane tylko w nim i niektórych Eurocopterach, jednak ona są cięższe”. W helikopterach o tradycyjnie skonstruowanym wirniku, przy niektórych figurach łopaty mogłyby obciąć ogon.

Więcej przeczytasz na : https://www.redbull.com/pl-pl/bolkow-bo-105-marysia-mus-helikopter-akrobacyjny

Czytany 3294 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 maj 2017 12:44

Artykuły powiązane

 • Boeing pokaże AH-64 Apache podczas MSPO w Kielcach.

  Najbardziej zaawansowany śmigłowiec bojowy na świecie –AH-64 Apache – będzie dostępny dla ekspertów cywilnych i wojskowych w ramach pokazu statycznego w Targach Kielce od 5 września.

 • Jak to jest latać zabytkowym bombowcem? B-25 na pokazach w Radomiu.

  Dziennikarze Redbull.pl zapytali o to pilota B-25 „Mitchell” z grupy The Flying Bulls. Razem z grupą The Flying Bulls, na Air Show Radom przyleciał przepiękny samolot – bombowiec z czasów II Wojny Światowej B-25 „Mitchell”. O tej wyjątkowej maszynie i lataniu porozmawiali z jej pilotem, Raimundem Riedmannem.

 • Airbus Helicopters oferuje H145 o masie startowej zwiększonej do 3800 kg.

  Opcjonalne zwiększenie maksymalnej masy umożliwi użytkownikom H145 wykonywanie startu z ładunkiem płatnym zwiększonym o maksymalnie 100 kg. Przyniesie to dodatkowe korzyści zwłaszcza podczas misji porządku publicznego, reagowania kryzysowego, czy wojskowych, dając możliwość przewiezienia większej ilości paliwa, wyposażenia, czy liczby pasażerów.

 • Mistrzostwa ratownictwa medycznego z udziałem śmigłowca BLACK HAWK.

  19 załóg z całego kraju rywalizowało w I Podkarpackich Regionalnych Mistrzostwach Polski w ratownictwie medycznym.

 • Michał Gierlach na półmetku Red Bull X-Alps.

  Najtrudniejszy rajd przygodowy świata nie oszczędza nikogo.

 • Z Łukaszem Czepielą i Marią Muś o ich lataniu osobno i w parze na XIII Małopolskim Pikniku Lotniczym.

  Ekipa portalu Aviation24.pl, Mariusz Barszcz i Katarzyna Hadała (która również tworzy blog lotniczy Lotniczepodkarpackie.pl) na XIII Małopolskim Pikniku Lotniczym w Krakowie rozmawiali z pilotem akrobacyjnym, biorącym również udział w wyścigach powietrznych Red Bull, Łukaszem Czepielą oraz Marią Muś która jest pilotem śmigłowcowym, o ich wspólnym lataniu na pokazach lotniczych oraz planach na przyszłość.

 • Airbus dostarcza śmigłowce Irackiemu Ministerstwu ds. Ropy Naftowej.

  W ubiegłym miesiącu Airbus dostarczył ostatnie dwa z czterech śmigłowców H145 zamówionych przez Irackie Ministerstwo ds. Ropy Naftowej.

 • Airbus Helicopters dostarcza ostatni H145M Niemieckim Siłom Powietrznym.

  Airbus Helicopters przekazał Niemieckim Siłom Zbrojnym (Bundeswehrze) piętnasty, tj. ostatni, wielozadaniowy śmigłowiec H145M. Śmigłowce, stacjonujące w Laupheim, są obsługiwane przez siły specjalne Bundeswehry. Bundeswehra, jako pierwszy klient, zamówiła w 2013 r. 15 tych wydajnych śmigłowców w ramach programu lekkiego śmigłowca wielozadaniowego (Light Utility Helicopter – LUH) dla Sił Specjalnych (Special Operations Forces – SOF), natomiast pierwszy śmigłowiec otrzymała pod koniec 2015 r. Wraz z ostatnią dostawą, Airbus Helicopters ukończył cały program na czas i w określonym budżecie.

 • Tak bito rekord świata! 63 skoki Base w 24 godziny.

  Miles Daisher wykorzystał najdłuższy dzień w roku, żeby po raz kolejny zadziwić świat. Twin Falls w stanie Idaho, 21 czerwca, najdłuższy dzień w roku, 22:40 lokalnego czasu. Resztki blasku dnia znikają i przestają oświetlać most Perrine. Znany na całym świecie amerykański BASE jumper Miles Daisher zakłada latarkę czołówkę i po raz kolejny wspina się po skałach, żeby, 35. raz tego dnia, rzucić się w przepaść z wysokości 148 metrów. Ale to nie koniec. Przed nim jeszcze 12 godzin skoków i wspinaczki na zmianę…

 • Skydiverzy na wakacjach. Kolejne niesamowite pomysły.

  Soul Flyers wybrali się na Gwadelupę, żeby robić to, co potrafią najlepiej nad błękitną wodą.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top