poniedziałek, 15 maj 2017 12:38

Co kręci Marysię Muś?

Napisane przez Redbull.pl
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Źródło zdjęcia: Marysia Muś© Krystian Walczak / Redbull.pl Źródło zdjęcia: Marysia Muś© Krystian Walczak / Redbull.pl

Jej własne „śmigło” – jak żargonowo nazywa się helikoptery. Ta maszyna robi wrażenie – nie tylko na Marii.

Marysia Muś jest zawodowym pilotem śmigłowcowym. Na co dzień zasiada za sterami Bella 427 – prywatnej, powietrznej taksówki. Jako reprezentantka Polski, członek Narodowej Kadry Śmigłowcowej, na Robinsonie 44 startuje w zawodach rangi międzynarodowej. Teraz chce jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła. Niedawno weszła w posiadanie wyjątkowego helikoptera, Bölkowa Bo 105, który ma jej w tym pomóc.

Być może sam Bölkow nie jest bardzo rzadkim widokiem na zachodzie Europy, ale w Polsce już tak. Zwłaszcza taki, którego pilot chce nim wykonywać akrobacje. Na całym świecie takich pilotów jest niewielu – najbardziej znanym jest Siegfried „Blacky” Schwarz, którego pokaz w naszym kraju ostatnio można było obejrzeć kilka lat temu podczas 5. Konkursu Lotów Red Bull w Gdyni. Z kolei śmigłowce tego typu, które kręcą akrobacje, można policzyć na palcach jednej ręki. Z dwóch z nich, latających w barwach Red Bulla, jeden stacjonuje w Austrii w słynnym Hangarze 7, a drugi w USA. Jego możliwości świetnie wykorzystali Felix Baumgartner i Kuba Przygoński kręcąc klip „Red Bull Heli Drifting”. To, że taki sprzęt będzie latał na polskim niebie, to wspaniała wiadomość nie tylko dla osób zainteresowanych lotnictwem, ale wszystkich ludzi żądnych mocnych wrażeń…

„Kupiłam go w Austrii. Latał w lotniczym pogotowiu ratunkowym” – mówi Marysia o swojej „żelaznej ważce”. Dlaczego wybór padł na tę maszynę? „Bölkow to dwusilnikowy, lekki śmigłowiec, który ma sztywny wirnik – bez żadnych przegubów. Przez to jak jest skonstruowany i dzięki jego piaście, jest w stanie wykonywać rzeczy dla innych helikopterów nieosiągalne - akrobacje. To rozwiązanie jest stosowane tylko w nim i niektórych Eurocopterach, jednak ona są cięższe”. W helikopterach o tradycyjnie skonstruowanym wirniku, przy niektórych figurach łopaty mogłyby obciąć ogon.

Więcej przeczytasz na : https://www.redbull.com/pl-pl/bolkow-bo-105-marysia-mus-helikopter-akrobacyjny

Czytany 3946 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 maj 2017 12:44

Artykuły powiązane

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top