poniedziałek, 15 maj 2017 14:23

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Obchody 65-lecia Obecności Lotnictwa Polskiego na Mirosławieckiej Ziemi.

Napisane przez 12.BBSP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniu 12.05.2017 r. odbyły się uroczyste obchody 65-lecia Obecności Lotnictwa Polskiego na Mirosławieckiej Ziemi. Obchody połączone były z odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej żołnierzom, którzy służąc w Mirosławcu zginęli w wypadkach lotniczych.

Uroczystości odbyły się w godzinach porannych w Zespole Szkół im. Lotników Polskich w Mirosławcu. Inicjatorem wydarzenia byli: Burmistrz Miasta Mirosławiec Pan Piotr Pawlik, Stowarzyszenie Miłośników Lotnictwa z prezesem Panem Emilem Kweclichem oraz Dowódca 12. BBSP płk dypl. pil. Łukasz Andrzejewski-Popow. Inicjatywa była możliwa do realizacji dzięki hojności
i życzliwości lokalnych sponsorów oraz wsparciu darczyńców.

mirosławiec tablica pamiątkowa
W uroczystości uczestniczyły rodziny żołnierzy, którzy zginęli w wypadkach lotniczych, przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, dowódcy zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych, byli dowódcy jednostki wojskowej w Mirosławcu oraz dzieci i młodzież. Pamięć ofiar została uczczona symbolicznym przelotem pary samolotów Su-22 z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego.
Po zakończeniu obchodów przy pomniku samolotu Lim-6M odbyło się spotkanie pokoleń.

Źródło informacji i więcej zdjęć: http://12bbsp.wp.mil.pl/pl/1_181.html

Czytany 2514 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 maj 2017 15:39

Artykuły powiązane

 • Baza bezzałogowców w Mirosławcu zaprasza w najbliższą sobotę na festyn lotniczy.

  Już w najbliższą sobotę 1 września w Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu odbędzie się lotniczy festyn, w którym nie zabraknie atrakcji. Chociaż w grafice pokazów widnieją jeszcze pokazy samolotów Mig-29 i Su-22 to wiemy, że na chwilę obecną te samoloty są uziemione. Bedziemy mogli jednak zobaczyć pokaz grupy akrobacyjnej Żelazny, śmigłowców, min. Mi-24 ... oraz bezzałogowca MQ-9/S co w naszym kraju jest raczej rzadkością.

 • Odsłonięcie tablicy pamięci płk. pil Franciszka Kornickiego.

  Muzeum Sił Powietrznych w obecności rodziny płk. pil. Franciszka Kornickiego, przy asyście Kompanii Reprezentacyjnej 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego, Orkiestry Wojskowej z Dęblina, pocztów sztandarowych lokalnych szkół i organizacji kombatanckich, licznie zgromadzonych miłośników lotnictwa i mieszkańców Gminy Mircze, miało zaszczyt uczestniczyć w uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej, Bohatera, w jego rodzinnej miejscowości, Wereszynie.

 • Relacja z uroczystości 10 rocznicy katastrofy lotniczej pod Mirosławcem.
  23 stycznia, w 10 rocznicę katastrofy wojskowego transportowca CASA C-295 w Mirosławcu, odbyły się uroczystości z udziałem rodzin lotników, przedstawicieli BBN, kadry kierowniczej MON i kadry dowódczej Sił Zbrojnych RP.
 • „Utraceni, lecz nie zapomniani” - rocznica katastrofy pod Mirosławcem.

  23 stycznia 2008 roku samolot transportowy CASA C-295 M, podchodząc do lądowania, rozbił się pod Mirosławcem. Zginęło 20 wysokiej rangi oficerów, którzy wracali z konferencji o bezpieczeństwie lotów. To była największa katastrofa w historii polskiego lotnictwa wojskowego. W miejscu, gdzie doszło do tragedii, odbędą się dziś uroczystości upamiętniające żołnierzy.

 • 10 rocznica katastrofy samolotu Casa C-295M. Obchody również w Muzeum Sił Powietrznych.

  23 stycznia w Mirosławcu odbędą się uroczyste obchody 10. rocznicy katastrofy samolotu CASA C-295M. Wspólnie z bliskimi, rodzinami i przedstawicielami władz państwowych, wojskowych i samorządowych,  Muzeum Sił Powietrznych uczci pamięć ofiar tragicznego zdarzenia z 23 stycznia 2008 roku.

 • Za niecały miesiąc odbędzie się festyn lotniczy w 12.BBSP.

  Fani lotnictwa i organizatorzy odliczają już dni do Festynu Lotniczego w Mirosławcu w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych, który odbędzie się 3 września 2017 roku.

 • Samolot LIM-6M ,,powrócił odnowiony''.

  Lim-6M o numerze 402 powrócił odnowiony na swoje miejsce. Renowację samolotu wykonały Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy.

 • Wizyta w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu.
  Dowódca Generalny RSZ gen. dyw. Jarosław Mika wziął udział w wizycie Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Ministra ON Antoniego Macierewicza w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu.
Top