piątek, 02 czerwiec 2017 11:38

Lotnicze pokazy w Święto 23 Bazy już jutro!

Napisane przez Polska-zbrojna.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Autor zdjęcia: Mariusz Barszcz / Aviation24.pl / Red Autor zdjęcia: Mariusz Barszcz / Aviation24.pl / Red

W powietrzu zaprezentują się m.in. samoloty MiG-29 i Su-22 czy ciężkie Mi-24. Na ziemi będzie można oglądać wystawę wojskowego sprzętu i uzbrojenia. Piknik z okazji Święta 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego odbędzie się jutro na lotnisku w Janowie koło Mińska Mazowieckiego. Fanom podniebnych pokazów przypomni się Artur Kielak, mistrz Polski w akrobacji samolotowej.

Z okazji Święta 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego co roku na lotnisku w Janowie odbywa się piknik lotniczy. I co roku przyciąga tłumy. – To u nas największe wydarzenie. Podczas ostatnich pokazów odwiedziło nas półtora tysiąca osób. Szacujemy, że tym razem będzie podobnie – mówi mjr Mirosław Guziel, rzecznik 23 Bazy. Na zwiedzających organizatorzy będą czekać w sobotę 3 czerwca od godziny 10.00.

Będzie się działo

Główny blok pokazów zaplanowano na 11.30. Zebrana na lotnisku w Janowie publiczność będzie mogła podziwiać dynamiczne pokazy MiG-ów. W solowych prezentacjach „smokerów” wystąpią nowi piloci specjalizujący się w pokazach: kpt. pil. Paweł Czajka (pierwsza klasa pilota, uprawnienia instruktora oraz pilota doświadczalnego, za sterami samolotów TS-11 Iskra i MiG-29 spędził ponad 1500 godzin) oraz por. pil. Jacek Stolarek (pierwsza klasa pilota, w powietrzu spędził 700 godzin, pilotując samoloty Cessna 152, PZL-130, TS-11 i MiG-29).

Będzie też można obejrzeć pokaz umiejętności pilotów śmigłowców z Mińska. W akcji ratowniczej z wykorzystaniem W-3 Sokół zaprezentuje się 2 Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza. Gościnnie wystąpią też dwa odrzutowe samoloty Su-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, śmigłowce Mi-24 z 56 Bazy Lotniczej w Inowrocławiu oraz Zespół Akrobacyjny „Orlik”.

Fanom podniebnych akrobacji zaprezentuje się też Artur Kielak, mistrz Polski w akrobacji samolotowej, na co dzień pilot linii rejsowych. Podczas pokazów w Mińsku zasiądzie za sterami XtremeAir Sbach 300 (XA-41).

Pokazy będzie komentować znany duet: kpt. rez. Witold Sokół, były pilot, oraz Tomasz Białoszewski, publicysta lotniczy. – Jako komentator występuję od 1992 roku, a podczas pokazów w Mińsku po raz czwarty pojawię się w tej roli. To łatwe i zarazem trudne zadanie. Znam wprawdzie lotnisko i maszyny, które będą prezentowane, ale z drugiej strony sens tej pracy polega na tym, by zawsze znaleźć coś nowego, jakieś lotnicze smaczki ciekawe dla widzów – mówi Tomasz Białoszewski, i dodaje, że komentatorzy nie skupiają się wyłącznie na suchych faktach, opisach maszyny i jej parametrów. – Cały czas prowadzimy ze sobą rozmowę, która pozwala na pewną świeżość i poruszenie wielu wątków, oczywiście związanych z lotnictwem. I choć tematów nie brakuje, to i tak każde pokazy zawsze wymagają naprawdę solidnych przygotowań – podkreśla Tomasz Białoszewski.

Nie tylko na niebie

Równie ciekawie jak w powietrzu będzie także na ziemi. Organizatorzy przygotowali bowiem różnorodną wystawę statyczną. Na płycie lotniska staną mińskie samoloty MiG-29, a także niemal cały sprzęt Bazy wykorzystywany do zabezpieczania lotów. – Będzie można obejrzeć oczyszczarki lotniskowe, wirnikowy zgarniacz śniegu, pojazdy holownicze i pojazdy gaśnicze Wojskowej Straży Pożarnej – mówi mjr Guziel. Nie zabraknie również pokazu wojskowego uzbrojenia. Zaprezentowany ma zostać na przykład komplet uzbrojenia, które przenosi bojowy MiG-29.

Na wystawie pojawi się także sprzęt policji oraz mińskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej. Będzie można wypróbować symulator dachowania. Piknik to także okazja, by porozmawiać z żołnierzami i przedstawicielami jednostek wojskowych. Poza stoiskiem Bazy z Mińska pojawią się też reprezentanci m.in. dęblińskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Organizatorzy wyznaczyli dwa główne parkingi: przy Klubie Reactor oraz przy bocznicy kolejowej naprzeciwko ul. Lotniskowej w Janowie. Z tego drugiego parkingu do miejsca pikniku będzie kursował specjalny autobus.

Autor publikacji: Paulina Glińska
Źródło informacji: http://aviation24.pl/index.php/component/k2/item/2105-inauguracyjny-lot-emirates-z-dubaju-do-zagrzebia

Czytany 2272 razy Ostatnio zmieniany piątek, 02 czerwiec 2017 11:45

Artykuły powiązane

Top