piątek, 02 czerwiec 2017 11:38

Lotnicze pokazy w Święto 23 Bazy już jutro!

Napisane przez Polska-zbrojna.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Autor zdjęcia: Mariusz Barszcz / Aviation24.pl / Red Autor zdjęcia: Mariusz Barszcz / Aviation24.pl / Red

W powietrzu zaprezentują się m.in. samoloty MiG-29 i Su-22 czy ciężkie Mi-24. Na ziemi będzie można oglądać wystawę wojskowego sprzętu i uzbrojenia. Piknik z okazji Święta 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego odbędzie się jutro na lotnisku w Janowie koło Mińska Mazowieckiego. Fanom podniebnych pokazów przypomni się Artur Kielak, mistrz Polski w akrobacji samolotowej.

Z okazji Święta 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego co roku na lotnisku w Janowie odbywa się piknik lotniczy. I co roku przyciąga tłumy. – To u nas największe wydarzenie. Podczas ostatnich pokazów odwiedziło nas półtora tysiąca osób. Szacujemy, że tym razem będzie podobnie – mówi mjr Mirosław Guziel, rzecznik 23 Bazy. Na zwiedzających organizatorzy będą czekać w sobotę 3 czerwca od godziny 10.00.

Będzie się działo

Główny blok pokazów zaplanowano na 11.30. Zebrana na lotnisku w Janowie publiczność będzie mogła podziwiać dynamiczne pokazy MiG-ów. W solowych prezentacjach „smokerów” wystąpią nowi piloci specjalizujący się w pokazach: kpt. pil. Paweł Czajka (pierwsza klasa pilota, uprawnienia instruktora oraz pilota doświadczalnego, za sterami samolotów TS-11 Iskra i MiG-29 spędził ponad 1500 godzin) oraz por. pil. Jacek Stolarek (pierwsza klasa pilota, w powietrzu spędził 700 godzin, pilotując samoloty Cessna 152, PZL-130, TS-11 i MiG-29).

Będzie też można obejrzeć pokaz umiejętności pilotów śmigłowców z Mińska. W akcji ratowniczej z wykorzystaniem W-3 Sokół zaprezentuje się 2 Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza. Gościnnie wystąpią też dwa odrzutowe samoloty Su-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, śmigłowce Mi-24 z 56 Bazy Lotniczej w Inowrocławiu oraz Zespół Akrobacyjny „Orlik”.

Fanom podniebnych akrobacji zaprezentuje się też Artur Kielak, mistrz Polski w akrobacji samolotowej, na co dzień pilot linii rejsowych. Podczas pokazów w Mińsku zasiądzie za sterami XtremeAir Sbach 300 (XA-41).

Pokazy będzie komentować znany duet: kpt. rez. Witold Sokół, były pilot, oraz Tomasz Białoszewski, publicysta lotniczy. – Jako komentator występuję od 1992 roku, a podczas pokazów w Mińsku po raz czwarty pojawię się w tej roli. To łatwe i zarazem trudne zadanie. Znam wprawdzie lotnisko i maszyny, które będą prezentowane, ale z drugiej strony sens tej pracy polega na tym, by zawsze znaleźć coś nowego, jakieś lotnicze smaczki ciekawe dla widzów – mówi Tomasz Białoszewski, i dodaje, że komentatorzy nie skupiają się wyłącznie na suchych faktach, opisach maszyny i jej parametrów. – Cały czas prowadzimy ze sobą rozmowę, która pozwala na pewną świeżość i poruszenie wielu wątków, oczywiście związanych z lotnictwem. I choć tematów nie brakuje, to i tak każde pokazy zawsze wymagają naprawdę solidnych przygotowań – podkreśla Tomasz Białoszewski.

Nie tylko na niebie

Równie ciekawie jak w powietrzu będzie także na ziemi. Organizatorzy przygotowali bowiem różnorodną wystawę statyczną. Na płycie lotniska staną mińskie samoloty MiG-29, a także niemal cały sprzęt Bazy wykorzystywany do zabezpieczania lotów. – Będzie można obejrzeć oczyszczarki lotniskowe, wirnikowy zgarniacz śniegu, pojazdy holownicze i pojazdy gaśnicze Wojskowej Straży Pożarnej – mówi mjr Guziel. Nie zabraknie również pokazu wojskowego uzbrojenia. Zaprezentowany ma zostać na przykład komplet uzbrojenia, które przenosi bojowy MiG-29.

Na wystawie pojawi się także sprzęt policji oraz mińskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej. Będzie można wypróbować symulator dachowania. Piknik to także okazja, by porozmawiać z żołnierzami i przedstawicielami jednostek wojskowych. Poza stoiskiem Bazy z Mińska pojawią się też reprezentanci m.in. dęblińskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Organizatorzy wyznaczyli dwa główne parkingi: przy Klubie Reactor oraz przy bocznicy kolejowej naprzeciwko ul. Lotniskowej w Janowie. Z tego drugiego parkingu do miejsca pikniku będzie kursował specjalny autobus.

Autor publikacji: Paulina Glińska
Źródło informacji: http://aviation24.pl/index.php/component/k2/item/2105-inauguracyjny-lot-emirates-z-dubaju-do-zagrzebia

Czytany 3459 razy Ostatnio zmieniany piątek, 02 czerwiec 2017 11:45

Artykuły powiązane

 • Samoloty Su-22 i MiG-29 – flota powietrzna znów w komplecie.

  Po czterech miesiącach samoloty MiG-29 wróciły do służby. Myśliwce zostały uziemione po lipcowym wypadku, w którym zginął kpt. Krzysztof Sobański. – Pewny jestem, że ich załogi są bezpieczne. Nigdy nie naraziłbym życia pilotów – zapewnia gen. bryg. pil. Jacek Pszczoła, inspektor sił powietrznych. Komisja Badania Wypadków Lotniczych nadal jednak pracuje. Niestety, nie wiadomo, kiedy poznamy jej raport końcowy.

 • Kapsuła czasu - świętowanie odzyskania niepodległości.

  W listopadzie w Kraków Airport symbolicznie zakończono obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości RP, umieszczając pod posadzką terminalu pasażerskiego kapsułę czasu. Historia lotnictwa polskiego oraz postać św. Jana Pawła II były głównymi tematami wydarzeń zorganizowanych w Kraków Airport.

 • Oświadczenie Zarządu Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 S.A. w sprawie "Fotela śmierci...".

  W oświadczeniu umieszczonym na stronie zakładów możemy przeczytać: - "Informujemy, że opublikowany 6 listopada 2018 r. na portalu Onet.pl artykuł pt. „Fotel śmierci. Dlaczego zginął kapitan Sobański?” autorstwa Edyty Żemły i Marcina Wyrwała zawiera niepotwierdzone tezy i jest oparty na spekulacjach i opiniach osób, które od kilkunastu lat znajdują się poza strukturami SZ RP."

 • 3422 skoki pana Jana. 23 września obchodzimy dzień spadochroniarza.

  W tym roku skończył 70 lat, ale wigoru i kondycji mógłby mu pozazdrościć niejeden nastolatek. Ciągle jest aktywnym skoczkiem spadochronowym odnoszącym sukcesy sportowe. Wieloletni instruktor spadochroniarstwa w Aeroklubie Gliwickim – Jan ISIELENIS opowiada nam o sobie i swojej pasji.

 • Święto 43 Bazy Lotnictwa Morskiego. Odbyła się uroczysta zbiórka.
  Dzisiaj świętują żołnierze i pracownicy 43 Bazy Lotnictwa Morskiego. Dzień święta bazy rozpoczęła uroczysta zbiórka stanów osobowych, podczas której wręczono medale i wyróżnienia.
 • Wczoraj odbył się pogrzeb Por. pil. Krzysztofa Sobańskiego.

  Najpierw były niedowierzanie i szok. Później wielki smutek. To ogromna strata. Krzysztof był świetnym pilotem i dobrym przyjacielem – tak o tragicznie zmarłym lotniku mówią jego koledzy z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Por. pil. Krzysztof Sobański zginął 6 lipca w katastrofie MiG-a-29. Wczoraj odbył się jego pogrzeb.

 • Pogrzeb tragicznie zmarłego Por. Pil. Krzysztofa Sobańskiego odbędzie się w sobotę.

  Pogrzeb tragicznie zmarłego pilota odbędzie się w sobotę, 14.07.2018 r. Msza święta rozpocznie się o godzinie 12:00 w Kościele pw. bł. Michała Kozala przy ul. Orzeszkowej 5 w Pruszczu Gdańskim.

 • Ratownicza Anakonda z Gdyni uczestniczyła w poszukiwaniu pilota samolotu Mig-29.
  Załoga śmigłowca ratowniczego W-3WARM 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach przystąpiła do akcji poszukiwawczej pilota MiG-29, który uległ katastrofie. Akcję przerwano, po odnalezieniu miejsca katastrofy przez służby naziemne.
 • Prokuratorzy wyjaśniają okoliczności katastrofy lotniczej pod Pasłękiem.

  Prokuratura Okręgowa w Warszawie Wydział do Spraw Wojskowej prowadzi czynności w sprawie katastrofy lotniczej, do której doszło dziś w nocy (6 lipca 2018 roku) w okolicach miejscowości Pasłęk (powiat elbląski, województwo warmińsko-mazurskie). W wyniku tego zdarzenia śmierć poniósł pilot samolotu MIG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, który katapultował się. Do zdarzenia doszło w trakcie wykonywania nocnych lotów. W jego wyniku nie zostały poszkodowane inne osoby.

 • Katastrofa myśliwca MiG-29. Przyczyny wypadku są nadal nieznane.

  Tuż przed 2 w nocy w okolicach Pasłęka w województwie warmińsko-mazurskim podczas lotu szkolnego rozbił się myśliwiec MiG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka. – Pilot katapultował się, ale niestety nie przeżył wypadku. Sprawę wyjaśni Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego – mówi mjr Dariusz Kurowski z Dowództwa Generalnego.

Top