piątek, 02 czerwiec 2017 11:38

Lotnicze pokazy w Święto 23 Bazy już jutro!

Napisane przez Polska-zbrojna.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Autor zdjęcia: Mariusz Barszcz / Aviation24.pl / Red Autor zdjęcia: Mariusz Barszcz / Aviation24.pl / Red

W powietrzu zaprezentują się m.in. samoloty MiG-29 i Su-22 czy ciężkie Mi-24. Na ziemi będzie można oglądać wystawę wojskowego sprzętu i uzbrojenia. Piknik z okazji Święta 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego odbędzie się jutro na lotnisku w Janowie koło Mińska Mazowieckiego. Fanom podniebnych pokazów przypomni się Artur Kielak, mistrz Polski w akrobacji samolotowej.

Z okazji Święta 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego co roku na lotnisku w Janowie odbywa się piknik lotniczy. I co roku przyciąga tłumy. – To u nas największe wydarzenie. Podczas ostatnich pokazów odwiedziło nas półtora tysiąca osób. Szacujemy, że tym razem będzie podobnie – mówi mjr Mirosław Guziel, rzecznik 23 Bazy. Na zwiedzających organizatorzy będą czekać w sobotę 3 czerwca od godziny 10.00.

Będzie się działo

Główny blok pokazów zaplanowano na 11.30. Zebrana na lotnisku w Janowie publiczność będzie mogła podziwiać dynamiczne pokazy MiG-ów. W solowych prezentacjach „smokerów” wystąpią nowi piloci specjalizujący się w pokazach: kpt. pil. Paweł Czajka (pierwsza klasa pilota, uprawnienia instruktora oraz pilota doświadczalnego, za sterami samolotów TS-11 Iskra i MiG-29 spędził ponad 1500 godzin) oraz por. pil. Jacek Stolarek (pierwsza klasa pilota, w powietrzu spędził 700 godzin, pilotując samoloty Cessna 152, PZL-130, TS-11 i MiG-29).

Będzie też można obejrzeć pokaz umiejętności pilotów śmigłowców z Mińska. W akcji ratowniczej z wykorzystaniem W-3 Sokół zaprezentuje się 2 Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza. Gościnnie wystąpią też dwa odrzutowe samoloty Su-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, śmigłowce Mi-24 z 56 Bazy Lotniczej w Inowrocławiu oraz Zespół Akrobacyjny „Orlik”.

Fanom podniebnych akrobacji zaprezentuje się też Artur Kielak, mistrz Polski w akrobacji samolotowej, na co dzień pilot linii rejsowych. Podczas pokazów w Mińsku zasiądzie za sterami XtremeAir Sbach 300 (XA-41).

Pokazy będzie komentować znany duet: kpt. rez. Witold Sokół, były pilot, oraz Tomasz Białoszewski, publicysta lotniczy. – Jako komentator występuję od 1992 roku, a podczas pokazów w Mińsku po raz czwarty pojawię się w tej roli. To łatwe i zarazem trudne zadanie. Znam wprawdzie lotnisko i maszyny, które będą prezentowane, ale z drugiej strony sens tej pracy polega na tym, by zawsze znaleźć coś nowego, jakieś lotnicze smaczki ciekawe dla widzów – mówi Tomasz Białoszewski, i dodaje, że komentatorzy nie skupiają się wyłącznie na suchych faktach, opisach maszyny i jej parametrów. – Cały czas prowadzimy ze sobą rozmowę, która pozwala na pewną świeżość i poruszenie wielu wątków, oczywiście związanych z lotnictwem. I choć tematów nie brakuje, to i tak każde pokazy zawsze wymagają naprawdę solidnych przygotowań – podkreśla Tomasz Białoszewski.

Nie tylko na niebie

Równie ciekawie jak w powietrzu będzie także na ziemi. Organizatorzy przygotowali bowiem różnorodną wystawę statyczną. Na płycie lotniska staną mińskie samoloty MiG-29, a także niemal cały sprzęt Bazy wykorzystywany do zabezpieczania lotów. – Będzie można obejrzeć oczyszczarki lotniskowe, wirnikowy zgarniacz śniegu, pojazdy holownicze i pojazdy gaśnicze Wojskowej Straży Pożarnej – mówi mjr Guziel. Nie zabraknie również pokazu wojskowego uzbrojenia. Zaprezentowany ma zostać na przykład komplet uzbrojenia, które przenosi bojowy MiG-29.

Na wystawie pojawi się także sprzęt policji oraz mińskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej. Będzie można wypróbować symulator dachowania. Piknik to także okazja, by porozmawiać z żołnierzami i przedstawicielami jednostek wojskowych. Poza stoiskiem Bazy z Mińska pojawią się też reprezentanci m.in. dęblińskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Organizatorzy wyznaczyli dwa główne parkingi: przy Klubie Reactor oraz przy bocznicy kolejowej naprzeciwko ul. Lotniskowej w Janowie. Z tego drugiego parkingu do miejsca pikniku będzie kursował specjalny autobus.

Autor publikacji: Paulina Glińska
Źródło informacji: http://aviation24.pl/index.php/component/k2/item/2105-inauguracyjny-lot-emirates-z-dubaju-do-zagrzebia

Czytany 2996 razy Ostatnio zmieniany piątek, 02 czerwiec 2017 11:45

Artykuły powiązane

 • Wczoraj odbył się pogrzeb Por. pil. Krzysztofa Sobańskiego.

  Najpierw były niedowierzanie i szok. Później wielki smutek. To ogromna strata. Krzysztof był świetnym pilotem i dobrym przyjacielem – tak o tragicznie zmarłym lotniku mówią jego koledzy z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Por. pil. Krzysztof Sobański zginął 6 lipca w katastrofie MiG-a-29. Wczoraj odbył się jego pogrzeb.

 • Pogrzeb tragicznie zmarłego Por. Pil. Krzysztofa Sobańskiego odbędzie się w sobotę.

  Pogrzeb tragicznie zmarłego pilota odbędzie się w sobotę, 14.07.2018 r. Msza święta rozpocznie się o godzinie 12:00 w Kościele pw. bł. Michała Kozala przy ul. Orzeszkowej 5 w Pruszczu Gdańskim.

 • Ratownicza Anakonda z Gdyni uczestniczyła w poszukiwaniu pilota samolotu Mig-29.
  Załoga śmigłowca ratowniczego W-3WARM 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach przystąpiła do akcji poszukiwawczej pilota MiG-29, który uległ katastrofie. Akcję przerwano, po odnalezieniu miejsca katastrofy przez służby naziemne.
 • Prokuratorzy wyjaśniają okoliczności katastrofy lotniczej pod Pasłękiem.

  Prokuratura Okręgowa w Warszawie Wydział do Spraw Wojskowej prowadzi czynności w sprawie katastrofy lotniczej, do której doszło dziś w nocy (6 lipca 2018 roku) w okolicach miejscowości Pasłęk (powiat elbląski, województwo warmińsko-mazurskie). W wyniku tego zdarzenia śmierć poniósł pilot samolotu MIG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, który katapultował się. Do zdarzenia doszło w trakcie wykonywania nocnych lotów. W jego wyniku nie zostały poszkodowane inne osoby.

 • Katastrofa myśliwca MiG-29. Przyczyny wypadku są nadal nieznane.

  Tuż przed 2 w nocy w okolicach Pasłęka w województwie warmińsko-mazurskim podczas lotu szkolnego rozbił się myśliwiec MiG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka. – Pilot katapultował się, ale niestety nie przeżył wypadku. Sprawę wyjaśni Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego – mówi mjr Dariusz Kurowski z Dowództwa Generalnego.

 • W najbliższą sobotę Open Air Day w Królewie Malborskim.

  Już w najbliższą sobotę 22 Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku zaprasza na dzień otwarty. Na lotnisku w Królewie Malborskim będzie można obejrzeć wojskowy sprzęt, pokazy spadochronowe oraz wziąć udział w lotach widokowych. Prawdziwą gratką będą występy wojskowych zespołów pokazowych sił powietrznych na samolotach Mig-29 oraz Su-22.

 • Poligon Systemów Bezzałogowych - Droniada 2018.

  Jak możemy przeczytać na stronie 5zywiolow.pl po raz piąty odbędzie się słynna Droniada – konkurs dla zespołów akademickich w misjach z wykorzystaniem dronów i systemów analizy informacji. "Skoncentrujemy się na dwóch obszarach ważnych z punktu widzenia branży dronowej: tzw. Urban Space (U-Space) oraz inspekcji infrastruktury liniowej. Droniada to poligon technologiczny, na którym konstruktorzy mogą w praktyce zaprezentować swoje rozwiązania użytkownikom i przedsiębiorcom oraz rzeczywisty sprawdzian działań w U-Space." - piszą Organizatorzy.

 • Myśliwce MiG-29 z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego polecą na Litwę.

  Samoloty myśliwskie MiG-29 oraz piloci i technicy z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim będą strzec przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Dyżur w ramach misji Baltic Air Policing lotnicy rozpoczną w styczniu 2019 roku. Poprzednio patrolowaniem Litwy, Łotwy i Estonii zajmowały się polskie F-16.

 • Dzień Otwartych Koszar w 23.BLT już za nami.

  W dniu wczorajszym odbyły się pokazy lotnicze w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego nazwane Dniem Otwartych Koszar. Chociaż poranne i popołudniowe burze mogły zniechęcić do wizyty w tym miejscu, to jednak tego nie zrobiły, bo na Dniu Otwartym pojawiło się wielu pasjonatów lotnictwo oraz znamienici goście związani ze światem lotnictwa.

 • Dzień Otwartych Koszar w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego.

  W imieniu 23BLT i Organizatorów "Dnia otwartego Koszar" zapraszamy jak w co roku na lotniczą imprezę, która odbędzie się na lotnisku wojskowym w miejscowości Janów koło Mińska Mazowieckiego już w najbliższą sobotę.

Top