Najnowsze informacje
piątek, 09 czerwiec 2017 09:50

W Szkole Orląt o przyszłości szkolnictwa wojskowego.

Napisane przez WSOSP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dydaktyka i badania na najwyższym poziomie, najlepsza kadra naukowa, elitarne placówki eksperckie kształtujące jednocześnie etos służby i postawy patriotyczne oficerów wojska polskiego -takie mają być uczelnie wojskowe by ich działalność była odpowiedzią na bieżące potrzeby armii – podkreślił  prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, podsekretarz Stanu w MON, na spotkaniu Rektorów-Komendantów wojskowych szkół oficerskich i akademii, w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych. Gospodarzem spotkania był Rektor-Komendant WSOSP generał brygady pil. dr Piotr Krawczyk.

Odprawa była nie tylko podsumowaniem dotychczasowych działań uczelni wojskowych, ale przede wszystkim okazją do przedstawienia ich przyszłości, kierunków rozwoju, polityki naukowej oraz wizji kształcenia oficerów.

Dobre szkoły wojskowe stanowią najcenniejszy zasób Wojska Polskiego - podkreślał minister Fałkowski przedstawiając w swoim wystąpieniu główne wyzwania przed jakimi stoi dziś polskie szkolnictwo wojskowe. Zaakcentował przede wszystkim wagę inwestycji w innowacyjność i jakość poziomu nauczania a także w szereg aktualnie realizowanych na uczelniach wojskowych programów modernizacji technicznej.

Miejsce odprawy nie jest przypadkowe, bo to właśnie Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych rozwija się najszybciej a skala inwestycji jest tu obecnie największa. To nakłady wielomilionowe – akcentował prof. Fałkowski. Minister podkreślał, że plany dotyczą głównie zaplecza dydaktycznego i socjalnego, ale obejmą również bazę sportową oraz wyposażenie uczelni w trenażery i pomoce szkoleniowe.

Dodatkowo, Szkoła Orląt będzie mogła niebawem korzystać z kolejnego wojskowego lotniska, ponieważ dęblińskie jest w tej chwili najbardziej obciążonym w Polsce.

Lotnisko w Nowym Mieście nad Pilicą to dla nas kluczowa inwestycja i szansa na rozwój uczelni. Pod koniec roku przejmiemy je od resortu obrony narodowej a w 2018 roku rozpoczniemy tam szkolenie – podkreślał podczas odprawy gen. Krawczyk. Kluczowym elementem naszej działalności jest szkolenie lotnicze, realizowane przez Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego. A żeby mógł się on rozwijać, potrzebuje przestrzeni. Lotnisko w Dęblinie wyczerpało już swoje możliwości. Ilość startów i lądowań, jaka tu jest realizowana, nie mieści się w statystykach żadnych innych baz lotniczych - akcentował Rektor-Komendant WSOSP.

Prestiż uczelni wojskowych będzie budowany również dzięki nawiązywaniu współpracy międzynarodowej a jednym z głównych obszarów ich rozwoju, będzie implementacja najlepszych rozwiązań, wykorzystywanych w największych uczelniach światowych. 
Szkoła Orląt ma być ważną uczelnią nie tylko w kraju, ale i na arenie międzynarodowej. Ma być nie tylko kuźnią pilotów czy kontrolerów ruchu lotniczego, ale również punktem referencyjnym dla naszych sojuszników. Kiedy przylecą tutaj lotnicy z USA, Wielkiej Brytanii albo Włoch, mają powiedzieć tylko jedno słowo: wow! – stwierdził minister Wojciech Fałkowski.

W Polsce działa obecnie pięć uczelni wojskowych: Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, Akademia Sztuki Wojennej, Wojskowa Akademia Techniczna, i Akademia Marynarki Wojennej . W nadchodzącym roku akademickim 2017/2018 pięcioletnie studia wojskowe rozpocznie w nich 1150 kandydatów - o 390 więcej niż w poprzednim.

Źródło informacji i zdjęcia: mjr Agnieszka Kossowska  /  Wydział Wychowawczy Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych

Czytany 1040 razy Ostatnio zmieniany piątek, 09 czerwiec 2017 09:59

Artykuły powiązane

 • WSOSP zaprasza na Media Day w Szkole Orląt.

  Dlaczego młodzi ludzie wybierają Szkołę Orląt – spełnienie marzeń z dzieciństwa czy perspektywy kariery zawodowej? Jak wygląda szkolenie pilota w Polsce i czy spełniamy standardy NATO? Czym dysponujemy? - nowoczesna infrastruktura, symulatory i trenażery najnowszej generacji, samoloty i śmigłowce treningowe.

 • Czy do ośmiu Bielików dołączą kolejne 4 szkolne samoloty?

  Osiem samolotów M-346 już niebawem rozpocznie loty szkoleniowe. Ale być może flota włoskich maszyn z biało-czerwoną szachownicą będzie większa. Inspektorat Uzbrojenia zaprosił koncern Leonardo do rozmów o zakupie kolejnych Bielików. – Kontrakt zawierał opcję dokupienia dodatkowych czterech odrzutowców – przypomina ppłk Robert Wincencik, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia.

 • Nowe nabytki w kolekcji Muzeum Sił Powietrznych.

  Muzealna kolekcja wzbogaciła się o akcesoria i mundury lotnicze. Do muzeum przekazane zostały unikalne przyrządy pilota oraz akcesoria fotograficzne z okresu II wojny  światowej: gogle lotnicze Mk VII z zapasowymi wkładkami przeciwsłonecznymi, busola lotnicza T.G.C  Mk III wraz ze skórzanym etui, busola lotnicza wz. 36 AK, komplet przyrządów fotograficznych pilota w skórzanym etui (światłomierz optyczny ZEISS IKON, szkła, wykreślacz/korektor oraz śrubokręt), pas skórzany do ostrzenia brzytwy Ever-Ready oraz preparat do czyszczenia gogli lotniczych wraz z oryginalnym pudełkiem.

 • Pożegnanie ze Szkołą Orląt prorektora ds. wojskowych WSOSP płk Pawła Marcinkowskiego.

  10 stycznia społeczność akademicka Szkoły Orląt uroczyście pożegnała Prorektora ds. wojskowych płk pil. Pawła Marcinkowskiego. W ceremonii wzięło udział wielu znamienitych gości, wśród których znaleźli się: przedstawiciele jednostek i instytucji wojskowych dęblińskiego garnizonu, służb mundurowych, ośrodków naukowych uczelni wyższych oraz instytucji współpracujących z Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych, duchowieństwa, kadra dydaktyczno-naukowa, pracownicy resortu obrony narodowej oraz podchorążowie.

 • Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie łączy pokolenia.

  Z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz zbliżających się ferii zimowych Muzeum Sił Powietrznych przygotowało specjalny bilet wstępu do muzeum.

 • Szkolenie lotnicze można rozpocząć. 8 Baza Lotnictwa Transportowego gotowa!
  8. Baza Lotnictwa Transportowego jest gotowa do rozpoczęcia szkolenia lotniczego w 2018 roku.
 • Promocja na pierwszy stopień oficerski 85 absolwentów Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

  - Szkoła Orląt, którą dzisiaj Państwo skończyliście to uczelnia z wielkimi tradycjami, dzisiaj jesteście dziedzicami jej profesjonalizmu, dziedzicami wartości Polskich Sił Powietrznych. Pragnę Wam życzyć, żebyście wpisali się w tę tradycję nie tylko patriotyczną, umiłowania Ojczyzny, ale również tradycję umiejętności i wiedzy pielęgnowaną przez pokolenia. Gratuluję – powiedział podsekretarz stanu w MON Dominik Smyrgała w trakcie uroczystej promocji na pierwszy stopień oficerski 85 absolwentów Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

 • W styczniu Bieliki rozpoczną loty szkoleniowe.

  Włoski producent samolotów M-346 Master zakończył usuwanie braków w oprogramowaniu i Bieliki są gotowe do wejścia do służby. Nastąpi to prawdopodobnie jeszcze w tym roku. – Ten samolot całkowicie zmieni system szkolenia lotniczego w Polsce – mówi gen. bryg. pil. Mirosław Jemielniak, szef zarządu wojsk lotniczych.

 • Podchorążowie Szkoły Orląt zakończyli ćwiczenia pilotażu samolotowego i śmigłowcowego.

  Nauka startu i lądowania, loty po wyznaczonej trasie, manewry w powietrzu i trening sytuacji awaryjnych – wojskowi studenci Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych zakończyli praktyczne szkolenie lotnicze. Ponad 80 podchorążych przez osiem miesięcy ćwiczyło się w pilotażu na samolotach M-28, PZL-130, TS-11 oraz śmigłowcach SW-4 i Mi-2.

 • Badaniem przyczyn wypadku SW-4 w Dęblinie zajmie się specjalnie powołana do tego wojskowa komisja.

  W środę wieczorem na lotnisku w Dęblinie doszło do wypadku śmigłowca SW-4 Puszczyk. Maszyna została uszkodzona podczas lądowania, w wyniku czego poszkodowanych zostało dwóch pilotów. Lotnicy są w szpitalu, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Przyczyny zdarzenia wyjaśni wojskowa komisja badania wypadków lotniczych.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top