piątek, 09 czerwiec 2017 09:50

W Szkole Orląt o przyszłości szkolnictwa wojskowego.

Napisane przez WSOSP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dydaktyka i badania na najwyższym poziomie, najlepsza kadra naukowa, elitarne placówki eksperckie kształtujące jednocześnie etos służby i postawy patriotyczne oficerów wojska polskiego -takie mają być uczelnie wojskowe by ich działalność była odpowiedzią na bieżące potrzeby armii – podkreślił  prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, podsekretarz Stanu w MON, na spotkaniu Rektorów-Komendantów wojskowych szkół oficerskich i akademii, w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych. Gospodarzem spotkania był Rektor-Komendant WSOSP generał brygady pil. dr Piotr Krawczyk.

Odprawa była nie tylko podsumowaniem dotychczasowych działań uczelni wojskowych, ale przede wszystkim okazją do przedstawienia ich przyszłości, kierunków rozwoju, polityki naukowej oraz wizji kształcenia oficerów.

Dobre szkoły wojskowe stanowią najcenniejszy zasób Wojska Polskiego - podkreślał minister Fałkowski przedstawiając w swoim wystąpieniu główne wyzwania przed jakimi stoi dziś polskie szkolnictwo wojskowe. Zaakcentował przede wszystkim wagę inwestycji w innowacyjność i jakość poziomu nauczania a także w szereg aktualnie realizowanych na uczelniach wojskowych programów modernizacji technicznej.

Miejsce odprawy nie jest przypadkowe, bo to właśnie Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych rozwija się najszybciej a skala inwestycji jest tu obecnie największa. To nakłady wielomilionowe – akcentował prof. Fałkowski. Minister podkreślał, że plany dotyczą głównie zaplecza dydaktycznego i socjalnego, ale obejmą również bazę sportową oraz wyposażenie uczelni w trenażery i pomoce szkoleniowe.

Dodatkowo, Szkoła Orląt będzie mogła niebawem korzystać z kolejnego wojskowego lotniska, ponieważ dęblińskie jest w tej chwili najbardziej obciążonym w Polsce.

Lotnisko w Nowym Mieście nad Pilicą to dla nas kluczowa inwestycja i szansa na rozwój uczelni. Pod koniec roku przejmiemy je od resortu obrony narodowej a w 2018 roku rozpoczniemy tam szkolenie – podkreślał podczas odprawy gen. Krawczyk. Kluczowym elementem naszej działalności jest szkolenie lotnicze, realizowane przez Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego. A żeby mógł się on rozwijać, potrzebuje przestrzeni. Lotnisko w Dęblinie wyczerpało już swoje możliwości. Ilość startów i lądowań, jaka tu jest realizowana, nie mieści się w statystykach żadnych innych baz lotniczych - akcentował Rektor-Komendant WSOSP.

Prestiż uczelni wojskowych będzie budowany również dzięki nawiązywaniu współpracy międzynarodowej a jednym z głównych obszarów ich rozwoju, będzie implementacja najlepszych rozwiązań, wykorzystywanych w największych uczelniach światowych. 
Szkoła Orląt ma być ważną uczelnią nie tylko w kraju, ale i na arenie międzynarodowej. Ma być nie tylko kuźnią pilotów czy kontrolerów ruchu lotniczego, ale również punktem referencyjnym dla naszych sojuszników. Kiedy przylecą tutaj lotnicy z USA, Wielkiej Brytanii albo Włoch, mają powiedzieć tylko jedno słowo: wow! – stwierdził minister Wojciech Fałkowski.

W Polsce działa obecnie pięć uczelni wojskowych: Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, Akademia Sztuki Wojennej, Wojskowa Akademia Techniczna, i Akademia Marynarki Wojennej . W nadchodzącym roku akademickim 2017/2018 pięcioletnie studia wojskowe rozpocznie w nich 1150 kandydatów - o 390 więcej niż w poprzednim.

Źródło informacji i zdjęcia: mjr Agnieszka Kossowska  /  Wydział Wychowawczy Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych

Czytany 1114 razy Ostatnio zmieniany piątek, 09 czerwiec 2017 09:59

Artykuły powiązane

 • Sukces młodych konstruktorów z dęblińskiej Szkoły Orląt!

  W dniach 9-11 marca 2018 r. w Lakeland na Florydzie odbyły się zawody SAE Aero Design East, które polegały na zbudowaniu jak najlżejszego modelu zdolnego do uniesienia możliwie największego ładunku. Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych godnie reprezentowało Naukowe Koło Młodych Konstruktorów - na 77 drużyn z całego świata zajęli piąte miejsce, natomiast wśród zespołów z Europy osiągnęli zaszczytne - pierwsze miejsce!

 • Wspomnienia utrwalone na fotografii w Muzeum Sił Powietrznych.

  Fotografie dawnego portu lotniczego, pilotów, żołnierzy, widoki ulic i mieszkańców osady Irena oraz carskiej twierdzy Iwangorod, zachęciły do ożywionej dyskusji zgromadzoną publiczność podczas pierwszego spotkania z cyklu „Dęblin na starej fotografii”.

 • II Międzynarodowa Konferencja i Wystawa "Lotnictwo Nowej Generacji".

  17 kwietnia 2018 roku w Warszawie odbędzie się II Międzynarodowa Konferencja i Wystawa LOTNICTWO NOWEJ GENERACJI – STRATEGIE, TECHNOLOGIE, ROZWIĄZANIA organizowana przez Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A.

 • Relacja z Dnia Otwartego w dęblińskiej "Szkole Orląt".

  Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych otworzyła swoje drzwi przed wszystkimi miłośnikami lotnictwa. Dzień Otwarty był niepowtarzalną okazją, aby ponad 700 maturzystów i gimnazjalistów mogło poznać od środka legendarną Szkołę Orląt.

 • Dzień otwarty w Szkole Orląt już jutro - pokaz sprzętu i transmisja online.

  Chcemy promować naszą uczelnię, a także pokazywać młodym ludziom, jak wspaniałą pasją może być latanie. By dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, wydarzeniu będzie towarzyszył Wirtualny Dzień Otwarty. To z myślą o tych, którzy nie mogą do nas przyjechać – mówi ppłk Jarosław Wojtyś, rzecznik prasowy dęblińskiej uczelni.

 • Konferencja Bezpieczeństwa Lotów AOSL w dęblińskiej Szkole Orląt.

  26 lutego w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych odbyła się Konferencja dotycząca Bezpieczeństwa lotów AOSL.

 • Mjr Jacek Moskal, pilot z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego opowiada o lataniu Masterem.

  Masterem lata się bardzo szybko. Samolot w porównaniu z Iskrami ma bardzo dużą moc. Pilot odczuwa przy starcie silne kopnięcie, po czym maszyna momentalnie odrywa się od pasa startowego. Trzeba nawet pilnować, by M-346 za bardzo się nie rozpędzał – tak pierwszy lot M-346 wspomina mjr Jacek Moskal, pilot z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego.

 • Lotnictwo Polski i Bułgarii w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

  Na zaproszenie Muzeum Sił Powietrznych, w Dęblinie gościł płk  pil. prof. Dmitar Nedialkov, szef Katedry Sił Powietrznych i Obrony Przeciwlotniczej przy Akademii Wojskowej G.S. Rakowski w Sofii (Bułgaria). Podczas spotkania z pilotami dęblińskiej Szkoły Orląt, kadrą dydaktyczną i słuchaczami WSOSP oraz miłośnikami lotnictwa,  wygłosił wykład pt. „Polskie akcenty w Siłach Powietrznych Bułgarii w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej.”

 • 7 marca odbędzie się Dzień Otwarty w WSOSP.

  Prezentacja oferty edukacyjnej, Wirtualny Dzień Otwarty oraz pokazy sprzętu szkoleniowego – to tylko niektóre atrakcje jakie przygotowaliśmy dla zwiedzających dęblińską „Szkołę Orląt”. Zapraszamy już 7 marca 2018 r.

 • Wykład prof Dymitra Nedialkova w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

  Zapraszamy entuzjastów i pasjonatów historii lotnictwa na spotkanie z płk. prof. dr. n. Dymitrem Nedialkovem, szefem Katedry Lotnictwa i OPL w Akademii Wojskowej „GS Rakowski” w Sofii, w Bułgarii.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top