piątek, 09 czerwiec 2017 09:50

W Szkole Orląt o przyszłości szkolnictwa wojskowego.

Napisane przez WSOSP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dydaktyka i badania na najwyższym poziomie, najlepsza kadra naukowa, elitarne placówki eksperckie kształtujące jednocześnie etos służby i postawy patriotyczne oficerów wojska polskiego -takie mają być uczelnie wojskowe by ich działalność była odpowiedzią na bieżące potrzeby armii – podkreślił  prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, podsekretarz Stanu w MON, na spotkaniu Rektorów-Komendantów wojskowych szkół oficerskich i akademii, w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych. Gospodarzem spotkania był Rektor-Komendant WSOSP generał brygady pil. dr Piotr Krawczyk.

Odprawa była nie tylko podsumowaniem dotychczasowych działań uczelni wojskowych, ale przede wszystkim okazją do przedstawienia ich przyszłości, kierunków rozwoju, polityki naukowej oraz wizji kształcenia oficerów.

Dobre szkoły wojskowe stanowią najcenniejszy zasób Wojska Polskiego - podkreślał minister Fałkowski przedstawiając w swoim wystąpieniu główne wyzwania przed jakimi stoi dziś polskie szkolnictwo wojskowe. Zaakcentował przede wszystkim wagę inwestycji w innowacyjność i jakość poziomu nauczania a także w szereg aktualnie realizowanych na uczelniach wojskowych programów modernizacji technicznej.

Miejsce odprawy nie jest przypadkowe, bo to właśnie Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych rozwija się najszybciej a skala inwestycji jest tu obecnie największa. To nakłady wielomilionowe – akcentował prof. Fałkowski. Minister podkreślał, że plany dotyczą głównie zaplecza dydaktycznego i socjalnego, ale obejmą również bazę sportową oraz wyposażenie uczelni w trenażery i pomoce szkoleniowe.

Dodatkowo, Szkoła Orląt będzie mogła niebawem korzystać z kolejnego wojskowego lotniska, ponieważ dęblińskie jest w tej chwili najbardziej obciążonym w Polsce.

Lotnisko w Nowym Mieście nad Pilicą to dla nas kluczowa inwestycja i szansa na rozwój uczelni. Pod koniec roku przejmiemy je od resortu obrony narodowej a w 2018 roku rozpoczniemy tam szkolenie – podkreślał podczas odprawy gen. Krawczyk. Kluczowym elementem naszej działalności jest szkolenie lotnicze, realizowane przez Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego. A żeby mógł się on rozwijać, potrzebuje przestrzeni. Lotnisko w Dęblinie wyczerpało już swoje możliwości. Ilość startów i lądowań, jaka tu jest realizowana, nie mieści się w statystykach żadnych innych baz lotniczych - akcentował Rektor-Komendant WSOSP.

Prestiż uczelni wojskowych będzie budowany również dzięki nawiązywaniu współpracy międzynarodowej a jednym z głównych obszarów ich rozwoju, będzie implementacja najlepszych rozwiązań, wykorzystywanych w największych uczelniach światowych. 
Szkoła Orląt ma być ważną uczelnią nie tylko w kraju, ale i na arenie międzynarodowej. Ma być nie tylko kuźnią pilotów czy kontrolerów ruchu lotniczego, ale również punktem referencyjnym dla naszych sojuszników. Kiedy przylecą tutaj lotnicy z USA, Wielkiej Brytanii albo Włoch, mają powiedzieć tylko jedno słowo: wow! – stwierdził minister Wojciech Fałkowski.

W Polsce działa obecnie pięć uczelni wojskowych: Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, Akademia Sztuki Wojennej, Wojskowa Akademia Techniczna, i Akademia Marynarki Wojennej . W nadchodzącym roku akademickim 2017/2018 pięcioletnie studia wojskowe rozpocznie w nich 1150 kandydatów - o 390 więcej niż w poprzednim.

Źródło informacji i zdjęcia: mjr Agnieszka Kossowska  /  Wydział Wychowawczy Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych

Czytany 1250 razy Ostatnio zmieniany piątek, 09 czerwiec 2017 09:59

Artykuły powiązane

 • Lotnictwo wojskowe po wielu latach wraca do Nowego Miasta nad Pilicą.

  Kilkunastu podchorążych z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie szkoli się na lotnisku w Nowym Mieście nad Pilicą. Wojsko nie prowadziło tu ćwiczeń od kilkunastu lat. Teraz jednak po wyremontowaniu infrastruktury kandydaci na żołnierzy zawodowych zdobywają tu swoje pierwsze licencje pilotów.

 • Muzeum Sił Powietrznych usprawni sprzedaż biletów. Będą również elektroniczne.

  Muzeum Sił Powietrznych stopniowo wdraża nowe rozwiązania ułatwiające obsługę swoich widzów. Jednym z nich jest wprowadzenie elektronicznego systemu sprzedaży biletów – polegającego na komputeryzacji procesu sprzedaży zarówno biletów wstępu oraz pamiątek oferowanych przez sklep muzealny.

 • Wizyta amerykańskich kadetów w dęblińskiej Szkole Orląt.

  W dniach 21 maja – 01 czerwca br. w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych trwa wizyta delegacji kadetów uczelni amerykańskich, której celem jest wymiana międzynarodowych doświadczeń, zapoznanie z Uczelnią, programem kształcenia oraz szeroko pojętą kulturą i tradycją Polski.

 • Odsłonięcie tablicy pamięci płk. pil Franciszka Kornickiego.

  Muzeum Sił Powietrznych w obecności rodziny płk. pil. Franciszka Kornickiego, przy asyście Kompanii Reprezentacyjnej 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego, Orkiestry Wojskowej z Dęblina, pocztów sztandarowych lokalnych szkół i organizacji kombatanckich, licznie zgromadzonych miłośników lotnictwa i mieszkańców Gminy Mircze, miało zaszczyt uczestniczyć w uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej, Bohatera, w jego rodzinnej miejscowości, Wereszynie.

 • "Zostań pilotem szybowcowym" - afisz z lat 60' w zbiorach Muzeum Sił Powietrznych.

  "Podczas Nocy Muzeów miłą niespodziankę sprawił nam pan Jakub Gołębiowski, przekazując do zbiorów Muzeum Sił Powietrznych ciekawy dokument życia społecznego." - można przeczytac na stronie dęblińskiego muzeum - "Afisz zapraszający na Pokazy Lotnicze 11 września 1960 roku w Białej Podlaskiej, organizowany przez Wojskowy Aeroklub Dębliński jest typowym akcydensem informacyjnym, wykonanym jako druk jednostronny w formacie A3. Na przykładzie tego akcydensu możemy prześledzić, jak bardzo zmienił się język wypowiedzi na przestrzeni blisko 60 lat. Afisz składa się prawie w całości z tekstu, towarzyszy mu prosta oprawa graficzna."

 • Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych nawiązała oficjalną współpracę z PLL LOT.

  21 maja br. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych nawiązała oficjalną współpracę z Polskimi Liniami Lotniczymi ”LOT” S.A. (PLL LOT  S.A.), które są wiodącymi liniami lotniczymi w Europie Środkowo-Wschodniej.

 • Ponad 1100 osób odwiedziło Muzeum Sił Powietrznych podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

  Specjalny program artystyczny miał ułatwić naszym widzom poszukiwanie połączeń pomiędzy przeszłością a przyszłością lotnictwa wojskowego. Zaakcentowaliśmy szczególnie rolę muzeum w budowaniu lokalnej społeczności i krajobrazu kulturowego, związki historii Dęblina z jej obecnymi mieszkańcami, połączenie miasta z Garnizonem Dęblin, oraz komunikację międzypokoleniową, także w formie artystycznej.

 • Orlęta w nowym gnieździe. Nowe Miasto nad Pilicą znowu lotnicze.

  W dniu 14.05 odbył się uroczysty apel z okazji rozpoczęcia szkolenia lotniczego podchorążych na lotnisku w Nowym Mieście nad Pilicą. W uroczystościach wzięli udział: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasz Zdzikot,  kadra Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych na czele z Rektorem-Komendantem gen. bryg. pil. dr. Piotrem Krawczykiem, przedstawiciele władz rządowych, administracyjnych i samorządowych oraz zaproszeni goście.

 • Europejska Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

  W sobotę 19 maja 2018 roku Muzeum Sił Powietrznych zaprasza swoich widzów na spotkanie z muzealną kolekcją podczas Europejskiej Nocy Muzeów. - "W tym roku proponujemy wspólne poszukiwanie połączeń, jakie wiążą Muzeum ze społecznością lokalną i krajobrazem kulturowym Dęblina, przeszłością i przyszłością lotnictwa. Wernisażom i pokazom zabytków w nowym świetle, będą towarzyszyć prezentacje artystyczne oraz pokazy grup rekonstrukcji historycznej."

 • Mistrzostwa Polski Modeli Samolotów Redukcyjno-Latających w Dęblinie.

  Aeroklub „Orląt” w Dęblinie, Urząd Miasta Dęblin, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych, 41 Baza Lotnictwa Szkolnego, Naukowe Koło Młodych Konstruktorów WSOSP, Starostwo Powiatowe w Rykach zapraszają na Mistrzostwa Polski Modeli Samolotów Redukcyjno-Latających które odbędą się w Dęblinie w dniach 15-17 czerwca 2018 r.

Top