piątek, 09 czerwiec 2017 13:59

Milion roboczogodzin przepracowanych przy Boeingach 737.

Napisane przez LOT AMS
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

2017 to rok przełomowy dla LOTAMS, jeśli chodzi o obsługę tego typu. Pracownicy spółki przez ponad 25 lat przepracowali łącznie milion roboczogodzin przy ciężkich przeglądach tego typu samolotu.

Samoloty Boeing 737 latają w barwach LOT od 1992 roku. W tym czasie były obsługiwane przez Bazę Techniczną LOTu, następnie przez LOTAMS, czyli przedsiębiorstwo powstałe z wydzielenia Bazy Technicznej LOT. Obsługa wykonywana przez obecny personel LOTAMS - dotyczyła zarówno wsparcia technicznego podczas lotów czarterowych, obsługi liniowej, przeglądów lekkich, jak i przeglądów ciężkich, w tym przeglądów kategorii „D”. Przegląd „D” to obsługa o największym zakresie - polega na pełnej inspekcji i sprawdzeniu wszystkich, nawet najmniejszych części samolotu. Samoloty użytkowane przez LOT po zakończeniu okresu leasingowego były poddawane przeglądom zdawczym (Redelivery). W przypadku latających do tej pory w barwach LOTu samolotów B737-400 (LLE, LLF, LLG) wykonano również modyfikację wyposażenia wnętrza oraz części wyposażenia awionicznego (tzw. „retrofit”), co pozwoliło na podniesienie standardu do poziomu oczekiwanego przez pasażerów w dzisiejszych czasach. Prace w zakresie zmian wnętrza samolotu są jednymi z bardziej wymagających pod względem kompetencji technicznych organizacji obsługowej. Przez 25 lat wykonano na 23 należących do LOT samolotów B737 (10x -500, 10x -400 i 3x -300) ogromną liczbę przeglądów. Tylko od roku 2001, a więc już po niemal 10 latach użytkowania samolotów, wykonano 115 przeglądów kategorii „C” oraz 18 przeglądów kategorii „D”. Natomiast od początku historii obsługi Boeing 737 w warszawskiej bazie technicznej - przeprowadzono 251 ciężkich przeglądów dla LOT oraz wielu innych klientów z całego świata. Wszystkich wizyt, na które wystawiono pakiety obsługowe (nie licząc obsług wykonywanych przez dziennik), było w tym czasie około 800.

Oprócz samolotów należących do LOT, LOTAMS wykonuje także obsługę innych przewoźników, w tym również samoloty B737 Next Generation. Duża liczba przeglądów dla przewoźników innych niż LOT wykonywana jest także w obsłudze liniowej.

O takim wyniku zadecydowało przede wszystkim doświadczenie i wysoko wykwalifikowany personel. Mechanicy lotniczy są szkoleni bezpośrednio przez wykładowców z Boeinga, który jako producent samolotu organizuje obszerne kursy, dzięki którym mechanicy i inżynierowie nabywają wymaganą przepisami lotniczymi wiedzę pod okiem profesjonalistów. Mechanicy szkoleni są zarówno w Polsce, jak i za granicą, w siedzibach producentów. Kolejnym czynnikiem składającym się na osiągnięty wynik jest posiadanie przez LOTAMS 4 hangarów (10 slotów) z wyposażeniem przystosowanym do obsługi tego modelu samolotu. Nasza baza posiada m.in. odpowiednie podnośniki, doki technologiczne, wózki do silników czy sprzęt do badań nieniszczących.  Ponadto, lokalizacja LOTAMS tuż obok płyty Lotniska Chopina również wpływa pozytywnie na płynność wykonywanej obsługi.

W ostatnim czasie został zakończony przetarg na wybór samolotów dla przelotów najważniejszych osób w państwie. Do rejsów rządowych wybrano Boeinga Business Jet (BBJ2), czyli zmodyfikowaną wersji Boeing 737. Wysoka jakość i odpowiednie dostosowanie kabiny do potrzeb podróżujących łączy się z komfortem i bezpieczeństwem.

lot ams

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w zakresie obsługi samolotów Boeing 737, które zdobywaliśmy od początku lat 90-tych jako jedna z pierwszych w Europie firm. Nasi pracownicy przepracowali na tym typie ponad milion godzin. Nie ma w Polsce oraz w regionie bazy technicznej, która mogłaby się pochwalić takim doświadczeniem. Jednocześnie, cały czas staramy się dopasowywać do rynku, stale się doskonalić i poszerzać naszą ofertę. W bieżącym roku wprowadzamy do obsługi najnowszy typ Boeing 737 MAX – komentuje członek Zarządu – Rafał Momot.

LOT Aircraft Maintenance Services Sp. z o.o. jest dostawcą usług związanych z techniczną obsługą samolotów cywilnych, a także wojskowych. Działa nieprzerwanie od lat 30. XX w., czyli od otwarcia lotniska Warszawa-Okęcie. Spółka realizuje usługi w pełnym zakresie przeglądów bazowych i liniowych (wykonuje kilkaset przeglądów bazowych i kilkadziesiąt tysięcy przeglądów liniowych rocznie). Posiada 4 hangary, w tym 10 slotów. Obsługuje 4 z 10 największych na świecie linii lotniczych. Specjalizuje się również w usługach związanych z estetyką samolotów (m.in. malowanie i oklejanie kadłubów oraz skrzydeł, estetyka wnętrza, wymiana i serwis foteli lotniczych) oraz obsługą warsztatową komponentów lotniczych. Szeroki wachlarz oferowanych usług zapewnia kompleksową obsługę, zgodną z oczekiwaniami klientów. Spółka zatrudnia 800 pracowników, z czego większość stanowi Obszar Produkcji. 5 kwietnia 2012 roku Spółka uzyskała certyfikat EMBRAER AUTHORIZED SERVICE CENTER. Aktualnie LOTAMS jest jedynym Autoryzowanym Centrum Obsługowym dla samolotów firmy Embraer na terenie Centralnej oraz Wschodniej Europy. Spółka jako pierwsza w Europie przeprowadziła ciężki przegląd dla Boeinga 787 Dreamliner.

Źródło informacji i zdjęć: LOT AMS

Czytany 1248 razy Ostatnio zmieniany piątek, 09 czerwiec 2017 14:10

Artykuły powiązane

 • LOTAMS rozpoczyna działalność operacyjną na lotnisku w Budapeszcie.

  3 maja 2018 roku LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS) otworzył pierwszą stałą zagraniczną bazę oferującą pełny zakres obsługi liniowej rejsowych połączeń lotniczych. Baza w Budapeszcie jest wyposażoną i zorganizowaną placówką zagraniczną, która będzie świadczyć kompleksowe usługi dla linii lotniczych. Pierwszy przegląd liniowy został wykonany dla Polskich Linii Lotniczych LOT, na jednym z najnowocześniejszych samolotów Boeingu 787 Dreamlinerze.

 • Boeing wyprodukował 10000 samolotów B737. Tym samym pobił Światowy Rekoerd Guinnessa.

  Tysiące pracowników Boeinga zebrało się w fabryce firmy Renton w Wash, aby uczcić 10-tysięczny egzemplarz Boeinga 737 który zjechał z linii produkcyjnej. B737 MAX-8, wyprodukowany dla Southwest Airlines, pobił rekord Guinnessa dla najliczniej wyprodukowanego modelu komercyjnego odrzutowca.

 • Najdłuższy samolot Boeinga 737 z serii MAX gotowy do rozpoczęcia lotów testowych.

  Boeing ogłosił osiągnięcie kolejnego kamienia milowego w rozwoju samolotu B737 MAX 7. Tysiące pracowników świętowało debiut pierwszego 737 MAX 7 w fabryce firmy Renton.

 • Boeing 737 linii Pegasus Airlines zjechał z pasa i zawisł na zboczu klifu.

  Samolot pasażerski B737-800 linii lotniczych Pegasus Airlines uczestniczył w niebezpiecznym incydencie na tureckim lotnisku Trabzon.

 • LOTAMS wykonuje jedną z pierwszych w Europie obsług liniowych Boeinga 737 MAX.

  2 grudnia na Lotnisku Chopina wylądował najnowszy nabytek Polskich Linii Lotniczych LOT, jeden z najnowocześniejszych samolotów wąskokadłubowych: Boeing 737 MAX 8. Polskie Linie Lotnicze LOT będą jednym z pierwszych użytkowników tych maszyn. LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS) Sp. z o.o. stał się tym samym jedną z pierwszych na świecie baz technicznych serwisujących samoloty Boeingi 737 MAX.

 • LOTAMS podpisuje umowę patronacką z Zespołem Szkół Samochodowych w Radomiu.

  24 listopada w Zespole Szkół Samochodowych w Radomiu przedstawiciele LOTAMS oraz Zespołu Szkół Samochodowych Radom podpisali porozumienie wzajemnej współpracy w zakresie kształcenia uczniów klas technik mechanik lotniczy.

 • Samolot Boeing 737 „Józef Piłsudski” dziś wylądował na Okęciu.
  Szef MON uczestniczył 15 listopada 2017 roku w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w przyjęciu samolotu Boeing B737-800 - pierwszego z trzech zakupionych przez Ministerstwo Obrony Narodowej ‘średnich’ samolotów do transportu najważniejszych osób państwie.
 • LOTAMS z certyfikatem na obsługę Boeinga 737 MAX.

  Wkrótce na Lotnisku Chopina wyląduje, w barwach LOT-u, jeden z najnowocześniejszych samolotów wąskokadłubowych: Boeing 737 MAX 8. Polskie Linie Lotnicze LOT będą jednym z pierwszych użytkowników tych maszyn. LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS) Sp. z o.o. stanie się tym samym jedną z pierwszych na świecie baz technicznych serwisujących i wykonujących obsługę liniową Boeingów 737 MAX.

 • Pierwszy Boeing 737 MAX 8 dla LOT-u już na linii produkcyjnej.

  Pierwszy z zamówionych przez LOT Boeingów 737 MAX 8, najnowocześniejszych wąskokadłubowych samolotów świata, jest już na linii produkcyjnej fabryki w Renton w USA. Samolot przyleci do Warszawy na początku grudnia br. W sumie do maja 2019 r. LOT otrzyma sześć takich maszyn, które będą wykorzystywane do obsługi najpopularniejszych tras krótkiego i średniego zasięgu polskiego przewoźnika, w tym do Londynu, Madrytu i Tel Awiwu.

 • Dlaczego mechanik „na starcie”, a nie pilot decyduje o starcie samolotu?

  Praca mechanika na starcie to nie lada wyzwanie. Deszcz, śnieg, wiatr czy upał – obsługa liniowa musi zostać wykonana przed każdym lotem, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa pasażerom oraz załodze. LOT Aircraft Maintenance Services zdradza, na czym polega podstawowa obsługa techniczna samolotów wykonywana na płycie lotniska.

Top