poniedziałek, 19 czerwiec 2017 13:46

Dwa pomysły na samochodowy samolot lub samolotowy samochód. Czy realne?

Napisane przez Małgorzata Konopka
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło screen z filmu umieszczonego w publikacji: https://www.youtube.com/watch?v=b43BrYBJcUU / Autor: Tráfico ZMG Źródło screen z filmu umieszczonego w publikacji: https://www.youtube.com/watch?v=b43BrYBJcUU / Autor: Tráfico ZMG

Niejednokrotnie widzieliśmy w filmach przedstawiających przyszłość latające samoloty i każdy miłośnik lotnictwa zapewne marzy o tym, żeby kiedyś oglądać takie pojazdy nie tylko na ekranach ale zobaczyć również na własne oczy.

Jeszcze do niedawna były to tylko marzenia ale konstruktorzy powoli zaczęli realizować pomysły zawarte w filmach i niedawno ujrzały światło dzienne konstrukcje które mogą zadziwić i zachwycić niejednego miłośnika podniebnych podroży.
W tym roku do przedsprzedaży trafił Flying Car sławackiego startupu AeroMobil. Pojazd dostępny ma być dopiero za 3 lata i nie będzie należal do najtańszych pojazdów- ma kosztować około 1,5 miliona euro. Maszyna przeistacza się z samochodu w samolot w zaledwie 3 minuty. Jako samochód może rozpędzić się do 160 km/h, a na pełnym baku przejechać do 700 kilometrów. Natomiast w wersji podniebnej może rozpędzić się do 360 km/h i przelecieć do 750 kilometrów.
Do prowadzenia tego pojazdu pilot-kierowca będzie potrzebował licencji pilota i dostępu do pasa startowego.

Wizję swojego latającego pojazdu przedstawiła również firma Airbus przy współpracy z firmą Italdesign. Pop.up jest pojazdem hybrydowym i może przekształcić sie z samochodu w samolot. Jak informują konstryktorzy "Cały pojazd ma budowę modularną , której głównym elementem jest pasażerska kapsuła. W razie potrzeby można by do niej podczepić moduł lądowy umożliwiający poruszanie się niczym samochód, a także moduł naziemny, który pozwoliłby przemieszczać się niczym śmigłowiec." Pop.up ma być w pełni autonomiczny, rolą kierowcy będzie jedynie wyznaczenie miejsca docelowego. Według przedstawicieli Airbusa, model mógłby trafić do sprzedaży za około 7-10 lat.

Strony źródłowe:
 
Autor publikacji: Małgorzata Konopka / Aviation24.pl
Czytany 1026 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 czerwiec 2017 13:57

Artykuły powiązane

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top