poniedziałek, 19 czerwiec 2017 13:46

Dwa pomysły na samochodowy samolot lub samolotowy samochód. Czy realne?

Napisane przez Małgorzata Konopka
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło screen z filmu umieszczonego w publikacji: https://www.youtube.com/watch?v=b43BrYBJcUU / Autor: Tráfico ZMG Źródło screen z filmu umieszczonego w publikacji: https://www.youtube.com/watch?v=b43BrYBJcUU / Autor: Tráfico ZMG

Niejednokrotnie widzieliśmy w filmach przedstawiających przyszłość latające samoloty i każdy miłośnik lotnictwa zapewne marzy o tym, żeby kiedyś oglądać takie pojazdy nie tylko na ekranach ale zobaczyć również na własne oczy.

Jeszcze do niedawna były to tylko marzenia ale konstruktorzy powoli zaczęli realizować pomysły zawarte w filmach i niedawno ujrzały światło dzienne konstrukcje które mogą zadziwić i zachwycić niejednego miłośnika podniebnych podroży.
W tym roku do przedsprzedaży trafił Flying Car sławackiego startupu AeroMobil. Pojazd dostępny ma być dopiero za 3 lata i nie będzie należal do najtańszych pojazdów- ma kosztować około 1,5 miliona euro. Maszyna przeistacza się z samochodu w samolot w zaledwie 3 minuty. Jako samochód może rozpędzić się do 160 km/h, a na pełnym baku przejechać do 700 kilometrów. Natomiast w wersji podniebnej może rozpędzić się do 360 km/h i przelecieć do 750 kilometrów.
Do prowadzenia tego pojazdu pilot-kierowca będzie potrzebował licencji pilota i dostępu do pasa startowego.

Wizję swojego latającego pojazdu przedstawiła również firma Airbus przy współpracy z firmą Italdesign. Pop.up jest pojazdem hybrydowym i może przekształcić sie z samochodu w samolot. Jak informują konstryktorzy "Cały pojazd ma budowę modularną , której głównym elementem jest pasażerska kapsuła. W razie potrzeby można by do niej podczepić moduł lądowy umożliwiający poruszanie się niczym samochód, a także moduł naziemny, który pozwoliłby przemieszczać się niczym śmigłowiec." Pop.up ma być w pełni autonomiczny, rolą kierowcy będzie jedynie wyznaczenie miejsca docelowego. Według przedstawicieli Airbusa, model mógłby trafić do sprzedaży za około 7-10 lat.

Strony źródłowe:
 
Autor publikacji: Małgorzata Konopka / Aviation24.pl
Czytany 1176 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 czerwiec 2017 13:57

Artykuły powiązane

 • Śmigłowce H175 w konfiguracji dla służb publicznych dostarczone w Hong Kongu.

  Agencja GFS (Government Flying Service) z Hong Kongu otrzymała pierwsze zamówione śmigłowce H175 w konfiguracji dla służb publicznych. Tym samym, podmiot ten stał się pierwszym na świecie operatorem tej wersji śmigłowca, rozszerzającej zdolności oferowane przez H175 o zadania SAR, transportu medycznego, działania policyjne, pożarnicze i patrolowe, w obrębie granic morskich.

 • Czwarta linia produkcyjna samolotów z rodziny A320 uruchomiona w Hamburgu.

  Grupa Airbus uruchomiła czwartą linię produkcyjną samolotów z rodziny A320 w Hamburgu. Dzięki zastosowaniu technologii cyfrowych i bardziej elastycznej infrastruktury, ten innowacyjny, supernowoczesny ciąg technologiczny ma kluczowe znaczenie dla urzeczywistnienia planu zwiększenia tempa produkcji samolotów wąskokadłubowych Airbus do 60 sztuk miesięcznie jeszcze przed połową 2019 roku.

 • Airbus rozpoczął szkolenia w Kosmicznej Akademii w Tuluzie.

  Airbus otworzył Space Academy w Tuluzie we Francji, aby pomóc w szkoleniu klientów w zakresie obsługi satelitów i systemów kosmicznych, które są pozyskiwane od tej firmy.

 • Airbus Helicopters dostarcza Bundeswehrze piąty i ostatni H135.

  Airbus Helicopters dostarczył piąty i ostatni śmigłowiec H135, który będzie wykorzystywany przez niemieckie siły zbrojne w Bückeburgu do wstępnego i okresowego szkolenia pilotów. Niemiecki Federalny Urząd ds. Wyposażenia Bundeswehry, Technologii Informacyjnych i Wsparcia (BAAINBw) bierze śmigłowce w leasing. Wszystkie zostały dostarczone przez Airbusa na czas.

 • Airbus BelugaXL pomyślnie przeszedł naziemną próbę wibracyjną.

  Pierwszy egzemplarz samolotu BelugaXL pomyślnie przeszedł naziemne testy wibracyjne (GVT), spełniając wymóg niezbędny do otrzymania certyfikatu umożliwiającego mu odbycie pierwszego lotu, który producent zaplanował na lato tego roku.

 • Leasing na samolot i statek powoli staje się standardem.

  Zalety posiadania własnego samolotu coraz częściej dostrzegają polscy przedsiębiorcy. Jeszcze kilka lat temu prywatny samolot czy łódź były symbolami luksusu, na który mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi. Dziś koszt małego samolotu nie przekracza ceny bardzo dobrego samochodu, a i koszt jego utrzymania jest stosunkowo niewielki. W skali roku jest to ok. 15 tys. zł bez paliwa, a cena godzinnego lotu to ok. 400 zł.

 • Airbus uruchamia ośrodek oblotów bezzałogowca Zephyr w Australii Zachodniej.

  Władze Australii Zachodniej ogłosiły 5 czerwca, że z położonego w tym stanie ośrodka będą odbywać się loty próbne bezzałogowej platformy Zephyr. Grupa Airbus wybrała port lotniczy Wyndham w Australii Zachodniej na główny ośrodek prób w locie opracowywanego przez ten koncern pseudosatelity Zephyr.

 • Airbus zaprezentuje na Eurosatory innowacyjne produkty dla nowoczesnej obronności i bezpieczeństwa.

  Airbus Helicopters i Airbus Defence and Space zaprezentują w tym roku podczas paryskiej wystawy Eurosatory, na stoisku C158 w hali 5A, szereg innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa przeznaczonych na rynek globalny.

 • Airbus ogłasza nabór pracowników dla potrzeb przyszłych przedsięwzięć.

  Airbus organizuje w swoich zakładach w Tuluzie zaplanowaną na późne popołudnie 20 czerwca akcję rekrutacyjną pod hasłem „AfterWork: Catch your dream job!” („Po godzinach: złap wymarzoną pracę”), mającą na celu rozszerzenie kadr odpowiedzialnych za innowacje.

 • Airbus zaprasza nowe pokolenie talentów do realizacji innowacyjnych pomysłów w branży lotniczej.

  Airbus rozpoczął szóstą edycję konkursu Fly Your Ideas (w wolnym tłumaczeniu: „Pomysły z polotem”), w którym zachęca kolejne pokolenie innowatorów do przedstawiania i opracowywania autorskich rozwiązań dla przemysłu lotniczego. Ten odbywający się co dwa lata konkurs to igrzyska kreatywności i innowacji, których głównym celem jest znalezienie odpowiedzi na prawdziwe problemy, z którymi boryka się branża.

Top