środa, 28 czerwiec 2017 09:18

Lotniskowiec HMS Queen Elizabeth po raz pierwszy wychodzi w morze.

Napisane przez BAE Systems
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Byliśmy świadkami historycznej chwili, HMS Queen Elizabeth, pierwszy lotniskowiec typu QE, wyszedł w morze z portu Rosyth, w celu rozpoczęcia pierwszego etapu prób, na północny-wschód od szkockiego wybrzeża.

Brytyjski Sekretarz Obrony, Sir Michael Fallon, stwierdził:
„To historyczny moment dla Wielkiej Brytanii, nasz nowy lotniskowiec wychodzi w morze po raz pierwszy. Ta pływająca forteca jest jak dotąd najpotężniejszym okrętem kiedykolwiek zbudowanym w Wielkiej Brytanii. Pozwoli nam na sprostanie wielu, zmieniającym się, zagrożeniom na całym świecie.”
„HMS Queen Elizabeth stanowi trwały przykład brytyjskiej wyobraźni, geniuszu i woli tworzenia nowych wynalazków, które przyczynią się do wzmocnienia naszego bezpieczeństwa przez nadchodzące dekady. Okręt zbudowali najlepsi, ma najlepszą załogę, będzie on służył Wielkiej Brytanii.”
„Przez kolejne 50 lat, jednostka będzie działać na całym świecie, stanowiąc wyraz brytyjskiej potęgi i naszych zobowiązań do tego, by stawiać czoła nowym wyzwaniom w niebezpiecznym przecież świecie. Cały kraj może być dumny z tego narodowego osiągnięcia.”
W trzy lata po oficjalnym otrzymaniu nazwy z rąk Jej Wysokości Królowej, flagowy brytyjski okręt spędzi około 6 tygodni na morzu, by przetestować jego główne możliwości. Próby morskie obejmą parametry techniczne jednostki takie jak prędkość, manewrowość, moc, charakterystykę zespołu napędowego. Odbędą się także procedury mające na celu sprawdzenie uzbrojenia i dodatkowe testy dotyczące poziomu gotowości okrętu.
Po pierwszym etapie prób, HMS Queen Elizabeth wróci do Rosyth w celu kontynuacji testów i prac serwisowych. Poprzedzi to drugą część badań na morzu – testy systemów zadaniowych (Mission Systems). Następnie okręt przeprawi się do portu macierzystego w Portsmouth. W drugiej części roku ma zostać przekazany Royal Navy.
Admirał Sir Philip Jones, Głównodowodzący Flotą, Szef Sztabu Marynarki, stwierdził:
„Jest to wyjątkowa dla Royal Navy chwila. Ma ona również ogromne znaczenie dla naszych Sił Zbrojnych i dla naszego wyspiarskiego państwa. Gdy wejdzie do aktywnej służby, HMS Queen Elizabeth stanie się największym lotniskowcem na świecie poza USA i pierwszą, opracowaną od podstaw, jednostką dostosowaną do działań z samolotami piątej generacji.”
„Okręt ten, już dzisiaj, jest namacalnym dowodem wiedzy inżynieryjnej i przemysłowej brytyjskich podmiotów, a gdy wejdzie on do czynnej służby, będzie symbolizować naszą potęgę militarną i globalny autorytet przez wiele nadchodzących lat. By dojść do tego etapu, musimy podjąć ogromny wysiłek, jednak nie wątpimy, że wkrótce otworzymy nowy rozdział w obszarze brytyjskiej potęgi morskiej.”
lotniskowiec wielka brytania queen elizabethHMS Queen Elizabeth to największy i najpotężniejszy okręt kiedykolwiek zbudowany dla Royal Navy. Jednostka będzie posiadała około 700-osobową załogę, która, gdy z jej pokładu będą prowadzone operacje lotnicze, powiększy się do 1600 osób. Kompania Okrętowa wprowadziła się na pokład wcześniej, tj. w bieżącym miesiącu. Podczas pracy z kolegami z branży, zaznajamiali się oni z okrętem i nowoczesnymi systemami na pokładzie, przeszli również odpowiednie szkolenia.

Jon Pearson, Ship Delivery Director (Dyrektor Dostawy Okrętu) HMS QUEEN ELIZABETH stwierdził:
„Program dotyczący okrętów typu QE to nasza duma, stanowi wyraz naszego zobowiązania, by dostarczyć te oferujące szeroki zakres zdolności lotniskowce dla Royal Navy.” „Wyjście HMS Queen Elizabeth w morze rozpoczyna bardzo ekscytujący etap programu, stanowi pierwszą, rzeczywistą szansę, by zweryfikować niesamowite zdolności jednostki, jednocześnie demonstrując to co najlepsze w brytyjskiej myśli technicznej i produkcyjnej”.
Siostrzana jednostka HMS Queen Elizabeth, HMS Prince of Wales, jest już zbudowana, w tej chwili trwa montowanie na okręcie wyposażenia. Nowy typ okrętów będzie stanowić teraz trzon zdolności morskich Wielkiej Brytanii. Każdy z lotniskowców, przenoszący maszyny F-35B Lighting, stanie się integralnym komponentem brytyjskiego lotniskowcowego potencjału uderzeniowego. Okręty te zmienią zdolności projekcji siły Wielkiej Brytanii na całym świecie, zarówno niezależnie, jak i w ścisłej współpracy z naszymi sojusznikami, w ramach operacji od konfliktów wysokiej intensywności, po zapewnianie pomocy humanitarnej i wsparcia związanego z katastrofami naturalnymi.

Informacje o flocie:

Lotniskowce HMS QUEEN ELIZABETH i HMS PRINCE OF WALES są dostarczane przez Aircraft Carrier Alliance, unikalne konsorcjum tworzone przez BAE Systems, Thales UK, Babcock i brytyjskie Ministerstwo Obrony.
To ogólnokrajowe przedsięwzięcie, w szczytowym punkcie programu, wymagało zaangażowania 10 000 osób w sześciu stoczniach. Produkcja i odbiór w tej chwili skupione są wyłącznie w Rosyth, jednak siła robocza, o wysokich umiejętnościach i kwalifikacjach, pochodzi z całego kraju.
Kluczowe Fakty:
- Każda z jednostek waży 65 000 ton.
- Każdy lotniskowiec ma 280 metrów długości.
- Prędkość maksymalna przekracza 25 węzłów.
- Lotniskowce będą miały około 700-osobową załogę, 1600 członków będzie mogło być zakwaterowanych na pokładzie, gdy będą z niego operować maszyny F-35B w ilości 36 sztuk, wraz z czterema śmigłowcami Crowsnest.
- Pokład lotniczy ma szerokość 70, i długość 280 m, miejsca wystarczyłoby na trzy boiska piłkarskie.
- Każdy z lotniskowców przewozi zapasy jedzenia na 45 dni działań.
- Każdy z lotniskowców składa się z 17 milionów komponentów.
- Wewnątrz każdego z okrętów zainstalowano 364 000 metrów orurowania.
- Opracowanie i zbudowanie lotniskowca typu Queen Elizabeth zajęło 51 milionów roboczogodzin.
- Serwowanie posiłków dla całej Kompani Okrętowej można zakończyć w ciągu 90 minut, czas ten skraca się do 45 minut, gdy marynarze są na stanowiskach.
- Lotniskowce typu QE są pierwszymi posiadającymi instalację tlenową w sekcji medycznej.

Główne zalety są następujące:
- Wysoce zmechanizowany układ obsługi uzbrojenia. Jednym przyciskiem można palety z uzbrojeniem przetransportować na pokład lotniczy z obszaru przygotowania, w celu załadowania tegoż uzbrojenia na samoloty.
- Powierzchnia magazynowa: Położenie i układ przestrzeni magazynowej pozwalają na uzupełnienie zapasów okrętu w pół dnia, przez zespół 20 osób.
- Układ obserwacji wzrokowej: 220 kamer pozwala na monitorowanie maszynerii, przedziału silnikowego, zewnętrznych pomostów, hangarów, wejść na okręt i wejść na obszary o ograniczonym dostępie.
- Kambuz: Zaawansowane technicznie wyposażenie i układ kambuza pozwala na zwiększenie wydajności konserwacji i serwisowania. Serwowanie posiłków dla całej załogi można wykonać w ciągu 90 minut, czas ten skraca się do 45 minut, gdy marynarze są na stanowiskach.

Źródło informacji i zdjęć: BAE Systems

Czytany 1730 razy Ostatnio zmieniany środa, 28 czerwiec 2017 09:26

Artykuły powiązane

 • Wizja brytyjskiego lotnictwa wojskowego w następnym stuleciu.

  Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Gavin Williamson ujawnił, że lotnictwo wojskowe Wielkiej Brytanii osiągnęło nowy poziom, przemawiając w całkowicie nowym hangarze, mieszczącym wystawę pokazującą 100 lat rozwoju samolotów myśliwskich.

 • Brexit – zbierają się czarne chmury nad lotnictwem.

  Choć liderzy państw unijnych poparli porozumienie z Wielką Brytanią, to umowę rozwodową czeka teraz trudna przeprawa przez parlament w Londynie. Przeciw ustalonym warunkom wypowiada się większość opcji politycznych, dlatego widmo brexitu bez porozumienia z Unią Europejską wciąż jest realne. Według ekspertów Skycop w takiej sytuacji jedną z najbardziej narażonych gałęzi rynku będzie lotnictwo, w którym współdziałanie między krajami jest ściśle uregulowane i brak umowy rozwodowej wprowadziłby chaos wśród przewoźników i pasażerów.

 • Projekt nowej grafiki na banknocie 50-funtowym z akcentem lotniczym.

  Ostatnio w Wielkiej Brytanii wiele się mówi o nowej grafice na banknotach 50 funtowych i kogo znanego wizerunek powinien się na niej znaleźć. Jeden z obywateli brytyjskich zasugerował, a nawet wystąpił z petycją aby na banknocie umieścić Reginalda Josepha Mitchella który żył w latach 1895 - 1937.

 • Z kart historii IWŚ: Nalot sterowców Hochseeflotte na wyspy brytyjskie w nocy z 9 na 10 sierpnia 1915 roku.

  Pierwszy niemiecki sterowiec pojawił się nad stolicą Wielkiej Brytanii wieczorem 31 maja 1915 roku. Jednostka ta należała do wojsk lądowych. Dowódcą był major Erich Linnarz. Załoga sterowca zrzuciła kilka bomb, które wyrządziły tylko nieznaczne szkody materialne. Jednak efekt psychologiczny tego nalotu był olbrzymi. Mieszkańcy metropolii ad Tamizą dowiedzieli się o tym, że przeciwnik dysponuje nową bronią, przed którą nie uchroni ich Kanał La Manche i Grand Fleet.

 • Sukcesy polskiej Kadry Śmigłowcowej. Mamy kolejne cztery medale!

  Zakończyły się FAI Helicopter World Cup (Helicopter Races 2) na lotnisku w Wycombe Airpark w Wielkiej Brytanii. Polska załoga wraca do kraju z czterema medalami – dwa złote, po jednym srebrnym i brązowym.

 • Pierwsze F-35B są już w Wielkiej Brytanii. Przyleciały 2 miesiące przed planowanym terminem.

  Wielka Brytania przyjęła swoje pierwsze cztery zaawansowane myśliwce F-35B, które będą użytkowane w Royal Air Force i Royal Navy. Z pomocą tankowania w powietrzu samoloty przeleciały przez Atlantyk z bazy amerykańskiego korpusu piechoty morskiej w Beaufort w Południowej Karolinie, gdzie brytyjscy piloci przechodzili intensywne szkolenia na pokładzie samolotów we współpracy ze swoimi odpowiednikami z USMC.

 • Commando Merlin Mk4 będzie nowym śmigłowcem używanym przez brytyjskich Marines.

  Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii ogłosiło, że dostarczy pierwszą z flot nowych śmigłowców zaprojektowanych do operacji z lotniskowców Królewskiej Marynarki.

 • Brytyjskie Tornada zostały użyte przy niszczeniu celów związanych z wytwarzaniem broni chemicznej w Syrii.

  Dzisiaj o godzinie 2:00 czasu brytyjskiego siły brytyjskie dołączyły do ​​bliskich sojuszników w precyzyjnym ataku na syryjskie instalacje zaangażowane w użycie przez reżim broni chemicznej przeciwko własnym obywatelom. Atak został zainicjowany w odpowiedzi na atak chemiczny z dnia 7 kwietnia w Doumie, w którym zginęło do 75 osób, w tym małe dzieci. Znaczna część informacji, w tym wywiadu, wskazuje, że reżim syryjski był odpowiedzialny za ten ostatni atak.

 • MQ-25 to duży skok w przyszłość systemów tankowania w powietrzu.

  Opracowana przez Skunk Works misja bezzałogowa MQ-25 została zaprojektowana tak, aby zapewnić solidne możliwości tankowania, aby wesprzeć sojusznicze wojska i zwiększyć zasięg lotniskowców Stanów Zjednoczonych. Ta nowa oferta opiera się na dziedzictwie systemów bezobsługowych, w tym RQ-170.

 • Rząd Wielkiej Brytanii chce zlikwidować "ukryte" opłaty nakładane przez tanie linie lotnicze.

  Szykuje się rewolucja w tanich lotach? Brytyjski rząd zamierza przyjrzeć się "ukrytym" opłatom nakładanym na pasażerów przez przewoźników lotniczych.

 • Nowa strategia walki powietrznej w Wielkiej Brytanii przy okazji 100 lecie RAF.

  Rozpoczynają się prace nad nową strategią walki powietrznej, aby zapewnić Wielkiej Brytanii wiodącą na świecie zdolność bojową, - powiedział sekretarz obrony Gavin Williamson przed wczorajszym komitetem ds. Obrony.

 • Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii z ofertą Typhoon'a dla Belgii.

  Propozycja została wydana z pełnym poparciem rządów czterech krajów-udziałowców Eurofighter'a - Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii - jako partnerów w największym europejskim programie współpracy w produkcji wojskowych samolotów.

 • Wizyta delegacji powstającej międzynarodowej produkcji „Dywizjon 303” w Wielkiej Brytanii.

  W Wielkiej Brytanii odbyło sie spotkanie ekipy filmu z Rodziną Królewską w Pałacu Kensington i konferencja prasowa filmu. Brytyjczycy zachwyceni poziomem produkcji!

 • Wylot brytyjskiej pary książęcej z Wojskowego Portu Lotniczego Warszawa - Okęcie.

  W Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa - Okęcie uroczyście pożegnano brytyjską parę książęcą. Książę i Księżna Cambridge przebywała w Polsce trzy dni. Była to ich pierwsza wizyta w Europie Środkowo-Wschodniej i pierwsza poza krajami Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, w której udział wzięły ich dzieci - książę George i księżniczka Charlotte.

 • W Polsce powstaje jeden z największych lotniskowców … w skali 1:144.

  O takim modelu jeszcze nie pisaliśmy na łamach naszego portalu. USS Enterprise CV-65, bo to właśnie o niego chodzi, już niedługo zostanie zwodowany w „stoczni” Dominika Krysty. Ten zapalony modelarz kończy budowę tego lotniskowca i już niedługo będziemy mogli podziwiać jak USS Enterprise pływa. Nie wiemy, kto jeszcze zostanie matką chrzestną tego okrętu, ale już teraz przyglądamy się temu projektowi z uwagą. Zapraszamy do przeczytania wywiadu przeprowadzonego z pomysłodawcą tej modelarskiej konstrukcji. Mamy również zdjęcia z poszczególnych etapów budowy.

Redakcja poleca

Sie 10, 2018
Central European Engine Services Sp. z o.o. – w skrócie CEES jest ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Wrz 13, 2018
To już trzecia edycja lotniczej imprezy "Skrzydła nad Kazimierzem". ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 14, 2018
Od 13 lipca w bazie lotniczej Fairford trwa kolejny Royal ...
Maj 23, 2018
21 maja br. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych nawiązała ...
Maj 16, 2018
Sikorsky/PZL Mielec, firma Lockheed Martin (NYSE: LMT), podpisała ...
Kwi 19, 2018
Na ukończeniu jest właśnie malowanie nowego hełmofonu dla por. pilota ...
Kwi 18, 2018
Piotr Rejmer i Tomasz Białoszewski z lotniczego portalu filmowego ...

Najczęściej czytane

Sty 11, 2019
Siły Powietrzne Francji poinformowały o śmierci pilotów, którzy byli ...
Sty 10, 2019
We wtorek, 9 grudnia, w wieku 65 lat zmarła pilotka szybowcowa Iwona ...
Sty 11, 2019
Rekrutacja na studia wojskowe w Lotniczej Akademii Wojskowej będą się ...
Sty 04, 2019
Trzynaście lat mija od czasu kiedy poleciałem na pierwszą polską ...
Sty 02, 2019
Każdy kto miał do czynienia z modelarstwem zna zapewne firmę ...
Sty 02, 2019
Od 1 stycznia 2019 roku port na Sadkowie nie będzie obsługiwał lotów ...
Sty 03, 2019
Do końca marca przedłużony został mandat Polskiego Kontyngentu ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Gru 18, 2018
Top Gun 2 jest teraz w fazie produkcji, a plan filmowy przeniósł się ...
Gru 15, 2018
Węgierskie Ministerstwo Obrony zamówiło 16 śmigłowców ...
Gru 15, 2018
14 grudnia 2018 r. na placu przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 16 Stycznia 2019    |    Wydarzyło się: 2009 – Odbył się ostatni lot samolotu transportowego An-26 będącego na wyposażeniu Sił Powietrznych RP. 1937 – Dokonano oblotu francuskiego bombowca Lioré & Olivier LeO 451. 1942 - 22 osoby zginęły w katastrofie samolotu Douglas DC-3 pod Las Vegas. 2003 – NASA: w swą ostatnią misję, zakończoną katastrofą i śmiercią siedmioosobowej załogi, wyruszył wahadłowiec Columbia. 1983 – 47 osób zginęło, a 20 zostało rannych w katastrofie tureckiego Boeinga 727 w Ankarze. 1969 - Odbył się pierwszy dwuosobowy spacer kosmiczny i pierwsza wymiana załogi na orbicie (Sojuz 4 i Sojuz 5). 1977 - Zmarł Siergiej Ługański, radziecki pilot wojskowy, as myśliwski (ur. 1918). 1915 - Urodził się Dezső Szentgyörgyi, węgierski pilot wojskowy, as myśliwski (zm. 1971).

Lotnicza książka

Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...
Lut 19, 2018
Był rok 1982. Od czterech lat byłem pracownikiem ZRLiLK. Ten akurat ...

Nasze Video

Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Sie 15, 2017
W tym roku postanowiliśmy zmienić miejscówkę i nakręcić przelot ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top