piątek, 07 lipiec 2017 12:16

Wytężona praca w 1BLTr podczas wizyty Prezydenta Donalda Trumpa. A to jeszcze nie koniec...

Napisane przez 1BLTr
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wizyta Prezydenta USA - Donalda Trumpa rozpoczęła się i skończyła na terenie 1BLTr, a dokładnie w Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa-Okęcie. Ostatnie kilka dni stały pod znakiem wytężonej pracy polskich i amerykańskich służb bezpieczeństwa.
Wizyta Prezydenta USA - Donalda Trumpa rozpoczęła się i skończyła na terenie 1. Bazy Lotnictwa Transportowego, a dokładnie w Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa-Okęcie. Ostatnie kilka dni stały pod znakiem wytężonej pracy polskich służb bezpieczeństwa i ich odpowiedników ze strony amerykańskiej.


Na co dzień Wojskowy Port Lotniczy Warszawa - Okęcie zabezpiecza wyloty i przyloty oficjalnych delegacji zagranicznych, osób o statusie specjalnym (HEAD) oraz innych osób uprawnionych do korzystania z transportu specjalnymi i wojskowymi statkami powietrznymi. 


Pierwsza wizyta prezydenta USA - Donalda Trumpa w Polsce stanowiła nie lada wyzwanie organizacyjne i logistyczne dla władz państwowych, służb specjalnych, wojska i policji. Już na kilka tygodni przed  przylotem amerykańskiego prezydenta przedstawiciele 1 BLTr brali udział w szeregu spotkań koordynacyjnych z funkcjonariuszami polskich służb bezpieczeństwa, przedstawicielami Ambasady Amerykańskiej w Warszawie, agentami Secret Service oraz oficerami US Air Force.


Przez kilka dni system ochrony lotniska był wzmocniony zarówno w części wojskowej zarządzanej  przez 1. Bazę Lotnictwa Transportowego, jak i w części cywilnej administrowanej przez Prezydenta USA – Donalda Trumpa bez wątpienia można uznać za najbardziej chronionego polityka na świecie. Delegacja amerykańska liczyła ponad stu funkcjonariuszy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.


Na krótko przed przylotem Air Force One do Warszawy przylecieli agenci Secret Service, obsługa systemów łączności, załoga śmigłowca Marine One, celem zabezpieczenia wizyty pod kątem bezpieczeństwa. W Wojskowym Porcie Lotniczym wylądowały również samoloty transportowe C-17 Globmaster na pokładzie z dwoma opancerzonymi limuzynami Cadillac, zwanymi „Bestiami”.Wieczorem 5 lipca 2017 r. Air Force One z prezydentem Donaldem Trumpem i jego małżonka Melanią na pokładzie wylądował w Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa – Okęcie. Prezydenta USA przywitali szef MSZ - Witold Waszczykowski oraz szef gabinetu Prezydenta RP - Krzysztof Szczerski.


Przylot Air Force One zawsze wzbudza sporo emocji u spotterów i pasjonatów lotnictwa. Pomimo, że samolot bazuje na cywilnej wersji Boeinga 747-200B Jumbo Jet, można uznać, że ze standardowej wersji pozostała tylko jego konstrukcja. „Latająca forteca” została poddana głębokim modyfikacjom mającym na celu spełnić rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa stawiane przez Siły Powietrzne USA.

Prezydent Trump przebywał w Warszawie zaledwie kilkanaście godzin. W godzinach popołudniowych  6 lipca br. Air Force One wystartował z Okęcia do Hamburga, gdzie Prezydent Trump weźmie udział w  Szczycie Państw G-20.Przed żołnierzami i pracownikami 1 BLTr wyjątkowo pracowity lipiec. Już niebawem w WPL Warszawa-Okęcie powitamy reprezentujących brytyjską rodzinę królewską - Księcia William i księżną Kate.

Autor publikacji: kpt. A. Żuchowska / foto: kpt. A. Żuchowska kpt. E. Łukasiak, st.chor.szt. T. Trzmielewski, mł.chor. J.Grześkowiak
Źródło informacji: http://1bltr.wp.mil.pl/pl/1_678.html
Czytany 2061 razy Ostatnio zmieniany piątek, 07 lipiec 2017 14:41

Artykuły powiązane

Top