piątek, 07 lipiec 2017 12:16

Wytężona praca w 1BLTr podczas wizyty Prezydenta Donalda Trumpa. A to jeszcze nie koniec...

Napisane przez 1BLTr
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wizyta Prezydenta USA - Donalda Trumpa rozpoczęła się i skończyła na terenie 1BLTr, a dokładnie w Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa-Okęcie. Ostatnie kilka dni stały pod znakiem wytężonej pracy polskich i amerykańskich służb bezpieczeństwa.
Wizyta Prezydenta USA - Donalda Trumpa rozpoczęła się i skończyła na terenie 1. Bazy Lotnictwa Transportowego, a dokładnie w Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa-Okęcie. Ostatnie kilka dni stały pod znakiem wytężonej pracy polskich służb bezpieczeństwa i ich odpowiedników ze strony amerykańskiej.


Na co dzień Wojskowy Port Lotniczy Warszawa - Okęcie zabezpiecza wyloty i przyloty oficjalnych delegacji zagranicznych, osób o statusie specjalnym (HEAD) oraz innych osób uprawnionych do korzystania z transportu specjalnymi i wojskowymi statkami powietrznymi. 


Pierwsza wizyta prezydenta USA - Donalda Trumpa w Polsce stanowiła nie lada wyzwanie organizacyjne i logistyczne dla władz państwowych, służb specjalnych, wojska i policji. Już na kilka tygodni przed  przylotem amerykańskiego prezydenta przedstawiciele 1 BLTr brali udział w szeregu spotkań koordynacyjnych z funkcjonariuszami polskich służb bezpieczeństwa, przedstawicielami Ambasady Amerykańskiej w Warszawie, agentami Secret Service oraz oficerami US Air Force.


Przez kilka dni system ochrony lotniska był wzmocniony zarówno w części wojskowej zarządzanej  przez 1. Bazę Lotnictwa Transportowego, jak i w części cywilnej administrowanej przez Prezydenta USA – Donalda Trumpa bez wątpienia można uznać za najbardziej chronionego polityka na świecie. Delegacja amerykańska liczyła ponad stu funkcjonariuszy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.


Na krótko przed przylotem Air Force One do Warszawy przylecieli agenci Secret Service, obsługa systemów łączności, załoga śmigłowca Marine One, celem zabezpieczenia wizyty pod kątem bezpieczeństwa. W Wojskowym Porcie Lotniczym wylądowały również samoloty transportowe C-17 Globmaster na pokładzie z dwoma opancerzonymi limuzynami Cadillac, zwanymi „Bestiami”.Wieczorem 5 lipca 2017 r. Air Force One z prezydentem Donaldem Trumpem i jego małżonka Melanią na pokładzie wylądował w Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa – Okęcie. Prezydenta USA przywitali szef MSZ - Witold Waszczykowski oraz szef gabinetu Prezydenta RP - Krzysztof Szczerski.


Przylot Air Force One zawsze wzbudza sporo emocji u spotterów i pasjonatów lotnictwa. Pomimo, że samolot bazuje na cywilnej wersji Boeinga 747-200B Jumbo Jet, można uznać, że ze standardowej wersji pozostała tylko jego konstrukcja. „Latająca forteca” została poddana głębokim modyfikacjom mającym na celu spełnić rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa stawiane przez Siły Powietrzne USA.

Prezydent Trump przebywał w Warszawie zaledwie kilkanaście godzin. W godzinach popołudniowych  6 lipca br. Air Force One wystartował z Okęcia do Hamburga, gdzie Prezydent Trump weźmie udział w  Szczycie Państw G-20.Przed żołnierzami i pracownikami 1 BLTr wyjątkowo pracowity lipiec. Już niebawem w WPL Warszawa-Okęcie powitamy reprezentujących brytyjską rodzinę królewską - Księcia William i księżną Kate.

Autor publikacji: kpt. A. Żuchowska / foto: kpt. A. Żuchowska kpt. E. Łukasiak, st.chor.szt. T. Trzmielewski, mł.chor. J.Grześkowiak
Źródło informacji: http://1bltr.wp.mil.pl/pl/1_678.html
Czytany 1667 razy Ostatnio zmieniany piątek, 07 lipiec 2017 14:41

Artykuły powiązane

 • Samolot T-X zastąpi T-38 Talon. US Air Force planuje ich rozmieszczenie.

  Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych ogłosiły dzisiaj, że Advanced Pilot Trainer (TX) zastąpi samoloty T-38C Talon w istniejących szkoleniowych bazach pilotażowych dla pilotów, a baza Joint San Antonio-Randolph w Teksasie została wybrana jako pierwsza lokalizacja dla pierwszego samolotu TX, który ma przybyć tam w 2022 roku.

 • Umowa o wartości 260 milionów funtów podpisana, aby utrzymać latające giganty RAF-u.

  Umowa o wartości 260 milionów funtów brytyjskich została podpisana z rządem Stanów Zjednoczonych w celu wsparcia samolotów transportowych RAF C-17 w następnej dekadzie.

 • UPS skraca czas dostawy przesyłek z USA na bliski wschód.

  UPS uruchamia codzienne bezpośrednie połączenie ze swojego globalnego portu lotniczego Worldport® w Louisville w stanie Kentucky do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Pozwoli ono skrócić czas dostawy przesyłek z obu Ameryk do najważniejszych lokalizacji na Bliskim Wschodzie o jeden pełny dzień roboczy.

 • Nagranie z przechwycenia samolotu EP-3 nad Morzem Czarnym.

  Amerykański samolot EP-3 Aries latający w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym został przechwycony przez rosyjskiego Su-27. Ta sytuacja została uznana za niebezpieczną ze względu na zbliżenie Su-27 z dokładnością do pięciu stóp (1,5m) i przecięcia bezpośrednio toru lotu EP-3, powodując przelot EP-3 przez strugi Su-27.

 • Dziś Stany Zjednoczone świętują 60 lat w kosmosie.

  Późnym wieczorem 31 stycznia 1958 roku Stany Zjednoczone zrobiły pierwszy krok w kosmos dzięki wystrzeleniu satelity Explorer-1 z Cape Canaveral na Florydzie. Smukły, 13 kilogramowy satelita przyniósł wielkie odkrycie naukowe - pasy napromieniowania Van Allena krążące wokół naszej planety i wprowadził w życie w ciągu sześciu dekad przełom w nauce zajmującej się kosmosem w USA i eksploracji człowieka.

 • NASA 1 marca wystrzeli geostacjonarnego Satelitę (GOES-S) służącego do badania środowiska.

  Procedura wystrzelenia rakiety rozpocznie się o godzinie 5:02. Do wyniesienia satelity posłuży rakieta Atlas V. GOES-S jest drugim w serii satelitów pogodowych GOES-R, w skład którego wchodzą GOES-R (obecnie GOES-16), -S, -T i -U.

 • Incydent z udziałem samolotu Boeing EA-18G w Las Vegas.

  Samolot miał awarię w bazie lotniczej Nellis w Las Vegas. Lokalna prasa wskazuje, że samolot mógł zapalić się chwilę po starcie. Uważa się, że nastąpiło to zaraz po starcie i pilot został zmuszony do ewakuowania się z samolotu.

 • ATR powraca do Stanów Zjednoczonych. Silver Airways z Florydy nowym klientem.

  ATR i Nordic Aviation Capital (NAC) podpisują umowę na dostawę 15 ATR-600, które będą obsługiwane przez przewoźnika Silver Airways z Florydy.

 • Na Manhattanie głośno o Podkarpaciu za sprawą lotów z Newarku do Rzeszowa.

  Ponad sto osób reprezentujących środowiska polonijne, w tym liczni przedstawiciele biznesu turystycznego oraz dyplomaci i dziennikarze uczestniczyli w spotkaniu promującym transatlantyckie loty z Newarku do Rzeszowa, które odbyło się 23 stycznia br. w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.

 • Wizyta gości zza oceanu w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

  Załoga warszawskiej bazy HEMS gościła 13 stycznia wyjątkową delegację ze Stanów Zjednoczonych. Na lotnisku Babice pojawili się: James Chebra – dyrektor ratownictwa medycznego w JFK Medical Center w New Jersey, Mark Bober – wicedyrektor ds. ratownictwa medycznego i instruktor ratownictwa medycznego w JFK MC oraz Jonathan Washko – asystent wiceprezesa ds. operacyjnych w Northwell Health’s Center for EMS w Nowym Jorku.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top