piątek, 07 lipiec 2017 12:16

Wytężona praca w 1BLTr podczas wizyty Prezydenta Donalda Trumpa. A to jeszcze nie koniec...

Napisane przez 1BLTr
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wizyta Prezydenta USA - Donalda Trumpa rozpoczęła się i skończyła na terenie 1BLTr, a dokładnie w Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa-Okęcie. Ostatnie kilka dni stały pod znakiem wytężonej pracy polskich i amerykańskich służb bezpieczeństwa.
Wizyta Prezydenta USA - Donalda Trumpa rozpoczęła się i skończyła na terenie 1. Bazy Lotnictwa Transportowego, a dokładnie w Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa-Okęcie. Ostatnie kilka dni stały pod znakiem wytężonej pracy polskich służb bezpieczeństwa i ich odpowiedników ze strony amerykańskiej.


Na co dzień Wojskowy Port Lotniczy Warszawa - Okęcie zabezpiecza wyloty i przyloty oficjalnych delegacji zagranicznych, osób o statusie specjalnym (HEAD) oraz innych osób uprawnionych do korzystania z transportu specjalnymi i wojskowymi statkami powietrznymi. 


Pierwsza wizyta prezydenta USA - Donalda Trumpa w Polsce stanowiła nie lada wyzwanie organizacyjne i logistyczne dla władz państwowych, służb specjalnych, wojska i policji. Już na kilka tygodni przed  przylotem amerykańskiego prezydenta przedstawiciele 1 BLTr brali udział w szeregu spotkań koordynacyjnych z funkcjonariuszami polskich służb bezpieczeństwa, przedstawicielami Ambasady Amerykańskiej w Warszawie, agentami Secret Service oraz oficerami US Air Force.


Przez kilka dni system ochrony lotniska był wzmocniony zarówno w części wojskowej zarządzanej  przez 1. Bazę Lotnictwa Transportowego, jak i w części cywilnej administrowanej przez Prezydenta USA – Donalda Trumpa bez wątpienia można uznać za najbardziej chronionego polityka na świecie. Delegacja amerykańska liczyła ponad stu funkcjonariuszy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.


Na krótko przed przylotem Air Force One do Warszawy przylecieli agenci Secret Service, obsługa systemów łączności, załoga śmigłowca Marine One, celem zabezpieczenia wizyty pod kątem bezpieczeństwa. W Wojskowym Porcie Lotniczym wylądowały również samoloty transportowe C-17 Globmaster na pokładzie z dwoma opancerzonymi limuzynami Cadillac, zwanymi „Bestiami”.Wieczorem 5 lipca 2017 r. Air Force One z prezydentem Donaldem Trumpem i jego małżonka Melanią na pokładzie wylądował w Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa – Okęcie. Prezydenta USA przywitali szef MSZ - Witold Waszczykowski oraz szef gabinetu Prezydenta RP - Krzysztof Szczerski.


Przylot Air Force One zawsze wzbudza sporo emocji u spotterów i pasjonatów lotnictwa. Pomimo, że samolot bazuje na cywilnej wersji Boeinga 747-200B Jumbo Jet, można uznać, że ze standardowej wersji pozostała tylko jego konstrukcja. „Latająca forteca” została poddana głębokim modyfikacjom mającym na celu spełnić rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa stawiane przez Siły Powietrzne USA.

Prezydent Trump przebywał w Warszawie zaledwie kilkanaście godzin. W godzinach popołudniowych  6 lipca br. Air Force One wystartował z Okęcia do Hamburga, gdzie Prezydent Trump weźmie udział w  Szczycie Państw G-20.Przed żołnierzami i pracownikami 1 BLTr wyjątkowo pracowity lipiec. Już niebawem w WPL Warszawa-Okęcie powitamy reprezentujących brytyjską rodzinę królewską - Księcia William i księżną Kate.

Autor publikacji: kpt. A. Żuchowska / foto: kpt. A. Żuchowska kpt. E. Łukasiak, st.chor.szt. T. Trzmielewski, mł.chor. J.Grześkowiak
Źródło informacji: http://1bltr.wp.mil.pl/pl/1_678.html
Czytany 2481 razy Ostatnio zmieniany piątek, 07 lipiec 2017 14:41

Artykuły powiązane

 • Jak wygląda praca JTAC-ów - nawigatorów naprowadzania statków powietrznych.

  Wiedzą wszystko o celu, który trzeba zniszczyć, znają dokładną lokalizację wojsk nieprzyjaciela oraz armii sojuszniczych. Ich informacje służą pilotom do ataku podczas misji close air suport – bliskiego wsparcia. Jak wygląda praca JTAC-ów, nawigatorów naprowadzania statków powietrznych, opowiada sierż. Burton Fitzpatrick, JTAC US Air Force. Sierżant brał udział w ćwiczeniach  „Aviation Detachment” w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

 • Polska Agencja Kosmiczna prowadzi rozmowy o współpracy Polski i USA dot. kosmosu.

  Polska Agencja Kosmiczna prowadzi rozmowy o współpracy Polski i USA dot. kosmosu. Chodzi o rozwój projektów na rzecz misji kosmicznych czy współpracę badawczą w zakresie technologii kosmicznych - podała w piątkowym komunikacie PAK.

 • GA-ASI przeprowadziło kolejną fazę prób bezzałogowego statku latającego Gray Eagle Extended Range.

  Przedsiębiorstwo General Atomics Aeronautical Systems, Inc. (GA-ASI), we współpracy z amerykańską armią, przeprowadziło kolejną fazę prób (FOT&E) bezzałogowego statku powietrznego MQ-1C ER Gray Eagle Extended Range (o rozszerzonym zasięgu). Próby bezzałogowego systemu latającego (UAS) rozpoczęły się na początku czerwca, obejmując 644 godzin lotów testowych. Powodzenie prób bezzałogowego statku powietrznego MQ-1C ER otwiera furtkę do jego wstępnej eksploatacji przez Dowództwo Wywiadu i Bezpieczeństwa Sił Lądowych USA (INSCOM) oraz Dowództwo Operacji Specjalnych USA (SOCOM), a także jednostki Dowództwa Sił Lądowych USA (FORSCOM).

 • Amerykanin zwycięzcą Red Bull Air Race w Indianapolis.

  Michael Goulian został pierwszym amerykańskim pilotem od 2008 roku, który wygrał podniebny wyścig u siebie. Amerykanin Michael Goulian zwyciężył w przedostatniej rundzie Mistrzostw Świata Red Bull Air Race i awansował na pozycję lidera klasyfikacji generalnej. W Challenger Cup najlepszy był Florian Berger.

 • Boeing wygrywa pilotażowy program szkolenia pilotów US Air Force na samolocie T-X.

  Piloci Sił Powietrznych USA wkrótce będą się szkolić się do walki na samolotach i symulatorach T-X od Boeinga. "Dzisiejsza informacja jest kulminacją lat niezmiennego skupienia się przez zespół Boeinga i Saaba", powiedział Leanne Caret, prezes i dyrektor generalny Boeing Defence, Space & Security. "Jest to bezpośredni rezultat naszych wspólnych inwestycji w rozwój systemu opartego na unikalnych wymaganiach Amerykańskich Sił Powietrznych. Oczekujemy, że T-X będzie programem franchisingowym [orgin.] przez większość tego stulecia "

 • Linia lotnicza KLM uruchomi połączenie do Las Vegas.

  Wkrótce oferta lotów KLM wzbogaci się o kolejne miasto w Ameryce Północnej. Od lata 2019 (a dokładnie od 6 czerwca 2019) holenderskimi liniami będzie można polecieć przez Amsterdam bezpośrednim rejsem do Las Vegas w stanie Nevada. Las Vegas to osiemnasty kierunek KLM w USA. Loty będą odbywały się do trzech razy w tygodniu samolotem Boeing 787-900 „Dreamliner”, z 294 miejscami na pokładzie. Wraz z uruchomieniem trasy do Las Vegas, KLM wycofuje z rozkładu połączenia do dwóch afrykańskich miast: Freetown (Sierra Leone) oraz Monrovii (Liberia).

 • Czy maleją szanse na pokaz F-22 Raptor na radomskim niebie? Brak w harmonogramie lotów.

  Sprawa Raptorów na radomskim niebie podczas pokazów lotniczych powraca jak bumerang. Przyzwyczailiśmy się już do myśli, że zobaczymy je na Air Show w Radomiu. Po przylocie do Powidza, grupa amerykańskich samolotów wzięła udział w lotniczej paradzie podczas Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia nad Warszawą, czym zaskoczyła wielu widzów i nie tylko...

 • Możesz wygrać bilety na lot do USA. Konkurs organizuje LOT i Mastercard.

  Konkurs LOT-u i Mastercard zachęca do ubiegania się o wizę do Stanów Zjednoczonych. Żeby wygrać bilety lotnicze do wybranego portu LOTu w USA i karty płatnicze o wartości 500 dolarów, wystarczy odpowiedzieć na pytania dotyczące wypełniania wniosku wizowego.

 • Uwaga! Zmiany w przewozie substancji sproszkowanych na rejsach do USA.

  Od 30 czerwca br. amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Department of Homeland Security - DHS) wprowadza ograniczenia dotyczące przewozu substancji sproszkowanych w ilościach powyżej 350 ml w bagażu kabinowym na rejsach do USA.

 • Przez pomyłkę pilotów pasażerowie samolotu uznali, że zostali porwani.

  Do niecodziennej sytuacji doszło we wtorek wieczorem na lotnisku Kennedy’go w Nowym Jorku. Maszyna linii Jet Blue A321 planowo rozpoczęła kołowanie po lotnisku. Lot miał się odbyć do Los Angeles. W pewnym momencie kontakt z pilotami został przerwany, przy czym maszyna cały czas poruszała się po drodze kołowania.

Top