piątek, 07 lipiec 2017 12:16

Wytężona praca w 1BLTr podczas wizyty Prezydenta Donalda Trumpa. A to jeszcze nie koniec...

Napisane przez 1BLTr
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wizyta Prezydenta USA - Donalda Trumpa rozpoczęła się i skończyła na terenie 1BLTr, a dokładnie w Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa-Okęcie. Ostatnie kilka dni stały pod znakiem wytężonej pracy polskich i amerykańskich służb bezpieczeństwa.
Wizyta Prezydenta USA - Donalda Trumpa rozpoczęła się i skończyła na terenie 1. Bazy Lotnictwa Transportowego, a dokładnie w Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa-Okęcie. Ostatnie kilka dni stały pod znakiem wytężonej pracy polskich służb bezpieczeństwa i ich odpowiedników ze strony amerykańskiej.


Na co dzień Wojskowy Port Lotniczy Warszawa - Okęcie zabezpiecza wyloty i przyloty oficjalnych delegacji zagranicznych, osób o statusie specjalnym (HEAD) oraz innych osób uprawnionych do korzystania z transportu specjalnymi i wojskowymi statkami powietrznymi. 


Pierwsza wizyta prezydenta USA - Donalda Trumpa w Polsce stanowiła nie lada wyzwanie organizacyjne i logistyczne dla władz państwowych, służb specjalnych, wojska i policji. Już na kilka tygodni przed  przylotem amerykańskiego prezydenta przedstawiciele 1 BLTr brali udział w szeregu spotkań koordynacyjnych z funkcjonariuszami polskich służb bezpieczeństwa, przedstawicielami Ambasady Amerykańskiej w Warszawie, agentami Secret Service oraz oficerami US Air Force.


Przez kilka dni system ochrony lotniska był wzmocniony zarówno w części wojskowej zarządzanej  przez 1. Bazę Lotnictwa Transportowego, jak i w części cywilnej administrowanej przez Prezydenta USA – Donalda Trumpa bez wątpienia można uznać za najbardziej chronionego polityka na świecie. Delegacja amerykańska liczyła ponad stu funkcjonariuszy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.


Na krótko przed przylotem Air Force One do Warszawy przylecieli agenci Secret Service, obsługa systemów łączności, załoga śmigłowca Marine One, celem zabezpieczenia wizyty pod kątem bezpieczeństwa. W Wojskowym Porcie Lotniczym wylądowały również samoloty transportowe C-17 Globmaster na pokładzie z dwoma opancerzonymi limuzynami Cadillac, zwanymi „Bestiami”.Wieczorem 5 lipca 2017 r. Air Force One z prezydentem Donaldem Trumpem i jego małżonka Melanią na pokładzie wylądował w Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa – Okęcie. Prezydenta USA przywitali szef MSZ - Witold Waszczykowski oraz szef gabinetu Prezydenta RP - Krzysztof Szczerski.


Przylot Air Force One zawsze wzbudza sporo emocji u spotterów i pasjonatów lotnictwa. Pomimo, że samolot bazuje na cywilnej wersji Boeinga 747-200B Jumbo Jet, można uznać, że ze standardowej wersji pozostała tylko jego konstrukcja. „Latająca forteca” została poddana głębokim modyfikacjom mającym na celu spełnić rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa stawiane przez Siły Powietrzne USA.

Prezydent Trump przebywał w Warszawie zaledwie kilkanaście godzin. W godzinach popołudniowych  6 lipca br. Air Force One wystartował z Okęcia do Hamburga, gdzie Prezydent Trump weźmie udział w  Szczycie Państw G-20.Przed żołnierzami i pracownikami 1 BLTr wyjątkowo pracowity lipiec. Już niebawem w WPL Warszawa-Okęcie powitamy reprezentujących brytyjską rodzinę królewską - Księcia William i księżną Kate.

Autor publikacji: kpt. A. Żuchowska / foto: kpt. A. Żuchowska kpt. E. Łukasiak, st.chor.szt. T. Trzmielewski, mł.chor. J.Grześkowiak
Źródło informacji: http://1bltr.wp.mil.pl/pl/1_678.html
Czytany 1340 razy Ostatnio zmieniany piątek, 07 lipiec 2017 14:41

Artykuły powiązane

 • Nowe większe Dreamlinery na trasach LOT-u do Stanów Zjednoczonych i Kanady.

  Trzy nowe Boeingi 787-9 Dreamliner z aż 294 miejscami na pokładzie wiosną i latem przyszłego roku pojawią się na trasach LOT-u do Chicago, Nowego Jorku i Toronto. Bilety na te połączenia obsługiwane nowymi samolotami polskiego przewoźnika są już dostępne w sprzedaży Dzisiaj LOT posiada w swojej flocie osiem szerokokadłubowych Boeingów Dreamliner w wersji 787-8, z których każdy ma na pokładzie po 252 fotele trzech klas: 18 w klasie biznes, 21 w ekonomicznej premium i 213 w ekonomicznej.

 • Wizyta Delegacji Kongresu USA w Powidzu.
  W niedzielę, 19 listopada br., Delegacja Kongresu Stanów Zjednoczonych odwiedziła garnizon Powidz.
 • Święto lotników na Okęciu w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego.

  1 Baza Lotnictwa Transportowego to jednostka, która zapewnia transport powietrzny najważniejszym osobom w państwie. Żołnierze i pracownicy 1BLTr w dniach 5-6.10. 2017 r. uroczyście świętowali 6-lecie istnienia bazy oraz 10. rocznicę nadania sztandaru.

 • Wizyta delegacji powstającej międzynarodowej produkcji „Dywizjon 303” w Wielkiej Brytanii.

  W Wielkiej Brytanii odbyło sie spotkanie ekipy filmu z Rodziną Królewską w Pałacu Kensington i konferencja prasowa filmu. Brytyjczycy zachwyceni poziomem produkcji!

 • Nowy kontrakt na produkcję strażackich śmigłowców Black Hawk w PZL Mielec.

  Należąca do koncernu Sikorsky fabryka PZL Mielec pracuje nad przełomowym kontraktem na produkcję nowego typu wielozadaniowego śmigłowca S-70i Black Hawk, który pozwoli władzom hrabstwa Los Angeles skutecznie walczyć z pożarami lasów i reagować w innych nagłych wypadkach.

 • Zakończenie praktyk piątej grupy studentów z Ohio State University w ILOT.

  W dniu 25 lipca 2017 roku odbyło się seminarium zamykające trzymiesięczną praktykę czwórki studentów z Ohio State University w Instytucie Lotnictwa. Była to już piąta grupa z tej amerykańskiej uczelni, odbywająca praktyki studenckie w Instytucie Lotnictwa.

 • Szkolenie Wojskowej Straży Pożarnej z 1BLTr. Gotowi do pomocy.

  Niezwykle istotnymi działaniami, jakie systematycznie realizują żołnierze Wojskowej Straży Pożarnej i ratownicy Sekcji Medycznej 1. Bazy Lotnictwa Transportowego, jest monitoring płyty lotniskowej oraz doskonalenie umiejętności niezbędnych podczas prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczej w przypadku wypadku lotniczego.

  Żołnierze Wojskowej Straży Pożarnej z 1. Bazy Lotnictwa Transportowego doskonalili umiejętności użytkowania sprzętu pożarniczego podczas akcji ratowniczo-gaśniczej na płycie lotniska Okęcie.

  Założeniem szkolenia było zgrywanie zastępów straży do prawidłowego prowadzenia akcji ratowniczej i udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej nieprzytomnemu żołnierzowi, który znajdował się w płonącym śmigłowcu.

  Do podstawowych zadań Wojskowej Straży Pożarnej 1BLTr należy udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych w rejonie operacyjnym lotniska w przypadku wypadku lotniczego lub pożaru obiektów portu lotniczego.

  Ponadto wojskowi strażacy zabezpieczają procesy technologiczne - starty, lądowania, próby silników i tankowanie statków powietrznych oraz procedury ACCA, czyli prowadzenie natychmiastowej likwidacji skażeń śmigłowców i samolotów i ich personelu pokładowego.

  ***
  Wojskowa Straż Pożarna 1 BLTr dysponuje czterema samochodami tj. średnim samochodem ratowniczo - gaśniczym Iveco Eurocargo/Szczęśniak, ciężkim samochodem ratowniczo - gaśniczym Jelcz oraz dwoma ciężkimi lotniskowymi samochodami ratowniczo - gaśniczymi MAN i Scania.

  Foto: Leszek Kujawski (Fox.Two.pl)
  Tekst: kpt. Anna Żuchowska (1BLTr)

 • Wylot brytyjskiej pary książęcej z Wojskowego Portu Lotniczego Warszawa - Okęcie.

  W Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa - Okęcie uroczyście pożegnano brytyjską parę książęcą. Książę i Księżna Cambridge przebywała w Polsce trzy dni. Była to ich pierwsza wizyta w Europie Środkowo-Wschodniej i pierwsza poza krajami Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, w której udział wzięły ich dzieci - książę George i księżniczka Charlotte.

 • Wypadek samolotu P-51 Mustang "Baby Duck". Pilot i pasażerka zginęli.

  Jak podaje portal informacyjny www.fox4kc.com w niedzielę w hrabstwie Atchison rozbił się samolot P-51 Mustang.

 • Wizyta przedstawicieli Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych w 12.BBSP.

  W 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych odbyło się dwudniowe spotkanie z przedstawicielami Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top