środa, 26 lipiec 2017 21:08

„Wspominki Babciowe” czyli... Zawody spadochronowe na celność lądowania pamięci Stanisława „Babci” Brewczyńskiego.

Napisane przez Anna Strożek
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Za nami kolejne Zawody spadochronowe na celność lądowania pamięci Stanisława „Babci” Brewczyńskiego. W sobotę 22 lipca na lotnisku w Rudnikach zebrali się spadochroniarze z całej Polski i ze Słowacji, aby uczcić pamięć swojego kolegi. W tym roku „Wspominki Babciowe” udało się zorganizować dzięki gościnności gospodarzy Aeroklubu Częstochowskiego – Agnieszki i Marka Olczyków.

Sprzyjała nie tylko gościnność, dobra organizacja, fantastyczna atmosfera, frekwencja, ale również wspaniała słoneczna pogoda. Sędziowie nie nudzili się „na kole”, zarówno dla spadochronów szybkich jak i klasycznych. Bowiem w tych właśnie konkurencjach rozegrano tegoroczne zawody. Dodatkowo przyjęto klasyfikację drużynową i indywidualną. Nad poprawnością zawodów czuwało precyzyjne oko sędziego głównego – Ryszarda Koczorowskiego.

Pierwsza ekipa dwunastu spadochroniarzy poleciała na 1200 m, przed godz. 10.30. Do dyspozycji skoczków był samolot AN-2.

Rywalizowało ze sobą siedem czteroosobowych zespołów. Do zachodu słońca zawodnicy rozegrali 6 kolejek, wykonując ponad 170 skoków. Pojedyncze skoki wykonały też osoby, które przyjechały na chwilę, aby spotkać się w tym dniu ze znajomymi i symbolicznym skokiem wspomnieć pamięć Staszka. Około godz. 20.00 zakończono rywalizację i zawodnicy udali się na spotkanie integracyjne przy grillu i ognisku, gdzie dość długo trwały dyskusje nie zawsze związane ze spadochroniarstwem.

Uroczyste zakończenie odbyło się w niedzielę o godz.11.00. Wszyscy spotkali się przy hangarze, gdzie zostały wręczone puchary, dyplomy oraz drobne upominki dla zawodników.

Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że udało się zgromadzić tylu zawodników i jednocześnie mamy nadzieję, że w przyszłym roku frekwencja będzie jeszcze większa!

Na podium stanęli:

Klasyfikacja indywidualna, spadochrony klasyczne:

I miejsce: Brendler Piotr

II miejsce: Milan Kocik

III miejsce: Józef Marczyński

Klasyfikacja indywidualna, spadochrony szybkie:

I miejsce: Kamila Walczak „Kolo”

II miejsce: Adam Biernat „Pająk”

III miejsce: Krygier Maciej

Klasyfikacja drużynowa, spadochrony klasyczne:

I miejsce: „POPS” (Andrzej Nalepa, Piotr Brendler, Jan Mach, Józef Marczyński)

II miejsce: „Drużba” (Lesław Sass, Milan Kocik, Jana Mednikova, Zbigniew Matczuk „Oczko”)

III miejsce: „Pielgrzymi” (Karol Matałowski, Radosław Witczak, Konrad Piesyk, Rafał Urbaniak)

Klasyfikacja drużynowa, spadochrony szybkie:

I miejsce: „Trzynajście” (Michał Stępień „Stępel”, Adam Biernat „Pająk”, Marek Nurkowski „Boski”, Kacper Matałowski)

II miejsce: „Jednoosobowy Tłum” (Paweł Rey, Mariusz Chlewicki „Trajzega”, Tomasz Czernecki, Mariusz Beller)

III miejsce: „Haja Burza” (Piotr Małek, Dominik Kłosowski, Maciej Krygier, Adam Dąbrowski)

Patron memoriału, Stanisław Brewczyński, skoczek spadochronowy, pochodził z Krakowa. Zginął 23 lipca 2012 roku w wypadku podczas naziemnego treningu celnościowego przed zawodami w Austrii. Miał 47 lat.

Zdjęcia wykonał pasjonat fotografii lotniczej – Tomasz Brdąkała z EPRU Spotting Team.
Autor: Anna Strożek, spadochroniarka

Czytany 1107 razy Ostatnio zmieniany środa, 26 lipiec 2017 21:13

Artykuły powiązane

 • 3422 skoki pana Jana. 23 września obchodzimy dzień spadochroniarza.

  W tym roku skończył 70 lat, ale wigoru i kondycji mógłby mu pozazdrościć niejeden nastolatek. Ciągle jest aktywnym skoczkiem spadochronowym odnoszącym sukcesy sportowe. Wieloletni instruktor spadochroniarstwa w Aeroklubie Gliwickim – Jan ISIELENIS opowiada nam o sobie i swojej pasji.

 • Polacy w spadochronowym rekordzie Europy 30-Way!

  W Holandii spadochroniarze ustanowili rekord Europy 30-Way w Canopy Formation. Wśród 30 skoczków spadochronowych aż ośmiu było z Polski. Ogromnym wsparciem dla ustanowienia tego rekordu byli: Michał Balonis, Marcin Bąk, Paweł Michalski, Szymon Chełmicki, Maciej Gago, Iza Pilarczyk, Grzegorz Sujkowski i Jarosław Zwierzyński.

 • XI Jurajskie Zawody Samolotowe. Aeroklub Częstochowski czeka na zgłoszenia.

  Aeroklub Częstochowski wraz z firmą Unimot Exspress zaprasza na XI Jurajskie Zawody samolotowe im. Piotra Sikorskiego. Od kilku lat impreza poświęcona jest pamięci Piotra Sikorskiego, pilota Aeroklubu Częstochowskiego, który w 2007 roku wraz z rodziną i przyjaciółmi zginął w wypadku samolotowym w Bieszczadach.

 • Operacja powietrznodesantowa w ramach ćwiczeń Saber Strike-18 i Swift Response-18.

  Pół roku przygotowań i kilkanaście dni działania w terenie. Spadochroniarze 6 Brygady Powietrznodesantowej z powodzeniem przeprowadzili operację powietrznodesantową na drawskim poligonie w ramach ćwiczeń Saber Strike-18 i Swift Response-18.

 • Mistrzostwa Polski Modeli Małych Form i Latających Skrzydeł.

  W dniach 26 – 27. 05. 2018 r. na lotnisku w Gliwicach zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski Modeli Małych Form i Latających Skrzydeł. Zgłoszenia zawodników odbywają się do 20 maja 2018. Gliwickie zawody będą rozgrywane w kategorii OPEN w klasach modeli: F1A/M, F1H, F1G, F1K, F1S, F1J, F1Q.

 • Szalony przelot w wingsuicie nad trasą Xtreme Verbier.

  Trzykrotna triumfatorka Xtreme Verbier, Géraldine Fasnacht udostępniła nagranie POV z przelotu nad zboczem Bec des Rosses, gdzie zmierzą się najlepsi freeriderzy. To jej wersja zapowiedzi zawodów.

 • Sukces młodych konstruktorów z dęblińskiej Szkoły Orląt!

  W dniach 9-11 marca 2018 r. w Lakeland na Florydzie odbyły się zawody SAE Aero Design East, które polegały na zbudowaniu jak najlżejszego modelu zdolnego do uniesienia możliwie największego ładunku. Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych godnie reprezentowało Naukowe Koło Młodych Konstruktorów - na 77 drużyn z całego świata zajęli piąte miejsce, natomiast wśród zespołów z Europy osiągnęli zaszczytne - pierwsze miejsce!

 • Niebiańskie kruszce Sebastiana Kawy. Co zrobić z taką ilością?

  Klub kibiców tworzy pudło na medale zdobyte przez Sebastiana w szybowcowych mistrzostwach świata, Europy, światowych igrzyskach lotniczych.

 • Studenci Politechniki Rzeszowskiej zdobyli 3 medale na zawodach lotniczych w Stanach Zjednoczonych.

  EUROAVIA Rzeszów jak co roku wzięła udział w zawodach SAE Aero Design East w Stanach Zjednoczonych. Zespół studentów Politechniki Rzeszowskiej zdobył trzy medale: jeden srebrny i dwa brązowe. Zawody polegały na zaprojektowaniu, zoptymalizowaniu i zbudowaniu samolotów udźwigowych.

 • Spadochronowa Reprezentacja Wojska Polskiego wzięła udział w Americup 2018.

  Zawody odbyły się w Skydiving Center w miejscowości Lake Wales. Zawody obejmowały celność lądowania – zarówno w dzień i w nocy, oraz w indywidulnej, jak i drużynowej klasyfikacji.

Top