środa, 26 lipiec 2017 21:56

Wyniki przewozów pasażerskich w pierwszym kwartale 2017 roku – kontynuacja pozytywnych trendów.

Napisane przez ULC
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przewozy pasażerskie w pierwszym kwartale 2017 roku w Polsce zwiększyły się aż o 17% w porównaniu z analogicznym okresem 2016 roku. Doszło zarówno do zwiększenia liczby pasażerów, operacji, jak i współczynnika wypełnienia miejsc. Polski rynek odnotował też lepsze wyniki od rynków europejskich i światowych.

"Wyniki przewozów pasażerskich w pierwszym kwartale 2017 roku są kontynuacją pozytywnych trendów z poprzednich okresów. Tym dobrym rezultatom towarzyszyły znaczące zmiany, dotyczące zarówno przewozów jak i udziału poszczególnych przewoźników na rynku, oraz obsługiwanych przez nich kierunków" – mówi Piotr Samson, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

PLL LOT liderem wśród przewoźników sieciowych
Wyraźnie silny wzrost przewozów widać zarówno w ruchu regularnym jak i czarterowym, który po nieco słabszym minionym roku zaczął odrabiać straty. W dalszym ciągu bardzo dobre wyniki odnotowali przewoźnicy niskokosztowi, w szczególności Ryanair i Wizz Air, którzy byli jednymi z głównych motorów wzrostu w polskich portach lotniczych. Ponadto drugi rok z rzędu PLL LOT zwiększył oferowanie na istniejących już trasach, lub otworzył nowe, przez co również wygenerował 21% wzrost liczby pasażerów. Warto również wskazać, że w pierwszym kwartale większość portów odnotowała dodatnie dynamiki ruchu. Nieznaczny spadek wystąpił tylko w przypadku lotnisk: Bydgoszcz- Szwederowo, Warszawa/Modlin i Lublin.

Dynamiczny wzrost na lotnisku Chopina
Liderem wzrostu pod względem ilościowym było lotnisko Chopina w Warszawie, które obsłużyło ponad 664 tys. pasażerów więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. W dalszej kolejności wysokie wzrosty odnotowały porty Kraków-Balice, Gdańsk im. L. Wałęsy oraz Wrocław-Strachowice. 

chopinv2 PROBA

Dokąd latamy?
W ramach przewozów regularnych największe wzrosty ilościowe były w przypadku Wielkiej Brytanii, a następnie Włoch, Ukrainy i Hiszpanii. Po nieco słabszych wynikach z 2016 roku, w pierwszym kwartale także przewozy czarterowe uzyskały znacznie lepsze wyniki. Choć najpopularniejszym kierunkiem, podobnie jak w analogicznym okresie 2016 roku, była Hiszpania, to największe wzrosty ilościowe odnotowano w przypadku Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egiptu, Izraela czy Kuby.

przewozy kierunki PROBA


Rośniemy szybciej od Europy
W pierwszym kwartale 2017 roku dynamika ruchu międzynarodowego w Polsce była o blisko 8 p. p wyższa w porównaniu do przewozów zrealizowanych przez porty ACI (Airports Council International). Do wzrostu w ruchu międzynarodowym przyczyniły się w szczególności przewozy regularne (+829 tys. pasażerów w porównaniu do pierwszego kwartału 2016 r.). Liderem w przewozach międzynarodowych jest Ryanair, który odnotował też największe wzrosty pod względem ilościowym (+227 tys. pasażerów). Niewiele mniejszy wzrost w 2017 roku odnotował PLL LOT (+224 tys.). Dynamika przewozów krajowych w polskich portach lotniczych kształtowała się także na znacznie wyższym poziomie niż w portach ACI. Polski rynek odnotował wzrost krajowych przewozów pasażerskich na poziomie aż 31%.

"Głównym motorem tak dynamicznego wzrostu jest nadrabianie zaległości w stosunku do krajów Europy Zachodniej. Obecnie latamy rzadziej niż statystyczny Europejczyk ale, jak pokazują dane za pierwszy kwartał, polski rynek bardzo szybko rośnie odnotowując coraz lepsze wyniki. Przyczyn tak dynamicznego rozwoju lotnictwa w Polsce upatruję m.in. w rosnącej konkurencji na rynku przewozów, aktywności narodowego przewoźnika PLL LOT oraz wzrostu zamożności Polaków" - mówi Samson.

Zapraszamy do zapoznania się z analizą przewozów oraz statystykami

przewozy pasazerskie ogolem PROBA

Źródło informacji i infografik: Urząd Lotnictwa Cywilnego / http://www.ulc.gov.pl/pl/publikacje/wiadomosci/4251-wyniki-przewozow-pasazerskich-w-pierwszym-kwartale-2017-roku-kontynuacja-pozytywnych-trendow

Czytany 817 razy Ostatnio zmieniany środa, 26 lipiec 2017 21:59

Artykuły powiązane

 • Czerwiec rekordowym miesiącem w historii wrocławskiego lotniska

  W czerwcu wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 352 tys. pasażerów. Zarówno tanie linie, jak i przewoźnicy sieciowi na trasach międzynarodowych odnotowali wzrosty o blisko 30%. Ponad 90 tys. podróżnych wybrało wakacje z biurem podróży.
  To rekordowy miesiąc w historii wrocławskiego portu. W czerwcu 2018 z lotniska skorzystało ponad 352 tys. pasażerów, tj. aż o 26,2% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Co składa się na tak znaczący wzrost?

 • Lipiec na krakowskim lotnisku. Statystyki i wydarzenia.

  W lipcu z Kraków Airport skorzystało 624 695 pasażerów. To wynik o 72 tys. (+13%) lepszy, niż w lipcu ubiegłego roku.

 • Blisko 5 milionów pasażerów na Lotnisku Chopina od początku roku.
  Blisko 5 milionów osób odprawiło Lotnisko Chopina od stycznia do końca kwietnia 2018 roku. To wzrost o 14,8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Ponad 4 miliony pasażerów to uczestnicy ruchu międzynarodowego.
 • Dynamiczny rozwój przewozów lotniczych w Polsce w 2017 roku.

  Polskie porty lotnicze obsłużyły w 2017 roku prawie 40 mln pasażerów, co stanowi 18 proc. wzrostu w stosunku do 2016 roku. Odnotowano zarówno przyrost liczby operacji pasażerskich, oferowania, jak i współczynnika wypełnienia miejsc w samolocie. Polski rynek po raz kolejny uzyskał lepsze wyniki od rynków europejskich i światowych.

 • Airbus Helicopters prezentuje wyniki sprzedaży w 2017 r.

  Airbus Helicopters dostarczył 409 śmigłowców i zdobył zamówienia brutto na 350 śmigłowców (335 netto) w 2017 r., uzyskując dobre wyniki komercyjne w segmencie śmigłowców ciężkich i super-średnich. Firma zdobyła zamówienia na 54 śmigłowce z rodziny Super Puma i na 19 super-średnich H175, co potwierdza, że typy te sprzedają się najlepiej w swoich segmentach rynku.

 • Wysokie loty Eurofightera. Podsumowanie 2017 roku.

  2017 to rok, który zapadnie głęboko w pamięci Eurofightera, dzięki podpisaniu znaczących umów i osiągnięciu strategicznych celów sprawiających, że przyszłość programu rysuje się w jasnych barwach.

 • 2017 to najbardziej pracowity rok dla Eurofightera Typhoona.

  Eurofighter Typhoon odnotował więcej godzin podczas misji bojowych, niż jakikolwiek inny nowy, eksploatowany obecnie samolot myśliwski.

 • Wiceprezes PAŻP powołany.

  Na wniosek Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusza Niedzieli Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk powołał z dniem 12 kwietnia 2017 r. pana Pawła Młynarczyka na stanowisko zastępcy prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej ds. finansowo-administracyjnych.

 • Niezwykły marzec w Kraków Airport.

  W marcu 2017 krakowskie lotnisko obsłużyło 433 985 pasażerów – to o 20 % więcej niż w roku ubiegłym. W ubiegłym miesiącu odnotowano 3 547 operacji lotniczych (w sumie startów i lądowań) tj. o 11% więcej niż w marcu 2016 r.

 • Minister Andrzej Adamczyk o polskim rynku lotniczym w 2016 r.

  - Po porównaniu danych nie mamy wątpliwości. Polacy z każdym rokiem coraz częściej korzystają z transportu lotniczego. Na przestrzeni ostatnich 12 lat ruch pasażerski zwiększył się niemal czterokrotnie, dlatego ważne jest tworzenie takich warunków, które będą odpowiadały na potrzeby rosnącego rynku przewozów pasażerskich w Polsce – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Top