środa, 26 lipiec 2017 21:56

Wyniki przewozów pasażerskich w pierwszym kwartale 2017 roku – kontynuacja pozytywnych trendów.

Napisane przez ULC
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przewozy pasażerskie w pierwszym kwartale 2017 roku w Polsce zwiększyły się aż o 17% w porównaniu z analogicznym okresem 2016 roku. Doszło zarówno do zwiększenia liczby pasażerów, operacji, jak i współczynnika wypełnienia miejsc. Polski rynek odnotował też lepsze wyniki od rynków europejskich i światowych.

"Wyniki przewozów pasażerskich w pierwszym kwartale 2017 roku są kontynuacją pozytywnych trendów z poprzednich okresów. Tym dobrym rezultatom towarzyszyły znaczące zmiany, dotyczące zarówno przewozów jak i udziału poszczególnych przewoźników na rynku, oraz obsługiwanych przez nich kierunków" – mówi Piotr Samson, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

PLL LOT liderem wśród przewoźników sieciowych
Wyraźnie silny wzrost przewozów widać zarówno w ruchu regularnym jak i czarterowym, który po nieco słabszym minionym roku zaczął odrabiać straty. W dalszym ciągu bardzo dobre wyniki odnotowali przewoźnicy niskokosztowi, w szczególności Ryanair i Wizz Air, którzy byli jednymi z głównych motorów wzrostu w polskich portach lotniczych. Ponadto drugi rok z rzędu PLL LOT zwiększył oferowanie na istniejących już trasach, lub otworzył nowe, przez co również wygenerował 21% wzrost liczby pasażerów. Warto również wskazać, że w pierwszym kwartale większość portów odnotowała dodatnie dynamiki ruchu. Nieznaczny spadek wystąpił tylko w przypadku lotnisk: Bydgoszcz- Szwederowo, Warszawa/Modlin i Lublin.

Dynamiczny wzrost na lotnisku Chopina
Liderem wzrostu pod względem ilościowym było lotnisko Chopina w Warszawie, które obsłużyło ponad 664 tys. pasażerów więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. W dalszej kolejności wysokie wzrosty odnotowały porty Kraków-Balice, Gdańsk im. L. Wałęsy oraz Wrocław-Strachowice. 

chopinv2 PROBA

Dokąd latamy?
W ramach przewozów regularnych największe wzrosty ilościowe były w przypadku Wielkiej Brytanii, a następnie Włoch, Ukrainy i Hiszpanii. Po nieco słabszych wynikach z 2016 roku, w pierwszym kwartale także przewozy czarterowe uzyskały znacznie lepsze wyniki. Choć najpopularniejszym kierunkiem, podobnie jak w analogicznym okresie 2016 roku, była Hiszpania, to największe wzrosty ilościowe odnotowano w przypadku Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egiptu, Izraela czy Kuby.

przewozy kierunki PROBA


Rośniemy szybciej od Europy
W pierwszym kwartale 2017 roku dynamika ruchu międzynarodowego w Polsce była o blisko 8 p. p wyższa w porównaniu do przewozów zrealizowanych przez porty ACI (Airports Council International). Do wzrostu w ruchu międzynarodowym przyczyniły się w szczególności przewozy regularne (+829 tys. pasażerów w porównaniu do pierwszego kwartału 2016 r.). Liderem w przewozach międzynarodowych jest Ryanair, który odnotował też największe wzrosty pod względem ilościowym (+227 tys. pasażerów). Niewiele mniejszy wzrost w 2017 roku odnotował PLL LOT (+224 tys.). Dynamika przewozów krajowych w polskich portach lotniczych kształtowała się także na znacznie wyższym poziomie niż w portach ACI. Polski rynek odnotował wzrost krajowych przewozów pasażerskich na poziomie aż 31%.

"Głównym motorem tak dynamicznego wzrostu jest nadrabianie zaległości w stosunku do krajów Europy Zachodniej. Obecnie latamy rzadziej niż statystyczny Europejczyk ale, jak pokazują dane za pierwszy kwartał, polski rynek bardzo szybko rośnie odnotowując coraz lepsze wyniki. Przyczyn tak dynamicznego rozwoju lotnictwa w Polsce upatruję m.in. w rosnącej konkurencji na rynku przewozów, aktywności narodowego przewoźnika PLL LOT oraz wzrostu zamożności Polaków" - mówi Samson.

Zapraszamy do zapoznania się z analizą przewozów oraz statystykami

przewozy pasazerskie ogolem PROBA

Źródło informacji i infografik: Urząd Lotnictwa Cywilnego / http://www.ulc.gov.pl/pl/publikacje/wiadomosci/4251-wyniki-przewozow-pasazerskich-w-pierwszym-kwartale-2017-roku-kontynuacja-pozytywnych-trendow

Czytany 480 razy Ostatnio zmieniany środa, 26 lipiec 2017 21:59

Artykuły powiązane

 • Airbus Helicopters prezentuje wyniki sprzedaży w 2017 r.

  Airbus Helicopters dostarczył 409 śmigłowców i zdobył zamówienia brutto na 350 śmigłowców (335 netto) w 2017 r., uzyskując dobre wyniki komercyjne w segmencie śmigłowców ciężkich i super-średnich. Firma zdobyła zamówienia na 54 śmigłowce z rodziny Super Puma i na 19 super-średnich H175, co potwierdza, że typy te sprzedają się najlepiej w swoich segmentach rynku.

 • Wysokie loty Eurofightera. Podsumowanie 2017 roku.

  2017 to rok, który zapadnie głęboko w pamięci Eurofightera, dzięki podpisaniu znaczących umów i osiągnięciu strategicznych celów sprawiających, że przyszłość programu rysuje się w jasnych barwach.

 • 2017 to najbardziej pracowity rok dla Eurofightera Typhoona.

  Eurofighter Typhoon odnotował więcej godzin podczas misji bojowych, niż jakikolwiek inny nowy, eksploatowany obecnie samolot myśliwski.

 • Wiceprezes PAŻP powołany.

  Na wniosek Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusza Niedzieli Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk powołał z dniem 12 kwietnia 2017 r. pana Pawła Młynarczyka na stanowisko zastępcy prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej ds. finansowo-administracyjnych.

 • Niezwykły marzec w Kraków Airport.

  W marcu 2017 krakowskie lotnisko obsłużyło 433 985 pasażerów – to o 20 % więcej niż w roku ubiegłym. W ubiegłym miesiącu odnotowano 3 547 operacji lotniczych (w sumie startów i lądowań) tj. o 11% więcej niż w marcu 2016 r.

 • Minister Andrzej Adamczyk o polskim rynku lotniczym w 2016 r.

  - Po porównaniu danych nie mamy wątpliwości. Polacy z każdym rokiem coraz częściej korzystają z transportu lotniczego. Na przestrzeni ostatnich 12 lat ruch pasażerski zwiększył się niemal czterokrotnie, dlatego ważne jest tworzenie takich warunków, które będą odpowiadały na potrzeby rosnącego rynku przewozów pasażerskich w Polsce – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

 • Dwucyfrowe wzrosty ruchu na Lotnisku Chopina w Warszawie.
  W lutym Lotnisko Chopina po raz kolejny pobiło historyczny rekord ruchu pasażerskiego i operacji lotniczych. Port obsłużył ponad 939 tys. pasażerów - o 26,6 proc. więcej niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku.
 • Ruch lotniczy Ryanaira w styczniu wzrósł o 17% do 8.77 mln pasażerów.

  Współczynnik wypełnienia samolotów wzrósł o 2 punkty procentowe do 90%. Ryanair dziś (3 lutego) opublikował dane statystyczne za styczeń 2017 r.

  • Ruch lotniczy wzrósł o 17% do 8,77 miliona pasażerów
  • Współczynnik wypełnienia samolotów wzrósł o 2 punkty procentowe do 90%
  • Ruch lotniczy w ujęciu rok do roku do stycznia wzrósł o 15% do 118,3 miliona pasażerów
   

  Styczeń 16

  Styczeń 17

  zmiana

  Liczba klientów

  7,50 MLN

  8,77 MLN

  +17%

  Wypełnienie samolotów

  88%

  90%

  +2


  Kenny Jacobs z Ryanaira powiedział:

  “Ruch lotniczy Ryaniara w styczniu wzrósł o 17% do 8,77 miliona klientów. Jednocześnie w związku z realizacją programu „Always Getting Better” ceny biletów zostały obniżone, a współczynnik wypełnienia samolotów podskoczył o 2 punkty procentowe do 90%. 

  Nasi klienci mogą zarezerwować loty na lato 2017 z wyprzedzeniem w jeszcze niższych cenach. Już teraz zacęcamy wszystkich do dokonania rezerwacji na stronie Ryanair.com lub w aplikacji mobilnej. Najtańsze loty w Europie gwarantowane.”

  Źródło informacji i zdjęć: Ryanair Press

 • 2016 rok na lotnisku Poznań - Ławica / 1 710 216 PAX.

  Grudzień zamyka statystyki roku 2016. To był bardzo znamienny okres dla portów lotniczych, a w tym także dla naszego poznańskiego lotniska. Wiele wydarzeń na świecie, jak Brexit, zamachy terrorystyczne czy wreszcie polityczne w Turcji było kluczowymi dla biznesu lotniczego.

 • Kolejny udany rok Portu Lotniczego Lublin.

  Dynamiczny wzrost ilości pasażerów, planowana rozbudowa terminala oraz podniesienie standardów bezpieczeństwa operacji lotniczych, m.in. przez podwyższenie kategorii systemu ILS – tak Port Lotniczy Lublin podsumowuje 2016 rok.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top