czwartek, 27 lipiec 2017 15:42

Kolejni piloci z Dęblina w Bielikach na włoskim niebie.

Napisane przez M-346.com
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Kolejne trzy grupy pilotów-instruktorów szkolą się we Włoszech, zdobywając uprawnienia do lotów samolotami M-346. Część szkolenia odbywa się na wyprodukowanych już maszynach, przeznaczonych dla Polski. We Włoszech szkoli się także grupa techników.

W W szkoleniu uczestniczą lotnicy z 41. Bazy lotnictwa Szkolnego w Deblinie. Loty na przeznaczonych dla Polskich Sił Powietrznych Bielikach odbywają się w Venegono, na należacym do koncernu Leonardo lotnisku, leżącym tuż przy fabryce zajmującej się montażem maszyn.

Lotnicy z Dęblina na lotnisku w Venegono, 12 lipca 2017 r.
Lotnicy z Dęblina na lotnisku w Venegono, 12 lipca 2017 r.

Pierwsza z grup lotników z Dęblina odbyła je na przełomie czerwca i lipca. W tym samym czasie szkolenie drugiej grupy toczy się w bazie lotniczej Włoskich Sił Powietrznych Lecce-Galatina. We wrześniu i ci piloci zasiądą za sterami samolotów w polskiej konfiguracji.

Lotnicy z Dęblina na lotnisku w Venegono, 12 lipca 2017 r.

Lotnicy z Dęblina na lotnisku w Venegono, 12 lipca 2017 r.

Natomiast trzecia z grup swoje szkolenie rozpoczęła w Venegono na "polskich" maszynach. Ten etap mają zakończyć do końca lipca, a następnie udać  się do Lecce. Tamtejszy etap szkolenia koncentruje się na elementach bojowych - taktyce walki powietrznej oraz umiejętnosciach zwalczania celów naziemnych. Będą tam także ćwiczyć wykonywanie lotów instruktorskich z drugiej kabiny samolotu.

Lotnicy z Dęblina na lotnisku w Venegono, 12 lipca 2017 r.

Lotnicy z Dęblina na lotnisku w Venegono, 12 lipca 2017 r.
Jednocześnie trwa szkolenie personelu technicznego, który w Dęblinie będzie zajmował się obsługą M-346 Bielik. Grupa techników, specjalizujących się w obsłudze płatowca, swoje szkolenie praktyczne we Włoszech ma zakończyć z końcem lipca.

Zdjęcia: ppłk pil. Marek Kejna
Źródło informacji: http://www.m-346.com/dla-mediow/aktualnosci/133-piloci-z-deblina-w-bielikach-na-wloskim-niebie

Czytany 2482 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 27 lipiec 2017 15:48

Artykuły powiązane

 • Przekazanie obowiązków Dowódcy 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego.

  Uroczyste przekazanie obowiązków służbowych na stanowisku Dowódcy 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego nastąpiło przed portem lotniczym 4 czerwca br. Uroczystość rozpoczęła się podniesieniem flagi państwowej na maszt, po czym odczytano Decyzje Ministra Obrony Narodowej o wyznaczeniu dotychczasowego Dowódcy 41. BLSz płk pil. Artura Kałko na nowe stanowisko służbowe. Obowiązki Dowódcy  41. BLSz pełnił będzie płk dypl. Waldemar Cyran.

 • Frecce Tricolori na Air Show w Radomiu. Ich pokaz zawsze zachwyca.

  Przed Wami jeden z najbardziej wyczekiwanych zespołów na Air Show Radom 2018 – Zespół Frecce TriColori. Zespół akrobacyjny Włoskich Sił Powietrznych został założony w 1961 roku w Rivolto, w regionie Friuli Venezia Giulia.

 • 4 dodatkowe M-346 dla Polski! Zwiększenie floty Masterów do 12 samolotów.

  Leonardo oraz Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej podpisały kontrakt na dostawę czterech dodatkowych zaawansowanych odrzutowych samolotów szkoleniowych M-346 (Advanced Jet Trainers - AJT) M-346, które do roku 2020 dołączą do obecnej floty ośmiu maszyn będących w służbie Polskich Sił Powietrznych. Kontrakt o wartości ponad 115 miliona euro obejmuje pakiet wsparcia.

 • "Z ziemi włoskiej do Polski". Niepublikowany do tej pory film o M-346!

  Kiedy 14 listopada 2016 roku, jako jedyna profesjonalna ekipa filmowa zostaliśmy zaproszeni do 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie aby zarejestrować przylot do Polski pierwszych dwóch samolotów M-346 Master / Bielik, sądziliśmy, że zrealizujemy reportaż z dnia i tak do tego podeszliśmy. Uchwyciliśmy zatem i zapisaliśmy na taśmie najważniejsze momenty z tej jakże znamiennej dla naszego lotnictwa chwili. - mówi dziennikarz i właściciel firmy TBB - Tomasz Białoszewski.

 • Mjr Jacek Moskal, pilot z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego opowiada o lataniu Masterem.

  Masterem lata się bardzo szybko. Samolot w porównaniu z Iskrami ma bardzo dużą moc. Pilot odczuwa przy starcie silne kopnięcie, po czym maszyna momentalnie odrywa się od pasa startowego. Trzeba nawet pilnować, by M-346 za bardzo się nie rozpędzał – tak pierwszy lot M-346 wspomina mjr Jacek Moskal, pilot z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego.

 • Samolot T-X zastąpi T-38 Talon. US Air Force planuje ich rozmieszczenie.

  Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych ogłosiły dzisiaj, że Advanced Pilot Trainer (TX) zastąpi samoloty T-38C Talon w istniejących szkoleniowych bazach pilotażowych dla pilotów, a baza Joint San Antonio-Randolph w Teksasie została wybrana jako pierwsza lokalizacja dla pierwszego samolotu TX, który ma przybyć tam w 2022 roku.

 • W 4.SLSz rozpoczęły się loty samolotów szkolenia zaawansowanego M-346.

  Pierwszy lot polskim samolotem M-346 16 lutego br. wykonał na lotnisku wojskowym 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego kpt. pil. Mirosław Kopeć w asyście włoskiego pilota. Podczas lotu ćwiczone były procedury awaryjne m.in. podejście do lądowania z jednym włączonym silnikiem, z otwartymi i zamkniętymi klapami.

 • Czy do ośmiu Bielików dołączą kolejne 4 szkolne samoloty?

  Osiem samolotów M-346 już niebawem rozpocznie loty szkoleniowe. Ale być może flota włoskich maszyn z biało-czerwoną szachownicą będzie większa. Inspektorat Uzbrojenia zaprosił koncern Leonardo do rozmów o zakupie kolejnych Bielików. – Kontrakt zawierał opcję dokupienia dodatkowych czterech odrzutowców – przypomina ppłk Robert Wincencik, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia.

 • W styczniu Bieliki rozpoczną loty szkoleniowe.

  Włoski producent samolotów M-346 Master zakończył usuwanie braków w oprogramowaniu i Bieliki są gotowe do wejścia do służby. Nastąpi to prawdopodobnie jeszcze w tym roku. – Ten samolot całkowicie zmieni system szkolenia lotniczego w Polsce – mówi gen. bryg. pil. Mirosław Jemielniak, szef zarządu wojsk lotniczych.

 • Polsko-włoski alians w obszarze kosmicznym.

  Zawarte w czasie spotkania zorganizowanego przez Ambasadę RP w Rzymie umowy pozwolą polskim firmom działającym w sektorze kosmicznym połączyć siły z włoskim partnerem. Współpraca ma przełożyć się na wspólne projekty na szybko rozwijającym się rynku usług opartych na danych satelitarnych. Podpisaniu umów towarzyszyła prezentacja oferty polskich firm dla włoskiego sektora kosmicznego i naukowców.

Top