czwartek, 27 lipiec 2017 15:42

Kolejni piloci z Dęblina w Bielikach na włoskim niebie.

Napisane przez M-346.com
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Kolejne trzy grupy pilotów-instruktorów szkolą się we Włoszech, zdobywając uprawnienia do lotów samolotami M-346. Część szkolenia odbywa się na wyprodukowanych już maszynach, przeznaczonych dla Polski. We Włoszech szkoli się także grupa techników.

W W szkoleniu uczestniczą lotnicy z 41. Bazy lotnictwa Szkolnego w Deblinie. Loty na przeznaczonych dla Polskich Sił Powietrznych Bielikach odbywają się w Venegono, na należacym do koncernu Leonardo lotnisku, leżącym tuż przy fabryce zajmującej się montażem maszyn.

Lotnicy z Dęblina na lotnisku w Venegono, 12 lipca 2017 r.
Lotnicy z Dęblina na lotnisku w Venegono, 12 lipca 2017 r.

Pierwsza z grup lotników z Dęblina odbyła je na przełomie czerwca i lipca. W tym samym czasie szkolenie drugiej grupy toczy się w bazie lotniczej Włoskich Sił Powietrznych Lecce-Galatina. We wrześniu i ci piloci zasiądą za sterami samolotów w polskiej konfiguracji.

Lotnicy z Dęblina na lotnisku w Venegono, 12 lipca 2017 r.

Lotnicy z Dęblina na lotnisku w Venegono, 12 lipca 2017 r.

Natomiast trzecia z grup swoje szkolenie rozpoczęła w Venegono na "polskich" maszynach. Ten etap mają zakończyć do końca lipca, a następnie udać  się do Lecce. Tamtejszy etap szkolenia koncentruje się na elementach bojowych - taktyce walki powietrznej oraz umiejętnosciach zwalczania celów naziemnych. Będą tam także ćwiczyć wykonywanie lotów instruktorskich z drugiej kabiny samolotu.

Lotnicy z Dęblina na lotnisku w Venegono, 12 lipca 2017 r.

Lotnicy z Dęblina na lotnisku w Venegono, 12 lipca 2017 r.
Jednocześnie trwa szkolenie personelu technicznego, który w Dęblinie będzie zajmował się obsługą M-346 Bielik. Grupa techników, specjalizujących się w obsłudze płatowca, swoje szkolenie praktyczne we Włoszech ma zakończyć z końcem lipca.

Zdjęcia: ppłk pil. Marek Kejna
Źródło informacji: http://www.m-346.com/dla-mediow/aktualnosci/133-piloci-z-deblina-w-bielikach-na-wloskim-niebie

Czytany 2251 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 27 lipiec 2017 15:48

Artykuły powiązane

 • W 4.SLSz rozpoczęły się loty samolotów szkolenia zaawansowanego M-346.

  Pierwszy lot polskim samolotem M-346 16 lutego br. wykonał na lotnisku wojskowym 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego kpt. pil. Mirosław Kopeć w asyście włoskiego pilota. Podczas lotu ćwiczone były procedury awaryjne m.in. podejście do lądowania z jednym włączonym silnikiem, z otwartymi i zamkniętymi klapami.

 • Czy do ośmiu Bielików dołączą kolejne 4 szkolne samoloty?

  Osiem samolotów M-346 już niebawem rozpocznie loty szkoleniowe. Ale być może flota włoskich maszyn z biało-czerwoną szachownicą będzie większa. Inspektorat Uzbrojenia zaprosił koncern Leonardo do rozmów o zakupie kolejnych Bielików. – Kontrakt zawierał opcję dokupienia dodatkowych czterech odrzutowców – przypomina ppłk Robert Wincencik, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia.

 • W styczniu Bieliki rozpoczną loty szkoleniowe.

  Włoski producent samolotów M-346 Master zakończył usuwanie braków w oprogramowaniu i Bieliki są gotowe do wejścia do służby. Nastąpi to prawdopodobnie jeszcze w tym roku. – Ten samolot całkowicie zmieni system szkolenia lotniczego w Polsce – mówi gen. bryg. pil. Mirosław Jemielniak, szef zarządu wojsk lotniczych.

 • Polsko-włoski alians w obszarze kosmicznym.

  Zawarte w czasie spotkania zorganizowanego przez Ambasadę RP w Rzymie umowy pozwolą polskim firmom działającym w sektorze kosmicznym połączyć siły z włoskim partnerem. Współpraca ma przełożyć się na wspólne projekty na szybko rozwijającym się rynku usług opartych na danych satelitarnych. Podpisaniu umów towarzyszyła prezentacja oferty polskich firm dla włoskiego sektora kosmicznego i naukowców.

 • Odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej poświęconej Patronowi 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego.

  23 listopada 2017 roku w Domku Pilota 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego miało miejsce uroczyste odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej, poświęcone pamięci patrona 41. BLSz, mjr. pil. Eugeniusza HORBACZEWSKIEGO w setną rocznicę urodzin.

 • Ostatnie loty Bielików nad przyfabrycznym lotniskiem Venegono.

  Dzięki uprzejmości kolejnego miłośnika fotografii lotniczej mamy przyjemność zaprezentować serię zdjęć kolejnych maszyn M-346, szykowanych do dostawy do Polski. To już ostatnie loty Bielików nad przyfabrycznym lotniskiem w Venegono.

 • W tym roku funkcję gospodarza M-346 Joint User Group pełniła 4 SLSz.

  Siły Powietrzne RP są uczestnikiem forum użytkowników samolotu M-346, w myśl którego, zgodnie z przyjętym cyklem spotkań, każdy członek M-346 Joint User Group pełni rotacyjnie rolę gospodarza. W tym roku taką funkcję pełniła Polska - 4 SLSz.

 • Podziękowania dla instruktorów śmigłowców przekraczającym kolejne progi nalotu życiowego.

  Dowódca 41. BLSz podziękował instruktorom śmigłowcowym i pogratulował pilotom EŚ przekraczającym kolejne progi nalotu życiowego.

 • Dwie kolejne maszyny M-346 Master zostały dostarczone do Dęblina.

  Oznacza to, że połowa z zamówionych przez Polskę samolotów szkolno-treningowych jest już na lotnisku 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego. Całość dostaw ma zostać zrealizowana przed końcem listopada bieżącego roku.

 • Park historyczno-lotniczy koło włoskiego Rimini. Czy warto zobaczyć?

  We Włoszech, na południowy zachód od Rimmini, praktycznie przy granicy z San Marino, znajduje się dosyć osobliwe muzeum lotnictwa. Muzeum istnieje od 1995 roku a jego usytuowanie i otoczenie przypomina raczej składowisko samolotów porzuconych gdzieś w pagórkowatym zagajniku.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top