piątek, 28 lipiec 2017 16:48

Odszedł zasłużony polski lotnik i lekarz Wiesław Franciszek Jaszczyński.

Napisane przez Tomasz Białoszewski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wiesław Jaszczyński przy samolocie PZL 104 Wilga. Fot. archiwum W. Jaszczyńskiego Wiesław Jaszczyński przy samolocie PZL 104 Wilga. Fot. archiwum W. Jaszczyńskiego

W dniu 27 lipca 2017 roku zmarł Wiesław Franciszek Jaszczyński, pilot, były prezes Aeroklubu Polskiego, wieloletni prezes Aeroklubu Szczecińskiego. Były wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI).

Wiesław Jaszczyński urodził się 4 czerwca 1930 roku w Warszawie. W czasie wojny uczęszczał na tajne komplety. Był członkiem organizacji harcerskiej Szare Szeregi.

Po zakończeniu wojny naukę kontynuował w Gimnazjum im. Władysława IV. Maturę uzyskał w 1949 roku. Podjął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Jeszcze podczas studiów, w październiku 1954 roku, został pracownikiem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej woj. warszawskiego z siedzibą w Aninie. W gimnazjum i liceum należał do Związku Młodzieży Polskiej.

W 1956 roku, po ukończeniu studiów medycznych, z nakazem pracy wyjechał do Szczecina. Był tam lekarzem portowym, oraz portowym Inspektorem Sanitarnym. Odbył półroczny kurs specjalistyczny w Londyńskiej Szkole Higieny i Medycyny Tropikalnej, zdobywając specjalizację I stopnia z zakresu epidemiologii i higieny ogólnej oraz II stopnia z medycyny morskiej i tropikalnej. Był kierownikiem przychodni „Gryf-Transocean”. Założył w Szczecinie i przez wiele lat prowadził Poradnię Chorób Jelitowych i Pasożytniczych.

Wielokrotnie pracował jako lekarz, pilot, tłumacz i kierownik terenowych baz podczas akcji agrolotniczych w Egipcie, Iranie i w Sudanie. W 1971 roku, jako specjalista z zakresu medycyny tropikalnej, był przez 5 miesięcy lekarzem ekipy filmowej W pustyni i w puszczy podczas realizacji zdjęć w Egipcie. Scena burzy piaskowej zawarta w filmie została zrealizowana dzięki jego pomysłowi przy użyciu, niewidocznego w kadrze, samolotu PZL 101 Gawron. Jako naczelny lekarz w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Trypolisie (Libia), od strony medycznej zabezpieczał kilka pielgrzymek do Mekki.

Od 1961 roku był członkiem Stronnictwa Demokratycznego. Z członkostwa w tej organizacji zrezygnował w 1982 roku. Od 1980 roku był przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”.

W latach 80. był represjonowany za przynależność do „Solidarności” (zarekwirowanie paszportu i książeczki żeglarskiej oraz zakaz wyjazdów za granicę). W rządzie Leszka Millera (1994-1998) otrzymał stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego i Wiceministra Zdrowia i Opieki Społecznej. Był prezesem władz wojewódzkich i wiceprezesem władz naczelnych Polskiego Towarzystwa Higienicznego.

Od 1991 roku wieloletni prezes Aeroklubu Szczecińskiego. Prezes Aeroklubu Polskiego. Jako pilot wylatał 1268 godzin na 14 typach samolotów i 220 godzin na szybowcach. Był wielokrotnym liderem przelotów samolotów dostarczanych z Polski do krajów Afryki. Był wiceprezydentem Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) oraz członkiem Komitetu Statutowego tej organizacji. W 2002 roku, jako 62. osoba i jedyny Polak w 95-letniej historii organizacji, otrzymał godność członka honorowego Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI).

jaszczynski2807201701.jpgHonorowy dyplom FAI Wiesława Jaszczyńskiego. Fot. archiwum W. Jaszczyńskiego

W 2015, wraz ze współautorami Czesławem Staniewicz i Jerzym Wikło napisali i wydali obszerną monografię „Lotnictwo na Pomorzu Zachodnim”.

Wiesław Jaszczyński posiadał odznaczenia:

 • 1959 – Srebrna Odznaka Szybowcowa
 • Odznaka Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego
 • Srebrny Krzyż Zasługi
 • Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”
 • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Cześć Jego Pamięci!

Informację przygotował: Tomasz Białoszewski

Czytany 1350 razy Ostatnio zmieniany piątek, 28 lipiec 2017 16:59

Artykuły powiązane

 • EASA potwierdza, że ULC skutecznie nadzoruje obszar medycyny lotniczej.

  Inspekcja standaryzacyjna Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego (ULC) potwierdziła pełną zgodność standardów ULC z unijnymi wymaganiami w obszarze medycyny lotniczej w odniesieniu do kontrolerów ruchu lotniczego. W raporcie Agencji, przesłanym do Urzędu Lotnictwa Cywilnego w dniu 8 czerwca 2018 roku, wyrażono uznanie dla pracowników ULC za profesjonalizm i zaangażowanie, które przyczyniły się do sprawnego przebiegu i sukcesu inspekcji.

 • Zmarł ceniony i lubiany inż. Jerzy Jędrzejewski. Wspomnienia jego lotniczego życia.
  W sobotę 12 maja 2018 r. zmarł ceniony i lubiany inż. Jerzy Jędrzejewski. Msza pogrzebowa odbędzie się w piątek 18 maja o godz. 10.30 w Kościele Rzymskokatolickim Pw. NMP Matki Kościoła w Warszawie (róg Domaniewskiej i Al. Niepodległości), a pogrzeb na cm. Południowym.
 • Pogrzeb Tadeusza Czichona odbędzie się 14 maja w Marysinie Wawerskim.

  Z żalem i smutkiem informujemy o tragicznej śmierci Wiceprezesa Aeroklubu Polskiego Tadeusza Czichona. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 14 maja o godzinie 12:00.

 • Zmarł Ryszard Kasperek, pilot samolotowy i śmigłowcowy.

  Z przykrością informujemy, że w dniu 2 maja 2018, w wieku 87 lat zmarł Ryszard Kasperek, instruktor, utytułowany pilot samolotowy i śmigłowcowy. Ryszard Kasperek przez całe życie był związany z lotnictwem. Pracował w Aeroklubie Robotniczym w Świdniku oraz WSK PZL-Świdnik.

 • Nie żyje Waldemar Salach, wieloletni instruktor modelarstwa w Pałacu Młodzieży w Warszawie.

  Ze smutkiem informujemy, że w dniu 22 marca br. zmarł w wieku 84 lat Waldemar Salach – członek sekcji modelarskiej Aeroklubu Warszawskiego, znakomity instruktor modelarstwa lotniczego w pracowni Pałacu Młodzieży – Warszawa, wychowawca i nauczyciel wielu pokoleń modelarzy lotniczych, w tym między innymi ś.p. Janka Jóźwiaka.

 • Nie żyje Jacek Haliński. Był min. dyrektorem Małopolskich Pikników Lotniczych.

  Jak możemy przeczytać na stronie Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz na stronie Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa 20 marca 2018 roku zmarł Jacek Haliński. - "Z ogromną przykrością informuję, że w dniu 20 marca 2018 roku odszedł do „Niebieskiej eskadry” nasz Przyjaciel, Jacek HALIŃSKI.

 • Zmarła Bronisława Dudek jedna ze „Skrzydlatych koleżanek”.

  Do Niebieskiej Eskadry odeszła jedna z czterech pierwszych po wojnie „Skrzydlatych koleżanek” ppłk. Bronisława Dudek. Mająca za sobą loty akrobacyjne na UT-2 i Jak-18.

 • Zmarł pilot dolnośląskiej policji, współtwórca policyjnego lotnictwa - Janusz Sławik.

  Jak możemy przeczytać na stronie Dolnośląskiej Policji: - Z ogromnym smutkiem informujemy, że nagle zmarł nasz Kolega - policjant, pilot śmigłowca Sekcji Lotnictwa Policyjnego w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu – aspirant sztabowy Janusz Sławik. Pozostawił pogrążoną w smutku rodzinę, bliskich, przyjaciół i kolegów. Najszczersze kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia składa kierownictwo, policjanci i pracownicy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

 • Zmarł Jerzy Kosiński – Nestor modelarstwa lotniczego w Polsce.

  Na stronie Komisji Modelarskiej Aeroklubu Polskiego pojawiła się bardzo smutna wiadomość: - W nocy z 6/7 grudnia odszedł na zawsze nasz wspaniały Kolega Jurek Kosiński (1936-2017) – Nestor polskiego modelarstwa lotniczego (z najstarszym numerem licencji POL-0014), utytułowany zawodnik – indywidualny Wicemistrz Świata i drużynowy Mistrz Świata w klasie F1B w roku 1961.

 • Nie żyje pilot ppłk Franciszek Kornicki. W grudniu skończyłby 101 lat.

  W dniu wczorajszym zmarł pilot ppłk Franciszek Kornicki, który latał w Dywizjonie 303, a w 1943 roku objął dowództwo 308 Dywizjonu Myśliwskiego. Jak informuje wiele największych portali informacyjnych (onet.pl, tvp info itd..) informację taką podał profil gminy Mircze na Facebooku.

Top