poniedziałek, 31 lipiec 2017 09:17

Lot pożegnalny Gen. Dyw. Pil. Włodzimierza Usarka.

Napisane przez 31BLT
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zdjęcia: Piotr Łysakowski Zdjęcia: Piotr Łysakowski
W zeszłym tygodniu 26 lipca 2017 roku w 31. BLT swój pożegnalny lot na F-16 odbył gen. dyw. pil. Włodzimierz Usarek.

Generał dyw. pilot Włodzimierz Usarek odbył pożegnalny lot z lotniska Poznań-Krzesiny na samolocie wielozadaniowym F-16.

W pożegnalnym locie uczestniczył instruktor pilot ppłk Adam Kalinowski. W czasie lotu Pan Generał podziękował drogą radiową cywilnym i wojskowym punktom dowodzenia i kontroli powietrznej za dowodzenie i zabezpieczenie lotów. Przed podejściem do lądowania samolot F-16 pilotowany przez gen. Usarka przeleciał wzdłuż pasa startowego krzesińskiego lotniska wykonując trzy kolejne przechylenia na znak podziękowania oraz pożegnania.

Po wylądowaniu i opuszczeniu kabiny pilot pożegnał się z samolotem oraz podziękował technikowi samolotu za dobre przygotowanie statku powietrznego do lotu.  Następnie gen. Usarek złożył ustny meldunek Dowódcy Generalnemu RSZ gen. dyw. Jarosławowi Mice o wykonaniu ostatniego lotu w lotnictwie wojskowym. Uroczyście złożono ostatnie wpisy w osobistym dzienniku lotów gen. Usarka, których dokonali : Zastępca Dowódcy Operacyjnego RSZ gen. bryg. pil. Tadeusz Mikutel, pilot instruktor ppłk pil. Adam Kalinowski oraz starszy technik samolotu wielozadaniowego chor. Marcin Rogoziński.   W trakcie uroczystości swoje przemówienia okolicznościowe wygłosili: Zastępca Dowódcy Operacyjny RSZ gen. bryg. pil. Tadeusz Mikutel, Dowódca Generalny RSZ gen. dyw.  Jarosław Mika oraz gen. dyw. Włodzimierz Usarek. Gen. Usarek w swoim wystąpieniu serdecznie podziękował wszystkim za udział w tym wyjątkowym dla niego przedsięwzięciu, podziękował za lata wspólnie wykonywanych lotów oraz współpracy oraz życzył wszystkim wszelkiej pomyślności i szczęścia lotniczego.
 Po przemowach wszyscy zebrani odsłuchali Marsz lotników w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej z Bydgoszczy oraz obserwowali przemarsz pododdziałów.  Tak zakończyła się oficjalna cześć uroczystości zakończenia przez gen. Usarka wykonywania lotów w powietrzu podczas służby
w Polskich Siłach Powietrznych.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele DG RSZ, DO RSZ, Dowództwa 2.SLT , przedstawiciele 31. Oraz 32. BLt, 16. Buzl, jednostek i instytucji  Garnizonu Poznań, zaproszone władze wojewódzkie oraz samorządowe, rodzina oraz zaproszeni goście oraz żołnierze i pracownicy RON.

Tekst: kpt. Krzysztof Nanuś/31. BLT
Zdjęcia: Piotr Łysakowski
Źródło: http://31blt.wp.mil.pl/pl/1_981.html

Czytany 4238 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 31 lipiec 2017 09:31

Artykuły powiązane

 • NATO Tiger Meet zakończone. Trwało dwa tygodnie.
  Po niespełna dwóch tygodniach podniebnych zmagań, zakończyło się największe tegoroczne ćwiczenie Sił Powietrznych i równocześnie jedno z najbardziej prestiżowych tego typu przedsięwzięć w Europie, NATO Tiger Meet. Wszystkie cele szkolenia osiągnięto.
 • Tygrysy atakują, tygrysy bronią. NATO Tiger Meet.

  Prawie sto zrealizowanych misji, niemal 900 godzin spędzonych przez pilotów w powietrzu – to bilans pierwszych dni ćwiczeń NATO Tiger Meet 2018. – Na podsumowania przyjdzie jeszcze czas, ale już teraz można powiedzieć, że polskie lotnictwo wraca na właściwy poziom – mówił dziś w Poznaniu gen. dyw. pil. Jan Śliwka, zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych.

 • F-16 z Holandii, Eurofightery z Włoch, Rafale z Francji, Gripeny z Czech na NATO Tiger Meet.

  F-16 z Holandii, Eurofightery z Włoch, Rafale z Francji, Gripeny z Czech – w sumie prawie 80 maszyn z różnych części Europy. Wszystkie łączy tygrys widniejący w logo eskadr, do których należą i fakt, że za kilka dni wezmą w Poznaniu udział w  NATO Tiger Meet – jednym z najbardziej prestiżowych ćwiczeń lotniczych Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 • Modyfikacja amerykańskich F-16 w tym jednego z Thunderbirds-ów.

  Kompleks Ogden Air Logistics dokonuje modyfikacji w celu przedłużeniu życia jednej z najbardziej przetestowanych i uznanych flot myśliwców wielozadaniowych Sił Powietrznych.

 • Zespół demonstracyjny F-16 “Zeus” Greckich Sił Powietrznych na Air Show w Radomiu.

  Zgodnie z zapowiedzią dzisiaj prezentujemy kolejnych zagranicznych uczestników radomskiego Air Show. Zespół demonstracyjny F-16 “Zeus” prezentuje potęgę Greckich Sił Powietrznych i działa jako ambasador swojego kraju, ukazując profesjonalizm i umiejętności greckich pilotów.

 • F-16 Demo Tiger Team. Niepowtarzalny ryk dopalacza na pokazach w Radomiu

  F-16 Fighting Falcon Block 52+,nazywany przez pilotów VIPER, to wielozadaniowy myśliwiec czwartej generacji, który broni polskiego nieba od 2006 roku.W Polsce jest ich 48 sztuk, ale tylko jeden specjalnie przygotowany do prezentacji pokazowych.

 • Siły Powietrzne Chorwacji będą miały na wyposażeniu myśliwce F-16.

  Chorwackie ministerstwo obrony ogłosiło na początku kwietnia, że kupi od Izraela 12 wielozadaniowych samolotów F-16. Myśliwce będą kosztować 500 mln dolarów i zastąpią poradzieckie maszyny MiG.Rząd w Zagrzebiu od kilku lat stara się modernizować siły zbrojne, jednak znacząca część kupionego uzbrojenia to sprzęt z drugiej ręki.

 • Piloci polskich samolotów bojowych zebrali się w Poznaniu, by ćwiczyć m.in. uderzenia na cele naziemne.

  Piloci siedzący za sterami Su-22 wykonywali uderzenia na cele naziemne, w tym czasie ich koledzy z F-16 i MiG-29 odpierali ataki nieprzyjacielskich samolotów, które chciały przeszkodzić im w realizacji misji. Tego rodzaju zadania wykonywali piloci w ramach wspólnych ćwiczeń żołnierzy 1 i 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

 • Rozmowa z płk pil. Łukaszem Piątkiem, dowódcą III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego OIR „Kuwejt”.

  Wojna przez cały czas toczyła się tuż obok nas – mówi płk pil. Łukasz Piątek, dowódca III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego OIR „Kuwejt”. W rozmowie z Łukaszem Zalesińskim zdradza szczegóły działań polskich lotników biorących udział w operacji „Inherent Resolve”.

 • Otwarcie wystawy statycznej F-16 na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

  W dniu 09.02.2018 r. Międzynarodowe Targi Poznańskie były gospodarzem uroczystości otwarcia wystawy statycznej samolotu wielozadaniowego F-16, powiązanej z konferencją prasową, poświęconą setnej rocznicy powstania polskiego lotnictwa wojskowego, a także zbliżającemu się szkoleniu lotniczemu w ramach wymiany eskadr lotniczych „NATO TIGER MEET” oraz przygotowaniom do organizacji „Poznań Air Show 2018”.

Top