piątek, 11 sierpień 2017 12:22

Oficer 7 Dywizjonu Lotniczego Wojciech Panas zdobywa sukcesy na motoparalotni.

Napisane przez 25bkpow / AP
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Źródło zdjęcia: /25bkpow.wp.mil.pl / Aeroklub Polski Źródło zdjęcia: /25bkpow.wp.mil.pl / Aeroklub Polski

Wojciech Panas na co dzień inżynier w 7 dywizjonie lotniczym, lotnictwem interesował się od najmłodszych lat. Ukończył Ogólnokształcące Liceum Lotnicze, a następnie Wojskową Akademię Techniczną na kierunku Lotnictwo i kosmonautyka. Swoje pierwsze kroki na paralotni stawiał w Mecce polskiego szybownictwa- na górze Żar w 2005 roku.

Wojciech Panas wyszkolił się na loty z napędem silnikowym i od tej pory zaczęła się jego przygoda z Motoparalotniarstwem. Kiedy już po wielokroć odwiedził na motoparalotni swoją rodzinę, znajomych i całą okolicę, stwierdził że potrzeba mu czegoś więcej – rywalizacji. Po raz pierwszy wziął udział w zawodach w Pile w 2011 roku. Zajął tam jedną z ostatnich lokat jednak jak sam twierdzi, złapał też chyba bakcyla zawodniczego. Rok później wybrał się ambitnie na swoje pierwsze Motoparalotniowe Mistrzostwa Polski rozgrywane na lotnisku w Depułtyczach k. Chełma, gdzie zajął przedostatnią lokatę. Kluczowe tu jednak były słowa trenera Kadry Narodowej Adama Paski, który powiedział: „Nie musisz płacić wpisowego, ale w zamian za to przyjedziesz na Mistrzostwa Polski za rok –  bo widzę w Tobie potencjał”.

Rok 2013 i pasmo sukcesów na zawodach rangi krajowej z cyklu Polskiej Ligi Motoparalotniowej zaowocowały powołaniem Wojciecha Panasa do Motoparalotniowej Kadry Narodowej na rok 2014 już tego roku pierwsze historyczne zwycięstwa i podwójny drużynowy złoty medal na Motoparalotniowych Mistrzostwach Świata na Węgrzech. Rok 2015 przyniósł kolejne dwa złote medale tym razem na Slalomowych Motoparalotniowych Mistrzostwach Świata rozgrywanych w Polsce w Legnicy. W Anglii w 2016 roku drużyna por. Panasa obroniła tytuły Mistrzów Świata zwyciężając w pięknym stylu na lotnisku w Popham.

Rok 2017 przyniósł mu, jak sam twierdzi, największy sukces – urodziła mu się córeczka, której wspólnie z żoną nadali imię Wiktoria… Od kiedy jego „zwycięstwo” jest na świecie, wygrywa wszystkie zawody na arenie krajowej. Zwyciężył w tym roku w Edycji Motoparalotniowego Pucharu Polski rozgrywanej na Lotnisku w Rudnikach, następnie Edycję w Radomiu i te najważniejsze, a jednocześnie najtrudniejsze zawody w kraju- Motoparalotniowe Mistrzostwa Polski rozgrywane również na lotnisku Rudniki, zdobywając złoty medal i tytuł Motoparalotniowego Mistrza Polski.

„Mistrzostwa Polski są najtrudniejszymi z zawodów jakie rozgrywamy w kraju. Na zawodach międzynarodowych współpracujemy i pomagamy sobie jako cały Paramotor Team Poland, często walczymy o sukcesy drużynowe, a nawet w indywidualnych zmaganiach, zawsze możemy liczyć wzajemnie na siebie. Natomiast na Mistrzostwach Polski, każdy na swój sukces pracuje sam. Biorą w nich udział najlepsi piloci z całego kraju i rywalizują o tytuły. Nie jest to łatwe gdyż Polscy piloci Motoparalotniowi są najlepsi na świecie. Od wielu lat zdobywamy najwyższe miejsca i zbieramy komplety medali na najważniejszych imprezach sportowych w europie i na świecie. Także wśród kolegów w kadrze mam wielokrotnych mistrzów Polski, europy i świata. I tym razem to ja byłem tym najlepszym ”

Lecz to nie koniec walki Wojtka Panasa o medale w tym roku. Oprócz edycji Pucharu Polski rozgrywanych na różnych lotniskach w kraju, Polskich reprezentantów czeka jeszcze start w Motoparalotniowych Mistrzostwach Europy, które odbędą się już w drugiej połowie sierpnia na lotnisku Breclav w Czechach. Dla Polskich pilotów, każda edycja zawodów jest treningiem i przygotowaniem do zawodów rangi Europejskiej i Światowej. Wojciech Panas, złotym medalem i tytułem Mistrza Polski zapewnił sobie start nie tylko w tegorocznych Mistrzostwach Europy ale również w przyszłorocznych Mistrzostwach Świata, które odbędą się już w kwietniu w egzotycznej Tajlandii.

Na co dzień porucznik Wojciech Panas służy w strukturach 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej, a dokładniej w 7 dywizjonie lotniczym, stacjonującym w Nowym Glinniku, k. Tomaszowa Mazowieckiego, jako inżynier. Jest także technikiem pokładowym i wykonuje loty w składzie załogi na śmigłowcach W-3 „Sokół”.

Źródło publikacji i zdjęć: http://www.aeroklub-polski.pl/aktualnosci/oficer-7-dywizjonu-lotniczego-najlepszy-z-najlepszych/ / http://25bkpow.wp.mil.pl

Czytany 1508 razy Ostatnio zmieniany piątek, 11 sierpień 2017 12:27

Artykuły powiązane

 • 85-Lecie Aeroklubu Kujawskiego i odznaczenia członków za zasługi dla Aeroklubu Polskiego.
  W sobotę o godzinie 16:00, w odpowiednio przygotowanym hangarze Aeroklubu Kujawskiego, spotkali się przedstawiciele władz regionu min Prezydent Miasta Inowrocławia i Wójt ,przedstawiciele  służb mundurowych i organizacji oraz przedstawiciele sąsiadujących aeroklubów ,zaproszeni goście i członkowie aby uczcić 85 Lecie Aeroklubu Kujawskiego.
 • XX Motoparalotniowe Mistrzostwa Polski za nami!

  XX Motoparalotniowe Mistrzostwa Polski na lotnisku w Szymanowie zakończone. Mistrzami Polski na sezon 2018 zostali: Paweł “LOJAK” Kozarzewski, Tomasz Dembczyński, Michał Perkowski/Daniel Wakowiak.

 • Sukcesy Polaków na Paralotniowym Pucharze Świata.

  Z sukcesami Polacy zakończyli czwarty w tym sezonie etap Paralotniowego Pucharu Świata rozgrywany w Bułgarii. Klaudia Bułgaków wywalczyła trzecie miejsce w klasyfikacji kobiecej a Michał Gierlach był 14. w klasyfikacji generalnej.

 • Medalowy weekend polskich reprezentacji w sportach lotniczych.

  W ostatni weekend odbyły się finały mistrzostw świata w aż czterech dyscyplinach lotniczych – Mistrzostwach Świata w Samolotowym Lataniu Rajdowym, Balonowych Mistrzostwach Świata Kobiet, Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej oraz Szybowcowych Mistrzostwach Świata. Polscy piloci  zdobyli w sumie siedem medali, w tym cztery ZŁOTE krążki.

 • Polska reprezentacja w drodze do Tajlandii na X Motoparalotniowe Mistrzostwa Świata.

  W Tajlandii zaczynają się X Motoparalotniowe Mistrzostwa Świata. Ceremonia otwarcia odbędzie się 30 kwietnia. Do 6 maja w rywalizacji o tytuł Mistrza Świata będzie walczyć silna polska ekipa.

 • Polscy piloci znowu pionierami - spektakularny wyczyn na Stadionie Śląskim.

  Dwóch polskich pilotów motoparalotniowych po raz kolejny udowodniło, że sporty lotnicze mogą rozgrywać się nie tylko na otwartych przestrzeniach. Polacy ponownie zaskoczyli cały świat pokazując, że motoparalotniarstwo można połączyć z rywalizacją sportów lekkoatletycznych czy też kolarstwem na takich obiektach jak Stadion Śląski w Chorzowie.

 • Wojtek Bógdał i wielka przygoda na motoparalotni.

  Na portalu redbull.pl ukazał się interesujący wywiad z paralotniarzem Wojciechem Bógdałem. Opowiada on o swojej pasji latania i ekstremalnych przygodach związanych z paralotniami. Zapraszamy do przeczytania.

 • Spektakularny wyczyn polskich motoparalotniarzy na Stadionie Śląskim.

  Dwóch polskich pilotów motoparalotniowych po raz kolejny udowodniło, że sporty lotnicze mogą rozgrywać się nie tylko na otwartych przestrzeniach. Polacy ponownie zaskoczyli cały świat pokazując, że motoparalotniarstwo można połączyć z rywalizacją sportów lekkoatletycznych czy też kolarstwem na takich obiektach jak Stadion Śląski w Chorzowie. Pionierski wyczyn polskich pilotów będzie można obejrzeć we wtorek 17 kwietnia o godz. 12:00 podczas konferencji prasowej, na której odbędzie się premierowy pokaz filmu z tego wydarzenia.

 • Niebiańskie kruszce Sebastiana Kawy. Co zrobić z taką ilością?

  Klub kibiców tworzy pudło na medale zdobyte przez Sebastiana w szybowcowych mistrzostwach świata, Europy, światowych igrzyskach lotniczych.

 • Mistrz Świata spod chmur - Por. Wojciech Panas - Laureat nagrody Cumulusy 2017.

  W wojsku dba o to, by śmigłowce 7 Dywizjonu Lotniczego były gotowe do lotu, a w weekendy wygrywa motoparalotniowe mistrzostwa. Por. Wojciech Panas od pięciu lat jest zawodnikiem polskiej motoparalotniowej kadry narodowej, a niedawno został jednym z laureatów nagrody Cumulusy 2017, która przyznawana jest najlepszym sportowcom związanym z lotnictwem.

Top