czwartek, 17 sierpień 2017 12:11

15 sierpnia odbyła się Letnia Noc w Muzeum Sił Powietrznych.

Napisane przez MSP Dęblin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Źródło zdjęcia: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie miało zaszczyt gościć wielbicieli historii lotnictwa na I edycji Letniej Nocy w Muzeum, która odbyła się 15 sierpnia 2017r. z okazji Święta Wojska Polskiego.

Spotkanie rozpoczął Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych Paweł Pawłowski witając tłumnie przybyłych gości – na nasze zaproszenie odpowiedziało ponad 3 tys. osób. Taka frekwencja w połowie okresu wakacyjnego przeszła nasze najśmielsze oczekiwania… 

Głos zabrał dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego płk pil. Wojciech Pikuła wspominając, za co dziękujemy, jak ważne miejsce w sercach lotników zajmuje nasze muzeum.

Pierwszą z atrakcji spotkania była prelekcja i wystawa poświęcona Mi-6, największemu służącemu w Polskich Siłach Powietrznych śmigłowcowi – w sześćdziesiątą rocznicę oblotu. Wystawa powstała dzięki wsparciu Roberta Gretzyngiera, w oparciu o materiały i zdjęcia zgromadzone, w muzealnym archiwum oraz użyczone przez naszych przyjaciół. Wraz z Dyrektorem Pawłowskim wystawę otwierali weterani lotów na Mi-6 – pułkownik Podwiązka oraz kpt.(R) nawig. Włodzimierz Baran, który przekazał do muzealnego archiwum znaczny zbiór materiałów dotyczących eksploatacji tego Giganta.

Prelekcję historyczną na temat śmigłowca Mi-6 wygłosił wieloletni wykładowca ppłk (R) nawig. Andrzej Kołodziejski…

Pułkownik Kołodziejski odpowiadał na pytania zainteresowanych przez kolejne dwie godziny z okładem.

Część koncertową otworzył Przyjaciel naszego muzeum – społeczny dyrektor artystyczny Letniej Nocy – Andrzej „Cypis” Królikowski wraz z Eweliną Pisarską-Kalbarczyk…


Tuż po tym znanym naszym odbiorca duecie wystąpił, nie mniej znany zespół „Aplauz” z Gołębia…

Nasze nocne spotkanie obfitowało w atrakcje, wśród nich kolejny wernisaż – MiG-29 w czterdziestą rocznicę oblotu prototypu.  Słowo wstępne wygłosili – znany pasjonatom lotnictwa z lotów pokazowych, kpt. (R) pil. Witold „Toyo” Sokół, który podzielił się ze słuchaczami swymi doświadczeniami lotniczymi związanymi ze służbą na MiGu-29…

Więcej przeczytasz i zobaczysz na: http://muzeumsp.pl/letnia-noc-w-muzeum-relacja/

Czytany 695 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 17 sierpień 2017 12:21

Artykuły powiązane

 • Lotnictwo Polski i Bułgarii w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

  Na zaproszenie Muzeum Sił Powietrznych, w Dęblinie gościł płk  pil. prof. Dmitar Nedialkov, szef Katedry Sił Powietrznych i Obrony Przeciwlotniczej przy Akademii Wojskowej G.S. Rakowski w Sofii (Bułgaria). Podczas spotkania z pilotami dęblińskiej Szkoły Orląt, kadrą dydaktyczną i słuchaczami WSOSP oraz miłośnikami lotnictwa,  wygłosił wykład pt. „Polskie akcenty w Siłach Powietrznych Bułgarii w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej.”

 • Wykład prof Dymitra Nedialkova w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

  Zapraszamy entuzjastów i pasjonatów historii lotnictwa na spotkanie z płk. prof. dr. n. Dymitrem Nedialkovem, szefem Katedry Lotnictwa i OPL w Akademii Wojskowej „GS Rakowski” w Sofii, w Bułgarii.

 • Seniorzy Lotnictwa Wojskowego RP w Muzeum w Dęblinie.

  Pierwsze w tym roku spotkanie dęblińskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w siedzibie Muzeum było okazją do zaprezentowania kalendarza wydarzeń w jubileuszowym roku 100-lecia Lotnictwa jak i zaproszeniem seniorów do aktywnego włączania się w projekty edukacyjne naszej placówki.

 • Wspólne wydawnictwo na 100-lecie lotnictwa.

  29 stycznia 2018 roku nastąpiło podpisanie porozumienia pomiędzy Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie a Wojskowym Instytutem Wydawniczym. W imieniu obu instytucji sygnowali je: dyrektor Muzeum Paweł Pawłowski oraz dyrektor Instytutu Maciej Podczaski.

 • MediaDay w Szkole Orląt. "Odczarować mit o tym, że do naszej szkoły trudno się dostać".

  W murach Szkoły Orląt gościliśmy licznych przedstawicieli polskich mediów: radia, telewizji, prasy i serwisów internetowych. Dziennikarze mieli możliwość spotkać się z Rektorem-Komendantem gen. bryg. pil. dr. Piotrem Krawczykiem, zobaczyć jak wygląda nowoczesne szkolenie pilota XXI wieku, wypróbować symulatory, trenażery i specjalistyczny sprzęt szkoleniowy oraz porozmawiać z podchorążymi i kadrą dydaktyczną.

 • Dęblińska Szkoła Orląt do 31 marca czeka na nowych kandydatów.

  Co roku na studia w Dęblinie jest znacznie więcej chętnych niż miejsc. Kusi m.in. nowoczesny sprzęt i modernizowana infrastruktura, ale także perspektywa ciekawej kariery zawodowej. W Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych rekrutacja potrwa do 31 marca. W tym roku na podchorążych czeka 110 indeksów.

 • Ferie z historią w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

  Podczas zimowej przerwy w nauce, Centrum Skrzydlatej Edukacji Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie po raz pierwszy zaprasza na specjalny cykl lekcji muzealnych FERIE Z HISTORIĄ.

 • Wolant z szybowca Gotha Go 242 trafił Muzeum Sił Powietrznych.

  Do muzealnej kolekcji trafił wolant z niemieckiego szybowca transportowo-desantowego Gotha Go 242. Maszyna zaprojektowana przez Alberta Kalkerta jako następca szybowca DFS 230, została oblatana w 1941. Szybowiec służył głównie do zadań transportowych.

 • 10 rocznica katastrofy samolotu Casa C-295M. Obchody również w Muzeum Sił Powietrznych.

  23 stycznia w Mirosławcu odbędą się uroczyste obchody 10. rocznicy katastrofy samolotu CASA C-295M. Wspólnie z bliskimi, rodzinami i przedstawicielami władz państwowych, wojskowych i samorządowych,  Muzeum Sił Powietrznych uczci pamięć ofiar tragicznego zdarzenia z 23 stycznia 2008 roku.

 • Czy do ośmiu Bielików dołączą kolejne 4 szkolne samoloty?

  Osiem samolotów M-346 już niebawem rozpocznie loty szkoleniowe. Ale być może flota włoskich maszyn z biało-czerwoną szachownicą będzie większa. Inspektorat Uzbrojenia zaprosił koncern Leonardo do rozmów o zakupie kolejnych Bielików. – Kontrakt zawierał opcję dokupienia dodatkowych czterech odrzutowców – przypomina ppłk Robert Wincencik, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top