czwartek, 17 sierpień 2017 12:11

15 sierpnia odbyła się Letnia Noc w Muzeum Sił Powietrznych.

Napisane przez MSP Dęblin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Źródło zdjęcia: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie miało zaszczyt gościć wielbicieli historii lotnictwa na I edycji Letniej Nocy w Muzeum, która odbyła się 15 sierpnia 2017r. z okazji Święta Wojska Polskiego.

Spotkanie rozpoczął Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych Paweł Pawłowski witając tłumnie przybyłych gości – na nasze zaproszenie odpowiedziało ponad 3 tys. osób. Taka frekwencja w połowie okresu wakacyjnego przeszła nasze najśmielsze oczekiwania… 

Głos zabrał dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego płk pil. Wojciech Pikuła wspominając, za co dziękujemy, jak ważne miejsce w sercach lotników zajmuje nasze muzeum.

Pierwszą z atrakcji spotkania była prelekcja i wystawa poświęcona Mi-6, największemu służącemu w Polskich Siłach Powietrznych śmigłowcowi – w sześćdziesiątą rocznicę oblotu. Wystawa powstała dzięki wsparciu Roberta Gretzyngiera, w oparciu o materiały i zdjęcia zgromadzone, w muzealnym archiwum oraz użyczone przez naszych przyjaciół. Wraz z Dyrektorem Pawłowskim wystawę otwierali weterani lotów na Mi-6 – pułkownik Podwiązka oraz kpt.(R) nawig. Włodzimierz Baran, który przekazał do muzealnego archiwum znaczny zbiór materiałów dotyczących eksploatacji tego Giganta.

Prelekcję historyczną na temat śmigłowca Mi-6 wygłosił wieloletni wykładowca ppłk (R) nawig. Andrzej Kołodziejski…

Pułkownik Kołodziejski odpowiadał na pytania zainteresowanych przez kolejne dwie godziny z okładem.

Część koncertową otworzył Przyjaciel naszego muzeum – społeczny dyrektor artystyczny Letniej Nocy – Andrzej „Cypis” Królikowski wraz z Eweliną Pisarską-Kalbarczyk…


Tuż po tym znanym naszym odbiorca duecie wystąpił, nie mniej znany zespół „Aplauz” z Gołębia…

Nasze nocne spotkanie obfitowało w atrakcje, wśród nich kolejny wernisaż – MiG-29 w czterdziestą rocznicę oblotu prototypu.  Słowo wstępne wygłosili – znany pasjonatom lotnictwa z lotów pokazowych, kpt. (R) pil. Witold „Toyo” Sokół, który podzielił się ze słuchaczami swymi doświadczeniami lotniczymi związanymi ze służbą na MiGu-29…

Więcej przeczytasz i zobaczysz na: http://muzeumsp.pl/letnia-noc-w-muzeum-relacja/

Czytany 1030 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 17 sierpień 2017 12:21

Artykuły powiązane

 • Historyczny samolot w Szkole Orląt. Stanął przed Pałacem Jabłonowskich w Dęblinie.

  Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych sfinalizowała unikatowy projekt – wykonanie i montaż repliki samolotu PZL P.11c. Przedsięwzięcie nadzorował Prorektor ds. kształcenia i studenckich płk dr inż. Adam Wetoszka.

 • Finał Turnieju Gwiaździstej Eskadry w Muzeum Sił Powietrznych.

  W dniach 19-21 czerwca 2018 r Muzeum Sił Powietrznych będzie gospodarzem finału I Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry. Konkurs skierowany jest do młodzieży ze szkół podstawowych i średnich. Eliminacje regionalne trwały od marca do kwietnia.

 • Lotnictwo wojskowe po wielu latach wraca do Nowego Miasta nad Pilicą.

  Kilkunastu podchorążych z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie szkoli się na lotnisku w Nowym Mieście nad Pilicą. Wojsko nie prowadziło tu ćwiczeń od kilkunastu lat. Teraz jednak po wyremontowaniu infrastruktury kandydaci na żołnierzy zawodowych zdobywają tu swoje pierwsze licencje pilotów.

 • Muzeum Sił Powietrznych usprawni sprzedaż biletów. Będą również elektroniczne.

  Muzeum Sił Powietrznych stopniowo wdraża nowe rozwiązania ułatwiające obsługę swoich widzów. Jednym z nich jest wprowadzenie elektronicznego systemu sprzedaży biletów – polegającego na komputeryzacji procesu sprzedaży zarówno biletów wstępu oraz pamiątek oferowanych przez sklep muzealny.

 • Wizyta amerykańskich kadetów w dęblińskiej Szkole Orląt.

  W dniach 21 maja – 01 czerwca br. w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych trwa wizyta delegacji kadetów uczelni amerykańskich, której celem jest wymiana międzynarodowych doświadczeń, zapoznanie z Uczelnią, programem kształcenia oraz szeroko pojętą kulturą i tradycją Polski.

 • Odsłonięcie tablicy pamięci płk. pil Franciszka Kornickiego.

  Muzeum Sił Powietrznych w obecności rodziny płk. pil. Franciszka Kornickiego, przy asyście Kompanii Reprezentacyjnej 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego, Orkiestry Wojskowej z Dęblina, pocztów sztandarowych lokalnych szkół i organizacji kombatanckich, licznie zgromadzonych miłośników lotnictwa i mieszkańców Gminy Mircze, miało zaszczyt uczestniczyć w uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej, Bohatera, w jego rodzinnej miejscowości, Wereszynie.

 • "Zostań pilotem szybowcowym" - afisz z lat 60' w zbiorach Muzeum Sił Powietrznych.

  "Podczas Nocy Muzeów miłą niespodziankę sprawił nam pan Jakub Gołębiowski, przekazując do zbiorów Muzeum Sił Powietrznych ciekawy dokument życia społecznego." - można przeczytac na stronie dęblińskiego muzeum - "Afisz zapraszający na Pokazy Lotnicze 11 września 1960 roku w Białej Podlaskiej, organizowany przez Wojskowy Aeroklub Dębliński jest typowym akcydensem informacyjnym, wykonanym jako druk jednostronny w formacie A3. Na przykładzie tego akcydensu możemy prześledzić, jak bardzo zmienił się język wypowiedzi na przestrzeni blisko 60 lat. Afisz składa się prawie w całości z tekstu, towarzyszy mu prosta oprawa graficzna."

 • Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych nawiązała oficjalną współpracę z PLL LOT.

  21 maja br. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych nawiązała oficjalną współpracę z Polskimi Liniami Lotniczymi ”LOT” S.A. (PLL LOT  S.A.), które są wiodącymi liniami lotniczymi w Europie Środkowo-Wschodniej.

 • Ponad 1100 osób odwiedziło Muzeum Sił Powietrznych podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

  Specjalny program artystyczny miał ułatwić naszym widzom poszukiwanie połączeń pomiędzy przeszłością a przyszłością lotnictwa wojskowego. Zaakcentowaliśmy szczególnie rolę muzeum w budowaniu lokalnej społeczności i krajobrazu kulturowego, związki historii Dęblina z jej obecnymi mieszkańcami, połączenie miasta z Garnizonem Dęblin, oraz komunikację międzypokoleniową, także w formie artystycznej.

 • Orlęta w nowym gnieździe. Nowe Miasto nad Pilicą znowu lotnicze.

  W dniu 14.05 odbył się uroczysty apel z okazji rozpoczęcia szkolenia lotniczego podchorążych na lotnisku w Nowym Mieście nad Pilicą. W uroczystościach wzięli udział: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasz Zdzikot,  kadra Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych na czele z Rektorem-Komendantem gen. bryg. pil. dr. Piotrem Krawczykiem, przedstawiciele władz rządowych, administracyjnych i samorządowych oraz zaproszeni goście.

Top