czwartek, 17 sierpień 2017 12:11

15 sierpnia odbyła się Letnia Noc w Muzeum Sił Powietrznych.

Napisane przez MSP Dęblin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Źródło zdjęcia: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie miało zaszczyt gościć wielbicieli historii lotnictwa na I edycji Letniej Nocy w Muzeum, która odbyła się 15 sierpnia 2017r. z okazji Święta Wojska Polskiego.

Spotkanie rozpoczął Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych Paweł Pawłowski witając tłumnie przybyłych gości – na nasze zaproszenie odpowiedziało ponad 3 tys. osób. Taka frekwencja w połowie okresu wakacyjnego przeszła nasze najśmielsze oczekiwania… 

Głos zabrał dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego płk pil. Wojciech Pikuła wspominając, za co dziękujemy, jak ważne miejsce w sercach lotników zajmuje nasze muzeum.

Pierwszą z atrakcji spotkania była prelekcja i wystawa poświęcona Mi-6, największemu służącemu w Polskich Siłach Powietrznych śmigłowcowi – w sześćdziesiątą rocznicę oblotu. Wystawa powstała dzięki wsparciu Roberta Gretzyngiera, w oparciu o materiały i zdjęcia zgromadzone, w muzealnym archiwum oraz użyczone przez naszych przyjaciół. Wraz z Dyrektorem Pawłowskim wystawę otwierali weterani lotów na Mi-6 – pułkownik Podwiązka oraz kpt.(R) nawig. Włodzimierz Baran, który przekazał do muzealnego archiwum znaczny zbiór materiałów dotyczących eksploatacji tego Giganta.

Prelekcję historyczną na temat śmigłowca Mi-6 wygłosił wieloletni wykładowca ppłk (R) nawig. Andrzej Kołodziejski…

Pułkownik Kołodziejski odpowiadał na pytania zainteresowanych przez kolejne dwie godziny z okładem.

Część koncertową otworzył Przyjaciel naszego muzeum – społeczny dyrektor artystyczny Letniej Nocy – Andrzej „Cypis” Królikowski wraz z Eweliną Pisarską-Kalbarczyk…


Tuż po tym znanym naszym odbiorca duecie wystąpił, nie mniej znany zespół „Aplauz” z Gołębia…

Nasze nocne spotkanie obfitowało w atrakcje, wśród nich kolejny wernisaż – MiG-29 w czterdziestą rocznicę oblotu prototypu.  Słowo wstępne wygłosili – znany pasjonatom lotnictwa z lotów pokazowych, kpt. (R) pil. Witold „Toyo” Sokół, który podzielił się ze słuchaczami swymi doświadczeniami lotniczymi związanymi ze służbą na MiGu-29…

Więcej przeczytasz i zobaczysz na: http://muzeumsp.pl/letnia-noc-w-muzeum-relacja/

Czytany 485 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 17 sierpień 2017 12:21

Artykuły powiązane

 • Wieczór piosenek poetyckich w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie - Noc Listopadowa.

  Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na Noc Listopadową - wieczór piosenki poetyckiej - 29listopada 2017 r w środę o godzinie 19.00.

 • Pamięci pułkownika pilota Romana Florera - pierwszego Rektora-Komendanta lotniczej Alma Mater.

  W pierwszych dniach listopada Prorektor ds. wojskowych WSOSP, pułkownik pilot Paweł Marcinkowski odwiedził gliwicki grób pierwszego Rektora-Komendanta lotniczej Alma Mater - pułkownika pilota Romana Florera. Wraz z podchorążymi Szkoły Orląt, wśród pocztów sztandarowych gliwickich szkół, harcerzy, żołnierzy śląskich jednostek wojskowych, przedstawicieli administracji państwowej, duchowieństwa i seniorów lotnictwa oraz kombatantów, płk Marcinkowski oddał hołd nad grobem pierwszego rektora Szkoły Orląt, w 44 rocznicę jego śmierci.

 • Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Zakładom Mechanicznym E.Plage i T. Laśkiewicz.

  Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie w imieniu organizatorów zaprasza na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej pierwszej polskiej wytwórni samolotów, Zakładom Mechanicznym E.Plage i T. Laśkiewicz, oraz Lubelskiej Wytwórni Samolotów, powstałej później w wyniku przekształcenia i upaństwowienia.

 • Skrzydlaci Kosynierzy. Dywizjon 303. i tradycje kościuszkowskie w polskim lotnictwie wojskowym.

  Od 22 listopada 2017 r. Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza swoich widzów do poznania lotniczych jednostek wojska polskiego, którym patronował generał Tadeusz Kościuszko. Wystawa przygotowana z okazji Roku Tadeusza Kościuszki, prezentuje tradycje zaadaptowane przez polskich lotników,  nawiązujące do dokonań generała - bohatera narodowego, utożsamianego z niezłomną walką o niepodległość Polski w 1794 r. oraz niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki. 

 • Muzeum Sił Powietrznych wydało kolejny numer "Pod Dobrymi Skrzydłami".

  Jak możemy przeczytać na stronie dęblinskiego muzeum: - Szanowni Państwo oddajemy w Wasze ręce kolejny numer biuletynu informacyjnego Muzeum Sił Powietrznych „Pod Dobrymi Skrzydłami”. Z jego łamów dowiecie się Państwo pewnych ciekawostek historycznych, opowiemy również o naszych planach, wydarzeniach, misji jaką pełnimy i codziennej działalności.

 • Podziękowania dla instruktorów śmigłowców przekraczającym kolejne progi nalotu życiowego.

  Dowódca 41. BLSz podziękował instruktorom śmigłowcowym i pogratulował pilotom EŚ przekraczającym kolejne progi nalotu życiowego.

 • Dwie kolejne maszyny M-346 Master zostały dostarczone do Dęblina.

  Oznacza to, że połowa z zamówionych przez Polskę samolotów szkolno-treningowych jest już na lotnisku 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego. Całość dostaw ma zostać zrealizowana przed końcem listopada bieżącego roku.

 • Gaudeamus Igitur w dęblińskiej Szkole Orląt.

  W potencjale intelektualnym, w możliwościach technicznych, technologicznych, naukowych oraz w lotniczym i wojskowym rzemiośle tkwi siła legendarnej Szkoły Orląt. Chcemy żeby szła Ona ku przyszłości z szybkością najnowocześniejszego myśliwca F-35. Ażeby miała taka siłę oddziaływania! - powiedział podsekretarz stanu w ministerstwie obrony narodowej prof. dr hab. Wojciech Fałkowski podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2017/2018 w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych.

 • Program: Europejskie Dni Dziedzictwa w Dęblinie już od 16 września.

  Burmistrz Dęblina Beata Siedlecka, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Dęblinie Monika Bąkała oraz Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Paweł Pawłowski zapraszają do aktywnego udziału w programie Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem: Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu.

 • Letnia Noc w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

  Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie serdecznie zaprasza do udziału w Letniej Nocy w Muzeum, która odbędzie się 15 sierpnia 2017r. z okazji Święta Wojska Polskiego.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top