piątek, 18 sierpień 2017 11:57

Iranka z obcym paszportem próbowała przejść kontrolę na lotnisku w Warszawie.

Napisane przez Nadwiślański Oddział Straży Granicznej
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podróżna podczas kontroli granicznej posłużyła tureckim paszportem. Wygląd jej znacznie odbiegał od wizerunku umieszczonego w dokumencie. Jak się okazało podczas szczegółowej kontroli, posłużyła się paszportem innej osoby.

Kobieta stawiła się do odprawy granicznej po przylocie samolotu z Tbilisi na warszawskim lotnisku Chopina. Do kontroli przedstawiła oryginalny turecki paszport. Jednak wizerunek osoby przedstawionej w paszporcie znacznie odbiegał od tej, która stawiła się do kontroli. W paszporcie zamieszczona była wiza, po jej wprowadzeniu do systemu wymuszona została weryfikacja biometryczna. Po sprawdzeniu odcisków palców okazało się, że nie są zgodne z tymi zamieszczonymi w systemie.

Podczas dalszej kontroli cudzoziemka oświadczyła, że jest 31-letnią obywatelką Iranu. Kobieta nie udzieliła wyjaśnień, co do okoliczności uzyskania paszportu tureckiego.

W związku  z usiłowaniem przekroczenia granicy RP na kierunku wjazdowym, podstępem, okazując do kontroli paszportowej autentyczny paszport należącej do innej osoby, kobiecie wydano decyzję o odmowie wjazdu. Funkcjonariusze Grupy Operacyjno - Śledczej PSG Warszawa - Okęcie wszczęli postępowanie przygotowawcze wobec ob. Iranu o czyn z art. 13§1 kk w zw. z art. 264§2 kk w zb. z art. 275§1 kk w zw. z art. 11§2 kk. Kobieta przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu, złożyła wyjaśnienia i po pouczeniu o treści art. 335 kpk i art. 447§5 kpk dobrowolnie poddała się karze pozbawienia wolności na 6 miesięcy w zawieszeniu na okres próby 2 lat, podanie wyroku skazującego do publicznej wiadomości oraz przepadek zabezpieczonego dowodu rzeczowego w postaci paszportu. Jeszcze tego samego dnia 31-letnia Iranka odleciała do Istambułu.

Źródło informacji i zdjęcia: http://www.nadwislanski.strazgraniczna.pl/wis/aktualnosci/23617

Czytany 720 razy Ostatnio zmieniany piątek, 18 sierpień 2017 12:02

Artykuły powiązane

 • Poznajemy CDG w Paryżu - port bazowy Air France i drugie największe lotnisko w Europie.

  Zbliżają się letnie wakacje – czas wzmożonego ruchu na lotniskach. Paryskie lotnisko im. Charlesa de Gaulle’a (CDG) – to drugi co do wielkości ruchu pasażerskiego port lotniczy w Europie. Jest to też jeden z ważniejszych węzłów komunikacyjnych na świecie, z którego co roku korzysta 40 milionów pasażerów. Lotnisko CDG uchodzi za prawdziwą “bramą do świata” dla podróżnych z Europy. Będąc portem bazowym linii Air France aktualnie obsługuje 100 tysięcy pasażerów tej linii dziennie, którzy mają do dyspozycji 25 tysięcy lotów przesiadkowych tygodniowo. Pracuje dla nich 6,5 tysiąca osób personelu Air France. Ale paryskie lotnisko to też duma francuskiej architektury, zaawansowane technologie, stylowe kawiarenki i sklepy ekskluzywnych francuskich marek.

 • Krakowskie lotnisko po raz drugi w Rankingu Odpowiedzialnych Firm.

  Wysoka lokata krakowskiego lotniska w opublikowanym dzisiaj przez Dziennik Gazeta Prawna prestiżowym XII Rankingu Odpowiedzialnych Firm. To ranking oceniający jakość zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR – Corporate Social Responsibility), największych spółek w Polsce.

 • Półtora miliona pasażerów w maju na Lotnisku Chopina.
  1,5 mln pasażerów obsłużyło Lotnisko Chopina w maju 2018 roku. Rok wcześniej, w analogicznym czasie, z usług stołecznego portu skorzystało 1,3 mln osób. To wzrost o 15,1 proc. Nigdy wcześniej w maju z Lotniska Chopina nie korzystała tak duża liczba podróżnych.
 • ULC wprowadził wytyczne w sprawie wdrażania procedur ograniczonej widzialności na lotniskach.

  W dniu 18 maja 2018 r. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego podpisał decyzję nr 12, która wprowadza do stosowania „Materiał doradczy w sprawie wdrażania procedur ograniczonej widzialności na lotniskach" zwany potocznie „wytycznymi LVP”.

 • W maju z usług krakowskiego lotniska skorzystało 611 493 pasażerów.

  W maju 2018 r. z usług krakowskiego lotniska skorzystało 611 493 pasażerów, o 83 tys. więcej niż w piątym miesiącu 2017 roku (+16%). W minionym miesiącu odnotowano łącznie 4 712 startów i lądowań, czyli o 12% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

 • Straż Graniczna wydaje decyzje o odmowie wjazdu. We wtorek na Okęciu aż cztery.

  W ubiegły wtorek funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie wydali decyzje o odmowie wjazdu czterem cudzoziemcom, którzy nie dopilnowali procedur pobytowych związanych z wizytą w naszym kraju.

 • Pasażer chciał polecieć do Szwecji z ostrą amunicją w bagażu.

  Amunicja, przyczyną kłopotów podróżnego, który w czwartek chciał odlecieć do Szwecji. Amunicję ujawnili pracownicy z Lotniska Chopina wykonujący kontrolę bezpieczeństwa i niezwłocznie zgłosili sprawę funkcjonariuszom Straży Granicznej z Placówki Warszawa-Okęcie.

 • Laudamotion - nowy przewoźnik na krakowskim lotnisku.

  Do nowych połączeń w sezonie zima 2018/2019: Leeds Bradford (jet2.com), Ammanu, Lwowa, Kijowa (Ryanair) oraz Eindhoven (Transavia) – dołącza ogłoszone przez Laudamotion połączenie do Wiednia.

 • Pasażer zawrócony do Kijowa. Twierdził, że Wenecja leży na Węgrzech.

  Do kontroli granicznej na warszawskim lotnisku Chopina zgłosił się mężczyzna, który twierdził, że do Polski przyjechał w celach turystycznych. Następnie udaje się do Wenecji, która jak stwierdził leży na terytorium Węgier.

 • Dzień Strażaka w Kraków Airport - nowy sztandar, odznaczenia i pokaz możliwości taktyczno-technicznych.

  Lotniskowa Służba Ratowniczo – Gaśnicza (LSRG) zabezpiecza wszystkie operacje lotnicze (starty i lądowania statków powietrznych) wykonywane w Kraków Airport oraz umożliwia podejmowanie wszelkich działań niezbędnych do likwidacji zagrożeń dla zdrowia, życia i mienia. LSRG – to jedyna lotniskowa jednostka strażacka włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG). Dodatkowo w ramach działalności LSRG współpracuje z jednostkami ochotniczych straży pożarnych (OSP) znajdujących się w miejscowościach sąsiadujących z krakowskim lotniskiem.

Top