poniedziałek, 21 sierpień 2017 15:17

Święto 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Fotorelacja Wojciecha Gorgolewskiego.

Napisane przez Wojciech Gorgolewski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Autor zdjęcia: Wojciech Gorgolewski Autor zdjęcia: Wojciech Gorgolewski

Moi Przyjaciele z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie zaprosili mnie na uroczystość obchodów Święta 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Kilka lat nie miałem okazji odwiedzić słynnej Szkoły Orląt w Dęblinie. Aż tu naraz dotarło zaproszenie na uroczystości 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego, więc nie można było odmówić i nie skorzystać z możliwości zwiedzenia Szkoły.
Pierwsze wrażenia niesamowite, mnóstwo zmian, nowy Port, nowe hangary, nowy Domek Pilota, nowy budynek Straży Pożarnej, nowe zaostrzone przepisy, wiele innych nowości zmierzających do podniesienia stopnia bezpieczeństwa.
Ale także ze smutkiem stwierdziłem, że po późnym przyjeździe i zabukowaniu się w Ikarze, okazało się że słynne Piekiełko zamknięte ... Łoj to się pozmieniało ... Rano wczesne wstawanko i coby tu zjeść i gdzie. Na szczęście stare przyjaźnie nie rdzewieją i szybki telefon do Jego Ekselencji Tropa i za chwilkę zjedliśmy śniadanko w bufecie przy Globusie. Dalsze zwiedzanie zarówno części wojskowej jak i Aeroklubowej umożliwił nam Roman Mendrek służąc za przewodnika. Trafiliśmy wreszcie do nowego Domku Pilota, który zrobił na nas wrażenie swoją nowoczesnością i wielkością. A sala pamięci Biało Czerwonych Iskier za lustrzanymi drzwiami robi świetne wrażenie. Tutaj podziękowania dla Darka Karwowskiego i Tomka Czerwińskiego ! Trochę marudziłem za poprzednią salą z barkiem, ale natowskie przepisy wprowadziły nowe obostrzenia.
Zresztą później podczas rozpoczynających się pokazów okazało się, że na terenie Szkoły obowiązuje absolutny zakaz konsumpcji wszelakich alkoholi łącznie z piwem, więc zarówno publiczność jak i my bez mrugnięcia spożywaliśmy duże ilości wody z cytryną. Namiot VIP-owski również był sterylny. A słoneczko prażyło niemiłosiernie.

Pokazy.
Zarówno Biało Czerwone Iskry jaki i Orliki wykonały pełne dynamiczne pokazy, co przy pięknej pogodzie było niezmiernie atrakcyjne. Brawa dla pilotów obu zespołów. Osobną atrakcją był pokaz wspólnej akrobacji samolotu odrzutowego MIG-29 pilot Jacek Stolarek i akrobacyjnego XA-41 Sbach Artura Kielaka. Ciekawie wyglądał wiązanka figur wykonana przez śmigłowiec Puszczyk w nowych oryginalnych malowaniach. I wreszcie nadszedł czas pożegnania, z załogami samolotów, przyjaciółmi znanymi od lat, ech fajnie by było znowu wrócić za jakiś niedługi czas. Dziękuję serdecznie wszystkim lotnikom z Dęblina za gościnę, czas nam tzn. Markowi i mnie poświęcony. Było SUPER !!!

Z Biało Czerwonymi Iskrami i Arturem Kielakiem zobaczymy się w niedzielę 3 września w Bielsku-Białej !
Do Miłego, do Zobaczyska !

Relację przygotował: Wojciech Gorgolewski
Zdjęcia: Wojciech Gorgolewski

Czytany 1264 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 sierpień 2017 15:22

Artykuły powiązane

 • 3422 skoki pana Jana. 23 września obchodzimy dzień spadochroniarza.

  W tym roku skończył 70 lat, ale wigoru i kondycji mógłby mu pozazdrościć niejeden nastolatek. Ciągle jest aktywnym skoczkiem spadochronowym odnoszącym sukcesy sportowe. Wieloletni instruktor spadochroniarstwa w Aeroklubie Gliwickim – Jan ISIELENIS opowiada nam o sobie i swojej pasji.

 • W Dniach NATO w Czechach wzięli udział także Polacy.

  W powietrzu m.in. polskie i belgijskie F-16, fiński F/A-18 Hornet, chorwackie i brytyjskie Tajfuny, francuskie Rafale, szwedzkie Drakeny, Gripeny w czeskich barwach, słowackie MiG-29 oraz różnego typu śmigłowce. A na ziemi czołgi, transportery opancerzone, samoloty myśliwskie i transportowe oraz hit pokazów – bombowiec B-52. W weekend w Ostrawie odbyły się Dni NATO.

 • Pokazy Air Show 2018: wspierane przez instytucje wojskowe, media i biznes.

  Tegoroczne pokazy, planowane z niezwykłym rozmachem, nie byłyby możliwe do zrealizowania bez wsparcia parterów, zwłaszcza sponsorów strategicznych, którymi są: Polska Grupa Zbrojeniowa, Bank Gospodarstwa Krajowego i PKN Orlen. W najbardziej prestiżowe wydarzenie lotnicze w Polsce zaangażowało się także wiele innych firm, instytucji wojskowych, a także mediów, które XVI edycję AIR SHOW, objęły patronatem medialnym.

 • Skrzydła nad Kazimierzem. Relacja filmowa Aviation24.pl.

  To już trzecia edycja lotniczej imprezy "Skrzydła nad Kazimierzem". Przez dwa dni Kazimierz Dolny nad Wisłą zapraszał muzyką, wystawami, stoiskami oraz pokazami lotniczymi. Ekipa Aviation24.pl była na miejscu i okiem swojej kamery zaglądała do głównych atrakcji w tym małym urokliwym miasteczku.

 • Święto 43 Bazy Lotnictwa Morskiego. Odbyła się uroczysta zbiórka.
  Dzisiaj świętują żołnierze i pracownicy 43 Bazy Lotnictwa Morskiego. Dzień święta bazy rozpoczęła uroczysta zbiórka stanów osobowych, podczas której wręczono medale i wyróżnienia.
 • Skrzydła nad Kazimierzem. Trzecia edycja już za nami.

  Drugi weekend września Kazimierz Dolny był pełen wydarzeń pod wspólnym hasłem „Skrzydła nad Kazimierzem”, w których aktywnie udział wzięli mieszkańcy oraz licznie przybyli fani lotnictwa z różnych regionów Polski. Jednym słowem Kazimierz opanowali lotnicy.

 • Biało-Czerwony Iskry i Orliki już mają swoje specjalne plakaty w ramach "Skrzydeł nad Kazimierzem".

  W dniach od 7. do 9. września 2018 r. w Kazimierzu Dolnym odbędzie się cykl wydarzeń pod wspólnym hasłem „Skrzydła nad Kazimierzem”. Organizatorami przedsięwzięcia są władze miasta Kazimierz Dolny, Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno Kulturalne SWAT oraz jednostki Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych - Klub DG RSZ, 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego oraz 41 Baza Lotnictwa Szkolnego.

 • Baza bezzałogowców w Mirosławcu zaprasza w najbliższą sobotę na festyn lotniczy.

  Już w najbliższą sobotę 1 września w Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu odbędzie się lotniczy festyn, w którym nie zabraknie atrakcji. Chociaż w grafice pokazów widnieją jeszcze pokazy samolotów Mig-29 i Su-22 to wiemy, że na chwilę obecną te samoloty są uziemione. Bedziemy mogli jednak zobaczyć pokaz grupy akrobacyjnej Żelazny, śmigłowców, min. Mi-24 ... oraz bezzałogowca MQ-9/S co w naszym kraju jest raczej rzadkością.

 • Organizatorzy podsumowują Air Show Radom 2018.

  Rok 2018 to wyjątkowy czas dla polskiego lotnictwa wojskowego. W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj obchodzimy ważną dla żołnierzy w stalowych mundurach rocznicę stulecia powstania lotnictwa wojskowego. To właśnie z tej okazji zorganizowana została XVI edycja Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2018.

 • LOTAMS zaprasza na Air Show 2018 w Radomiu.

  LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS), razem z podmiotami Polskiej Grupy Lotniczej, zaprasza na największe wydarzenie branżowe lata – pokazy lotnicze Air Show 2018. Tegoroczne pokazy odbędą się w ostatni weekend sierpnia (25-26.08.18) na radomskim lotnisku Sadków.

Top