poniedziałek, 21 sierpień 2017 15:17

Święto 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Fotorelacja Wojciecha Gorgolewskiego.

Napisane przez Wojciech Gorgolewski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Autor zdjęcia: Wojciech Gorgolewski Autor zdjęcia: Wojciech Gorgolewski

Moi Przyjaciele z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie zaprosili mnie na uroczystość obchodów Święta 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Kilka lat nie miałem okazji odwiedzić słynnej Szkoły Orląt w Dęblinie. Aż tu naraz dotarło zaproszenie na uroczystości 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego, więc nie można było odmówić i nie skorzystać z możliwości zwiedzenia Szkoły.
Pierwsze wrażenia niesamowite, mnóstwo zmian, nowy Port, nowe hangary, nowy Domek Pilota, nowy budynek Straży Pożarnej, nowe zaostrzone przepisy, wiele innych nowości zmierzających do podniesienia stopnia bezpieczeństwa.
Ale także ze smutkiem stwierdziłem, że po późnym przyjeździe i zabukowaniu się w Ikarze, okazało się że słynne Piekiełko zamknięte ... Łoj to się pozmieniało ... Rano wczesne wstawanko i coby tu zjeść i gdzie. Na szczęście stare przyjaźnie nie rdzewieją i szybki telefon do Jego Ekselencji Tropa i za chwilkę zjedliśmy śniadanko w bufecie przy Globusie. Dalsze zwiedzanie zarówno części wojskowej jak i Aeroklubowej umożliwił nam Roman Mendrek służąc za przewodnika. Trafiliśmy wreszcie do nowego Domku Pilota, który zrobił na nas wrażenie swoją nowoczesnością i wielkością. A sala pamięci Biało Czerwonych Iskier za lustrzanymi drzwiami robi świetne wrażenie. Tutaj podziękowania dla Darka Karwowskiego i Tomka Czerwińskiego ! Trochę marudziłem za poprzednią salą z barkiem, ale natowskie przepisy wprowadziły nowe obostrzenia.
Zresztą później podczas rozpoczynających się pokazów okazało się, że na terenie Szkoły obowiązuje absolutny zakaz konsumpcji wszelakich alkoholi łącznie z piwem, więc zarówno publiczność jak i my bez mrugnięcia spożywaliśmy duże ilości wody z cytryną. Namiot VIP-owski również był sterylny. A słoneczko prażyło niemiłosiernie.

Pokazy.
Zarówno Biało Czerwone Iskry jaki i Orliki wykonały pełne dynamiczne pokazy, co przy pięknej pogodzie było niezmiernie atrakcyjne. Brawa dla pilotów obu zespołów. Osobną atrakcją był pokaz wspólnej akrobacji samolotu odrzutowego MIG-29 pilot Jacek Stolarek i akrobacyjnego XA-41 Sbach Artura Kielaka. Ciekawie wyglądał wiązanka figur wykonana przez śmigłowiec Puszczyk w nowych oryginalnych malowaniach. I wreszcie nadszedł czas pożegnania, z załogami samolotów, przyjaciółmi znanymi od lat, ech fajnie by było znowu wrócić za jakiś niedługi czas. Dziękuję serdecznie wszystkim lotnikom z Dęblina za gościnę, czas nam tzn. Markowi i mnie poświęcony. Było SUPER !!!

Z Biało Czerwonymi Iskrami i Arturem Kielakiem zobaczymy się w niedzielę 3 września w Bielsku-Białej !
Do Miłego, do Zobaczyska !

Relację przygotował: Wojciech Gorgolewski
Zdjęcia: Wojciech Gorgolewski

Czytany 1121 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 sierpień 2017 15:22

Artykuły powiązane

 • Zobacz Oficjalny Spot Air Show 2018 w Radomiu! Rozmawialiśmy z przedstawicielami Biura Organizacyjnego pokazów.

  Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako jedni z pierwszych, oficjalny spot Międzynarodowych Pokazów Lotniczych w Radomiu. Rozmawaliśmy również przy okazji z przedstawicielami Biura Organizacyjnego Air Show 2018 w Radomiu.

 • SAAB JAS 39 Gripen – szwedzki myśliwiec wielozadaniowy na Air Show 2018.

  SAAB JAS 39 Gripen – szwedzki myśliwiec wielozadaniowy produkowany przez koncern lotniczy SAAB w koprodukcji z BAE Systems. Gripen charakteryzuje się stosunkowo wysokimi osiągami, a przy tym jest to dość uniwersalna maszyna przystosowana na wymogów współczesnego pola walki.

 • Wczoraj odbył się pogrzeb Por. pil. Krzysztofa Sobańskiego.

  Najpierw były niedowierzanie i szok. Później wielki smutek. To ogromna strata. Krzysztof był świetnym pilotem i dobrym przyjacielem – tak o tragicznie zmarłym lotniku mówią jego koledzy z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Por. pil. Krzysztof Sobański zginął 6 lipca w katastrofie MiG-a-29. Wczoraj odbył się jego pogrzeb.

 • Royal International Air Tatoo 2018. 100-lecie Królewskich Sił Powietrznych.

  Od 13 lipca w bazie lotniczej Fairford trwa kolejny Royal International Air Tatoo. W tym roku jest to ważne wydarzenie w Wielkiej Brytanii, ponieważ przypada w 100-lecie Królewskich Sił Lotniczych. Brytyjskie Air Show zakończy się dzisiaj, a my tymczasem prezentujemy zdjęcia Petera Steehouwera z ostatnich dni.

 • Pogrzeb tragicznie zmarłego Por. Pil. Krzysztofa Sobańskiego odbędzie się w sobotę.

  Pogrzeb tragicznie zmarłego pilota odbędzie się w sobotę, 14.07.2018 r. Msza święta rozpocznie się o godzinie 12:00 w Kościele pw. bł. Michała Kozala przy ul. Orzeszkowej 5 w Pruszczu Gdańskim.

 • Ratownicza Anakonda z Gdyni uczestniczyła w poszukiwaniu pilota samolotu Mig-29.
  Załoga śmigłowca ratowniczego W-3WARM 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach przystąpiła do akcji poszukiwawczej pilota MiG-29, który uległ katastrofie. Akcję przerwano, po odnalezieniu miejsca katastrofy przez służby naziemne.
 • Prokuratorzy wyjaśniają okoliczności katastrofy lotniczej pod Pasłękiem.

  Prokuratura Okręgowa w Warszawie Wydział do Spraw Wojskowej prowadzi czynności w sprawie katastrofy lotniczej, do której doszło dziś w nocy (6 lipca 2018 roku) w okolicach miejscowości Pasłęk (powiat elbląski, województwo warmińsko-mazurskie). W wyniku tego zdarzenia śmierć poniósł pilot samolotu MIG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, który katapultował się. Do zdarzenia doszło w trakcie wykonywania nocnych lotów. W jego wyniku nie zostały poszkodowane inne osoby.

 • Katastrofa myśliwca MiG-29. Przyczyny wypadku są nadal nieznane.

  Tuż przed 2 w nocy w okolicach Pasłęka w województwie warmińsko-mazurskim podczas lotu szkolnego rozbił się myśliwiec MiG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka. – Pilot katapultował się, ale niestety nie przeżył wypadku. Sprawę wyjaśni Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego – mówi mjr Dariusz Kurowski z Dowództwa Generalnego.

 • Akredytacje i pakiety spotterskie na Air Show w Radomiu.

  Organizatorzy Pokazów Lotniczych w Radomiu informują, że wnioski o przyznanie pakietu spotterskiego Biuro Prasowe zacznie przyjmować 5 lipca 2018 r. akredytacje zostaną zakończone 20 lipca 2018 r. o godz. 15.00.Po tym terminie nie będzie już możliwe uzyskanie akredytacji.

 • Jak zorganizować pokazy lotnicze podpowiada Urząd Lotnictwa Cywilnego.

  Pokazy lotnicze to wydarzenia, które przyciągają wielu pasjonatów lotnictwa, ale także osoby niezwiązane z awiacją, które chętnie podziwiają umiejętności pilotów. Najwięcej pokazów organizowanych jest w szczycie sezonu lotniczego, czyli w wakacje. Z uwagi na bezpieczeństwo publiczności i pilotów pokazy lotnicze muszą odbywać się zgodnie z określonymi przepisami. W związku z tym oraz w trosce o bezpieczeństwo publiczności i uczestników tego rodzaju imprez Urząd Lotnictwa Cywilnego przygotował ulotkę na temat przepisów dotyczących organizacji oraz przeprowadzania pokazów lotniczych.

Top