wtorek, 22 sierpień 2017 13:06

Grupa Cathay Pacific podpisuje porozumienie w sprawie nabycia 32 samolotów A321neo.

Napisane przez Airbus Press
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Grupa Cathay Pacific i firma Airbus podpisały porozumienie (Memorandum of Understanding, MoU) w sprawie nabycia 32 samolotów wąskokadłubowych A321neo. Samoloty będą eksploatowane przez Cathay Dragon, regionalnego przewoźnika Grupy, na trasach łączących jego bazę w Hongkongu z portami lotniczymi w Azji.

Nowe A321neo zmodernizują obecną flotę Cathay Dragon, która składa się z piętnastu samolotów A320 i ośmiu A321, umożliwiając linii lotniczej rozwinięcie działalności w regionie. Sieć połączeń Cathay Dragon obecnie obejmuje 56 azjatyckich destynacji, w tym 28 w kontynentalnych Chinach.

Cathay Dragon to przewoźnik latający wyłącznie airbusami, którego obecna flota składa się z 23 samolotów z rodziny A320 i 24 szerokokadłubowych A330-300. Ponadto Cathay Pacific eksploatuje 37 samolotów A330-300, co oznacza, że Grupa jest największym operatorem A330 w regionie Azji i Pacyfiku. Cathay Pacific eksploatuje też zupełnie nowy, dalekodystansowy A350 XWB, latając już 17 samolotami A350-900. Przewoźnik zamówił 31 kolejnych A350 XWB, które zostaną dostarczone w późniejszym terminie, w tym A350-900 i większy model A350-1000.

airbus2208201701

A321, największy przedstawiciel rodziny A320, może przewozić nawet 240 pasażerów w zależności od konfiguracji kabiny. Dzięki najnowszym silnikom, usprawnieniom aerodynamicznym i innowacjom w konstrukcji kabiny A320 ogranicza zużycie paliwa nawet o 20 proc. na pasażera i może przelecieć nawet 4000 mil morskich (7400 kilometrów) bez międzylądowań – więcej, niż jakikolwiek inny pasażerski samolot wąskokadłubowy.

Rodzina A320, najlepiej sprzedająca się linia produktów wąskokadłubowych na świecie, składa się z czterech modeli (A318, A319, A320, A321) przewożących od 100 do 240 pasażerów. Do dziś klienci złożyli ponad 13 200 zamówień na samoloty z tej rodziny, a ponad 7700 maszyn dostarczono około 400 klientom i operatorom na całym świecie.

Źródło informacji i zdjęć: Airbus Press

Czytany 840 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 22 sierpień 2017 13:11

Artykuły powiązane

 • Pierwszy Airbus wyprodukowany w zakładach w Mobile leci do odbiorcy na biopaliwach.

  Jeszcze w tym tygodniu amerykańskie zakłady Airbus produkujące samoloty z rodziny A320 dostarczą pierwszą swoją maszynę napędzaną częściowo tzw. zrównoważonym paliwem lotniczym (SAF). Najnowszy egzemplarz A321 jest przeznaczony dla linii JetBlue i zgodnie z planem, opuszcza w Mobile w dniu 20 września, mając w zbiornikach mieszankę zawierającą 15 procent specjalnych biopaliw.

 • Ku Księżycowi: ESA powierza spółce Airbus prace koncepcyjne nad przyszłą stacją załogową na orbicie Księżyca.

  Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zleciła spółce Airbus przeprowadzenie dwóch projektów badawczych dotyczących możliwego udziału partnerów europejskich w przyszłej kosmicznej stacji załogowej na orbicie Księżyca. W projekcie Gateway, wcześniej nazywanym Deep Space Gateway (DSG) lub Lunar Orbital Platform-Gateway (LOP-G), biorą udział agencje kosmiczne Stanów Zjednoczonych, Rosji, Kanady, Japonii i Europy (NASA, Roscosmos, CSA, JAXA i ESA).

 • Pierwszy B777 Cathay Pacific trafił do muzeum w Arizonie.

  Boeing i Cathay Pacific ogłosiły dzisiaj, że przekazują pierwszy w historii samolot Boeing 777 do Pima Air & Space Museum w Arizonie, jednego z największych na świecie obiektów poświęconych awiacji.

 • Królewskie Siły Powietrzne Tajlandii zamawiają śmigłowce H225M.

  Airbus Helicopters pozyskał zamówienie na cztery kolejne, wielozadaniowe śmigłowce H225M (poprzednia nazwa: EC725) od Królewskich Sił Powietrznych Tajlandii (RTAF) w ramach programu rozwoju floty wiropłatów. To dodatkowe zamówienie zwiększy do 2021 r. liczbę H225M w służbie RFAT do 12 sztuk.

 • Zabawna pomyłka w malowaniu Cathay Paci(f)ic. W sieci mają "używanie".

  Większość katastrof lotniczych spowodowana jest błędem ludzkim, dziś na szczęście nie będzie mowy o katastrofie, ale właśnie o błędach albo jak mawiał klasyk o "wielbłądach" ludzkich. Nawet nam na portalu zdarza się popełnić "babola" w tekście czy tytule artykułu ... no ale to inna skala.

 • Pierwszy A380 dla linii All Nippon Airways już w powietrzu.

  Pierwszy airbus A380 zbudowany dla All Nippon Airways (ANA) pomyślnie wykonał dzisiaj swój pierwszy lot, przelatując z francuskiej Tuluzy, gdzie znajduje się linia montażu końcowego (FAL) tych maszyn, do zakładów spółki Airbus w Hamburgu. Samolot jest obecnie przygotowywany do instalacji kabiny pasażerskiej i malowania w specjalnie zaprojektowany dla A380 wariant barw japońskiego przewoźnika.

 • Pierwszy airbus A220-100 w barwach Delta Air Lines opuszcza hangar malarski w Mirabel.

  W minionym tygodniu w zakładach w Mirabel w kanadyjskiej prowicji Quebec odbyła się prezentacja pierwszego egzemplarza Airbus A220-100 w barwach Delta Air Lines. Samolot opuścił hangar, w którym wykonano na nim zwieńczające montaż końcowy prace malarskie.

 • Zbudowany przez Airbus uzdatniacz powietrza ACLS leci na ISS.

  Airbus wysyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) nowy element systemu podtrzymywania życia (Life Support Rack). Ten zaprojektowany do działania w obiegu zamkniętym system – z tego względu nazwany ACLS (Advanced Closed Loop System) – powstał w laboratoriach spółki Airbus dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) jako demonstrator technologii oczyszczania powietrza i odzyskiwania tlenu dla potrzeb ISS.

 • Singapur otrzymuje pierwszy egzemplarz A330 MRTT.

  Spółka Airbus przekazała Singapurskim Siłom Powietrznym (RSAF) pierwszy wielozadaniowy transportowiec-cysternę A330 MRTT (Multi Role Tanker Transport). Samolot po raz pierwszy pokazano publicznie w sobotę 1 sierpnia 2018 r. podczas uroczystej parady upamiętniającej 50-lecie powstania RSAF.

 • Umowa dla lotniska w Olsztynie dotycząca użytkowania wieczystego.

  W dniu 3 września b.r. w kancelarii notarialnej w Warszawie Aeroklub Polski przekazał Aeroklubowi Warmińsko-Mazurskiemu prawo użytkowania wieczystego gruntu i własności budynków stanowiących teren i infrastrukturę lotniska Dajtki w Olsztynie.

Top