wtorek, 22 sierpień 2017 13:06

Grupa Cathay Pacific podpisuje porozumienie w sprawie nabycia 32 samolotów A321neo.

Napisane przez Airbus Press
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Grupa Cathay Pacific i firma Airbus podpisały porozumienie (Memorandum of Understanding, MoU) w sprawie nabycia 32 samolotów wąskokadłubowych A321neo. Samoloty będą eksploatowane przez Cathay Dragon, regionalnego przewoźnika Grupy, na trasach łączących jego bazę w Hongkongu z portami lotniczymi w Azji.

Nowe A321neo zmodernizują obecną flotę Cathay Dragon, która składa się z piętnastu samolotów A320 i ośmiu A321, umożliwiając linii lotniczej rozwinięcie działalności w regionie. Sieć połączeń Cathay Dragon obecnie obejmuje 56 azjatyckich destynacji, w tym 28 w kontynentalnych Chinach.

Cathay Dragon to przewoźnik latający wyłącznie airbusami, którego obecna flota składa się z 23 samolotów z rodziny A320 i 24 szerokokadłubowych A330-300. Ponadto Cathay Pacific eksploatuje 37 samolotów A330-300, co oznacza, że Grupa jest największym operatorem A330 w regionie Azji i Pacyfiku. Cathay Pacific eksploatuje też zupełnie nowy, dalekodystansowy A350 XWB, latając już 17 samolotami A350-900. Przewoźnik zamówił 31 kolejnych A350 XWB, które zostaną dostarczone w późniejszym terminie, w tym A350-900 i większy model A350-1000.

airbus2208201701

A321, największy przedstawiciel rodziny A320, może przewozić nawet 240 pasażerów w zależności od konfiguracji kabiny. Dzięki najnowszym silnikom, usprawnieniom aerodynamicznym i innowacjom w konstrukcji kabiny A320 ogranicza zużycie paliwa nawet o 20 proc. na pasażera i może przelecieć nawet 4000 mil morskich (7400 kilometrów) bez międzylądowań – więcej, niż jakikolwiek inny pasażerski samolot wąskokadłubowy.

Rodzina A320, najlepiej sprzedająca się linia produktów wąskokadłubowych na świecie, składa się z czterech modeli (A318, A319, A320, A321) przewożących od 100 do 240 pasażerów. Do dziś klienci złożyli ponad 13 200 zamówień na samoloty z tej rodziny, a ponad 7700 maszyn dostarczono około 400 klientom i operatorom na całym świecie.

Źródło informacji i zdjęć: Airbus Press

Czytany 683 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 22 sierpień 2017 13:11

Artykuły powiązane

 • Śmigłowce H175 w konfiguracji dla służb publicznych dostarczone w Hong Kongu.

  Agencja GFS (Government Flying Service) z Hong Kongu otrzymała pierwsze zamówione śmigłowce H175 w konfiguracji dla służb publicznych. Tym samym, podmiot ten stał się pierwszym na świecie operatorem tej wersji śmigłowca, rozszerzającej zdolności oferowane przez H175 o zadania SAR, transportu medycznego, działania policyjne, pożarnicze i patrolowe, w obrębie granic morskich.

 • Czwarta linia produkcyjna samolotów z rodziny A320 uruchomiona w Hamburgu.

  Grupa Airbus uruchomiła czwartą linię produkcyjną samolotów z rodziny A320 w Hamburgu. Dzięki zastosowaniu technologii cyfrowych i bardziej elastycznej infrastruktury, ten innowacyjny, supernowoczesny ciąg technologiczny ma kluczowe znaczenie dla urzeczywistnienia planu zwiększenia tempa produkcji samolotów wąskokadłubowych Airbus do 60 sztuk miesięcznie jeszcze przed połową 2019 roku.

 • Airbus rozpoczął szkolenia w Kosmicznej Akademii w Tuluzie.

  Airbus otworzył Space Academy w Tuluzie we Francji, aby pomóc w szkoleniu klientów w zakresie obsługi satelitów i systemów kosmicznych, które są pozyskiwane od tej firmy.

 • Airbus Helicopters dostarcza Bundeswehrze piąty i ostatni H135.

  Airbus Helicopters dostarczył piąty i ostatni śmigłowiec H135, który będzie wykorzystywany przez niemieckie siły zbrojne w Bückeburgu do wstępnego i okresowego szkolenia pilotów. Niemiecki Federalny Urząd ds. Wyposażenia Bundeswehry, Technologii Informacyjnych i Wsparcia (BAAINBw) bierze śmigłowce w leasing. Wszystkie zostały dostarczone przez Airbusa na czas.

 • Airbus BelugaXL pomyślnie przeszedł naziemną próbę wibracyjną.

  Pierwszy egzemplarz samolotu BelugaXL pomyślnie przeszedł naziemne testy wibracyjne (GVT), spełniając wymóg niezbędny do otrzymania certyfikatu umożliwiającego mu odbycie pierwszego lotu, który producent zaplanował na lato tego roku.

 • Podpisanie porozumienia z PKBWL o współpracy w zakresie zdarzeń lotniczych.

  W dniu 8 czerwca 2018 r.  Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Pan Piotr Samson oraz Przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Pan Andrzej Lewandowski, podpisali w siedzibie Urzędu Lotnictwa Cywilnego porozumienie o współpracy w zakresie zdarzeń lotniczych.  

 • Airbus uruchamia ośrodek oblotów bezzałogowca Zephyr w Australii Zachodniej.

  Władze Australii Zachodniej ogłosiły 5 czerwca, że z położonego w tym stanie ośrodka będą odbywać się loty próbne bezzałogowej platformy Zephyr. Grupa Airbus wybrała port lotniczy Wyndham w Australii Zachodniej na główny ośrodek prób w locie opracowywanego przez ten koncern pseudosatelity Zephyr.

 • Airbus zaprezentuje na Eurosatory innowacyjne produkty dla nowoczesnej obronności i bezpieczeństwa.

  Airbus Helicopters i Airbus Defence and Space zaprezentują w tym roku podczas paryskiej wystawy Eurosatory, na stoisku C158 w hali 5A, szereg innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa przeznaczonych na rynek globalny.

 • Airbus ogłasza nabór pracowników dla potrzeb przyszłych przedsięwzięć.

  Airbus organizuje w swoich zakładach w Tuluzie zaplanowaną na późne popołudnie 20 czerwca akcję rekrutacyjną pod hasłem „AfterWork: Catch your dream job!” („Po godzinach: złap wymarzoną pracę”), mającą na celu rozszerzenie kadr odpowiedzialnych za innowacje.

 • Airbus zaprasza nowe pokolenie talentów do realizacji innowacyjnych pomysłów w branży lotniczej.

  Airbus rozpoczął szóstą edycję konkursu Fly Your Ideas (w wolnym tłumaczeniu: „Pomysły z polotem”), w którym zachęca kolejne pokolenie innowatorów do przedstawiania i opracowywania autorskich rozwiązań dla przemysłu lotniczego. Ten odbywający się co dwa lata konkurs to igrzyska kreatywności i innowacji, których głównym celem jest znalezienie odpowiedzi na prawdziwe problemy, z którymi boryka się branża.

Top