wtorek, 29 sierpień 2017 15:05

Cirrus Vission Jet pierwszy raz w Polsce na lotnisku Poznań-Ławica.

Napisane przez Lotnisko Poznań Ławica
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Cirrus Vision Jet, samolot przełomowy dla rozwoju lotnictwa prywatnego, wyląduje po raz pierwszy w Polsce, we środę 30 sierpnia około godziny 10.30 na lotnisku Poznań-Ławica. Cirrus Vision Jet jest pierwszym na świecie samolotem nowej klasy określanej jako Personal Jet. Przylot maszyny do stolicy Wielkopolski, związany jest z rolą wyłącznego globalnego partnera szkoleniowego, powierzoną przez Cirrus Aircraft – producenta samolotu, poznańskiemu ośrodkowi szkolenia lotniczego Aero Poznań, mieszczącemu się w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica.

Samolot ten jest już ogromnym sukcesem rynkowym, a na jego odbiór czeka ponad 600 firm i osób prywatnych. Jak dotąd do Europy został dostarczony tylko jeden egzemplarz i to lądowanie  w Poznaniu tej maszyny będzie pierwszym w Polsce! Samolot będzie można zobaczyć na poznańskim lotnisku we środę 30 sierpnia ok. godziny 10:30! Samolot przyleci z Holandii pilotowany przez polskiego pilota z ośrodka Aero Poznań, pierwszego instruktora Cirrus Vision Jet w Europie. Przelot do Poznania samolotu, operującego na amerykańskich znakach rejestracyjnych N124MW, będzie też można obserwować w internecie.

Samolot zabiera na pokład przestronnej kabiny pasażerskiej do 7 osób i może być pilotowany przez jednoosobową załogę, na przykład przez właściciela, posiadającego odpowiednie uprawnienia lotnicze. Vision Jet napędzany jest jednym silnikiem odrzutowym, który pozwala na lot na wysokości 8 500 metrów z prędkością 550 km/h na odległość 2000 km.

Znakiem firmowym Cirrus Aircraft, znanym z wcześniejszych modeli samolotów z napędem śmigłowym, jest system CAPS – spadochron dla całego samolotu, pozwalający w sytuacji awaryjnej, na bezpieczne sprowadzenie na ziemię całego samolotu wraz z osobami na pokładzie. Cirrus Vision Jet jest największym i najcięższym samolotem, jaki kiedykolwiek został wyposażony w ten system. Pracę pilota wspomaga cyfrowa awionika Cirrus Perspective Touch by Garmin, pozwalająca załodze na lądowanie na lotniskach w bardzo złych warunkach pogodowych, przy podstawie chmur 60 metrów  i widzialności ledwie przekraczającej 600 metrów.

Pełne wykorzystanie możliwości samolotu jest uzależnione od odpowiedniego wyszkolenia pilota. Cirrus Aircraft, w celu zapewnienia najwyższej standaryzacji i jakości szkolenia, zdecydował się na ograniczenie liczby miejsc szkolących do operowania tym samolotem, do dwóch lokalizacji na świecie: fabrycznego ośrodka Vision Center w Knoxville w USA oraz głównego centrum kompetencyjnego Cirrusa poza USA, jakim jest poznański ośrodek szkolenia lotniczego Aero Poznań.

Przylot samolotu do Poznania jest związany z toczącym się procesem certyfikacji systemu szkolenia przez europejskie władze lotnicze.

Cirrus Vision Jet jest całkowicie nową konstrukcją, stanowiącą zwieńczenie ponad 10 letniego projektu budowy nowej kategorii samolotu, tak zwanego odrzutowca osobistego. Pomimo tego, że w połowie pierwszej dekady XXI wieku, wielu producentów lotniczych podjęło wyzwanie stworzenia takiego samolotu, to jedynie amerykańska firma Cirrus Aircraft dotarła do linii mety. Maszyna po wieloletnim procesie uzyskała certyfikację amerykańską w październiku 2016, a certyfikację europejską w maju 2017.

Źródło informacji i zdjęcia: Lotnisko Poznań Ławica - Wydział Prasowy

Czytany 1008 razy Ostatnio zmieniany piątek, 18 maj 2018 14:35

Artykuły powiązane

 • Książka "Polskie wytwórnie samolotów" już dostępna od maja.

  Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki bez problemu rozpoznają w tych nazwach polskie samoloty. Lotnictwo przeszło długą drogę od pierwszych siermiężnych, drewnianych konstrukcji owiniętych bawełnianym płótnem po dzisiejsze nowoczesne modele półskorupowe.

 • Finnair oferuje rekordową liczbę lotów do Polski latem 2019 r.

  Finnair doda dwa kolejne cotygodniowe połączenia między Helsinkami i Warszawą na lato 2019 r. i będzie latać na tej trasie trzy razy dziennie. W sumie w sezonie letnim 2019 r. Finnair zaoferuje rekordową liczbę do 44 lotów tygodniowo między Helsinkami a Warszawą, Gdańskiem i Krakowem.

 • Polscy lotnicy wykonali swoje zadanie w ramach koalicji walczącej z ISIS. W czerwcu zakończą misję w Kuwejcie.

  3600 godzin nalotu – to bilans działania polskiego kontyngentu wojskowego, który stacjonuje w Kuwejcie. To pierwsza operacja bojowa, w której uczestniczą samoloty F-16. Niebawem polska misja w operacji „Inherent Resolve” dobiegnie końca. O jej przebiegu i zdobytych doświadczeniach rozmawiamy z gen. bryg. Tadeuszem Mikutelem, zastępcą dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych.

 • Policja będzie miała dwa nowe śmigłowce S-70i Black Hawk z PZL Mielec.

  Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk w obecności Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego podpisał w Mielcu umowę na zakup dwóch nowoczesnych śmigłowców S-70i Black Hawk. Maszyny będą wykorzystywane do działań operacyjno - desantowych. To kolejna inwestycja realizowana w ramach Programu modernizacji służb mundurowych.

 • Polskie MSZ popiera Holandię w dążeniu do przejęcia przez Rosję odpowiedzialności za zestrzelenie MH 17.

  MSZ wydał oświadczenie w sprawie zestrzelenia nad terytorium Ukrainy malezyjskiego samolotu MH 17. MSZ informuje: - "Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wyraża pełne poparcie dla władz Holandii i Australii domagających się przyjęcia przez Rosję odpowiedzialności za zestrzelenie nad terytorium Ukrainy malezyjskiego samolotu MH 17."

 • W Polsce będą budowane podzespoły do satelitów i statków kosmicznych.

  W Polsce będą budowane podzespoły do satelitów i statków kosmicznych, zakłada umowa podpisana w piątek w Warszawie przez Śląskie Centrum Naukowo Technologiczne Przemysłu Lotniczego (SCNTPL) i spółkę Thales Alenia Space (TAS).

 • Emilewicz: w branży kosmicznej mamy ponad 300 podmiotów - większość to MŚP.

  Pięć lat temu mieliśmy niespełna 30 podmiotów gospodarczych, które identyfikowały siebie jako branża kosmiczna, dziś jest ich ponad 300, z których większość to małe i średnie firmy - powiedziała PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

 • Instytut Lotnictwa podpisał list intencyjny w sprawie budowy samolotu ILX-34.

  24 maja 2018 roku w siedzibie Instytutu Lotnictwa w Warszawie został podpisany list intencyjny wyrażający wolę współpracy przy realizacji przedsięwzięcia budowy innowacyjnego wielozadaniowego samolotu turbośmigłowego nowej generacji ILX-34. Sygnatariuszami listu pod honorowym patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii są: Instytut Lotnictwa, Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. oraz Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

 • 37. Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Zdzisława Dudzika.

  Komisja Samolotowa Aeroklubu Polskiego zaprasza na XXXVII Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Zdzisława Dudzika, które odbędą się na terenie Górskiej Szkoły Szybowcowej w Międzybrodziu Żywieckim.

 • "Zostań pilotem szybowcowym" - afisz z lat 60' w zbiorach Muzeum Sił Powietrznych.

  "Podczas Nocy Muzeów miłą niespodziankę sprawił nam pan Jakub Gołębiowski, przekazując do zbiorów Muzeum Sił Powietrznych ciekawy dokument życia społecznego." - można przeczytac na stronie dęblińskiego muzeum - "Afisz zapraszający na Pokazy Lotnicze 11 września 1960 roku w Białej Podlaskiej, organizowany przez Wojskowy Aeroklub Dębliński jest typowym akcydensem informacyjnym, wykonanym jako druk jednostronny w formacie A3. Na przykładzie tego akcydensu możemy prześledzić, jak bardzo zmienił się język wypowiedzi na przestrzeni blisko 60 lat. Afisz składa się prawie w całości z tekstu, towarzyszy mu prosta oprawa graficzna."

Top