wtorek, 29 sierpień 2017 15:05

Cirrus Vission Jet pierwszy raz w Polsce na lotnisku Poznań-Ławica.

Napisane przez Lotnisko Poznań Ławica
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Cirrus Vision Jet, samolot przełomowy dla rozwoju lotnictwa prywatnego, wyląduje po raz pierwszy w Polsce, we środę 30 sierpnia około godziny 10.30 na lotnisku Poznań-Ławica. Cirrus Vision Jet jest pierwszym na świecie samolotem nowej klasy określanej jako Personal Jet. Przylot maszyny do stolicy Wielkopolski, związany jest z rolą wyłącznego globalnego partnera szkoleniowego, powierzoną przez Cirrus Aircraft – producenta samolotu, poznańskiemu ośrodkowi szkolenia lotniczego Aero Poznań, mieszczącemu się w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica.

Samolot ten jest już ogromnym sukcesem rynkowym, a na jego odbiór czeka ponad 600 firm i osób prywatnych. Jak dotąd do Europy został dostarczony tylko jeden egzemplarz i to lądowanie  w Poznaniu tej maszyny będzie pierwszym w Polsce! Samolot będzie można zobaczyć na poznańskim lotnisku we środę 30 sierpnia ok. godziny 10:30! Samolot przyleci z Holandii pilotowany przez polskiego pilota z ośrodka Aero Poznań, pierwszego instruktora Cirrus Vision Jet w Europie. Przelot do Poznania samolotu, operującego na amerykańskich znakach rejestracyjnych N124MW, będzie też można obserwować w internecie.

Samolot zabiera na pokład przestronnej kabiny pasażerskiej do 7 osób i może być pilotowany przez jednoosobową załogę, na przykład przez właściciela, posiadającego odpowiednie uprawnienia lotnicze. Vision Jet napędzany jest jednym silnikiem odrzutowym, który pozwala na lot na wysokości 8 500 metrów z prędkością 550 km/h na odległość 2000 km.

Znakiem firmowym Cirrus Aircraft, znanym z wcześniejszych modeli samolotów z napędem śmigłowym, jest system CAPS – spadochron dla całego samolotu, pozwalający w sytuacji awaryjnej, na bezpieczne sprowadzenie na ziemię całego samolotu wraz z osobami na pokładzie. Cirrus Vision Jet jest największym i najcięższym samolotem, jaki kiedykolwiek został wyposażony w ten system. Pracę pilota wspomaga cyfrowa awionika Cirrus Perspective Touch by Garmin, pozwalająca załodze na lądowanie na lotniskach w bardzo złych warunkach pogodowych, przy podstawie chmur 60 metrów  i widzialności ledwie przekraczającej 600 metrów.

Pełne wykorzystanie możliwości samolotu jest uzależnione od odpowiedniego wyszkolenia pilota. Cirrus Aircraft, w celu zapewnienia najwyższej standaryzacji i jakości szkolenia, zdecydował się na ograniczenie liczby miejsc szkolących do operowania tym samolotem, do dwóch lokalizacji na świecie: fabrycznego ośrodka Vision Center w Knoxville w USA oraz głównego centrum kompetencyjnego Cirrusa poza USA, jakim jest poznański ośrodek szkolenia lotniczego Aero Poznań.

Przylot samolotu do Poznania jest związany z toczącym się procesem certyfikacji systemu szkolenia przez europejskie władze lotnicze.

Cirrus Vision Jet jest całkowicie nową konstrukcją, stanowiącą zwieńczenie ponad 10 letniego projektu budowy nowej kategorii samolotu, tak zwanego odrzutowca osobistego. Pomimo tego, że w połowie pierwszej dekady XXI wieku, wielu producentów lotniczych podjęło wyzwanie stworzenia takiego samolotu, to jedynie amerykańska firma Cirrus Aircraft dotarła do linii mety. Maszyna po wieloletnim procesie uzyskała certyfikację amerykańską w październiku 2016, a certyfikację europejską w maju 2017.

Źródło informacji i zdjęcia: Lotnisko Poznań Ławica - Wydział Prasowy

Czytany 1136 razy Ostatnio zmieniany piątek, 18 maj 2018 14:35

Artykuły powiązane

 • Wyniki 21 Samolotowych Rajdowych Mistrzostw Świata. W pierwszej dziesiątce znalazło się 6 polskich załóg.
  Jest nam bardzo miło przekazać wyniki 21. Samolotowych Rajdowych Mistrzostw Świata, w których Samolotowa Reprezentacja Polski odniosła ogromny sukces. Zdobyliśmy złoty medal drużynowy, srebro i brąz indywidualnie. W zawodach rywalizowało 49 załóg z 15 państw. W pierwszej dziesiątce znalazło się 6 polskich załóg.
 • Bardzo dobre wyniki portu lotniczego Poznań Ławica w ubiegłym miesiącu.

  W lipcu wzrost ruchu pasażerskiego względem roku ubiegłego to +43% na lotnisku Poznań Ławica. Został pobity też rekord dobowy 12550 pasażerów ( dla porówniania podczas EURO 2012 było ich 11369). Został również pobity rekord miesięczny wynoszący 324778 pasażerów. Dodatkowe dane przedstawiamy w załączonej grafice.

 • Blisko dwa miliony pasażerów w lipcu na Lotnisku Chopina.
  Ponad 1,9 mln pasażerów obsłużono na Lotnisku Chopina w pierwszym miesiącu wakacji 2018 r. Na bardzo dobre wyniki znaczący wpływ ma stałe zwiększanie się liczby pasażerów warszawskiego portu uczestniczących w ruchu międzynarodowym (głównie tranzytowym).
 • Ponad horyzonty - wielka siła małego zespołu profesjonalistów.

  Central European Engine Services Sp. z o.o. – w skrócie CEES jest renomowaną, prężnie działającą firmą świadczącą od ponad 18 lat specjalistyczne usługi naprawczo – remontowe silników lotnictwa cywilnego w kraju i na świecie.

 • 95% Polaków nie zna maksymalnej kwoty odszkodowania za zakłócony lot.

  Aż 95% podróżujących samolotami Polaków nie zna maksymalnej kwoty odszkodowania finansowego, o jaką mogą ubiegać się od linii lotniczych w przypadku odwołania lub opóźnienia podróży – wynika z badań przeprowadzonych w lipcu br. na zlecenie platformy technologicznej GIVT, pomagającej pasażerom linii lotniczych w uzyskaniu odszkodowań za opóźnione lub odwołane loty. Zaledwie 5% badanych potrafiło wskazać, że jest to 600 euro.

 • Początek 15. Paralotniowych Mistrzostw Europy świetny dla Polaków.

  W Montalegre w Portugalii trwają 15. Paralotniowe Mistrzostwa Europy. Polska ekipa bardzo dobrze poradziła sobie podczas pierwszej konkurencji. Zawody w Montalegre potrwają do 28 lipca.

 • Michał Klimaszewski mistrzem Polski akrobacji szybowcowych.

  W minionych dniach na terenie Aeroklubu Pomorskiego, odbyły się 23 mistrzostwa Polski akrobacji szybowcowych. Pilot Aeroklubu Częstochowskiego zdobył tytuł mistrza Polski w klasie advanced, wygrywając wszystkie konkurencje z przewagą 5-7 punktów, nad pozostałymi uczestnikami.

 • Ruszyła platforma CREODIAS, największe przedsięwzięcie polskiej branży kosmicznej.

  Natychmiastowy, prosty i wygodny dostęp do danych z europejskich satelitów programu Copernicus oraz nowatorskie rozwiązanie stawiające Polaków w gronie najlepszych na świecie firm oferujących rozwiązania chmurowe. Oto wyróżniki uruchomionej podczas konferencji we włoskim Baveno platformy CREODIAS, stworzonej przez konsorcjum z wiodącą rolą polskich firm technologicznych.

 • Por. Lukas Maciejewski, pilot Royal Navy o polskich korzeniach.

  Jego dziadek wyemigrował do Anglii po wojnie. Teraz on przyleciał do jego ojczyzny, aby wziąć udział w ćwiczeniu Tiger Meet. Poznajcie porucznika Lukasa Maciejewskiego z 814 Eskadry Królewskiej Marynarki Wojennej. Opowiada nam o operacjach, które realizowały „latające tygrysy”, a także o tym, jak w jego domu kultywowane są polskie tradycje.

 • Książka "Polskie wytwórnie samolotów" już dostępna od maja.

  Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki bez problemu rozpoznają w tych nazwach polskie samoloty. Lotnictwo przeszło długą drogę od pierwszych siermiężnych, drewnianych konstrukcji owiniętych bawełnianym płótnem po dzisiejsze nowoczesne modele półskorupowe.

Top