czwartek, 07 wrzesień 2017 13:07

Usługi dronem – ile kosztują i co oferują?

Napisane przez Naddachami.pl
Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Źródło zdjęcia: Naddachami.pl Źródło zdjęcia: Naddachami.pl

Zaczynając od zdjęcia działki przeznaczonej sprzedaż poprzez fotografię i dokumentację uszkodzonego komina lub dachu domu jednorodzinnego, a kończąc na wideorelacji z koncertu lub festynu rodzinnego. Coraz częściej w tego typu realizacjach wykorzystywane są multikoptery, potocznie zwane dronami.

Usługi dronem to obecnie budząca wiele zainteresowania nisza w branży usług foto wideo. Czy faktycznie usługi filmowania dronem czy usługi zdjęć z drona są tak popularne i czy istnieje zainteresowanie na tego typu zlecenia opiszemy w poniższym artykule na podstawie naszych doświadczeń. Jesteśmy firmą oferującą usługi fotografowania i filmowania przy użyciu kamer zawieszonych pod wielowirnikowcami - dronami. Używając do naszej pracy dronów świadczymy szereg usług naszym klientom. Co składa się na taką usługę oraz dla jakich klientów skierowana jest nasza oferta?

Świadczymy usługi filmowania z powietrza zarówno dla pojedynczych osób prywatnych jak i dla dużych organizacji. Trudnimy się w produkcji filmów bazujących na ujęciach z drona. Tworzymy różne rodzaje filmów: filmy reklamowe i promocyjne, filmy/relacje z eventów, prezentacje budynków/obiektów i nieruchomości. Oferujemy również wysoko wyspecjalizowaną tzw. postprodukcję, czyli montaż foto i wideo, korektę kolorów, udźwiękowienie, podkład muzyczny oraz wzbogacenie filmu o animacje oraz napisy w 3D. Współpracujemy z innymi firmami i agencjami filmowymi, oferując im surowy materiał z ujęciami z powietrza.

usługi dronem nad dachami

usługi dronem nad dachami

usługi dronem nad dachami

Poza usługami związanymi z dronami zajmujemy się również fotografią tradycyjną oraz montażem i produkcją filmową. Nasze filmy i dokumentacje z powietrza mogą być uzupełnione przez nas o ujęcia z ziemi. Posiadamy w swoim zapleczu profesjonalny sprzęt fotograficzny i filmowy oraz doświadczonych operatorów dronów czy kamer wideo.

Zdarza nam się wysłać naszego operatora do małej miejscowości, gdzie zlecenie polega na sfotografowaniu uszkodzonego komina w budynku jednorodzinnym. Ujęcie z drona posłużyć może do zwizualizowania małej działki na terenie ogródków działkowych. Byliśmy obecni podczas kręcenia tak zwanych teledysków ślubnych lub teledysków dla rodziców, gdzie praca operatora drona sprowadzała się do pojedynczego wylotu oraz sfilmowania kilkunastosekundowej sceny. Coraz częściej jesteśmy zapraszani na wesela oraz przyjęcia ślubne, gdzie we współpracy z kamerzystą przygotowujemy materiał z całego wesela od przygotowań aż po moment fajerwerków o północy. Zdjęcia oraz ujęcia z drona są coraz częściej widoczne w produkcjach filmowych oraz reklamach telewizyjnych, powodem zainteresowania ujęciami z drona jest ich zdecydowanie niższa cena w porównaniu do ujęć z powietrza z samolotu lub helikoptera. Wykonanie ciekawego zdjęcia do druku kalendarza z plenerami lub wizualizacją miasta wieczorową porą nie wymaga już wynajmowania pilota samolotu.

Ile kosztuje filmowanie dronem?

Nie istnieje jedna konkretna stawka za usługi dronami jednak można przyjąć, że średnie ceny za godzinę pracy operatora drona wahają się w granicach od 100 zł netto w małych miastach do nawet 300 zł netto w większych aglomeracjach. Cena za usługi dronem uzależniona jest również od maszyny jaką operator dysponuje. Natomiast cena za zdjęcie to koszt od 120 zł netto za pojedyncze zdjęcie wykonane na zlecenie. Oczywiście wycena usługi wideofilmowania uzależniona jest również od miejsca, w którym kręcony jest materiał. Czasem wymagane są różnego rodzaju zgody zarządzającego daną przestrzenią powietrzną, co przelicza się oczywiście na czas. Do większych realizacji należy również doliczyć koszty organizacyjne oraz koszt ewentualnego montażu całej produkcji. Niemniej jednak usługa dronem jest dostępna w dzisiejszych czasach dla każdego i zdecydowanie łatwiej jest poprosić firmę trudniącą się w wideofilmowaniu dronem o wykonanie inspekcji dachu za kwotę rzędu 300 złotych aniżeli zatrudniać profesjonalną ekipę za kilka tysięcy złotych. Również nieopłacalne staje się dla firm oferujących wideofilmowanie ślubów zakupienie drona, szkolenie oraz uzyskanie licencji i ubezpieczenie operatora drona. Dlatego coraz częściej blisko współpracujemy z agencjami filmowymi oraz firmami oferującymi wideofilmowanie, gdzie w naszym zakresie jest wyłącznie przygotowanie materiału z powietrza. Wtedy takie zlecenie zazwyczaj zamyka się w kwocie do 1000 zł.

usługi dronem nad dachami

usługi dronem nad dachami

Rynek usług filmowania i zdjęć z drona to cały czas obszar, który pozostaje do końca niezbadany i niezmierzony. Przybywa nam operatorów dronów, maszyny - multikoptery są coraz bardziej dostępne, jednak równocześnie rośnie zainteresowanie tego typu realizacjami. Wciąż uważam, że warto inwestować w działania w tej branży, na chwilę obecną liczba zleceń w sezonie przewyższa liczbę naszych operatorów. Cały czas się rozwijamy i inwestujemy w nowych operatorów oraz nowe drony.

Autor: Rafał – https://naddachami.pl

Artykuł Sponsorowany

Czytany 2022 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 07 wrzesień 2017 15:11
Top