czwartek, 14 wrzesień 2017 10:56

Relacja z XVIII Mikrolotowych Mistrzostw Podlaskiego Kontakty 2017. Ikariada nad Narwią.

Napisane przez Biuro Zawodów
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pamiątkowe zdjęcie pilotów i gości w ujęciu znakomitego Studia Fotograficznego Foto Gabs z Łomży, towarzyszącego Mistrzostwom nieprzerwanie od 18 edycji Pamiątkowe zdjęcie pilotów i gości w ujęciu znakomitego Studia Fotograficznego Foto Gabs z Łomży, towarzyszącego Mistrzostwom nieprzerwanie od 18 edycji

- Brr, zimno i mokro, a mamy lecieć… - niepokoiła się w środę, 6 września, Dominika Jurkiewicz z Torunia. W piątek o ósmej pułap chmur w Łomży na wysokości 50 -70 m, mżawka. - Musiałem wylądować w Szorcach, nie dało się lecieć. Znad Biebrzy poszła mgła, prawie zero widoczności - zadzwonił kilka minut później Zbyszek Kędziora, który wystartował w Brodach.

Około dziesiątej chmury podniosły się na jakieś 150 m, od wschodu zaczęły przebijać się pierwsze od kilku dni promienie słońca. Dwie godziny później na lądowisku nad Narwią zapanowało lato. Tak oto otworzyło się „niebiańskie okienko” pięknej, słonecznej, upalnej wręcz pogody prawie do zachodu słońca w niedzielę! Jakby na czas Mistrzostw, zaplanowanych właśnie od piątkowego do niedzielnego popołudnia, 8 - 10 września.

Pasja
- Po huraganie na Mistrzostwach Europy, które były trzy tygodnie temu na Węgrzech, moja motolotnia ma uszkodzony wózek i skrzydło. Nie zdążyłem jej naprawić na „Kontakty” i nie przyleciałem, ale nie mogłem u was nie być - zameldował się samochodem Konrad Ziębakowski z Radomia, który w ubiegłym roku w Łomży wywalczył Mistrzostwo Polski w Przelocie przez Bramkę w klasie motolotni.
Sympatia i pasja, jaką wzbudzają w pilotach zawody w Łomży sprawia, że kilometry nie stanowią żadnych przeszkód! Piloci motoparalotni Artur Skiba, Paweł Gołębiowski oraz Wiesław Grzesiak przyjechali do Łomży z Koszalina. Rudolf Zieliński przyleciał swoim samolotem z Ostrawy. Stanisław Pietruskievicius przyciągnął swoją motolotnię na specjalnym wózku z Wilna! Sylwester Kruk spod Garwolina w piątek od świtu czekał na swoim lądowisku na warunki, które pozwoliłyby na start. Po daremnym wyczekiwaniu, postanowił przyjechać samochodem. Z córką Kasią dotarł do Łomży około godziny 18.00. Widząc, że aura się poprawiła, a kolejne motolotnie, samoloty i wiatrakowce lądują nad Narwią, postanowił wrócić do domu, by w sobotę rano przylecieć motolotnią. W sobotę Sylwek i Kasia Kruk po porannym przylocie jedli już śniadanie w Łomży ze wszystkimi pilotami.

Na serek Stingiem
Sobotni poranek piloci spędzili na specjalnie przygotowanych dla nich atrakcjach.
- Silosy na mleko oraz zmechanizowana produkcja robią niesamowite wrażenie - opowiadał po wizycie w OSM Piątnica Ryszard Chilczuk, który przyleciał sprawdzić na faktach, skąd biorą się tak smakowite serki, niezwykle „wypasionym” samolotem ultralekkim Sting.
Gdy Ryszard zachwycał się mleczną technologią, w tym samym czasie w innej grupie wyłonił się strzelec wyborowy! Okazało się, że towarzyszące pilotom żony mają sokoli wzrok i nie dały panom żadnych szans, a najlepszą z najlepszych została Olga Rogacewicz z Radomia, która na łomżyńskie zawody przybyła pierwszy raz. Drugie miejsce zajęła Mirka Górska, trzecie Kasia Brzostowicz (obie z Warszawy). Inni ścigali się na gokartach, pozostali wybrali pokoje zagadek i...mieli nie lada problem z rozwiązaniem czyhających tam tajemnic. Najlepiej poradziła sobie grupa Ciszkowcy/Kłębek, którzy z pokoju Kanibala wydostali się...4 sekundy przed końcem czasu!

kontakty mistrzostwa mikrolotyFoto: organizator

kontakty mistrzostwa mikrolotyPrzyszły pilot. Fot. Bolesław Godlewski

kontakty mistrzostwa mikrolotyTriumfatorzy w klasie motoparalotni, członkowie Kadry Narodowej Adam Pupek i Piotr Kozikowski z Łomży

kontakty mistrzostwa mikrolotyNajlepsi w klasie wiatrakowców (od lewej): mistrz świata i Europy Alek Dernbach (Warszawa) z nawigatorką Klaudią Laskowską (Krosno), Irek Krajewski (Białystok) i Marcin Majsterek (Warszawa) z nawigatorką Dominiką Jurkiewicz (Toruń)

kontakty mistrzostwa mikrolotyAdam Pupek i Piotr Kozikowski w „błyskotliwym” locie. Fot. Bolesław Godlewski

W niebo!
Po oficjalnym otwarciu Mistrzostw, którego dokonali redaktor naczelny „Kontaktów” Władysław Tocki i wójt gminy Piątnica Krzysztof Kozicki, wójt wzniósł się w niebo wiatrakowcem, pilotowanym przez mistrza świata i Europy Alka Dernbacha z Warszawy.
- Dotąd latałem tylko wielkimi samolotami pasażerskimi, teraz pierwszy raz leciałem wiatrakowcem. Piątnica jest zwartą miejscowością, ale może się rozwijać. Z góry widać dużą przestrzeń do zagospodarowania między ulicą Włościańską, a drogą krajową na Białystok. Tam trzeba zbudować drogi poprzeczne i będziemy mieć dużą przestrzeń na tworzenie nowych działek. Przy okazji zauważyłem jedno dzikie wysypisko śmieci. Od lat jestem sympatykiem Mistrzostw, organizowanych przez „Kontakty” na piątnickich łąkach. Będziemy je nadal wspierać, będę pomagał w tym, co niezbędne i konieczne. Do lądowiska zbudowaliśmy drogę i każdego roku przed zawodami ją odkrzaczamy, naprawiamy, żwirujemy, bo deszcze ją niszczą. Lotniska w Piątnicy budować na razie nie będziemy, bo... trzeba mierzyć siły na zamiary - mówił na gorąco po wylądowaniu Krzysztof Kozicki.
Wkrótce potem podniebną rywalizację rozpoczęli piloci wiatrakowców, motolotni i samolotów, a po nich motoparalotni w konkurencji wymagającej wielkiej precyzji, czyli w celności lądowania.
Tuż przed zmrokiem w niebo wzbiła się motoparalotnia z Adamem Pupkiem i Piotrem Kozikowskim z Łomży w widowiskowym locie między pylonami z warkoczem biało-czerwonego dymu i ognistej racy. Tak „błyskotliwe” zakończenie sobotniego dnia było jednocześnie zaproszeniem na niedzielę.
Niedzielny poranek przywitał wszystkich gorącym słońcem i bezwietrzną pogodą. Już o 6.00 rano w powietrze wzbili się motoparalotniarze, by rozegrać konkurencję nawigacyjną zakończoną celnością lądowania. Po nich do boju stanęły motolotnie, wiatrakowce i samoloty ultralekkie. W Mistrzostwie Polski w Przelocie przez Bramkę wystartowało 12 załóg. W porywistych podmuchach kunsztem pilotażu wykazał się Zbyszek Kędziora z Białegostoku, który przeleciał przez „bramkę” szerokości 10 m i bezapelacyjnie został tegorocznym Mistrzem Polski w kategorii samolotów ultralekkich i motolotni. Wśród wiatrakowców zwyciężyła załoga Marcin Majsterek i Dominika Jurkiewicz, wiatrakowcowy wicemistrzowie Europy sprzed trzech tygodni, którzy w tej konkurencji startowali pierwszy raz w życiu!

Lot dzieci i obiektywu
Łomżyńskie zawody to nie tylko zmagania dla pilotów. W trakcie Mistrzostw rozegrany został konkurs na najdłuższy lot modelem szybowca, w których wzięło udział 66 dzieci. Puszczony przez Damiana Biernackiego szybował aż 23 metry! Drugie miejsce w sobotę zajęła jego siostra Kasia Biernacka, a trzecie Jakub Chojnowski. Wszystkie dzieci otrzymały upominki, a troje zwycięzców nagrody.
Grand Prix w Konkursie Fotograficznym pt. „Lot” na zdjęcie z Mistrzostw zdobył Tomasz Roszkowski i w nagrodę poleciał wiatrakowcem.  

18 lat
Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego „Kontakty” w tym roku osiągnęły pełnoletność, ale tych osiemnastu edycji nie byłoby, gdyby nie pasja, serce i praca naszych przyjaciół, którzy co roku przygotowują te zawody. Szczepan i Mirosława Grodzcy z synem Marcinem, Zbyszek Pieciak z synem Julkiem, Sylwester Szczepanik, Andrzej Udwald, Stanisław Kojro z córką Klaudią i synem Kamilem (oboje szkolą się na pilotów motolotni), Jerzy Kononiuk, Marian Knopkiewicz, Dariusz Molczyk, Adam Krajewski, Adam Pupek, Andrzej Męczkowski, Zbyszek Kędziora, Artur Mazurek, Maciej Zagłoba - bez Was nie byłoby Mistrzostw, dzięki Wam są one zawsze dopięte na ostatni guzik! W imieniu „Kontaktów” oraz pilotów z całej Polski bardzo Wam dziękujemy!
Kłaniamy się także naszym, nieprzerwanie od 18 edycji, sponsorom: prezesowi Prefbetu Śniadowo Jerzemu Michalakowi i prezesowi OSM Piątnica Zbigniewowi Kalinowskiemu.

Wyniki XVIII Mikrolotowych Mistrzostw Podlaskiego „Kontakty 2017”:

Klasyfikacja generalna XVIII Mistrzostw w klasie motolotni, ulm, wiatrakowców:
1. Alek Dernbach i Klaudia Laskowska
2. Marcin Majsterek i Dominika Jurkiewicz
3. Zbyszek Kędziora

Klasyfikacja generalna XVIII Mistrzostw w klasie motoparalotni:
PF1 (start z nóg):
1. Jacek Ciszkowski
2. Robert Trypuz
3. Jarosław Pałdyna
PL2 (start z wózka)
1. Adam Pupek/ Piotr Kozikowski
2. Dariusz Brzostowicz/ Przemysław Kalinowski
3. Piotr Domański/ Adam Giela

Mistrzostwa Polski w Przelocie przez Bramkę:
Klasa wiatrakowców:
1. Marcin Majsterek i Dominika Jurkiewicz
2. Irek Krajewski
3. Alek Dernbach i Klaudia Laskowska
Klasa motolotni i ulm
1. Zbyszek Kędziora
2. Janusz Tichoniuk
3. Leszek Wiktorski

Źródło informacji: Dominika Tocka / Biuro zawodów / Tygodnik „KONTAKTY”

Czytany 433 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 14 wrzesień 2017 12:46

Artykuły powiązane

 • Poznajcie repertuar Fly Film Festival 2017.

  Fly Film Festival, to impreza stworzona dla fanów lotnictwa, w tym oczywiście także dla Was. Wszystkich, którzy pasjonują się nie tylko oglądaniem latających cudów techniki, ale także ich filmowaniem, zapraszamy do aktywnego udziału w Festiwalu. Specjalnie z myślą o Was stworzyliśmy oddzielną kategorię konkursową: Film Amatorski.

 • Noc pełna wrażeń w Instytucie Lotnictwa. Galeria zdjęć z imprezy.

  Kolejna lotnicza noc za nami. Instytut Lotnictwa jak co roku przygotował moc atrakcji dla dorosłych i dla dzieci. Wiele stanowisk z kręgu techniki lotniczej mogło zaoferować zwiedzającym szereg nowinek technicznych.

 • Axalp 2002 - 2017 w obiektywie Petera Steehouwera. Najlepsze lotnicze ujęcia w górskiej scenerii.

  Każdy wytrawny Spotter powinien chociaż raz w życiu odwiedzić to miejsce. Co roku na tradycyjny punkt widokowy, który znajduje się na wysokości 2400 metrów wspina się rzesza ludzi, aby uwiecznić na swojej cyfrowej matrycy ten jedyny w swoim rodzaju lotniczy pokaz.

 • Wspomnienia z Air Show 2017. Emocje na radomskim niebie.

  Pogoda coraz bardziej jesienna, więc przypominamy kilka słonecznych ujęć z Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2017.

 • AIR SHOW 2017 w Radomiu kolejnym sukcesem, mimo początkowych trudności.

  Tegoroczna edycja Międzynarodowych Pokazów AIR SHOW przejdzie do historii jako najbardziej kontrowersyjna. Jednocześnie, dzięki wysiłkowi wielu zaangażowanych instytucji i osób, tegoroczna impreza była bardzo udana. Ostatni weekend sierpnia był długo oczekiwany przez wszystkich miłośników lotnictwa z Polski i z zagranicy. 26 i 27 sierpnia do Radomia zjechali pasjonaci awiacji z całej Europy. Aviation24.pl objął tegoroczne pokazy patronatem medialnym.

 • 55. Latawcowe Mistrzostwa Polski w Kruszynie.

  Aeroklub Włocławski zaprasza na 55. Latawcowe Mistrzostwa Polski, które odbędą się w dniu 21 października br. na lotnisku aeroklubowym w Kruszynie.

 • World Routes 2017 – najważniejsze, doroczne spotkanie branży lotniczej.

  Wśród przedstawicieli 700 lotnisk jest również reprezentacja krakowskiego lotniska. Kraków Airport po raz pierwszy w historii został nominowany do World Routes Marketing Awards.

 • Nato Days w Ostrawie w tym roku nie rozpieściły pogodą.
  Pogoda w tym roku nie rozpieszcza milośników lotnictwa i ostrawskich pokazów. Zawsze jednak warto przyjechać chociaż dla kilku "smaczków" na Dni Nato w Ostrawie.
 • Targi Lotnictwa Lekkiego w Kielcach 7-8.10.2017.

  Polskie lotnictwo lekkie sukcesywnie się rozwija, co roku rejestruje się około 30 nowych maszyn. Samoloty są nie tylko w posiadaniu osób prywatnych, coraz więcej firm decyduje się na taki zakup i tak nowoczesny środek lokomocji. Mając na uwadze, że Polska jest największym rynkiem zbytu w tej części Europy. Targi Lotnictwa Lekkiego w Kielcach, zadebiutowały z sukcesem w roku ubiegłym, a odwiedziło je 1500 miłośników podniebnych wojaży.

 • XX Jubileuszowy Zlot Polskich Pilotek AEROSABAT 2017.

  W dniach od 14 do 17 września w Gdańsku odbędzie się Jubileuszowy XX Zlot Polskich Pilotek Aerosabat 2017 im. Ireny Kostki. Poprzednie edycje imprezy odbywały się m.in. w Krakowie, Jeleniej Górze, Rzeszowie (Bezmiechowa), Zielonej Górze, Lesznie i innych miastach. 

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top