piątek, 15 wrzesień 2017 19:53

Przedpremierowy pokaz filmu "Spitfire: Historia Alexa Herbsta".

Napisane przez Aviation24.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Autor zdjęcia: Maciej Bator Autor zdjęcia: Maciej Bator

Belfast oraz miasto Lisburn w Irlandii Północnej, uczciły wczoraj pamięć pilotów Polskich Sił Zbrojnych, uczestników Bitwy o Anglię w przeddzień rocznicy wielkiego zwycięstwa 15 września 1940 roku.

W przedpremierowym pokazie wyprodukowanego w USA filmu Sławomira Cioka "Spitfire: Historia Alexa Herbsta" wzięli udział liczni przedstawiciele lokalnych władz, w tym reprezentanci Rodziny Królewskiej, zastępca burmistrza miasta Lisburn,  piloci, dowódcy i kadeci RAF-u. Polskie władze reprezentawał Tomasz Tadla, polski konsul z Edynburga oraz Jerome Mullen Honorowy Konsul RP w Irlandii Północnej. Na widowni znaleźli się także reprezentanci Polonii oraz liczni przedstawiciele lokalnej społeczności.

Irlandia Północna pamięta o tym, że polskie Dywizjony RAF-u: 303 i 315 w trakcie wojny stacjonowały w bazie Ballyhalbert. 15 pilotów zginęło tu w trakcie wojny nie w walce, ale w powtarzających się wypadkach w czasie złej pogody i w okolicach gór. Ofiar mogłoby być więcej, gdyby nie Alex Herbst - bohater filmu pokazywanego w historycznym hangarze RAF-u w Lisburn, na dawnym lotnisku Long Kesh. Widzowie usłyszeli po raz pierwszy o niebezpiecznej akcji ratowania od pewnej śmierci 11-osobowej załogi amerykańskiego Liberatora tuż nad wybrzeżem Irlandii.

Również po raz pierwszy i to nawet oficerowie RAF-u usłyszeli o losie polskich pilotów po wojnie. Powtarzali, że nie mieli świadomości tego, jak władze Wielkiej Brytanii potraktowały naszych bohaterów w obliczu sytuacji, w której ci nie mogli bezpiecznie wrócić do Polski będącej już pod panowaniem komunistów.

Autor zdjęć: Maciej Bator

Spitfire: Historia Alexa Herbsta opowiada o całym jego życiu ze szczególnym uwzględnieniem okresu II Wojny światowej. Film został ukończony tuż przed śmiercią bohatera w maju tego roku. Zdaniem obecnego na pokazie reżysera Sławomira Cioka najważniejsze w filmie pokazanie było dramatycznego przebiegu wojny oczami polskiego pilota, który nawet w ciężkich warunkach zachował pogodę ducha i nietuzinkowe poczucie humory. "Cieszę się, że widzowie reprezentujący zróżnicowane środowiska zaakceptowali takie ujęcie tematu i historii, która jest również częścią dziedzictwa Irlandii Północnej".

Gospodarzem wieczoru był Paul Clark - prezenter wiadomości UTV. Z mini recitalem wystąpiła Katy Carr, brytyjsko-polska artystka, uważana za Ambasadorkę polskiej kultury w Wielkiej Brytanii, której twórczość zainspirowana jest losami polskich bohaterów II Wojny Światowej. Katy zaprezentowała utwory z albumów Paszport i Polonia.

Imprezę zorganizował edukacyjny projekt historyczny "For Your Freedom and Ours, korzystając z gościny Ulster Aviation Society.

Źródło informacji i zdjęć: Red / Maria Golasowska

Czytany 1642 razy Ostatnio zmieniany sobota, 16 wrzesień 2017 09:25

Artykuły powiązane

Top