poniedziałek, 18 wrzesień 2017 15:48

Niesprawne systemy meteo dla wojska miały trafić na lotniska i poligony. 5 osób zatrzymanych przez CBA.

Napisane przez cba.gov.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Funkcjonariusze z warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali 5 osób.   Do zatrzymań doszło w Dęblinie, w Warszawie, w woj. mazowieckim oraz małopolskim. Agenci CBA przeszukali ich miejsca zamieszkania.

Śledztwo prowadzone w całości  przez Delegaturę CBA w Warszawie, pod nadzorem Wydziału do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie, dotyczy oszustwa, przekroczenia uprawnień, niedopełnienia obowiązków przez przedstawicieli zamawiającego oraz przedstawicieli prywatnych firm w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Śledczy z CBA ujawnili poważne  nieprawidłowości przy dostawie w grudniu  2016 roku, za blisko 5 mln zł, dziewięciu mobilnych automatycznych systemów pomiarów meteorologicznych do Składu Materiałowego 2 Regionalnej Bazy Logistycznej w Warszawie. Systemy te są niezbędne do meteorologicznego zabezpieczenia działań poligonowych oraz operacji lotniczych na lądowiskach oraz innych miejscach startów i lądowań, w tym lotów oznaczonych statusem „HEAD" (najważniejszych osób w państwie).

Odebrany sprzęt meteorologiczny, który miał służyć  zapewnieniu bezpiecznych startów i lądowań statków powietrznych Sił Zbrojnych,  był niezgodny z wymaganiami przetargowymi zawartymi w SIWZ. Odbiór sprzętu przez stronę wojskową nastąpił pomimo licznych wad jakościowych. Ekspertyzy powołanych przez CBA biegłych potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia śledczych, że sprzęt meteo o wartości ok. 5 mln zł nie spełnia specjalnych wojskowych wymagań i zupełnie nieprzydatny do celów wojskowych.

Dzięki wykrytym przez CBA nieprawidłowościom uniemożliwiono wprowadzenie do wyposażenia jednostek wojskowych sprzętu do pomiarów meteorologicznych, który nie tylko nie spełniał wymagań ale również ze względu na możliwe błędne wyniki pomiarowe jego eksploatacja mogła zagrażać bezpieczeństwu wykonywanych lotów.

Zatrzymani przez CBA podejrzani trafią do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty o charakterze korupcyjnym.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Autor publikacji: Piotr Kaczorek, CBA / https://cba.gov.pl/pl/aktualnosci,CBA-Zakupione-juz-niesprawne-systemy-meteo-dla-wojska-nie-trafily-na-lotniska-i-.html

Czytany 967 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 wrzesień 2017 15:59

Artykuły powiązane

 • Eksperci: także drony mogą być atakowane przez hakerów.

  Dron to nic innego jak latający komputer; także nad nim można stracić kontrolę, jeśli zaatakuje go haker - ostrzegają eksperci. W ich ocenie rosnąca popularność bezzałogowców może wkrótce skutkować coraz większym zainteresowaniem cyberprzestępców.

 • 6mln za za koncesje i załatwienie rządowych kontraktów przy budowie CPK.

  CBA informuje, że Agenci Delegatury CBA w Łodzi zatrzymali 5 osób w sprawie powoływania się na wpływy wśród parlamentarzystów, osób pełniących funkcje w urzędach centralnych – ministerstwach oraz wśród osób pełniących funkcje publiczne w samorządach. Zatrzymani to biznesmen z Krakowa, właściciel gruntów pochodzący z Szydłowca oraz dwóch biznesmenów z Łodzi. Jeden z zatrzymanych to obcokrajowiec.

 • Są zarzuty dla osób odpowiedzialnych za pozyskanie na wyposażenie wojska wadliwych urządzeń do zabezpieczenia lotów "HEAD".

  Prokuratura Okręgowa w Warszawie Wydział do Spraw Wojskowych nadzoruje śledztwo dotyczące nieprawidłowości przy dostawie w grudniu 2016 roku dziewięciu kompletów automatycznego mobilnego systemu pomiarów meteorologicznych do Składu Materiałowego 2 Regionalnej Bazy Logistycznej w Warszawie. Są one niezbędne do meteorologicznego zabezpieczenia działań poligonowych oraz operacji lotniczych na lądowiskach oraz innych miejscach startów i lądowań, w tym lotów oznaczonych statusem "HEAD" (najważniejszych osób w państwie). Wartość zamówienia przekraczała kwotę 4 milionów złotych.

 • „Airport Breakfast” – o wykorzystaniu europejskich systemów nawigacji satelitarnej w lotnictwie.

  8 czerwca na lotnisku Katowice w Pyrzowicach odbyło się spotkanie „Airport Breakfast”, zrealizowane w ramach europejskiego projektu CaBilAvi. Jego celem było przedstawienie najnowszych informacji i budowa świadomości o wykorzystaniu europejskich systemów nawigacji satelitarnej w operacjach lotniczych. „Airport Breakfast” w Pyrzowicach było pierwszym z serii takich spotkań w Europie.

Top