wtorek, 19 wrzesień 2017 14:33

Po 97 latach eksploatacji, linie lotnicze KLM wycofują samoloty Fokker ze swojej floty.

Napisane przez KLM Press
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

28 października b.r. KLM będzie z honorami żegnać ostatnie Fokkery, które tworzyły historię KLM od 97 lat. Maszyna Fokker 70, z wizerunkiem założyciela firmy, legendarnego holenderskiego przedsiębiorcy i wielkiego fana awiacji – Anthony’ego Fokker’a odbędzie swój ostatni lot z Londynu do Amsterdamu.

W swojej długiej działalności, od powstania linii 7 października 1919, KLM korzystał z różnorodnych typów samolotów. Większość z nich cicho “zeszła ze sceny” po latach lojalnej służby. Ale Fokker, podobnie jak ostatnie samoloty McDonnell Douglas, które opuściły flotę trzy lata temu, budzi silne emocje wśród członków załogi oraz miłośników lotnictwa nie tylko w Holandii.

Trasa ostatniego lotu Fokkera w barwach KLM nie została wybrana przypadkowo. Pierwszy egzemplarz samolotu - model Fokker F.II - przybył na lotnisko Schiphol 17 maja 1920, dokładnie w dniu, kiedy to odbył się pierwszy komercyjny lot w historii KLM na trasie z Londynu do Amsterdamu. Początkowo KLM zamówił dwie maszyny tego typu, które zasiliły flotę w tym samym roku. Nadano im numery rejestracyjne H-NABC i H-NABD. Pierwszy rozkładowy lot KLM Fokkerem II odbył się 30 września 1920 roku z Amsterdamu do Londynu. Ostatni lot z Londynu do Amsterdamu 28 października tego roku zakończy blisko stuletnią, wspólną historię i ważną epokę w dziejach holenderskiej linii.

Pierwsze wspólne kroki KLM i Fokker

Kabina Fokker’a F.II mogła pomieścić zaledwie 4 pasażerów, którzy jako nieliczni w tamtych czasach mogli odbyć podróż lotniczą. Pierwsze Fokkery w służbie KLM miały 12 metrów długości i latały z prędkością 150 km/h nad lądem i 120 km/h ponad wodą, pokonując maksymalny zasięg 1200 km. Ich skrzydła były wykonane z drewna, a kadłub samolotu ze stalowych rur pokrytych tkaniną. Ze względu na niedoskonałość ówczesnych przyrządów nawigacyjnych loty odbywały się na niskim pułapie, często wzdłuż koryt rzek. Co ciekawe, pilot odbywał lot w odkrytym kokpicie, a pasażerowie – komfortowo, w zamkniętej kabinie. Między innymi z tego powodu KLM oferował loty rozkładowe tylko pomiędzy 17 maja a 31 października, ponieważ warunki klimatyczne uniemożliwiały nawigację w okresie zimowym, a używane wówczas butelki z ciepłą wodą nie były w stanie zapewnić wystarczającego ogrzewania pasażerom. Warunki lotu pierwszymi Fokkerami mogły wydawać się spartańskie, jednak jak na tamte czasy podróż lotnicza była szczytem luksusu.

W pierwszym roku działalności 1920, wykonując loty dwoma samolotami De Havilland DH-9 oraz dwoma Fokkerami F. II KLM przetransportował 345 pasażerów, 21 963 kilogramów frachtu i 2 962 kilogramów poczty. Według raportu rocznego linii z 1920 roku wykonano 584 lotów, o łącznym dystansie 233 600 kilometrów, co równa się dwudziestu lotom pomiędzy Amsterdamem a Dżakartą.

klm19092017m

klm19092017m

klm19092017m

Pożegnalny lot Fokker’a to również okazja do złożenia hołdu Anthony’emu Fokker’owi. Jego podobizna widnieje aktualnie na ogonie jednego z ostatnich samolotów Fokker w KLM, jak również na zabytkowym hangarze H73 na Schiphol-Oost, gdzie dostarczono KLM nowo wyprodukowany samolot.

Fokker był jednym z najważniejszych przedsiębiorców w Holandii i ważną postacią w historii awiacji. Swój pierwszy napędzany śmigłem samolot (“Pająk”) skonstruował w 1910 roku, a w 1911 odbył nim dziewiczy lot nad miastem Haarlem. Nie był to jedyny lot testowy osobiście skonstruowaną maszyną. Fokker większość życia spędził na budowaniu i testowaniu różnych maszyn latających, co przyniosło mu przydomek „Latający Holender”. Sławny konstruktor kiedyś powiedział – „Kiedy miałem szesnaście lat i pierwszy raz usłyszałem o lataniu, moim życiowym pragnieniem było zostać pilotem. Piloci byli nowym rodzajem bohatera i może to właśnie do mnie przemówiło najbardziej: Chcę zostać bohaterem!” Dlatego poświęcił całe swoje życie na spełnianiu marzenia z młodości.

Modernizacja floty

Fokkery latały w barwach KLM, a następnie w szeregach KLM Cityhopper – spółki KLM obsługującej loty regionalne. W 2008 roku KLM Cityhopper rozpoczął modernizację floty stopniowo zastępując Fokkery nowoczesnymi odrzutowcami Embraer 190 i Embraer 175+. Nowe maszyny musiały sprostać rozrastającej się siatce połączeń i co za tym idzie większej częstotliwości lotów przy niższych kosztach eksploatacji. Poza tym modernizacja floty na dużą skalę pozwoliła KLM Cityhopper zminimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne, a jednocześnie zapewnić pasażerom wyższy komfort podróży. Niestety nowsze, nowocześniejsze generacje Fokkerów nie miały możliwości powstać i latać dla KLM, ponieważ producent samolotów ogłosił upadłość w 1996 roku.

Coś dla fanów lotnictwa

Fani awiacji mają jeszcze okazję nabyć bilety (poprzez www.klm.com) na ostatnie, historyczne loty Fokkera w barwach KLM. W dniu 28 października Fokkerem będzie można jeszcze polecieć na następujących trasach:

Z Düsseldorfu (DUS), lot KL1862, lądowanie w Amsterdamie o godz. 19.05

Z Norwich (NWI), lot KL1512, lądowanie w Amsterdamie o godz. 19.15

Z Hannover (HAJ), lot KL1912 lądowanie w Amsterdamie o godz. 19.15

Z Brukseli (BRU), lot KL1732 lądowanie w Amsterdamie o godz.19.15

Z Luksemburga (LUX), lot KL1746 lądowanie w Amsterdamie o godz. 19.35

Z Londynu ( LHR), lot KL1070 lądowanie w Amsterdamie o godz. 20.30

Prawdziwą gratką dla kolekcjonerów jest też wydana z tej okazji książka „Dutch at Heart”, która dowodzi, jak silnie emocjonalny związek może mieć linia ze swoimi samolotami. Książkę można kupić na www.fokker-70.nl (dostępna w języku niderlandzkim).

Źródło informacji i zdjęć: KLM Press

Czytany 628 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 19 wrzesień 2017 14:39

Artykuły powiązane

 • Walentynki w Air France i KLM. Promocja przeznaczona dla par.

  Jeszcze do jutra można kupić loty w promocyjnych cenach od Air France KLM w ramach promocji walentynkowych. W ofercie znalazły się wybrane kierunki w Azji, Afryce, na wyspach Oceanu Indyjskiego, Ameryce Południowej i na Karaibach.

 • Sesja fotograficzna Air to air. Poznaj tajniki robienia zdjęć w locie.

  F-16 w zachodzącym słońcu, MiG-29 nad zamkiem w Malborku, Mi-17 na tle Giewontu – takie zdjęcia zobaczymy w albumie przygotowywanym przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych z okazji stulecia polskiego lotnictwa. Zdjęcia powstały podczas ponad 30 sesji fotograficznych air to air – maszyny były fotografowane z powietrza.

 • KLM wprowadza filmy w wersji dla niewidomych i niedowidzących.

  W trosce od dobre samopoczucie wszystkich swoich podróżnych linie lotnicze KLM wprowadziły ostatnio udogodnienie dla pasażerów niewidomych i niedowidzących. Wybrane filmy w systemie rozrywki pokładowej są teraz dostępne wraz z audiodeskrypcją. Dzięki temu pasażerowie niewidomi i niedowidzący mogą pełniej korzystać oferty filmowej podczas lotów międzykontynentalnych.

 • Sztuczna inteligencja obsługuje klientów KLM. Linie lotnicze i nowoczesne technologie.

  Linie lotnicze KLM inwestują w nowoczesne technologie, aby z ich pomocą pomagać klientom. Teraz w udzielaniu odpowiedzi na zapytania, które napływają do linii za pośrednictwem mediów społecznościowych pomaga sztuczna inteligencja (AI).

 • Trwa budowa repliki Fokkera D VII. Najnowsze zdjęcia.

  1918 rok to początki polskiego lotnictwa. W tym roku mija 100 lat od tego momentu. Warto zwrócić uwagę na ten jakże ważny moment w historii naszego kraju, o którym wielu często zapomina. Z tej okazji Krzysztof Cwynar buduje replikę samolotu Fokker D VII.

 • Gdzie najlepiej lecieć w 2018 roku? Ponad 186 pomysłów na wyprawę marzeń.

  Air France i KLM rozpoczynają wielką coroczną wyprzedaż biletów. Przeceniono loty z Warszawy, Krakowa i Gdańska do 186 miast na całym świecie. Wśród nich wybraliśmy miejsca specjalne i magiczne, godne określenia „naj”.

 • Spakuj się z wirtualnym asystentem. Kolejna technologiczna nowość od KLM.

  Linie KLM wprowadziły na rynek kolejną technologiczną nowość. Teraz klienci KLM mogą spakować się do podróży przy pomocy wirtualnego asystenta.

 • Konkurs: Gdybyś mógł polecieć wszędzie, jakie miejsce na świecie byś wybrał?

  Każdy ma własny pomysł na zwiedzanie świata i ilu podróżników – tyle inspiracji, sposobów i powodów, aby „tam” jechać. Aby skoczyć na bungee, aby spróbować sushi w oryginale, aby wjechać na sam szczyt najwyższego budynku na świecie, aby spędzić noc pod namiotem na pustyni… A jakie jest Twoje aby…?

 • Aby lecieć, trzeba siedzieć ... Mini-przewodnik po miejscach w samolotach Air France i KLM.

  Co zrobić, aby wybrać wygodne miejsce w samolocie i jak oraz kiedy to zrobić? Jakie opcje „na naszą kieszeń” mamy do wyboru, jeśli niekoniecznie stać nas na lot w fotelu klasy biznes? Czym różnią się od siebie poszczególne miejsca i ile trzeba dopłacić za ekstra komfort. Wszystko to znajdziecie w mini-przewodniku po miejscach w samolotach Air France KLM.

 • Linie Emirates dokonują przełomu w druku przestrzennym części do samolotów.

  Linie Emirates wykorzystują nowoczesną technologię druku przestrzennego w produkcji komponentów kabin samolotów. Przewoźnik dokonał przełomowego kroku, stosując nową i innowacyjną metodę selektywnego spiekania laserowego (Selective Laser Sintering, SLS) do wytworzenia obudowy monitorów. Innym niedawnym osiągnięciem był wydruk techniką 3D, certyfikacja i montaż kratek wentylacyjnych w kabinach samolotów, które obecnie przechodzą testy pokładowe.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top