wtorek, 19 wrzesień 2017 14:33

Po 97 latach eksploatacji, linie lotnicze KLM wycofują samoloty Fokker ze swojej floty.

Napisane przez KLM Press
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

28 października b.r. KLM będzie z honorami żegnać ostatnie Fokkery, które tworzyły historię KLM od 97 lat. Maszyna Fokker 70, z wizerunkiem założyciela firmy, legendarnego holenderskiego przedsiębiorcy i wielkiego fana awiacji – Anthony’ego Fokker’a odbędzie swój ostatni lot z Londynu do Amsterdamu.

W swojej długiej działalności, od powstania linii 7 października 1919, KLM korzystał z różnorodnych typów samolotów. Większość z nich cicho “zeszła ze sceny” po latach lojalnej służby. Ale Fokker, podobnie jak ostatnie samoloty McDonnell Douglas, które opuściły flotę trzy lata temu, budzi silne emocje wśród członków załogi oraz miłośników lotnictwa nie tylko w Holandii.

Trasa ostatniego lotu Fokkera w barwach KLM nie została wybrana przypadkowo. Pierwszy egzemplarz samolotu - model Fokker F.II - przybył na lotnisko Schiphol 17 maja 1920, dokładnie w dniu, kiedy to odbył się pierwszy komercyjny lot w historii KLM na trasie z Londynu do Amsterdamu. Początkowo KLM zamówił dwie maszyny tego typu, które zasiliły flotę w tym samym roku. Nadano im numery rejestracyjne H-NABC i H-NABD. Pierwszy rozkładowy lot KLM Fokkerem II odbył się 30 września 1920 roku z Amsterdamu do Londynu. Ostatni lot z Londynu do Amsterdamu 28 października tego roku zakończy blisko stuletnią, wspólną historię i ważną epokę w dziejach holenderskiej linii.

Pierwsze wspólne kroki KLM i Fokker

Kabina Fokker’a F.II mogła pomieścić zaledwie 4 pasażerów, którzy jako nieliczni w tamtych czasach mogli odbyć podróż lotniczą. Pierwsze Fokkery w służbie KLM miały 12 metrów długości i latały z prędkością 150 km/h nad lądem i 120 km/h ponad wodą, pokonując maksymalny zasięg 1200 km. Ich skrzydła były wykonane z drewna, a kadłub samolotu ze stalowych rur pokrytych tkaniną. Ze względu na niedoskonałość ówczesnych przyrządów nawigacyjnych loty odbywały się na niskim pułapie, często wzdłuż koryt rzek. Co ciekawe, pilot odbywał lot w odkrytym kokpicie, a pasażerowie – komfortowo, w zamkniętej kabinie. Między innymi z tego powodu KLM oferował loty rozkładowe tylko pomiędzy 17 maja a 31 października, ponieważ warunki klimatyczne uniemożliwiały nawigację w okresie zimowym, a używane wówczas butelki z ciepłą wodą nie były w stanie zapewnić wystarczającego ogrzewania pasażerom. Warunki lotu pierwszymi Fokkerami mogły wydawać się spartańskie, jednak jak na tamte czasy podróż lotnicza była szczytem luksusu.

W pierwszym roku działalności 1920, wykonując loty dwoma samolotami De Havilland DH-9 oraz dwoma Fokkerami F. II KLM przetransportował 345 pasażerów, 21 963 kilogramów frachtu i 2 962 kilogramów poczty. Według raportu rocznego linii z 1920 roku wykonano 584 lotów, o łącznym dystansie 233 600 kilometrów, co równa się dwudziestu lotom pomiędzy Amsterdamem a Dżakartą.

klm19092017m

klm19092017m

klm19092017m

Pożegnalny lot Fokker’a to również okazja do złożenia hołdu Anthony’emu Fokker’owi. Jego podobizna widnieje aktualnie na ogonie jednego z ostatnich samolotów Fokker w KLM, jak również na zabytkowym hangarze H73 na Schiphol-Oost, gdzie dostarczono KLM nowo wyprodukowany samolot.

Fokker był jednym z najważniejszych przedsiębiorców w Holandii i ważną postacią w historii awiacji. Swój pierwszy napędzany śmigłem samolot (“Pająk”) skonstruował w 1910 roku, a w 1911 odbył nim dziewiczy lot nad miastem Haarlem. Nie był to jedyny lot testowy osobiście skonstruowaną maszyną. Fokker większość życia spędził na budowaniu i testowaniu różnych maszyn latających, co przyniosło mu przydomek „Latający Holender”. Sławny konstruktor kiedyś powiedział – „Kiedy miałem szesnaście lat i pierwszy raz usłyszałem o lataniu, moim życiowym pragnieniem było zostać pilotem. Piloci byli nowym rodzajem bohatera i może to właśnie do mnie przemówiło najbardziej: Chcę zostać bohaterem!” Dlatego poświęcił całe swoje życie na spełnianiu marzenia z młodości.

Modernizacja floty

Fokkery latały w barwach KLM, a następnie w szeregach KLM Cityhopper – spółki KLM obsługującej loty regionalne. W 2008 roku KLM Cityhopper rozpoczął modernizację floty stopniowo zastępując Fokkery nowoczesnymi odrzutowcami Embraer 190 i Embraer 175+. Nowe maszyny musiały sprostać rozrastającej się siatce połączeń i co za tym idzie większej częstotliwości lotów przy niższych kosztach eksploatacji. Poza tym modernizacja floty na dużą skalę pozwoliła KLM Cityhopper zminimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne, a jednocześnie zapewnić pasażerom wyższy komfort podróży. Niestety nowsze, nowocześniejsze generacje Fokkerów nie miały możliwości powstać i latać dla KLM, ponieważ producent samolotów ogłosił upadłość w 1996 roku.

Coś dla fanów lotnictwa

Fani awiacji mają jeszcze okazję nabyć bilety (poprzez www.klm.com) na ostatnie, historyczne loty Fokkera w barwach KLM. W dniu 28 października Fokkerem będzie można jeszcze polecieć na następujących trasach:

Z Düsseldorfu (DUS), lot KL1862, lądowanie w Amsterdamie o godz. 19.05

Z Norwich (NWI), lot KL1512, lądowanie w Amsterdamie o godz. 19.15

Z Hannover (HAJ), lot KL1912 lądowanie w Amsterdamie o godz. 19.15

Z Brukseli (BRU), lot KL1732 lądowanie w Amsterdamie o godz.19.15

Z Luksemburga (LUX), lot KL1746 lądowanie w Amsterdamie o godz. 19.35

Z Londynu ( LHR), lot KL1070 lądowanie w Amsterdamie o godz. 20.30

Prawdziwą gratką dla kolekcjonerów jest też wydana z tej okazji książka „Dutch at Heart”, która dowodzi, jak silnie emocjonalny związek może mieć linia ze swoimi samolotami. Książkę można kupić na www.fokker-70.nl (dostępna w języku niderlandzkim).

Źródło informacji i zdjęć: KLM Press

Czytany 820 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 19 wrzesień 2017 14:39

Artykuły powiązane

 • Podniebne menu w wersji ekologicznej za sprawą KLM.

  W obecnych czasach coraz częściej pasażerowie linii lotniczych doświadczają minimalnej wersji serwisu pokładowego, zwłaszcza na krótkich trasach europejskich – szklanka wody, batonik, albo wręcz tylko oferta płatnych posiłków. Są linie, które nie tylko zachowały bezpłatny catering, ale do tego dbają, aby było zdrowo, eko i odpowiedzialnie.

 • Nowy model foteli biznes w najnowszych Dreamlinerach KLM.

  Już w przyszłym roku pasażerowie KLM polecą najnowszymi „Dreamlinerami” - Boeing 787-10, w nowoczesnych fotelach Klasy Biznes. KLM jest pierwszą europejską linią, która będzie latać samolotami Boeing 787-10 i oferować fotele biznes japońskiej firmy JAMCO.

 • Jak wygląda klasa biznesowa w KLM? Czy trudno potem wrócić do klasy ekonomicznej?

  Ci, co choć raz lecieli „w biznesie” twierdzą, że potem trudno wrócić do klasy ekonomicznej. Fotele rozkładane do płaskiego łóżka, dużo przestrzeni, wyśmienite jedzenie rodem z najlepszych restauracji, cisza, spokój i atmosfera „lepszego świata”… Teraz jest dobra okazja, aby zafundować sobie właśnie taką komfortową podróż w interesach lub na wakacje! Linie KLM właśnie ogłosiły promocyjne oferty lotów w Klasie Biznes na wybranych trasach międzykontynentalnych.

 • Muzeum lotnicze Hermeskeil. Czasem warto zboczyć z głównych dróg.

  Olbrzymim plusem podróżowania po Europie samochodem jest to, że można odwiedzić miejsca położne z dala od dużych miast - takie jak to prywatne muzeum lotnicrwa, gdzieś w polu, nieco na północ od drogi z Trewiru do Saabrucken. - pisze Jacek Balcer.

 • Promocja na loty KLM z okazji urodzin holenderskiego Króla.

  Z okazji największego święta w Holandii, holenderskie linie KLM ogłosiły promocję na wybrane egzotyczne loty. Taniej polecimy z Warszawy, Krakowa, Gdańska oraz Wrocławia.

 • Biopaliwa, sprzątające enzymy, sortowanie śmieci z pokładu i lotnisko na prąd - czyli co linie lotnicze robią dla ziemi.

  Dziś Światowy Dzień Ziemi i moment refleksji nad naszą planetą – czym jej szkodzimy i jak możemy to naprawić. Podróże lotnicze są nierozłącznym elementem naszej cywilizacji. Z roku na rok rośnie globalna liczba lotów pasażerskich. Największe lotniska Europy takie jak np. Paryż, Londyn, Amsterdam, Frankfurt obsługują średnio 60 lotów na godzinę, a w powietrzu średnio w ciągu dnia w danym momencie może znajdować się aż 10 000 samolotów.

 • KLM znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych linii lotniczych w Europie według TripAdvisor.

  KLM znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych linii lotniczych w Europie według opinii czytelników popularnego serwisu turystycznego TripAdvisor. W tegorocznym plebiscycie „Travelers’ Choice Award” podróżni docenili KLM również w kategoriach Klasa Biznes oraz Klasa Ekonomiczna w Europie.

 • Dokąd polecimy wiosną i latem z Grupą Air France KLM?

  Grupa Air France KLM ogłosiła swoje rozkłady lotów na sezon letni 2018 – ofertę aż 314 miast w 116 krajach. Rekordowa liczba 78 nowych tras*, w tym jedna z/do Polski: Wrocław-Paryż.

 • Linie lotnicze KLM stworzyły platformę z podcastami podróżniczymi pod nazwą "The Journey".

  Dzisiaj linie lotnicze KLM wprowadziły na rynek kolejną nowość – platformę z podcastami podróżniczymi pod nazwą "The Journey". Podcasty, w których pasażerowie opowiadają o podróżach, które zmieniły ich życie, zabiorą słuchaczy do różnych części świata - od bezkresnej, ośnieżonej Alaski - po ruchliwe ulice New Delhi. KLM jest pierwszą linią lotniczą, która postanowiła tworzyć podcasty ukazujące potęgę podróżowania i inspirować do poznawania świata.

 • Ruszyła nowa kampania cenowa Air France KLM first minute pod hasłem „Early Birds”.

  Ruszyła nowa kampania cenowa Air France KLM first minute pod hasłem „Early Birds”. Planując podróż z wyprzedzeniem, można polecieć taniej do ponad 50 miast na całym świecie, wśród nich TOP10 turystycznych hitów. Do wyboru są loty z Warszawy, Krakowa, Gdańska oraz Wrocławia.

Top