wtorek, 19 wrzesień 2017 14:33

Po 97 latach eksploatacji, linie lotnicze KLM wycofują samoloty Fokker ze swojej floty.

Napisane przez KLM Press
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

28 października b.r. KLM będzie z honorami żegnać ostatnie Fokkery, które tworzyły historię KLM od 97 lat. Maszyna Fokker 70, z wizerunkiem założyciela firmy, legendarnego holenderskiego przedsiębiorcy i wielkiego fana awiacji – Anthony’ego Fokker’a odbędzie swój ostatni lot z Londynu do Amsterdamu.

W swojej długiej działalności, od powstania linii 7 października 1919, KLM korzystał z różnorodnych typów samolotów. Większość z nich cicho “zeszła ze sceny” po latach lojalnej służby. Ale Fokker, podobnie jak ostatnie samoloty McDonnell Douglas, które opuściły flotę trzy lata temu, budzi silne emocje wśród członków załogi oraz miłośników lotnictwa nie tylko w Holandii.

Trasa ostatniego lotu Fokkera w barwach KLM nie została wybrana przypadkowo. Pierwszy egzemplarz samolotu - model Fokker F.II - przybył na lotnisko Schiphol 17 maja 1920, dokładnie w dniu, kiedy to odbył się pierwszy komercyjny lot w historii KLM na trasie z Londynu do Amsterdamu. Początkowo KLM zamówił dwie maszyny tego typu, które zasiliły flotę w tym samym roku. Nadano im numery rejestracyjne H-NABC i H-NABD. Pierwszy rozkładowy lot KLM Fokkerem II odbył się 30 września 1920 roku z Amsterdamu do Londynu. Ostatni lot z Londynu do Amsterdamu 28 października tego roku zakończy blisko stuletnią, wspólną historię i ważną epokę w dziejach holenderskiej linii.

Pierwsze wspólne kroki KLM i Fokker

Kabina Fokker’a F.II mogła pomieścić zaledwie 4 pasażerów, którzy jako nieliczni w tamtych czasach mogli odbyć podróż lotniczą. Pierwsze Fokkery w służbie KLM miały 12 metrów długości i latały z prędkością 150 km/h nad lądem i 120 km/h ponad wodą, pokonując maksymalny zasięg 1200 km. Ich skrzydła były wykonane z drewna, a kadłub samolotu ze stalowych rur pokrytych tkaniną. Ze względu na niedoskonałość ówczesnych przyrządów nawigacyjnych loty odbywały się na niskim pułapie, często wzdłuż koryt rzek. Co ciekawe, pilot odbywał lot w odkrytym kokpicie, a pasażerowie – komfortowo, w zamkniętej kabinie. Między innymi z tego powodu KLM oferował loty rozkładowe tylko pomiędzy 17 maja a 31 października, ponieważ warunki klimatyczne uniemożliwiały nawigację w okresie zimowym, a używane wówczas butelki z ciepłą wodą nie były w stanie zapewnić wystarczającego ogrzewania pasażerom. Warunki lotu pierwszymi Fokkerami mogły wydawać się spartańskie, jednak jak na tamte czasy podróż lotnicza była szczytem luksusu.

W pierwszym roku działalności 1920, wykonując loty dwoma samolotami De Havilland DH-9 oraz dwoma Fokkerami F. II KLM przetransportował 345 pasażerów, 21 963 kilogramów frachtu i 2 962 kilogramów poczty. Według raportu rocznego linii z 1920 roku wykonano 584 lotów, o łącznym dystansie 233 600 kilometrów, co równa się dwudziestu lotom pomiędzy Amsterdamem a Dżakartą.

klm19092017m

klm19092017m

klm19092017m

Pożegnalny lot Fokker’a to również okazja do złożenia hołdu Anthony’emu Fokker’owi. Jego podobizna widnieje aktualnie na ogonie jednego z ostatnich samolotów Fokker w KLM, jak również na zabytkowym hangarze H73 na Schiphol-Oost, gdzie dostarczono KLM nowo wyprodukowany samolot.

Fokker był jednym z najważniejszych przedsiębiorców w Holandii i ważną postacią w historii awiacji. Swój pierwszy napędzany śmigłem samolot (“Pająk”) skonstruował w 1910 roku, a w 1911 odbył nim dziewiczy lot nad miastem Haarlem. Nie był to jedyny lot testowy osobiście skonstruowaną maszyną. Fokker większość życia spędził na budowaniu i testowaniu różnych maszyn latających, co przyniosło mu przydomek „Latający Holender”. Sławny konstruktor kiedyś powiedział – „Kiedy miałem szesnaście lat i pierwszy raz usłyszałem o lataniu, moim życiowym pragnieniem było zostać pilotem. Piloci byli nowym rodzajem bohatera i może to właśnie do mnie przemówiło najbardziej: Chcę zostać bohaterem!” Dlatego poświęcił całe swoje życie na spełnianiu marzenia z młodości.

Modernizacja floty

Fokkery latały w barwach KLM, a następnie w szeregach KLM Cityhopper – spółki KLM obsługującej loty regionalne. W 2008 roku KLM Cityhopper rozpoczął modernizację floty stopniowo zastępując Fokkery nowoczesnymi odrzutowcami Embraer 190 i Embraer 175+. Nowe maszyny musiały sprostać rozrastającej się siatce połączeń i co za tym idzie większej częstotliwości lotów przy niższych kosztach eksploatacji. Poza tym modernizacja floty na dużą skalę pozwoliła KLM Cityhopper zminimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne, a jednocześnie zapewnić pasażerom wyższy komfort podróży. Niestety nowsze, nowocześniejsze generacje Fokkerów nie miały możliwości powstać i latać dla KLM, ponieważ producent samolotów ogłosił upadłość w 1996 roku.

Coś dla fanów lotnictwa

Fani awiacji mają jeszcze okazję nabyć bilety (poprzez www.klm.com) na ostatnie, historyczne loty Fokkera w barwach KLM. W dniu 28 października Fokkerem będzie można jeszcze polecieć na następujących trasach:

Z Düsseldorfu (DUS), lot KL1862, lądowanie w Amsterdamie o godz. 19.05

Z Norwich (NWI), lot KL1512, lądowanie w Amsterdamie o godz. 19.15

Z Hannover (HAJ), lot KL1912 lądowanie w Amsterdamie o godz. 19.15

Z Brukseli (BRU), lot KL1732 lądowanie w Amsterdamie o godz.19.15

Z Luksemburga (LUX), lot KL1746 lądowanie w Amsterdamie o godz. 19.35

Z Londynu ( LHR), lot KL1070 lądowanie w Amsterdamie o godz. 20.30

Prawdziwą gratką dla kolekcjonerów jest też wydana z tej okazji książka „Dutch at Heart”, która dowodzi, jak silnie emocjonalny związek może mieć linia ze swoimi samolotami. Książkę można kupić na www.fokker-70.nl (dostępna w języku niderlandzkim).

Źródło informacji i zdjęć: KLM Press

Czytany 428 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 19 wrzesień 2017 14:39

Artykuły powiązane

 • Linie Emirates dokonują przełomu w druku przestrzennym części do samolotów.

  Linie Emirates wykorzystują nowoczesną technologię druku przestrzennego w produkcji komponentów kabin samolotów. Przewoźnik dokonał przełomowego kroku, stosując nową i innowacyjną metodę selektywnego spiekania laserowego (Selective Laser Sintering, SLS) do wytworzenia obudowy monitorów. Innym niedawnym osiągnięciem był wydruk techniką 3D, certyfikacja i montaż kratek wentylacyjnych w kabinach samolotów, które obecnie przechodzą testy pokładowe.

 • Program lojalnościowy Air France i KLM w nowej odsłonie.

  Po 12 latach Air France i KLM rewolucjonizują swój program lojalnościowy Flying Blue. Uproszczona, bardziej logiczna punktacja, większa pula nagród i elastyczne formy płatności – to główne usprawnienia, które pojawią się po 1 kwietnia 2018.

 • T-rex, Rolls-Royce, tygrys i dzieła sztuki. Najciekawszy fracht lotniczy podróżuje przez Amsterdam.

  Podróże lotnicze to nasza codzienność. Samolotem leciał prawie każdy z nas Europejczyków, a niektórzy czują się prawdziwymi ekspertami w sprawach lotnictwa pasażerskiego. Promocje lotnicze, bagaż podręczny, odprawa online nie są dla nas tajemnicą. A ile wiecie o frachcie lotniczym? Czy zastanawiacie się, co właśnie leci pod pokładem, kiedy oglądacie film i popijacie drinka z pokładowego baru na wysokości 10 tysięcy metrów? Specjalnie dla Was zaglądamy do magazynów KLM Cargo w Amsterdamie.

 • Dokąd polecimy w najbliższym sezonie zimowym z liniami Air France i KLM.

  Wraz z końcem października zaczyna obowiązywać zimowy rozkład lotów, który trwa w tym sezonie od 29.10.2017 do 24.03.2018. W najnowszym rozkładzie Grupa Air France KLM kontynuuje inwestycje w siatkę połączeń. W porównaniu z ubiegłorocznym sezonem zimowym - pojawi się 10 nowych kierunków międzykontynentalnych i liczne dodatkowe trasy w Europie, a całkowita liczba oferowanych miejsc wzrośnie o 5,5%.

 • Fokkery D.VII pojawią się nad Poznaniem w 100 lat po wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

  Trzy dwupłatowe samoloty, które stały się symbolem Powstania Wielkopolskiego, dzięki staraniom Politechniki Poznańskiej i Samorządu Województwa wkrótce mogą się pojawić na poznańskim niebie.

 • Linie lotnicze KLM i czołowi blogerzy podróżniczy wspólnie inspirują do spełniania marzeń.

  Kto lepiej zna się na liniach lotniczych niż blogerzy podróżniczy? A kto lepiej zna się na ciekawych kierunkach podróży niż linie lotnicze? Dlatego sześć topowych blogów podróżniczych w Polsce połączyło siły z linią KLM, która od dawna docenia zalety współpracy z blogosferą.

 • Noc pełna wrażeń w Instytucie Lotnictwa. Galeria zdjęć z imprezy.

  Kolejna lotnicza noc za nami. Instytut Lotnictwa jak co roku przygotował moc atrakcji dla dorosłych i dla dzieci. Wiele stanowisk z kręgu techniki lotniczej mogło zaoferować zwiedzającym szereg nowinek technicznych.

 • Fortaleza – nowe miasto w ofercie Grupy Air France KLM.

  Od maja 2018 klienci Grupy będą mogli polecieć do Fortalezy w Brazylii liniami KLM przez Amsterdam i liniami Joon przez Paryż. Oferta do Brazylii będzie wkrótce liczyć aż 40 bezpośrednich lotów tygodniowo (do Fortalezy, Sao Paulo i Rio de Janeiro) oraz 5 dodatkowych destynacji na terenie Brazylii, dzięki współpracy z liniami GOL (Belém, Manaus, Natal, Recife i Salvador).

 • BlueBot - pierwszy wirtualny pracownik KLM.

  Ma na imię BlueBot (w skrócie BB), jest pomocną, przyjacielską „dziewczyną-robotem”, która bywa czasem odrobinę zuchwała, mówi po angielsku, szybko się uczy i specjalizuje w wyszukiwaniu najlepszych lotów KLM… znacie?

 • Lotniczy weekend w Targach Kielce już 7 i 8 października.

  Blisko 1500 sympatyków paralotni, szybowców, samolotów ultralekkich oraz wszelkiego latającego sprzętu i akcesoriów lotniczych odwiedziło Targi Kielce podczas premierowej PARAGIEŁDY połączonej z TLL - Targami Lotnictwa Lekkiego w roku 2016. W tym roku proponujemy nową formułę wydarzenia, rozszerzoną o sporty ekstremalne, czyli FUN & EXTREME oraz Model KIT Expo - Targi Modelarstwa Redukcyjnego.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top