wtorek, 19 wrzesień 2017 14:33

Po 97 latach eksploatacji, linie lotnicze KLM wycofują samoloty Fokker ze swojej floty.

Napisane przez KLM Press
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

28 października b.r. KLM będzie z honorami żegnać ostatnie Fokkery, które tworzyły historię KLM od 97 lat. Maszyna Fokker 70, z wizerunkiem założyciela firmy, legendarnego holenderskiego przedsiębiorcy i wielkiego fana awiacji – Anthony’ego Fokker’a odbędzie swój ostatni lot z Londynu do Amsterdamu.

W swojej długiej działalności, od powstania linii 7 października 1919, KLM korzystał z różnorodnych typów samolotów. Większość z nich cicho “zeszła ze sceny” po latach lojalnej służby. Ale Fokker, podobnie jak ostatnie samoloty McDonnell Douglas, które opuściły flotę trzy lata temu, budzi silne emocje wśród członków załogi oraz miłośników lotnictwa nie tylko w Holandii.

Trasa ostatniego lotu Fokkera w barwach KLM nie została wybrana przypadkowo. Pierwszy egzemplarz samolotu - model Fokker F.II - przybył na lotnisko Schiphol 17 maja 1920, dokładnie w dniu, kiedy to odbył się pierwszy komercyjny lot w historii KLM na trasie z Londynu do Amsterdamu. Początkowo KLM zamówił dwie maszyny tego typu, które zasiliły flotę w tym samym roku. Nadano im numery rejestracyjne H-NABC i H-NABD. Pierwszy rozkładowy lot KLM Fokkerem II odbył się 30 września 1920 roku z Amsterdamu do Londynu. Ostatni lot z Londynu do Amsterdamu 28 października tego roku zakończy blisko stuletnią, wspólną historię i ważną epokę w dziejach holenderskiej linii.

Pierwsze wspólne kroki KLM i Fokker

Kabina Fokker’a F.II mogła pomieścić zaledwie 4 pasażerów, którzy jako nieliczni w tamtych czasach mogli odbyć podróż lotniczą. Pierwsze Fokkery w służbie KLM miały 12 metrów długości i latały z prędkością 150 km/h nad lądem i 120 km/h ponad wodą, pokonując maksymalny zasięg 1200 km. Ich skrzydła były wykonane z drewna, a kadłub samolotu ze stalowych rur pokrytych tkaniną. Ze względu na niedoskonałość ówczesnych przyrządów nawigacyjnych loty odbywały się na niskim pułapie, często wzdłuż koryt rzek. Co ciekawe, pilot odbywał lot w odkrytym kokpicie, a pasażerowie – komfortowo, w zamkniętej kabinie. Między innymi z tego powodu KLM oferował loty rozkładowe tylko pomiędzy 17 maja a 31 października, ponieważ warunki klimatyczne uniemożliwiały nawigację w okresie zimowym, a używane wówczas butelki z ciepłą wodą nie były w stanie zapewnić wystarczającego ogrzewania pasażerom. Warunki lotu pierwszymi Fokkerami mogły wydawać się spartańskie, jednak jak na tamte czasy podróż lotnicza była szczytem luksusu.

W pierwszym roku działalności 1920, wykonując loty dwoma samolotami De Havilland DH-9 oraz dwoma Fokkerami F. II KLM przetransportował 345 pasażerów, 21 963 kilogramów frachtu i 2 962 kilogramów poczty. Według raportu rocznego linii z 1920 roku wykonano 584 lotów, o łącznym dystansie 233 600 kilometrów, co równa się dwudziestu lotom pomiędzy Amsterdamem a Dżakartą.

klm19092017m

klm19092017m

klm19092017m

Pożegnalny lot Fokker’a to również okazja do złożenia hołdu Anthony’emu Fokker’owi. Jego podobizna widnieje aktualnie na ogonie jednego z ostatnich samolotów Fokker w KLM, jak również na zabytkowym hangarze H73 na Schiphol-Oost, gdzie dostarczono KLM nowo wyprodukowany samolot.

Fokker był jednym z najważniejszych przedsiębiorców w Holandii i ważną postacią w historii awiacji. Swój pierwszy napędzany śmigłem samolot (“Pająk”) skonstruował w 1910 roku, a w 1911 odbył nim dziewiczy lot nad miastem Haarlem. Nie był to jedyny lot testowy osobiście skonstruowaną maszyną. Fokker większość życia spędził na budowaniu i testowaniu różnych maszyn latających, co przyniosło mu przydomek „Latający Holender”. Sławny konstruktor kiedyś powiedział – „Kiedy miałem szesnaście lat i pierwszy raz usłyszałem o lataniu, moim życiowym pragnieniem było zostać pilotem. Piloci byli nowym rodzajem bohatera i może to właśnie do mnie przemówiło najbardziej: Chcę zostać bohaterem!” Dlatego poświęcił całe swoje życie na spełnianiu marzenia z młodości.

Modernizacja floty

Fokkery latały w barwach KLM, a następnie w szeregach KLM Cityhopper – spółki KLM obsługującej loty regionalne. W 2008 roku KLM Cityhopper rozpoczął modernizację floty stopniowo zastępując Fokkery nowoczesnymi odrzutowcami Embraer 190 i Embraer 175+. Nowe maszyny musiały sprostać rozrastającej się siatce połączeń i co za tym idzie większej częstotliwości lotów przy niższych kosztach eksploatacji. Poza tym modernizacja floty na dużą skalę pozwoliła KLM Cityhopper zminimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne, a jednocześnie zapewnić pasażerom wyższy komfort podróży. Niestety nowsze, nowocześniejsze generacje Fokkerów nie miały możliwości powstać i latać dla KLM, ponieważ producent samolotów ogłosił upadłość w 1996 roku.

Coś dla fanów lotnictwa

Fani awiacji mają jeszcze okazję nabyć bilety (poprzez www.klm.com) na ostatnie, historyczne loty Fokkera w barwach KLM. W dniu 28 października Fokkerem będzie można jeszcze polecieć na następujących trasach:

Z Düsseldorfu (DUS), lot KL1862, lądowanie w Amsterdamie o godz. 19.05

Z Norwich (NWI), lot KL1512, lądowanie w Amsterdamie o godz. 19.15

Z Hannover (HAJ), lot KL1912 lądowanie w Amsterdamie o godz. 19.15

Z Brukseli (BRU), lot KL1732 lądowanie w Amsterdamie o godz.19.15

Z Luksemburga (LUX), lot KL1746 lądowanie w Amsterdamie o godz. 19.35

Z Londynu ( LHR), lot KL1070 lądowanie w Amsterdamie o godz. 20.30

Prawdziwą gratką dla kolekcjonerów jest też wydana z tej okazji książka „Dutch at Heart”, która dowodzi, jak silnie emocjonalny związek może mieć linia ze swoimi samolotami. Książkę można kupić na www.fokker-70.nl (dostępna w języku niderlandzkim).

Źródło informacji i zdjęć: KLM Press

Czytany 998 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 19 wrzesień 2017 14:39

Artykuły powiązane

 • KLM i australijskie linie Qantas podpisały umowę o wspólnym oferowaniu lotów.

  KLM i australijskie linie Qantas podpisały umowę o wspólnym oferowaniu lotów (tzw. code-share), aby wzbogacić swoje siatki lotów o nowe kierunki i zaoferować pasażerom więcej opcji podróży między Europą a Australią. Od 31 października b.r. polecimy przez Amsterdam i Singapur do 4 głównych australijskich miast: Sydney, Brisbane, Melbourne i Perth na jednym bilecie.

 • Linia lotnicza KLM uruchomi połączenie do Las Vegas.

  Wkrótce oferta lotów KLM wzbogaci się o kolejne miasto w Ameryce Północnej. Od lata 2019 (a dokładnie od 6 czerwca 2019) holenderskimi liniami będzie można polecieć przez Amsterdam bezpośrednim rejsem do Las Vegas w stanie Nevada. Las Vegas to osiemnasty kierunek KLM w USA. Loty będą odbywały się do trzech razy w tygodniu samolotem Boeing 787-900 „Dreamliner”, z 294 miejscami na pokładzie. Wraz z uruchomieniem trasy do Las Vegas, KLM wycofuje z rozkładu połączenia do dwóch afrykańskich miast: Freetown (Sierra Leone) oraz Monrovii (Liberia).

 • KLM wprowadził możliwość mierzenia bagaży smartphonem.

  Od niedawna pasażerowie KLM mogą „mierzyć” swój bagaż kabinowy – w zupełnie nowy, niekonwencjonalny sposób. Dzięki zastosowaniu technologii „rzeczywistości rozszerzonej”, pomiaru walizek możemy dokonać za pomocą aparatu fotograficznego, który mamy wbudowany we własnym telefonie. Nowe narzędzie jest dostępne dla użytkowników aplikacji mobilnej KLM na telefonach z systemem iOS. KLM jako jedna z nielicznych firm na świecie zaczyna wykorzystywać rzeczywistość rozszerzoną (tzw. augmented reality) w usługach oferowanych swoim klientom.

 • Atrakcyjne ceny biletów Air France KLM na wyloty z Warszawy, Krakowa, Gdańska i Wrocławia.

  Tradycyjnie pod koniec lata ruszyła wielka akcja wyprzedażowa w Air France KLM, która jest jedną z dwóch największych promocji cenowych w roku. Taniej polecimy do ponad 130 miast na 5 kontynentach, a loty do wielu popularnych miejsc są jeszcze tańsze niż rok temu.

 • Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski w Chełmie.
  W imieniu Komisji Samolotowej AP, Aeroklubu Polskiego i Centrum Lotniczego PWSZ w Chełmie mamy przyjemność przekazać zaproszenie i pismo organizacyjne na 61. Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski Seniorów oraz 47. Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski Juniorów. Gorąco zachęcamy do rywalizacji sportowej. Zawody w Chełmie zakończą tegoroczną edycję Samolotowego Nawigacyjnego Pucharu Polski.
 • Air France KLM planuje nawiązać umowę joint venture z Air Europa.

  Air France-KLM i Air Europa zamierzają zawrzeć nową umowę joint venture na loty między Europą a Ameryką Środkową i Południową. Dzięki planowanej umowie, klienci obu stron będą mieli do wyboru więcej lotów na wspomnianych trasach. Air France współpracuje z Air Europa od 2003 roku, a KLM od 2002. Dotychczasowe partnerstwo dotyczy głównie umów o współdzielenie lotów (code-share) na 21 trasach Air France i Air Europa w Europie z wylotem z Paryża i Madrytu i 19 wspólnych trasach KLM i Air Europa – również na terenie Europy (z wylotami z Amsterdamu i Madrytu).

 • Dzięki połączeniu aplikacji KLM z Google Pay można teraz wygodnie płacić za miejsca w samolocie.

  W ostatnich dniach linie KLM wprowadziły nową funkcjonalność do swojej aplikacji (KLM App) na urządzenia mobilne z systemem Android. Teraz użytkownicy aplikacji KLM mogą kupować i wygodnie płacić za miejsca w samolocie i przechowywać swoje karty pokładowe, dzięki połączeniu z aplikacją Google Pay. Usługa jest już dostępna dla klientów kilku krajów na świecie, w tym użytkowników z Polski.

 • KLM poleci do Bostonu

  Warszawa, 03.08.2018 - Niebawem siatka połączeń linii lotniczych KLM wzbogaci się o kolejne miasto w Ameryce Północnej. Od 31 marca 2019, holenderski przewoźnik rozpocznie loty do Bostonu w Stanach Zjednoczonych. Loty będą odbywały się trzy razy w tygodniu i będą stanowiły uzupełnienie dotychczasowej oferty lotów Delta Air Lines między Amsterdamem i Bostonem, które odbywają się dwa razy dziennie na mocy transatlantyckiego joint-venture z Grupą Air France KLM.

 • Powiedz, jakiego lotu szukasz! KLM wprowadza nową usługę dostępną poprzez Google Assistant.

  KLM uruchamia swoją najnowszą usługę dostępną za pośrednictwem Asystenta Google (Google Assistant). Klienci linii, którzy mają zainstalowaną aplikację Google Assistant na swoich urządzeniach mobilnych oraz inteligentnych urządzeniach domowych, mogą teraz używać poleceń głosowych do łatwego wyszukiwania lotów KLM. Asystent pomaga znaleźć odpowiedzi szybciej, podczas gdy użytkownik ma wolne ręce i może w tym czasie robić coś innego. Usługa jest dostępna w języku angielskim i niderlandzkim. KLM jest jedną z pierwszych firm na świecie oferujących usługi na tej aktywowanej głosem platformie w więcej niż jednym języku.

 • Weekendowa promocja w Air France KLM. Nowa taryfa „Light”.

  Wakacyjna weekendowa promocja Air France KLM ucieszy osoby, które planują jesienią odwiedzić Amerykę Północną lub Japonię. Teraz taniej polecimy do Bostonu, Miami, Waszyngtonu, Cancun, Montrealu i Tokio. Nowa oferta cenowa na wyloty z Warszawy, Krakowa, Gdańska i Wrocławia obowiązuje tylko przez 3 dni – od 14 do 16 lipca b.r. na podróże od września do końca listopada 2018. Dodatkowo Air France przygotował dla swoich klientów prezent w postaci 14% zniżki z okazji narodowego święta Francji obchodzonego 14 lipca.

Top