poniedziałek, 02 październik 2017 12:35

Sebastian Kawa. Z wyciągarką z Lipowej.

Napisane przez Sebastiankawa.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

U stóp Skrzycznego, wśród mozaiki górskich poletek, znajduję się kilka dużych pól , które szczęśliwie uniknęły parcelacji w okresie powojennym. Wielokrotnie ratowały one z opresji polotów z Bielska Białej i Żaru. Służyły też  „czerwonym beretom” do skakania wśród gór.Jedno z pól jest położone na grzbiecie wzniesienia , więc nawet długotrwałe opady nie zamieniają darni w błoto.

Blisko jest do zboczy Skrzycznego, które już wczesnym rankiem generują wznoszenia termiczne podczas słonecznych dni, a przy wietrze halnym nad tymi polami formuje się rotor.Korzystając z przychylności pana Michała Bożka, prezesa „Ustronianki”, który jest właścicielem tej łąki, przygotowaliśmy ją dwa lata temu do lotniczych funkcji.Wykonano kilka udanych wzlotów próbnych za samolotem. W tym roku Aeroklub Żar nabył wyciągarkę, więc zaistniała okazja by sprawdzić jej przydatność w tym miejscu.

sebastian kawa lipowa

Zachęcała piękna wyżowa pogoda, toteż paru pilotów AŻ  z pomocą Sebastiana przypomniało sobie starty za wyciągarką. Testy wypadły pozytywnie. Mimo słabego wiatru uzyskiwano wysokości 350 – 400 m, a dzisiaj, przy wschodnim wietrze, nawet 450m. Pozwalało to a na dolot do zboczy, gdzie można było bawić się na żaglu i stosunkowo łatwo nawiązać kontakt z termiką. Wielce obiecująco rysują się możliwości latania na fali przy starcie z wykorzystaniem wyciągarki. Czekamy na wiatr halny. Tom

Polecam filmik Andrzeja Czopa.

https://www.facebook.com/andrzej.czop.16/videos/pcb.1457175057732438/1457174537732490/?type=3&theater

oraz zdjęcia Aeroklubu Żar.

Lipowa Bocian

Staruszek Bocian krzepki mimo lat

Lipowa ruiny

Jak  Phenix  wzlatujący z popiołów

Lipowa Seb i Weksej

Instruktor / Z. Weksej / też musi czasem poddać się kontroli. Ten egzaminator lipy w Lipowej nie puści.

Lipowa Seb instruktor

Lipowa start

Lipowa wzlot

Wzloty za wyciągarką pobudzają wyobraźnię.

Lipowa Strama

Potwierdzenie marksistowskiej maksymy o punkcie siedzenia. Na tronie Krzysiu Strama.

Lipowa

Nie oparł się pokusie odwiedzin Rafał Siankowski z Radomia.

Źródło publikacji i zdjęć: Sebastiankawa.pl / http://www.sebastiankawa.pl/11661/z-wyciagarka-w-lipowej/

Czytany 721 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 02 październik 2017 12:42

Artykuły powiązane

 • Sebastian Kawa otrzymał nagrodę im. Benedykta Polaka.

  W romańskiej archikolegiacie, znajdującej się w Tumie koło Łęczycy po raz czwarty zostały wręczone Nagrody Benedykta Polaka. W tym roku wyróżnienie odebrał Sebastian Kawa, pilot, sportowiec i niezłomny propagator „polskich skrzydeł”.

 • Akt oskarżenia w sprawie wypadku z udziałem szybowców w Pile.

  Prokuratura Rejonowa w Pile skierowała akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi S., oskarżonemu o spowodowanie wypadku lotniczego podczas zawodów szybowcowych w Pile. - taki komunikat umieszczono na stronie Prokuratury Krajowej.

 • "Zostań pilotem szybowcowym" - afisz z lat 60' w zbiorach Muzeum Sił Powietrznych.

  "Podczas Nocy Muzeów miłą niespodziankę sprawił nam pan Jakub Gołębiowski, przekazując do zbiorów Muzeum Sił Powietrznych ciekawy dokument życia społecznego." - można przeczytac na stronie dęblińskiego muzeum - "Afisz zapraszający na Pokazy Lotnicze 11 września 1960 roku w Białej Podlaskiej, organizowany przez Wojskowy Aeroklub Dębliński jest typowym akcydensem informacyjnym, wykonanym jako druk jednostronny w formacie A3. Na przykładzie tego akcydensu możemy prześledzić, jak bardzo zmienił się język wypowiedzi na przestrzeni blisko 60 lat. Afisz składa się prawie w całości z tekstu, towarzyszy mu prosta oprawa graficzna."

 • Sebastian Kawa - Jak tu nie pokochać Prievidzy?

  Zawody w Prievidzy dały dobry start do lotniczego sezonu. Dwie ostatnie konkurencje zawodów FCC w Prievidzy dały pilotom dużo cennych doświadczeń. Nad Europą środkową, jak pizza z  grubym ciastem, pojawił się wysoki wyż i raczej jak w kuchni, a nie według sztuki meteorologicznej, placek ten przeciął na pół mało aktywny front, którego tam być nie powinno. Kreskę rysował komputer, więc znajdując dwie różne masy nakreślił ją nie zważając na zasady meteorologii.

 • Sebastian Kawa - Lotnicze boje nad Karpatami.

  "W szybownictwie jak w życiu - trzeba mieć szczęście. Można być świetnie przygotowanym, wkładać serce i duszę w działania, a przypadek, lub niekorzystny zbieg okoliczności zniweczy wszystko." - Czytamy na stronie Sebastiana Kawy.

 • Niebiańskie kruszce Sebastiana Kawy. Co zrobić z taką ilością?

  Klub kibiców tworzy pudło na medale zdobyte przez Sebastiana w szybowcowych mistrzostwach świata, Europy, światowych igrzyskach lotniczych.

 • "Piotr z Krainy Szybowisk". Spotkanie z bieszczadzkim szybownikiem Piotrem Bobulą w Rzeszowie.

  To będzie już drugie takie podkarpackie spotkanie lotnicze. Odbędzie się 23 marca br. (piątek) o godz. 18.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

 • Zaproszenie na spotkanie z Piotrem Bobulą - bieszczadzkim szybownikiem.

  Piotr Bobula pochodzi z Podhala. W Bieszczady przybył ponad ćwierć wieku temu z misją reaktywowania przedwojennego szybownictwa. Uruchomił tam szybowiska w Weremieniu i Żernicy Wyżnej. Przyczynił się do powrotu szybowców do Bezmiechowej.

 • Michał Klimaszewski - wicemistrz świata w akrobacji szybowcowej wybrany II sportowcem Częstochowy.

  Jak informuje Aeroklub Częstochowski zakończyła się kolejna edycja plebiscytu na najlepszych sportowców Częstochowy i regionu w 2017 roku. To ranking od ponad 60 lat przygotowywany przez Regionalną Radę Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Częstochowie. W dwudziestce znalazło się dwóch reprezentantów Aeroklubu Częstochowskiego.

 • Sebastian Kawa zdobywa złoty medal w Chile.

  Sebastian Kawa 20 stycznia zdobył złoty medal w Finał Grand Prix w wyścigach szybowcowych w Chile.

Top