poniedziałek, 02 październik 2017 12:35

Sebastian Kawa. Z wyciągarką z Lipowej.

Napisane przez Sebastiankawa.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

U stóp Skrzycznego, wśród mozaiki górskich poletek, znajduję się kilka dużych pól , które szczęśliwie uniknęły parcelacji w okresie powojennym. Wielokrotnie ratowały one z opresji polotów z Bielska Białej i Żaru. Służyły też  „czerwonym beretom” do skakania wśród gór.Jedno z pól jest położone na grzbiecie wzniesienia , więc nawet długotrwałe opady nie zamieniają darni w błoto.

Blisko jest do zboczy Skrzycznego, które już wczesnym rankiem generują wznoszenia termiczne podczas słonecznych dni, a przy wietrze halnym nad tymi polami formuje się rotor.Korzystając z przychylności pana Michała Bożka, prezesa „Ustronianki”, który jest właścicielem tej łąki, przygotowaliśmy ją dwa lata temu do lotniczych funkcji.Wykonano kilka udanych wzlotów próbnych za samolotem. W tym roku Aeroklub Żar nabył wyciągarkę, więc zaistniała okazja by sprawdzić jej przydatność w tym miejscu.

sebastian kawa lipowa

Zachęcała piękna wyżowa pogoda, toteż paru pilotów AŻ  z pomocą Sebastiana przypomniało sobie starty za wyciągarką. Testy wypadły pozytywnie. Mimo słabego wiatru uzyskiwano wysokości 350 – 400 m, a dzisiaj, przy wschodnim wietrze, nawet 450m. Pozwalało to a na dolot do zboczy, gdzie można było bawić się na żaglu i stosunkowo łatwo nawiązać kontakt z termiką. Wielce obiecująco rysują się możliwości latania na fali przy starcie z wykorzystaniem wyciągarki. Czekamy na wiatr halny. Tom

Polecam filmik Andrzeja Czopa.

https://www.facebook.com/andrzej.czop.16/videos/pcb.1457175057732438/1457174537732490/?type=3&theater

oraz zdjęcia Aeroklubu Żar.

Lipowa Bocian

Staruszek Bocian krzepki mimo lat

Lipowa ruiny

Jak  Phenix  wzlatujący z popiołów

Lipowa Seb i Weksej

Instruktor / Z. Weksej / też musi czasem poddać się kontroli. Ten egzaminator lipy w Lipowej nie puści.

Lipowa Seb instruktor

Lipowa start

Lipowa wzlot

Wzloty za wyciągarką pobudzają wyobraźnię.

Lipowa Strama

Potwierdzenie marksistowskiej maksymy o punkcie siedzenia. Na tronie Krzysiu Strama.

Lipowa

Nie oparł się pokusie odwiedzin Rafał Siankowski z Radomia.

Źródło publikacji i zdjęć: Sebastiankawa.pl / http://www.sebastiankawa.pl/11661/z-wyciagarka-w-lipowej/

Czytany 376 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 02 październik 2017 12:42

Artykuły powiązane

 • Sebastian Kawa ponownie u bram Ukrainy. Od poprzedniej próby uchylenia furtki nad Ukrainę minął miesiąc.

  Wypełniły go znów starania na szczeblu ministerstw, ambasady w Kijowie, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej itp. o uzyskanie zgody na lot docelowo- powrotny przez Gorgany do granicy z Rumunią.

 • Sebastian Kawa - Stukamy do bram Karpat Wschodnich.

  Po Himalajach, Kaukazie, warto sprawdzić jak jest w Gorganach. Wystarczy mocniejszy powiew wiatru nad zboczem aby podeprzeć skrzydła ptaka, lub szybowca, toteż w górach rodziło się szybownictwo.

 • Sebastian Kawa: Grzegorz, nie Grzegorz, latać trzeba.

  Cyklon Grzegorz sieje spustoszenie, ale nie wystraszył szybowników. Paskudne deszczowe dni zamieniły okoliczne lotniska w błotne wybiegi dla kaczek. Wiatr łamiący drzewa, zrywający dachy i linie energetyczne nie zachęcał do wychodzenia z domu, a tym bardziej do latania na szybowcach które lubią słoneczną pogodę.

 • Północny wiatr nie taki najgorszy. Sebastian Kawa: - Jeśli nie ma tego co lubisz, bierz co dają.

  Sebastian Kawa: - Gdy Andrej zapowiedział wczoraj, że przyjedzie polatać do Kisłowodzka, nawet mu trochę współczuliśmy, bo nie zapowiadano dobrej pogody. Smaczku dodał fakt, ze Elmer od 2 dni próbuje zdalnie przez telefon uruchomić z Rosji swoje serwery pogodowe w Estonii i jakiś chochlik stale mu przeszkadza.

 • Dziś wesoło i na "Arcusie". Sebastian Kawa.

  Wiatry hulały w odległych stronach a jesienne, niskie, chmury zbyt wcześnie osiadły na stokach tych wielkich gór. Dziś silne prądy strumieniowe falistą rzeką toczyły się wartko po południowej stronie masywu, ale boczny nurt był wystarczająco silny. Przed frontem pojawiło się w naszym rejonie słoneczne i wietrzne okienko. Niestety. Pędzony zachodnim wiatrem front nie dawał nadziei na latanie nad Kisłowodzkiem przez cały dzień.

 • Sebastian Kawa. Kaukaz nie jest dla wszystkich.

  Po udanych wyprawach z zeszłego roku, gdy „Arcusami” Antona  i Andrieja latem na termice, a jesienią z wykorzystaniem zjawisk fenowych skutecznie polataliśmy w najdzikszych górach Europy, przyszedł czas na dogrywkę, bo jak do tej pory nie udało się nikomu przelecieć nad Kaukazem okrągłego 1000km.

 • Krok po kroku do samodzielnego lotu. Sprawdź, jak zrealizować marzenie o lataniu.

  Marzenia się nie spełniają. Trzeba je realizować. Nic nie dzieje się samo i nikt nie zrobi niczego za nas w ich kierunku. Jeśli chcesz latać samodzielnie, nie odkładaj tego na później. A jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać, albo masz wątpliwości, może rozwieje je ta historia i porady w niej zawarte.

 • Sebastian Kawa. GP14 na górskich szlakach.

  Podczas mistrzostw świata na Węgrzech ze względu na ograniczenie obciążenia powierzchni skrzydeł do 35 kg/m2 z GP14 trzeba było wypreparować system napędowy, oraz parę innych elementów, a Sebastian musiał się odchudzić o 7 kg, aby spełniać niezbyt mądre zapisy regulaminu.

 • Odwołane – XXVII Ogólnopolskie zawody szybowcowe na celność lądowania im. Pelagii Majewskiej.

  Aeroklub Warszawski poinformował, że w związku z tragicznym wypadkiem, który miał miejsce 30.08 na lotnisku Aeroklubu Warszawskiego, loty szybowcowe i samolotowe w Aeroklubie w najbliższych dniach będą zawieszone. Aeroklub poinformował także, że będzie niezwłocznie informował o wznowieniu latania.

 • Lotniczy Półmetek Łukasza Wójcika. Stoi przed nim teraz duże wyzwanie.

  200 godzin spędzonych w powietrzu to dopiero półmetek sezonu lotniczego szybownika Łukasza Wójcika. Sukcesem dla Kutnianina, zawodnika Aeroklubu Włocławskiego zakończyły się:

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top