poniedziałek, 02 październik 2017 12:35

Sebastian Kawa. Z wyciągarką z Lipowej.

Napisane przez Sebastiankawa.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

U stóp Skrzycznego, wśród mozaiki górskich poletek, znajduję się kilka dużych pól , które szczęśliwie uniknęły parcelacji w okresie powojennym. Wielokrotnie ratowały one z opresji polotów z Bielska Białej i Żaru. Służyły też  „czerwonym beretom” do skakania wśród gór.Jedno z pól jest położone na grzbiecie wzniesienia , więc nawet długotrwałe opady nie zamieniają darni w błoto.

Blisko jest do zboczy Skrzycznego, które już wczesnym rankiem generują wznoszenia termiczne podczas słonecznych dni, a przy wietrze halnym nad tymi polami formuje się rotor.Korzystając z przychylności pana Michała Bożka, prezesa „Ustronianki”, który jest właścicielem tej łąki, przygotowaliśmy ją dwa lata temu do lotniczych funkcji.Wykonano kilka udanych wzlotów próbnych za samolotem. W tym roku Aeroklub Żar nabył wyciągarkę, więc zaistniała okazja by sprawdzić jej przydatność w tym miejscu.

sebastian kawa lipowa

Zachęcała piękna wyżowa pogoda, toteż paru pilotów AŻ  z pomocą Sebastiana przypomniało sobie starty za wyciągarką. Testy wypadły pozytywnie. Mimo słabego wiatru uzyskiwano wysokości 350 – 400 m, a dzisiaj, przy wschodnim wietrze, nawet 450m. Pozwalało to a na dolot do zboczy, gdzie można było bawić się na żaglu i stosunkowo łatwo nawiązać kontakt z termiką. Wielce obiecująco rysują się możliwości latania na fali przy starcie z wykorzystaniem wyciągarki. Czekamy na wiatr halny. Tom

Polecam filmik Andrzeja Czopa.

https://www.facebook.com/andrzej.czop.16/videos/pcb.1457175057732438/1457174537732490/?type=3&theater

oraz zdjęcia Aeroklubu Żar.

Lipowa Bocian

Staruszek Bocian krzepki mimo lat

Lipowa ruiny

Jak  Phenix  wzlatujący z popiołów

Lipowa Seb i Weksej

Instruktor / Z. Weksej / też musi czasem poddać się kontroli. Ten egzaminator lipy w Lipowej nie puści.

Lipowa Seb instruktor

Lipowa start

Lipowa wzlot

Wzloty za wyciągarką pobudzają wyobraźnię.

Lipowa Strama

Potwierdzenie marksistowskiej maksymy o punkcie siedzenia. Na tronie Krzysiu Strama.

Lipowa

Nie oparł się pokusie odwiedzin Rafał Siankowski z Radomia.

Źródło publikacji i zdjęć: Sebastiankawa.pl / http://www.sebastiankawa.pl/11661/z-wyciagarka-w-lipowej/

Czytany 880 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 02 październik 2017 12:42

Artykuły powiązane

 • Sebastian Kawa po raz kolejny udowodnił, że jest najlepszym pilotem szybowcowym świata.

  Zwycięstwo wywalczone podczas minionych dwu tygodni walki nad Czechami w 35 Szybowcowych Mistrzostwach Świata jest już jego 24 tryumfem w zawodach o randze mistrzostw świata, Europy, Światowych Igrzysk Lotniczych. Bezprecedensowy jest również fakt, że podobnie jak w ubiegłym roku wygrał wszystkie zawody w jakich uczestniczył. W styczniu nad Andami pokonał uczestników światowego finału wyścigów szybowcowych Grand Prix. W pierwszych dwu tygodniach lipca wywalczył w Ostrowie tytuł mistrza świata klasy 15-metrowej, a w Czechach latając z Mirkiem Matkowskim, właścicielem szybowca, złoty medal w klasie szybowców dwumiejscowych. Wyniki nie do powtórzenia.

 • Nie trzeba Afryki. Pierwsze starcie z burzami Sebastiana Kawy.

  Przegrzewane powietrze zaczyna wspinać się ku stratosferze, jakby ciasno mu było przy ziemi. Od rana z bezchmurnego nieba spływały megawaty energii, więc wysoka temperatura nie zachęcała do opalania się. Wzloty aerologiczne wskazywały na występowanie silnych wznoszeń termicznych i rozwój chmur kłębiastych, które miały przekształcać się w burze, toteż organizatorzy postanowili pokazać uczestnikom inne niż południowe obszary kraju wyznaczając cześć 500 km tras kołowymi obszarami nawrotów w układzie poprzecznym od granicy z Austrią do Kotliny Kłodzkiej.

 • Sebastian Kawa Mistrzem Świata! Czterech Polaków na podium 35. Szybowcowych Mistrzostw Świata.

  W Ostrowie Wielkopolskim zakończyła się rywalizacja na 35. Szybowcowych Mistrzostwa Świata FAI. Polska reprezentacja wywalczyła złoto drużynowe i cztery medale indywidualne – jeden złoty, dwa srebrne i jeden brązowy. Sebastian Kawa obronił tytuł Szybowcowego Mistrza Świata.

 • Zmarł dr inż. Justyn Sandauer - pilot, konstruktor i ekspert lotniczy.

  Ze smutkiem informujemy, że 15 lipca 2018 r. zmarł w wieku 94 lat Justyn Sandauer – pilot szybowcowy i samolotowy, konstruktor szybowcowy, ekspert od prób w locie statków powietrznych.

 • Michał Klimaszewski mistrzem Polski akrobacji szybowcowych.

  W minionych dniach na terenie Aeroklubu Pomorskiego, odbyły się 23 mistrzostwa Polski akrobacji szybowcowych. Pilot Aeroklubu Częstochowskiego zdobył tytuł mistrza Polski w klasie advanced, wygrywając wszystkie konkurencje z przewagą 5-7 punktów, nad pozostałymi uczestnikami.

 • 35 Szybowcowe Mistrzostwa Świata w Ostrowie Wielkopolskim.

  Do zawodów zgłosiło się 138 zawodników z 29 państw. Pierwsza część mistrzostw rozegrana zostanie w klasach: club, standard i 15 metrowa. Mistrzostwa rozpoczynają się już 7 lipca o godzinie 18:00 uroczyście na rynku w Ostrowie Wielkopolskim. Zawody potrwają do 22 lipca.

 • Sebastian Kawa otrzymał nagrodę im. Benedykta Polaka.

  W romańskiej archikolegiacie, znajdującej się w Tumie koło Łęczycy po raz czwarty zostały wręczone Nagrody Benedykta Polaka. W tym roku wyróżnienie odebrał Sebastian Kawa, pilot, sportowiec i niezłomny propagator „polskich skrzydeł”.

 • Akt oskarżenia w sprawie wypadku z udziałem szybowców w Pile.

  Prokuratura Rejonowa w Pile skierowała akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi S., oskarżonemu o spowodowanie wypadku lotniczego podczas zawodów szybowcowych w Pile. - taki komunikat umieszczono na stronie Prokuratury Krajowej.

 • "Zostań pilotem szybowcowym" - afisz z lat 60' w zbiorach Muzeum Sił Powietrznych.

  "Podczas Nocy Muzeów miłą niespodziankę sprawił nam pan Jakub Gołębiowski, przekazując do zbiorów Muzeum Sił Powietrznych ciekawy dokument życia społecznego." - można przeczytac na stronie dęblińskiego muzeum - "Afisz zapraszający na Pokazy Lotnicze 11 września 1960 roku w Białej Podlaskiej, organizowany przez Wojskowy Aeroklub Dębliński jest typowym akcydensem informacyjnym, wykonanym jako druk jednostronny w formacie A3. Na przykładzie tego akcydensu możemy prześledzić, jak bardzo zmienił się język wypowiedzi na przestrzeni blisko 60 lat. Afisz składa się prawie w całości z tekstu, towarzyszy mu prosta oprawa graficzna."

 • Sebastian Kawa - Jak tu nie pokochać Prievidzy?

  Zawody w Prievidzy dały dobry start do lotniczego sezonu. Dwie ostatnie konkurencje zawodów FCC w Prievidzy dały pilotom dużo cennych doświadczeń. Nad Europą środkową, jak pizza z  grubym ciastem, pojawił się wysoki wyż i raczej jak w kuchni, a nie według sztuki meteorologicznej, placek ten przeciął na pół mało aktywny front, którego tam być nie powinno. Kreskę rysował komputer, więc znajdując dwie różne masy nakreślił ją nie zważając na zasady meteorologii.

Top